nba finalleri
in

BEĞENDİMBEĞENDİM

Hayaller vs. Hayatlar – Final Serilerindeki Hayal Kırıklıkları

Finallerde basketbol severleri hayal kırıklığına uğratan takımlar.

1995 Houston Rockets – Orlando Magic

1995 Finalleri: Shaq vs The Dream
1995 Finalleri: Shaq vs The Dream

Önceki yılın şampiyonu Rockets’ın güçlü olduğu zaten kabul görüyordu. Shaq ve Anfernee Hardaway ile genç, aktif ve hırslı Orlando’nun Hakeem’li Rockets’ı kesinlikle zorlayacağı da başka kabul gören bir önermeydi. Keşke kimse önermeyeydi. Hem savunmada, hem hücumda inanılmaz bir performans sergileyen the Dream önderliğinde Rockets, Orlando’yu süpürdü. Bu, Shaq’ın Orlando’yu “kafasında bitirdiği” sürecin belki de başlangıcı oldu.

2009 LA Lakers – Orlando Magic

Courtney Lee'nin kaçırdığı son saniye basketi,
Courtney Lee’nin kaçırdığı son saniye basketi,

Dwight Howard’ın etrafında toplanmış öldürücü şutörler, Doğu’nun favorisi Lebron’lu Cavs’a final yüzü göstermeyince, Orlando bir anda Lakers’ın karşısında çok ciddi bir rakip olarak görülüverdi. Buna rağmen ve hatta gereğinden fazla güçlü Lakers’tan bir maç alabilmesine rağmen Orlando, tutunamayanlar arasında yerini aldı. Seri 5 maçta Lakers’ın olurken, rekabet bekleyen basketbol severler yine boynu bükük kaldı.

1989 Detroit Pistons – LA Lakers

1989 Finalleri: Isiah Thomas vs Magic Johnson
1989 Finalleri: Isiah Thomas vs Magic Johnson

1988 senesi finali yine iki takım arasında oynanmıştı. Tam 7 maçta biten seri, en büyük final mücadelelerinden biri olarak NBA tarihinde yerini almıştı. Bir sonraki sezonda da finalde karşı karşıya gelen taraflar beklentileri bir hayli yükseltmişlerdi. Beklentilerin uzağından yakınından yörüngesinden dahi geçmeyen bir final serisi oldu. İlk maçta diz bağları sakatlığı yaşayan Byron Scott tüm seriyi kenarda izledi. İlk iki maç sakat sakat oynayan Magic Johnson, üçüncü maçın çoğunu ve dördüncü maçın tamamını kaçırdı. Tüm bu şanssızlıklar karşısında Lakers bir varlık gösteremedi ve “Bad Boys” tarihinin ilk şampiyonluğunu elde etti.

2014 San Antonio Spurs – Miami Heat

2014 Finalleri: Kawhi Leonard vs LeBron James
2014 Finalleri: Kawhi Leonard vs LeBron James

2013 final serisi Spurs için dramatik bir çizgi izlemişti. Tam şampiyon olduk derken altıncı maçta Ray Allen’ın son saniye üçlüğü, uzatmaya giden maçın kaybedilişi ve yedinci maçta yitip giden bir şampiyonluk. Dolayısıyla 2014’e tüm hırsıyla bilenip gelen Spursün gözünü kan bürümüştü. Finallerde karşılarına gelen Heat ise Doğu’da karşılarına çıkabilecek en güçlü rakipti. Rekabetin üst düzeyde olacağı bir seri bekleyen basketbol severler için ilk iki maç öyle veya böyle tatminkârdı, her iki takım da birer galibiyet aldı. Ancak bundan sonrasında Spurs, bar kapısını kırarcasına içeri dalan bir Chuck Norris gibiydi. Sonraki 3 maç öylesine Spurs üstünlüğüyle geçti ki, maçlardaki ortalama fark tam 19 sayıydı! Boks maçına gelenler adeta birilerinin dayak yiyişini izliyordu. Sonuçta seri 5 maçta Spurs’ün oldu. Bu serinin basketbol tarihi için önemi ise şurada yatıyor; “Bu Heat’ten cacık olmaz abicim!” diyen Lebron’un Heat’ten ayrılışını tetikleyen şey, tam olarak da bu serinin tek yanlılığıydı.

Yazar: Emre Ersun Uysal

 

What do you think?