nba hakemler
in , ,

BEĞENDİMBEĞENDİM HAHAHAHA SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM TERTEMİZTERTEMİZ YOK ARTIK!YOK ARTIK! YORUMSUZYORUMSUZ

NBA’de de Var: Hakem Hatalarına Derin Analiz!

Bu sezon rekor bir sayıda karşımıza çıkan hakem hatalarını inceliyoruz.

Bir Erman Toroğlu Olmasak Da!

NBA’de hakem kararları üzerine olan tartışmalar hiç bu seneki kadar göz önünde olmamıştı. Buna isterseniz gelişen sosyal medya ile insanların bu tip olguları tartışabileceği alanların giderek fazlalaşması deyin, ister teknolojik imkânların fazlalaşması ile analiz yapma yetimizin artmasına bağlayın, bu sene tabir-i caiz ise “iyi tartışmalı pozisyon yaptı”.

Geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesaplarımızdan hakem hatalarını ve tartışmalı pozisyonları incelediğimiz bir makale hazırlamanın okuyucularımızın ilgisini çekip çekmeyeceğini sormuştuk. Katkıda bulunan herkese teşekkür ederiz, talebin bu kadar yüksek olduğunu görünce biz de kolları sıvadık.

NBA yönetimi bu tip konulara karşın hep istatistiki veriler ile konuşmayı sever. Malumunuz, NBA neredeyse tamamıyla istatistikler üzerinden ilerleyen bir müessese. Mevzubahis teknolojik gelişmelerden NBA yönetimi de kendi payına düşeni alıyor. Bu gelişmelerin yardımı ile NBA, 2015 Mart’ından beri, maçların son iki dakikasında gerçekleşen tüm tartışmalı kararları analiz ediyor. Bunu, hem verilere daha rahat ulaşım sağlayabilmek, hem de daha şeffaf bir lige kavuşmak adına yapıyorlar.

Mart 2015’ten beri, bu inisiyatif çerçevesinde, 1467 maçtan, 4269 dakikalık görüntülerden toplamda 26635 hakem kararı incelendi. Tüm bu kararların içerisinden toplamda 2188 kararın ya yanlış verildiği ya da gözden kaçırıldığı gözlemlendi. Bu da maç başına son iki dakikada 1.49 yanlış karar verildiği anlamına geliyor.

Daha detaylı istatistiklere geçmeden önce, tabloları daha rahat inceleyebilmeniz açısından birkaç kısaltma yaptık, onları paylaşalım:

DK: Doğru Karar – Verilen doğru kararlar

YK: Yanlış Karar – Verilen yanlış kararlar

VK(D): Verilmeyen Karar (Doğru) – Verilmeyen ve verilmeme kararı doğru olan kararlar. Faul olmayan bir pozisyonda faul kararı verilmemesi, gibi.

VK(Y): Verilmeyen Karar (Yanlış) – Verilmeyen ve verilmeme kararı yanlış olan kararlar. Faul kararı verilmesi gereken bir pozisyonda faul kararı verilmemesi, gibi.

Gelin şimdi de daha detaylı istatistiklere göz atalım.

KARARLARIN ÇEŞİTLERİ:

Maçın son anlarında verilen kararlar ve bunların çeşitlerine dair bir istatistiğimiz var. Hakemler bir düdük çaldığında (veya çalmaları gerektiğinde) ne ölçüde doğru kararlar veriyorlar, bize detaylı bir bilgi sunuyor:

nba hakem

İstatistiklere kısaca bir göz gezdirdiğimizde, temas ile gerçekleşen faüllerde neredeyse mükemmel bir yüzde yakalandığı görülürken, neredeyse tüm savunma 3 saniyelerinin gözden kaçırıldığını görebiliyoruz. Pivotlara gün doğmuş!

OYUNCULARA KARŞI TAKINILAN TAVIR:

Nice senelerdir NBA’de akan oyunda süperstarların kayırıldığına dair bir algı söz konusudur. Peki, bu ne ölçüde gerçek? Bu istatistikte, hakkında 15’ten fazla karar verilmiş olan oyuncuların lehlerine verilen/verilmeyen ve aleyhlerinde verilen/verilmeyen kararların detaylı istatistiğini görüyoruz. James Harden hakkında bu sene süregelen tartışmaları destekleyen bir istatistik var, doğru. İşin asıl ilginç tarafı, yine istatistiklere göre, ligin en çok “kayırılan” adamı Marcin Gortat! İnsan gerçekten hayret ediyor.

nba hakemler

VERİLEN KARARLAR:

Bu istatistikte de, maçın bitimine kalan süre ile verilen yanlış kararlar ve verilmesi gerekirken verilmeyen kararlar arasındaki ilişkiyi inceliyoruz. Hakemlerin de birer insan olduğunu gösteren bir istatistik aslına bakarsanız. Zaman mefhumu daralıp üstlerindeki baskı arttığı ölçüde, verilen ve verilmeyen kararlardaki yanlışlar da doğru orantılı olarak artıyor.

nba hakem

HAKEMLER:

Hangi hakemler ne ölçüde başarılı? Bu istatistikte de hakemler bazında kararların doğruluğunu inceliyoruz. Verilen yanlış kararları hakem bazında öznel değerlendirebilirken, verilmesi gerekirken verilmeyen kararları, doğal olarak hakem üçlüsüne mal etmek gerekmekte. Dürüst olayım, NBA gibi rekabetin üst düzeyde olduğu bir ortamda, maçların son iki dakikasında sadece ve sadece 1.5 civarı yanlış hükümlerde bulunmak muazzam bir başarı. NBA sadece oyuncuları ile değil, hakemleri ile de bir hayli üst seviyede.

nba hakemler

EV SAHİBİ AVANTAJI:

Son olarak da, “ev sahibi avantajı” denilen olgu NBA’de hakikaten mevcut mu, bir de onu inceleyelim. Bu istatistikte, verilen yanlış kararların ev sahibi ve misafir takım arasındaki dağılımını inceleyelim. En az şeyi söyleyip, en çok şaşırtan istatistiğimiz de bu olsa gerek. Verilere bakılırsa, son iki dakikada verilen yanlış kararlar çok küçük bir farkla da olsa, ev sahibi takımın aleyhinde veriliyor. Yine de fark yok denecek kadar az. Bu da bizi, hakemlerin çok büyük ölçüde, en azından son iki dakika çerçevesinde, tarafsız olduğunu gösteriyor. Yine, NBA ve hakemleri nezdinde, oldukça saygıdeğer bir durum.

nba hakemler

Tüm bu istatistiklerden genel bir kanıya varmak elbette ki güç, nihayetinde herkesin kendi adına yapacağı bir gözlem ve kendince çıkaracağı bir sonuç olacaktır. Ancak bu istatistiklerden çıkarılabilecek belki de en önemli ders, yönetimdeki şeffaflığın, NBA organizasyonunun tümüne olan saygıyı belki de bir kat daha arttırdığı. Gönlümden geçen o ki, umarım yakın gelecekte, özellikle ülkemiz spor organizasyonlarında, bu ölçüde bir şeffaflığı yakalayabilir ve yine özellikle ülkemizde spor organizasyonlarına olan güveni tekrar kazanabiliriz. Hayatın size, aynı NBA yönetimi gibi, açık ve şeffaf davranması dileği ile. Hoşçakalın!

Yazar: Emre Ersun Uysal

Author Details
Üzgünüz! Profil Bulunamadı.
Paylaş:

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

joel embiid

Oldu Mu Şimdi Embiid?

lebron james

Celtics Tarihinde Bir Dev: LeBron James