in

BEĞENDİMBEĞENDİM

NBA’de Türk Oyuncuların Haftalık Performansları: 19-26 Ekim Haftası

Haftalık Rapor: NBA’in 4 Türk Yıldızı: Furkan Korkmaz, Cedi Osman, Alperen Şengün ve Ömer Faruk Yurtseven

Sayımız Artıyor, Rollerimiz Belli Oluyor

NBA’de Türk oyuncular 2021-2022 sezonuna başladı. İlk hafta geride kalırken Türk takipçiler olarak oyuncularımızın neler yapacağını merakla izledik. Ben Simmons ve Shake Milton’ın yokluğunda farklı bir role bürünen Furkan Korkmaz, kalabalık rotasyonda yer edinmeye çalışan Cedi Osman, genç bir ekipte kendini ispatlamaya çalışan Alperen Şengün ve Miami rotasyonunda süre almaya çalışan Ömer Faruk Yurtseven sahaya çıktılar. Sezonun ilk hafta değerlendirmesi ile karşınızdayız.

Oyun Kurucu Rolüyle: Furkan Korkmaz

Dakika Toplam Şut Üç Sayı Serbest Atış Sayı Ribund Asist Top Çalma Blok Top Kaybı
20 7/11 4/4 4/4 22 5 1 1
20 3/7 1/4 3/3 10 2 2 1
17 3/9 1/5 2/2 9 1 3 1

 

Furkan Korkmaz’ın takımı Philadelphia 76’ers, sezona Ben Simmons problemi ile başladı. Ben Simmons ilk hafta parkeye çıkmadı. Avustralyalı oyuncunun yanı sıra sakatlığı bulunan Shake Milton’ın da oynamaması, Philadelphia için oyun kurma problemini ortaya çıkardı. Seth Curry ve Tyrese Maxey gibi ilk tercihi şut olan oyun kurucu rotasyonu ile 48 dakika boyunca oyun kuramayacak olan Sixers, bu rol için kenardan gelen milli oyuncumuzu görevlendirdi.

Basketbola başladığı Başkent 34 kulübünde oyun kurucu rolünde oynayan Furkan Korkmaz, Efes, Banvit ve Philadelphia yıllarında şutör pozisyonunda farklı bir oyuncuya dönüşmüştü. 24 yaşındaki şutör gard kariyerinin başında öğrendiği oyun kuruculuk meziyetlerini, bu hafta bizlere izletti. Topu getirme görevini üstlenen Furkan, sezonun ilk maçında New Orleans Pelicans karşısında sahneye çıktı.

Kenardan gelerek 20 dakika sahada kaldığı maçta kariyerinin en iyi performansını sergiledi. Son çeyrekte 81-75 Philadelphia üstünlüğü varken sahneye Furkan Korkmaz çıktı ve kendisinden süperstar kalibresinde 3 dakikalık bir sekans izledik. Furkan 4’ü üçlük olmak üzere 5/5 şut isabetiyle oynarken, takımının attığı 17 sayının 14’üne imza attı. Temsilcimiz maçı 22 sayı 5 asistle tamamlarken galibiyetin mimarlarından biri oldu.

İkinci maçta Brooklyn Nets’e 114-109 kaybeden Sixers adına Furkan Korkmaz yine 20 dakika sahada kaldı. Bu süre zarfında 10 sayı 2 ribaund 2 asistle oynarken, sahada kaldığı dakikalarda Sixers 4 sayılık üstünlük kurdu. Haftanın 3. maçında Thunder’ı yenen 76ers’da Furkan 17 dakika süre aldı ve 9 sayı 1 ribaund 3 asistle oynadı.

İlk hafta sonunda Furkan Korkmaz ortalama 19 dakika sahada kalıp, 13,7 sayı 3,3 asist ortalama ile oynadı. Kariyeri boyunca %75 civarında serbest atış kullanan Furkan, 9/9 serbest atış isabetiyle haftayı kapadı. 100 pozisyon üzerinden hesaplanan hücum ratinglerinde ise 132 ile Seth Curry’nin ardından takımın en iyisi oldu.

Toplara Fısıldayan Adam: Alperen Şengün

Dakika Toplam Şut Üç Sayı Serbest Atış Sayı Ribund Asist Top Çalma Blok Top Kaybı
19 3/4 5/5 11 6 2 3 3
18 3/5 0/2 0/1 6 4 1 1 2 6
19 1/5 0/1 5/6 7 4 4 3 1 1

 

Geçtiğimiz yıl Beşiktaş forması ile TBL’de MVP ödülünü alan Alperen Şengün, draftta 16. Sıradan seçildi. Genç bir kadroya sahip olan Houston Rockets’ta kendisine yer açmaya çalışan Alperen, aldığı süreleri iyi kullandığı bir hafta geçirdi.

İlk maçında Minnesota’ya kaybeden Houston’da Alperen 19 dakika sahada kaldı ve maçın ilk iki çeyreğinde sayı üretemedi. 3. çeyrekte ise kendine geldi ve 9 sayı attı. Özellikle Towns’a karşı oynadığı dakikalarda bizleri heyecanlandırdı. Maçı ise 11 sayı 6 ribaund 2 asist 3 top çalma ile tamamladı.

İkinci maçında Oklahoma’ya karşı oynayan Alperen galibiyetle tanıştı. Yaptığı 6 top kaybı ile dağınık gözükse de enerjisi ve savunmasıyla takımına katkıda bulundu. 3. maçta ise Celtics’e kaybeden Rockets’da Alperen daha derli toplu gözüktü. 19 yaşındaki oyuncu 1/5 saha içi şut yüzdesi ile kötü hücum etse de özellikle savunmada fayda sağladı, yaptığı asistlerle de fark yarattı. Bu maçta takım halinde savunma ratingleri 110 iken Alperen’in sahada olduğu bölümde sadece 92’ydi. Ona en yakın ismin ratingleri ise 108’di.

İlk hafta itibariyle Houston Rockets’ın rotasyonunda 7 oyuncu kayda değer süre alıyor ve Alperen bu isimlerin arasında. Genç pivot oyunun farklı noktalarında üst düzey işlere imza atıyor. En önemli konu ise savunmada yaptıkları oldu, nitekim Rockets dağınık bir ekip ve savunma gayreti düşük. Rockets’da Alperen haricindeki 6 oyuncunun savunma ratinglerinin ortalaması 107. Alperen Şengün için ise bu rakam 93: Bu durum onu ortalama 17 dakikanın üzerinde oynayan oyuncular arasında tüm NBA’de 11. Sıraya konumluyor.

Rolünü ve Kendini Bulmaya Çalışan Cedi Osman

Dakika Toplam Şut Üç Sayı Serbest Atış Sayı Ribund Asist Top Çalma Blok Top Kaybı
17 5/6 3/3 2/3 15 2 1 2
17 4/8 1/4 9 3
21 2/9 1/6 5 4 1
11 0/1 0/1 2 1 1

 

NBA’de 5. sezonunu geçiren Cedi Osman, çaylak sezonunu saymazsak, kendi adına en belirsiz dönemden geçiyor. Ortalama kaç dakika alacağı ya da sezonu Cleveland Cavaliers ile geçirip geçirmeyeceği belli olmayan Cedi Osman için ligdeki rolünü belirleyecek olan bu yıl çok önemli. Daha önce takımına enerjisiyle, savunma katkısıyla ve top dağıtımıyla yardımcı olmuştu. Yeni yapılanmanın ve guard rotasyonundaki bolluğun oyun kurma görevinden uzak kalmasına sebep olacağını görebiliyoruz. İlk maçlardan anladığımız kadarıyla oyuna girip skor üretecek oyuncu rolünü alacak gibi görünüyor. Bunun Cedi Osman’ın yeteneklerine uygun bir rol olmadığını düşünürsek, inişli çıkışlı bir sezon bizleri bekliyor.

Açılış gecesinde harika bir iş çıkaran Cedi, 5/6 şut ve 3/3 üç sayı yüzdesi ile 15 sayı üretse de mağlubiyete engel olamadı. Son çeyrekte süre almaması ise rotasyonda çok geride olduğunu bizlere gösterdi. 2. maçında da iyi bir oyun sergileyen Cedi, 17 dakikada 9 sayı 3 asistle oynadı. Cleveland Cavaliers maç sonunda kaybeden taraf oldu.

3. maçta 21 dakika sahada kalıp 2/9 ile kötü bir şut yüzdesi ile oynayan Cedi, aldığı 4 ribaund ile katkı sağladı. 4. maçta ise hem süresi azaldı hem de sadece 1 şut kullandı. Cedi Osman’ın daha etkisiz oynadığı iki maçı da takımının kazanması ise ironik oldu. Cavaliers rotasyonunda 9. sırada olsa da şimdilik maç başı 18 dakika süre alıyor. Cleveland’ın 3 uzunlu bir beş kullanması da Cedi’nin sürelerini düşüren unsurların başında geliyor. Bu sistem ile uzun süre devam etmeleri zor görünüyor. Cedi’nin 3 numara pozisyonunda süre almaya devam edeceğini öngörebiliriz.

Fırsat Bekleyen Ömer Faruk Yurtseven

Dakika Toplam Şut Üç Sayı Serbest Atış Sayı Ribund Asist Top Çalma Blok Top Kaybı
8 4/6 0/1 8 3
DNP
2

Ömer Faruk Yurtseven, lige 1 yıl gecikmeli olarak giriş yaptı. Özellikle sezon öncesinde çok iyi işler çıkaran Ömer, kendisini sürekli hazır tutması gereken bir sezon geçirecek. Kendisinin Bam Adebayo ve Dwayne Dedmon’ın sağlıklı kaldığı durumda süre alması zor görünüyor. Yine de Ömer için zor olan kendini hazır tutmak olacak.

Miami ilk maçını son şampiyon Milwaukee Bucks ile oynadı. Brook Lopez ve Jrue Holiday’in oynamadığı maçta Miami Heat, rakibini sahadan sildi. Ömer maçın bitimine 8 dakika kala sahaya çıkma imkanını buldu. Ömer 4/6 ile 8 sayı atıp 3 de ribaund aldı. Yakın geçen ve uzatmaya giden 2. maçta Heat kaybederken Ömer şans bulamadı.

Yurtseven’in sahaya çıkması için ilk etapta Miami’nin farklı öne geçmesini beklememiz gerekecek gibi görünüyor. Kendisi 3. maçta Orlando Magic karşısında da süre bulsa da fırsat çok geç geldi. Son çeyrekte maçı koparan Miami Heat, bitime 1:38 kala kazandığına karar verip Ömer’i oyuna aldı. Bu kadar kısa sürede maçta dikkate değer bir şey olmadı ve Ömer istatistik üretemeden maçı tamamladı.

İlk haftanın ardından oyuncularımızın performansları bu şekildeydi. Hiçbiri adına çok kötü bir hafta geçmediğini belirtmek de fayda var. Dönemsel olarak düşüş gösterebilirler. İhtiyaçları olduğunda desteklemek bizlere düşer. Yorumlarda oyuncularımızın ilk haftaları hakkında değerlendirmelerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Yazar Hakkında
İstanbul’da yaşayan Aykut, 2003 draftı ile NBA’i takip etmeye başladı. En sevdiği oyuncu her sene değişir. Kolej seviyesinde iken yıldız adaylarını keşfedip gelişimlerini takip etmek en büyük keyfidir. Portland taraftarı olsa da potansiyel gördüğü her oyuncuyu izlemeye çalışır

What do you think?