nba finalleri
in , ,

Hayaller vs. Hayatlar – Final Serilerindeki Hayal Kırıklıkları

Finallerde basketbol severleri hayal kırıklığına uğratan takımlar.

“Hiç Beklemediğimiz Yerden Geldi Hocam!”

2016 – 2017 sezonunun play-off’ları, basketbol severler açısından genellikle hayal kırıklığı içerisinde geçti. Tabii ki sadece bir Golden State Warriors – Cleveland Cavaliers finali bekleyen kitle için bu durum söz konusu değil. Lakin herkesin ortak paydada buluşacağı bir düşünce var. Play-off’lar daha fazla rekabet içermeliydi. En azından beklentiler böyleydi. Hele ki benim gibi, kıran kırana geçecek play-off’lar sonrasında bir Warriors – Raptors finali beklentisi içerisinde olan birisi için, beklentilerim adeta Aliexpress’ten piyasanın onda biri fiyatına sipariş ettiğiniz ama hiç gelmeyen ürününüz gibi oldu. Çok bekledim, hiç gelmedi.

Tüm bunların üzerine de bu senenin finalleri de beklenen tadı vermekten uzak. Basketbol biliminin tüm külliyatını bize okutan bir Warriors karşısında, gözlüklerini kaybetmekten mütevellit önündekini dahi okuyamayan ve 4. maça kadar varlık göstermemiş olan bir Cavs var karşımızda. Play-off’ların sıkıcılığının belki finallerde kırılacağını bekleyen basketbol severler için, yine beklentilerin karşılanmadığı bir final var elimizde.

Bu ölçüde hayal kırıklıklarının olduğu veya dile getirildiği bir ortamda insan ister istemez bu senenin beklentiyi veremediğini düşünüyor. Halbuki tüm NBA tarihinde, senenin içerisinde oluşan beklentileri karşılamaktan uzak o kadar çok final serisi oldu ki, inanın herkesin bu ölçüde yakındığı şu ortamda bunları sizinle paylaşmak için sabırsızlanıyorum. Bir çırpıda, aklımıza gelen birkaç tanesini sıralayalım o vakit.

1999 San Antonio Spurs – New York Knicks

1999 Finaller: Tim Duncan vs Knicks
1999 Finaller: Tim Duncan vs Knicks

Tümüyle hayal kırıklığı olan 1999 senesinin finalleri. Lock-out nedeniyle 50 maça indirgenen sezon zaten yeteri kadar can sıkıcıyken, finallerde efsane Patrick Ewing’i izleme hayalleri kuran basketbol severlerin tadı, ikinci maçta Aşil tendonundan ağır şekilde sakatlanan Ewing’in seriyi kapatmasıyla iyice kaçtı. Zaten kötü geçen bir sezona kötü bir final oldu. Spurs 5 maçta seriyi galip bitirdi.

2004 Detroit Pistons – LA Lakers

2004 Finalleri: Tayshaun Prince vs Kobe Bryant
2004 Finalleri: Tayshaun Prince vs Kobe Bryant

Lakers belki de bir daha çoooook uzun süre kuramayacağı ölçüde güçlü bir kadro kurmuştu: Shaq, Kobe, Malone, Payton. Karşılarında ise savunma basketbolunu en üst seviyede oynayan bir Detroit vardı. Tüm beklenti, süper yıldızları ile über basketbol oynayan Lakers’ın Detroit’i ezip geçmesi yönündeydi. Beklentiler derbeder oldu. Kazandığı 4 maçta da rakibini 90 sayı altında tutan Detroit, seriyi rakibine bir avans vererek 4-1 kazandı. Güzel oyununu tüm basketbol severlerin beklediği Kobe de bu seride Tayshaun Prince’in perde asmaya pek elverişli acayip kollarından kurtulamayıp sadece yüzde 38 ile şut kullanabildi.

2015 Golden State Warriors – Cleveland Cavaliers

Kyrie Irving, 2015 finallerinde geçirdiği sakatlıktan hemen sonra.
Kyrie Irving, 2015 finallerinde geçirdiği sakatlıktan hemen sonra.

İlk üç maçın ikisini almalarına ve rüzgar tam Cleveland’ın arkasında olmasına rağmen, değişen birkaç faktör ile çok sıradan bir seriye dönüşen bir final. Zaten omzundan sakat olan Love’ın yanına ilk maçta dizinden sakatlanan Kyrie eklenince, serideki dengeler sallantıya girmişti. Andre Iguodala’yı da Lebron’u savunması için ilk 5’e monte edince, Golden State, yolun yüzde 75’ini almış oluyordu. Daha kıran kırana geçen bir seri bekleyen basketbol severler, 6 maçlık nispten kolay bir GSW zaferine tanıklık ediyordu. Ama olsundu. Bunun seneyesi vardıydı.

2001 LA Lakers – Philadelphia 76ers

2001 Finalleri: Allen Iverson vs Kobe Bryant
2001 Finalleri: Allen Iverson vs Kobe Bryant

2001 senesinde gücünün zirvesinde olan Lakers hanedanının önünde bu sefer çok ciddi hazırlanmış bir ekip vardı. MVP (Allen Iverson), Yılın Savunmacısı (Dikembe Mutombo), Yılın 6. Adamı (Aaron McKie) ve Yılın Koçu’nu (Larry Brown) aynı çatıda toplamış Philly 76’ers. Bu ekip çok ciddi hazırlanmasına rağmen, Lakers karşısında beklentileri karşılayamadı ve gerekli direnci göstermekten uzak kaldı. Yine de, bu seride Philly’nin aldığı tek galibiyet, Lakers’ın destansı play-off macerasında o sene aldığı tek yenilgi olarak kayda geçti.

 2007 San Antonio Spurs – Cleveland Cavaliers

2007 Finalleri: LeBron James vs Spurs
2007 Finalleri: LeBron James vs Spurs

Lebron James’in ilk final deneyimiydi ve karşısında bu işin kodamanı Spurs’u buldu. Şanssızlık. Spurs, Lebron hayranlarının beklentilerini kulak arkası edip, bu serinin olabildiğince çabuk ve acısız geçmesi için elinden geleni yaptı, seriyi 4 maçta bitirip Cavs’ı acımasızca süpürdü. Ne kadar acımasız olduğunu şöyle anlatalım, seride Lebron’dan sonra en çok skor üreten iki Cavs’lı Gooden ve Gibson sırasıyla 12.8 ve 10.8 sayı atabildi.

OKUMAYA DEVAM ET

What do you think?