LeBron James Etkisi! - Görsel: Her Şey NBA
in ,

BEĞENDİMBEĞENDİM HAHAHAHA TERTEMİZTERTEMİZ

Her Şey LeBron James

LeBron James Özelinde Düşünceler

Her Şey LeBron James

Tarihin en büyük iki basketbolcusundan biri veya 23 numarayı giyen Akron Ohio doğumlu bir çocuk.
4 defa NBA Şampiyonu olmuş bir oyuncu veya 2 defa olimpiyat altını kazanmış bir sporcu.
2000’lerin efsane Detroit kadrosunu 23 yaşı dolmadan yenen yıldız veya ilk şampiyonluğunu kazanmak için 28 yaşına kadar beklemiş bir sporcu.

Her Şey NBA sayfasına yazdığım ilk yazı Perde Arkası: LeBron Ve Asist Üzerine! idi. Bu yazıdan itibaren 2010’ların basketboldaki en büyük yıldızına 36 yazımın 14’ünde şu veya bu şekilde değindim.

LeBron James 15 Tweet Serisinde Warriors‘un ve Celtics‘in tosladığı kaya oldu. “Kevin Durant’i Anlamak” yazısında ise Durant’in OKC kariyerindeki ilk kırılmayı yaşadığı dönemin mimarıydı ve Durant’in kendini kanıtlama mücadelesinden 2 defa nasibini aldı. “Detroit Pistons Nerede?” yazımda Pistons ekibinin dağılma sürecini resmileştiren süperstar olan LeBron James, sitenin en çok okunan 9. yazısı olan “Michael Jordan’ı Anlamak” yazımda da kendisine yer bulmuştu.

2020’nin Kasım ayında ise ilginç bir geri bildirim aldım. Karamsar bir temada ele aldığım “Dwight Howard Kimdir?” yazısının açılışında kullandığım ifadeye yönelik aşağıdaki gibi bir tweet ile karşılaştım.

Görsel 1 – Tweet

İlgili tweet, temelde LeBron James’in artık bir sporcu değil bir kült, fenomen veya sorgulanması tabulaşmış bir üstinsana dönüştüğü yönündeki düşüncemi pekiştirdi. Geçmişte Muhammed Ali veya Michael Jordan‘ın da mazhar olduğu, toplumun çeşitli kesimlerince kutsanma durumu, üstinsanlaştırma formuyla LeBron James‘e de nasip olmuştu.

Bu konu üzerine Şampiyonluk Aralığı Nedir?-1 ve Şampiyonluk Aralığı Nedir?-2 yazılarını ele aldım, nitekim LeBron James’i teknik olarak analiz etmek şu noktadan sonra yeterli değil ve hatta buna gereksiz bile denilebilir. Kendisi inanılmaz çalışma azmine sahip, yalnızca bir elin parmaklarını geçmeyecek sporcuya verilmiş Allah vergisi yeteneğini fiziğiyle birleştirerek toplumun kümülatif hikaye arayışına kahraman olmuş bir süperstar.

Bu bir beyan: Her Şey LeBron James.

Soru ise: Neden her şey LeBron James?

Etkileşim Gücü

Pek çok sosyal medya platformu üzerinden paylaşım yapan Her Şey NBA‘e de dönem dönem “Her Şey LeBron” eleştirisi yapılır. İlgili tespitin küresel olarak paylaşım yapan Bleacher Report için de bir karşılığı var. Aşağıdaki görsel yaklaşık 1 yıl önce “aquavoss” rumuzlu kullanıcı tarafından Reddit platformunda paylaşıldı. Bleacher Report’un 2019-2020 sezonunda NBA hakkında yaptığı 1385 paylaşımı inceleyen kullanıcı, buna göre LeBron James hakkında en yakın takipçisi Giannis Antetokounmpo’dan 2.5 kat fazla gönderi atıldığını görselleştirdi. Görselin ilk grafiğinde takımlar bazında LeBron James’in oynadığı Lakers’ın diğer ekiplere, ikinci bölümde de LeBron James’in meslektaşlarına göre bariz üstünlüğünü görebilirsiniz.

Görsel 2 – Etkileşim

Anthony Davis ile güçlerini birleştirmiş LeBron James’in ve şampiyonluğun en güçlü adayı görülen Los Angeles Lakers‘ın paylaşımlarda aslan payını alması adaletsiz değil doğaldır.

Çubuklu grafiğin bize açıkladığı olgu, LeBron James’in ekmek kapısı olduğudur. LeBron James, ESPN gibi spor yayıncılarının çatısında çalışan onlarca insanın ilgili kurumlarda tıklanma garantili işler çıkarabilme sebebidir.

Instagram üzerindeki takipçi sayısı son 3 yılda 27 bin takipçiden 108 bin takipçiye çıkan Her Şey NBA‘in popülaritesine bakıldığında da LeBron James’in etkisini küçümsemek mümkün değil. Nitekim James son 3 yılda 2 NBA Finali görürken 1 defa Şampiyon oldu.

LeBron James’in 4. şampiyonluğuna yürüdüğü 2019-2020 sezonunun büyük bölümü 22 Ekim 2019 – 11 Mart 2020 arasında oynandı. Covid-19 salgını sebebiyle ara verilen lig 30 Temmuz – 14 Ağustos 2020 tarihlerinde tamamlandı. Her Şey NBA’in Instagram hesabı ise bu esnada 69 bin takipçiden 89 bin takipçiye ulaştı.

17 Ağustos 2020 – 11 Ekim 2020 tarihleri arasında oynanan NBA playofflarında ise Her Şey NBA hesabı 96 bin takipçiye kadar artış gösterdi. LeBron 4. şampiyonluğuna yürürken Her Şey NBA sadece Instagram üzerinden %39 takipçi artışı sağladı.

Kariyerindeki 4. Finaller MVP ödülünü alan LeBron James konuşmasında “Bana (hak ettiğim) saygının gösterilmesini istiyorum” dedi.

Bu çark dönüyorsa LeBron James sayesinde… Yoksa halen ikna olmadınız mı?

Üstinsanlar

Aşağıdaki grafik NBA Finallerinin izlenme oranını göstermektedir. Grafiğin turuncu kısmı ABD izlenme ortalamasını, mavi kısmı ise ABD rating ortalamasını ifade etmektedir. Her ikisinden de görüleceği üzere NBA Finaller tarihinin gelmiş geçmiş en yüksek izlenme oranı 1990’larda Michael Jordan’ın yer aldığı finallerde yakalanmıştır. Jordan’ın basketbola ara verdiği ve geri döndüğünde playofflarda Magic tarafından elendiği iki yılda bile izlenme oranları hızlıca düşmüştür.

Jordan’ın Bulls’dan emekliye ayrıldığı 1998 finalinin ardından keskin bir düşüş yaşayan NBA Finalleri izlenme ortalaması 2000-2010 arasında iki defa keskin bir dip yapmıştır. 2010’larla birlikte iddialı ve sürekli biçimde Finallerde yer alan LeBron James sayesinde izlenme oranları yükselmiştir. İzlenme oranı Cavs-Warriors Finalleriyle birlikteyse bir “gümüş dönem” yakalamıştır, Orlando’daki “Bubble” ortamında oynanan Finallerde ise tekrar dibi görmüştür.

Görsel 3 – Finaller İzlenme Oranı

 

En çok izlenen finallerin ilk 5 listesi ise aşağıdaki gibidir. Milyon cinsinden ifade serinin ortalama izlenme miktarını ifade eder:

 • 1998 Bulls-Jazz / 29.04 Milyon İzleyici.
 • 1993 Bulls-Suns / 27.21 Milyon İzleyici.
 • 1997 Bulls-Jazz / 25.59 Milyon İzleyici.
 • 1996 Bulls-SuperSonics / 24.86 Milyon İzleyici.
 • 1987 Lakers-Celtics / 24.12 Milyon İzleyici.

Michael Jordan, daha çok izlenme getirir. İzlenmeyse para demektir. Benzeri LeBron James için de geçerlidir. Daha çok LeBron, daha çok para getirir.

Seyirci Neleri İzlemiyor?

LeBron James’in yer almadığı son Final olan 2019’da izlenme miktarı ABD için 14.94 milyon, Kanada için 5.02 milyon düzeyindeydi. Neredeyse 20 milyon izlenme alan bu Final, barındırdığı Steph Curry, Kevin Durant, Kawhi Leonard gibi yıldızlar dışında sahnelediği taktiksel mücadele ile de izleyenlerin ilgisini kazanmıştı.

Tarihin en düşük izlenme oranını alan 2020 Finalleri içinse salgın hastalık sebebiyle seyircisiz oynanan maçların ortalamayı düşürdüğünü söylemeliyiz.

Bu istisnanın dışında en az izlenen 6 Finalin 3’ü San Antonio Spurs‘e ait ve diğer 3 Final de 1979-1981 arası dönemde oynanmış.

Görece az izlenen Finallerin bir diğer ortak noktası da seyircilerin rekabetçi bir final beklememeleri, taraflardan birinin pazar değerinin düşük olması ya da Finalin dönemine göre ABD seyircisinin süper yıldız profilini tam anlamıyla tatmin etmeyen sporcular barındırmasından kaynaklanıyor. 2007 Spurs-Cavs ve 2009 Lakers-Magic Finali ilk gruba girerken 2006 Heat-Mavs finali ise ikinci gruba dahil oluyor.

Kobe Bryant‘ın 2000’lerin sonundaki etkisi Finaller izlenme oranlarını tek başına yükseltmeye yetmezken LeBron James’in varlığı 2011-2018 arasında istikrarlı bir izlenme oranı yakalanmasını sağlıyor. Bu durum LeBron James’in yüksek pazarlanabilirliğine kanıt sunar.

1999-2010 arasında oluşan güç boşluğunda 12 Finalden 5 farklı takım şampiyon oldu. Bu durum da grafiğin ilgili bölümünün keskin düşüşler ve çıkışlar barındırmasına yol açtı.

Grafiğe LeBron James’i istikrarlı biçimde dahil ettiğimiz 2011-2018 arasındaysa oynamaların azaldığını ve çizginin düzleştiğini görüyoruz. Bir diğer şekilde açıklamak gerekirse LeBron James sabit ve tahmin edilebilir para girdisini başta NBA olmak üzerine tüm medya kuruluşlarına ve çalışanlarına sağlar.

Hikaye Oluşturmak

Michael Jordan 1998’deki Bulls Jazz Finalinde son isabetli sayıyı bulduğunda dünya nüfusu 5.98 milyardı. Arada geçen 23 yıl sonunda yaklaşık 1.92 milyar yeni insan dünyaya geldi. Bu insanların hiçbiri Jordan’ı ve o dönemki herhangi bir sporcuyu canlı izlemediler. 1990’ların başları ve 1980’lerde doğan bir kısmımız için Jordan’ın hikayesi en üst düzeyde etkileyici iken yeni insanlar için yeni hikayeler yazılması gerekiyor.

Buna göre James:

 1. 2007’de Pistons devine karşı geldi ve genç yaşta Finallerde süpürüldü.
 2. 2008’de Olimpiyat altını kazandı.
 3. 2008-2010 arasında Celtics’e 2, Magic’e 1 defa yenildi.
 4. 2011’de 2. defa Final kaybetti.
 5. 2012’de Celtics’e karşı Konferans Finelinde elenmenin eşiğinden döndü. Tarihin en iyi performanslarından birini TD Garden’da Boston temsilcisine karşı gösterdi ve devamında ilk şampiyonluğunu kazandı. Aynı yaz ikinci Olimpiyat altın madalyasını kazandı.
 6. 2013’de zorlu bir finali ikonik biçimde kazandı.
 7. 2014’de Spurs’e, 2015’de Warriors’a yenildi.
 8. 2016’da tarihi bir şampiyonluk kazandı, 3-1’den döndü.
 9. 2017-2019 arasında 2 Final kaybetti, bir playoff kaçırdı.
 10. 36 yaşından gün alarak 4. şampiyonluğunu kazandı.

Yazar bakış açısıyla ele aldığımızda ana kahramanımız zorluklarla mücadele ediyor, arada başarılar kazansa da nihai hedefini elde edemiyor ve hikayesi ilk dramatik zirve noktasına 2012’de TD Garden’da ulaşıyor. Bu zirveyi aştıktan sonra seyirciyi rahatlatıyor ve anlatı sakin seyrediyor.

2014-2016 arasında ikinci dramatik kontak noktasını inşa eden hikaye 2016’da Warriors’a karşı 3-1’den geri dönerken güçleniyor, Iguodala’ya koyduğu blokla taçlanıyor. 2017-2019 arasında tekrar çözülmeye giden hikaye tam anlamıyla nihayete ermese de 2020’de yeni gelecek başarılar için açık kapı bırakıyor.

Soru: İzleyiciyi neler bekliyor, influencer ne istiyor?

Spekülasyon

4-2 veya 4-3’lük skorla seri kazanan Lakers her influencer hesabının veya yayıncı kuruluşun düşlerini süsler diyebiliriz. Tercihen ilk maçı kaybedip seriye bir “acaba mı?” sorusuyla başlayan LeBron James, YouTube’da yayın yapan herhangi bir kimse için de tadına doyulmaz bir analiz malzemesi verecektir.

İzleyici dramatik kurguya yönelir, bu sebepten ötürü LeBron James’in tökezlemesine rağmen yoluna devam eder görüntüsü muhtemelen bu işten para kazanan herkesin iştahını açar. Üstelik 2021 model James’in hikayesi Jordan’ın hiç sahip olmadığı bir özellik barındırıyor: alt sıralardan gelip şampiyonluk yaşama fenomeni.

Hakeem Olajuwon‘un Rockets ile normal sezonu 6. sırada tamamlayıp 1995 şampiyonluğunu kazanması izleyicilerin malumudur. Jordan’a nasip olmamış bu durumu normal sezonu 7. sırada tamamlayan ve play-in oynayarak 2021 playofflarına kalan James gerçekleştirebilirse Jordan’a tarihin en iyisi tartışmasında bir adım daha yaklaşacaktır.

Veya James’in 2018’in sonunda dediği gibi kendisi çoktan tarihin en iyisi olmuştur bile.

Sonuç

Zaman değişiyor ve her kuşak kendi döneminin içinde üretilen kahramanını arıyor. LeBron James de bu durumu nakde en iyi çeviren kişilerden birisi. Bu sezon toplam kariyer kazanımı 1 milyar doları geçmesi beklenen James aynı zamanda Liverpool’un hissedarı, pizza lokantalar zinciri sahibi ve attığı her bir sponsorlu Instagram paylaşımından da ortalama 300 bin dolar kazanıyor.

Bu sporun daha çok izlenmesi için süreklilik zinciri oluşturmuş ve arka arkaya şampiyonluklar kazanabilecek LeBron James, Kevin Durant veya Steph Curry gibi yıldızlara ihtiyaç duyuluyor. Bütün medya kuruluşları da tüm gücüyle bu yarışın içinde kalan süperstarları öne çıkaracaktır.

LeBron James’in hikayesine yeni bir boyut katmaya ihtiyacı var. Buna bağlı olarak YouTube yayıncılarının Lakers’ın nasıl kazanacağına dair paylaşımlar üretme gereksinimi, izleyicilerin de kendi kahramanlarını haklı olarak yolun sonuna kadar izleme isteği var.

Tarihçi Emrah Safa Gürkan seçim yapma noktasında “Türk milleti ikiye bölünme fırsatını yakalarsa ikiye bölünür” demiştir.

Kamplaşma hem taraflar için, hem de buradan etkileşim alan kimseler için daha çok gelir ve daha çok tanınırlık sağlar.

Yakın siyasi tarihte örneğini gördüğümüz üzere kutuplaşma taraflar için değişmez oy oranları verir, rantı güçlendirir ve siyaset yapmayı kolaylaştırır. Kutuplaşma, içerik üreticilerinin hatırı sayılır bölümü için Kawhi ve Paul George‘u ezen Doncic, rakiplerini hüsrana uğratan LeBron James veya haksızlığa rağmen kazanen Trae Young benzeri figürler üzerinden zahmetsiz paylaşım yapma fırsatını doğurur.

Bu sebeplerden ötürü her şey LeBron James olduğu müddetçe kutuplaşma artacaktır. Kutuplaşma daha çok rant üretecektir. LeBron James de sevdiğimiz bu oyuna izleyici çekmeye devam edecektir.

Keyifli bir playoff geçirmemiz dileğiyle…

 • Diğer Yazıları
Yazar Hakkında
Basketbolu felsefi yönüyle ele almayı seven, Steve Nash sayesinde Phoenix Suns taraftarı bir mühendis.
  Yüzük Takıntısı Nedir?
  Her Şey LeBron James Tarihin en büyük iki basketbolcusundan biri veya 23 numarayı giyen Akron Ohio doğumlu bir çocuk. 4 defa NBA Şampiyonu olmuş bir oyuncu veya 2 defa olimpiyat altını kazanmış bir sporcu. 2000’lerin efsane Detroit kadrosunu 23 yaşı dolmadan yenen yıldız veya ilk şampiyonluğunu kazanmak için 28 yaşına kadar beklemiş bir sporcu. Her […]
  Play-In: Adil ya da Saçma
  Her Şey LeBron James Tarihin en büyük iki basketbolcusundan biri veya 23 numarayı giyen Akron Ohio doğumlu bir çocuk. 4 defa NBA Şampiyonu olmuş bir oyuncu veya 2 defa olimpiyat altını kazanmış bir sporcu. 2000’lerin efsane Detroit kadrosunu 23 yaşı dolmadan yenen yıldız veya ilk şampiyonluğunu kazanmak için 28 yaşına kadar beklemiş bir sporcu. Her […]
  NBA Neden Afroamerikalıların Ligi?
  Her Şey LeBron James Tarihin en büyük iki basketbolcusundan biri veya 23 numarayı giyen Akron Ohio doğumlu bir çocuk. 4 defa NBA Şampiyonu olmuş bir oyuncu veya 2 defa olimpiyat altını kazanmış bir sporcu. 2000’lerin efsane Detroit kadrosunu 23 yaşı dolmadan yenen yıldız veya ilk şampiyonluğunu kazanmak için 28 yaşına kadar beklemiş bir sporcu. Her […]
  NBA Nereye Gidiyor?
  Her Şey LeBron James Tarihin en büyük iki basketbolcusundan biri veya 23 numarayı giyen Akron Ohio doğumlu bir çocuk. 4 defa NBA Şampiyonu olmuş bir oyuncu veya 2 defa olimpiyat altını kazanmış bir sporcu. 2000’lerin efsane Detroit kadrosunu 23 yaşı dolmadan yenen yıldız veya ilk şampiyonluğunu kazanmak için 28 yaşına kadar beklemiş bir sporcu. Her […]

What do you think?