O Bir İkon: Michael Jordan - Görsel: Her Şey NBA
in

TERTEMİZTERTEMİZ BEĞENDİMBEĞENDİM YOK ARTIK!YOK ARTIK! YORUMSUZYORUMSUZ SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM HAHAHAHA

Her Alanda Bir İkon: Michael Jordan!

Michael Jordan ve Giyim

NBA’e Uzun Şort Giyme Akımını Getiren Adam: Michael Jordan!

Chicago Bulls tarihinin en iyi oyuncusu, NBA’i Dünya’da popülerleştiren adam olan Michael Jordan, ikonluğunu giyim konusunda da konuşturdu. Jordan, 1984 senesinde Chicago Bulls tarafından seçilerek NBA’e ilk adımını attı. Majesteleri, o zamanlar Larry Bird ve Magic Johnson’ın hükmettiği bir lige gelmişti. Bu adamlar her basketbol reklamında oynuyor, her yerde adlarını duyuruyor ve yavaş yavaş NBA’i küresel bir kurum haline getiriyordu. Gençler, çocuklar bu adamları idol olarak görüyor, bu yıldızlar ne yaparlarsa onlar da yapıyordu. Onlar “Converse” marka ayakkabı giyse, çocuklar da bu markayı giymek istiyordu. En iyi denince, “Bird!”, “Magic” ilk söylenen isimlerdi. Bu durum, MJ lige geldikten sonra adım adım değişti.

Jordan Markası: Air Jordan

Majesteleri gelecek vadediyordu. Sponsorlukların kapısını çalması an meselesiydi. O, Adidas ile sözleşme imzalamak istiyordu. Ancak Adidas onun yüzüne dahi bakmamıştı. İşin öteki tarafında ise 250.000 dolarlık teklifle, Nike bulunuyordu. MJ ve ailesi bu teklife şok olmuştu. Teklifi kabul ettiler ve Jordan, Nike ekibinin bir parçası oldu. Mike, Nike sayesinde çok para kazanıyordu. İkon olma yolunda ise karşısına türlü türlü zorluklar çıktı. Dünya’nın en popüler ayakkabılarından biri olan Air Jordan 1, David Stern engeline takıldı. MJ, bu ayakkabıları giydiği her maç NBA’e ceza ödüyordu. Bu durum karşısında pes edecek en son kişilerden birisi ise, yine Michael Jordan’dı. Kariyerinde olduğu gibi, iş hayatında da akıl almaz başarılara imza atan bir isimdi. Maç başına ceza ödediği Air Jordan 1 ayakkabılarını giymekten hiçbir zaman vazgeçmedi ve sonunda bu model yüzbinlerce sattı, Jordan’ın ününe ün kattı. Ödediği cezalar ise devede kulaktı!

Reklam Çekimleri

David Stern’ün bu ayakkabıları yasaklaması Jordan’ı durdurmadı. Bu ayakkabıların popülerleşmesinde, ünlü yönetmen Spike Lee’nin bile katkısı vardı. Lee, Jordan’ı ve onun ayakkabılarını yaptığı işlerle sokak kültürüne kattı. 1986 yılında “She’s gotta have it” filmi piyasaya sürüldü. O zamanların genç yönetmeni Spike Lee, filme Jordan detayı koydu. Filmdeki Mars Blackmon adlı karakterin odasında bir Jordan posteri, ayağında ise Air Jordan vardı. Bu sayede Jordan daha da ünlendi. İyi zıpladığı için reklamlarda hep bu ön plana çıkıyordu. Her reklamında harika bir şekilde zıplıyor, bu durumla alakalı havalı sözler sarf ediyordu. Bu zıplamayı ayakkabılarına borçlu olduğunu dile getirerek, markasını bir üst seviyeye taşımaya çalışıyordu.

Kopma Noktası

Majestelerinin basketbol kariyeri de, iş yaşamı da gayet iyi gidiyordu. Popülaritesini her maç artırıyor, bununla beraber de reklamdan reklama koşuyordu. Bütün bu koşuşturmaca arasında Jordan, eski bir Nike çalışanı olan Moore ile tartışmaya girdi. Jordan, o dönemde giyilen “Daisy Duke” adlı, kadınların giymeyi tercih ettiği kısa ve dar şortları sevmiyordu. Bunun nedeni ise bir o kadar garipti. Jordan, kendi bacaklarının görünüşünü sevmiyordu, onları sıska buluyordu. Bacaklarını sevmediği yetmezmiş gibi, bu şortlar da oldukça kısaydı. Şu an sizlere abartı geliyor olabilir ama Jordan, o zamanlar bu konu üzerine çok önem veriyordu. O kısacık şortlar onun için bir utanç haline gelmişti ve onları artık giymek istemiyordu. Jordan, çokça bir süre boyunca uzun şort giymek istediğini dile getirdi ve Moore ile aralarında tartışma çıktı. Zaten ayakkabıları yasağa rağmen giyiyordu, bir de şort devrimi çıkaramazdı. Ancak Mike, ayakkabı yasağında olduğu gibi, bu tartışmada da geri adım atmadı. Tartışmanın üstünden iki yıl geçtikten sonra Jordan kararını verdi ve bir gün maça uzun şortlarla çıktı. Kısa bir sure sonra takım arkadaşı Scottie Pippen da izinden gitti. Pippen’dan sonra birçok NBA oyuncusu bu uzun şortlardan talep ettiler. NBA’de uzun şort dönemi işte tam olarak böyle başladı.

Chicago’daki hayalet, Majesteleri, Air Jordan… O ne istediyse çabaladı ve asla pes etmedi. Şort boyunu uzatmak gibi küçük bir mesele de olsa, şampiyonluk kazanmak da olsa hiçbir şey onu durduramadı. Cezalara rağmen pes etmeyen, istediğini almadan bırakmayan bir kişilikti Michael Jordan. Belki de iş hayatında başarılı olmasının nedeni de budur, İNAT, İNANÇ ve ÇALIŞMA!

Kaynak: Roland Lazenby’nin Kobe Bryant: Kazanmaya Odaklı Bir Karakter

What do you think?

-1 Points
Upvote Downvote