nba draft
in ,

BEĞENDİMBEĞENDİM HAHAHAHA SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM TERTEMİZTERTEMİZ YOK ARTIK!YOK ARTIK! YORUMSUZYORUMSUZ

Her Şey NBA Draft 2018: Her Sıra İçin Tahminlerimiz ve Oyuncu Analizleri

Yeni yıldızlara merhaba deme zamanı!

Her Şey NBA Draft!

Her sene olduğu gibi bu sene de NBA başkanı Adam Silver’ın ağzından çıkacak takımlar ve isimler ile gençlerin kaderleri belirlenecek. Bu gece 02:00’de start alacak draft için yine analizimizi yaptık. Sizler için hangi sıradan kimin gideceğini belirledik. Ayrıca önümüzdeki sene çok konuşulacak isimlere şimdiden aşina olmanız için gerekli bilgileri de sıraladık! Hazırsanız başlayalım!

1. DeAndre Ayton

deandre ayton

Boy: 2.16 cm / Pozisyon: C / Okul: Arizona / 20.1 sayı 11.6 ribaund 1.6 asist 1.9 blok %61 FG

Uzun süre Luka Doncic kafaları karıştırsa da bu yılın en net 1. sıra seçimi DeAndre Ayton. Onu diğerlerinden ayıran sadece sahada yaptıkları değil. Basketbol için oluşturulmuş mükemmel fiziği David Robinson’ı andırıyor. Fizik olarak NBA’e en hazır oyuncu. Boyalı alanda etkili, orta mesafe şutu var ve atletik. Özellikle kendi kaçırdığı topları kovalamak konusunda hevesli. Kapladığı alan ve atletizmi ile ortalamanın üzerinde ribaundçu olsa da savunma konusunda eksikleri var. 1.9 blok ortalaması onun yeteneklerine sahip biri için az. Savunma bilgisini ortalamanın üzerine çıkarabilirse sahanın iki yanında da elit bir uzuna evrilir.

2. Marvin Bagley III

Boy: 2.11 cm / Pozisyon: PF / Okul: Duke / 21.1 sayı 11 ribaund %40 üçlük isabeti %64 FG

Draftın yeteneğine oranla en az konuşulan ismi sanırım Bagley. Draftın en patlayıcı oyuncu. NBA’de direk katkı yapabilecek bir isim.  İyi ribaund alan, tüm sahayı dripling ile geçebilecen ve potaya girebilen bir oyuncu. Fiziği çok yer kaplıyor olsa da iyi bir atlet. Üç sayı çizgisinden %40 ile atıyor olsa da çok fazla kullandığını söylemek doğru olmaz. Üç sayı tehdidini arttırırsa rakiplerini dışarıya çekip hızını potaya gitmek için kullanabilir. Boyalı alanda çok etkili. Topu yere vurabiliyor olması durdurulması zor biri yapıyor. Hücumda çok hırslı ancak bu eforu savunmada da göstermesi gerekiyor. Ayrıca sürekli soluna gidiyor olması onu savunmayı kolaylaştırabilir. Sağ tarafa gidebildiğini de göstermeli. Yılın çaylağı adaylarından biri. İlk senesinden itibaren adından söz ettirecektir. Ne kadar iyi oyuncu olacağı çalışmalarına bağlı. Chris Bosh olma potansiyeli var. Ancak Beasley örneğini de unutmayalım. Onun için en büyük övgü ise Duke koçu Krzyzewski “38 senedir Duke koçuyum, Irving ile birlikte beni en çok etkileyen isim” dedi. Eğer abartmadı ise çok büyük bir övgü.

3. Luka Dončić

Luka Dončić

Boy: 2.01 cm / Pozisyon: SG/SF / Takım: Real Madrid / 14.3 sayı 5.2 ribaund 4.6 asist 1.1 top çalma

Avrupa’nın altın çocuğu Luka Dončić NBA’i sallamaya geliyor. 19 yaşında olmasına rağmen Avrupa’da kaldırmadığı kupa kalmayan, bunu yaparken Real Madrid’in en değerli oyuncusu olan Doncic kafaları karıştırıyor. Draftın basketbol IQ’su açık ara en üstün oyuncusu. Fizik olarak NBA’e uygun. Saha görüşü üst düzeyde. Liderlik vasıfları var. Sürekli kendini geliştiriyor. Ancak atletizmi en büyük soru işareti. NBA için yavaş. Onu yakından savunan iyi savunmacılara karşı sıkıntı yaşayabilir. Birebir oyunda eksikleri var. Ancak basketbol takım oyunu. Özellikle içeriye devrilen bir uzun varsa onu iyi besler. Tempo basketbolunda açık alanda daha faydalı olacaktır. Hidayet Türkoğlu’nun Orlando Magic’te yaptığı etkiyi yapabilir. En başta beklenti olmayan bir Atlanta’ya gitmesi bence çok faydalı olacaktır. NBA’e alışma sürecinde iddiası olmayan bir takımda olmak ve dümene geçmek onun daha çabuk adapte olmasını sağlayacak.

4. Jaren Jackson Jr.

Boy: 2.11 cm / Pozisyon: PF / Okul: Michigan State / 10.2 sayı  5.8 ribaund 3 blok  %40 üçlük isabeti 22 dakika   

Draftta yer alan en ham oyuncu. Yeteneklerinden kimsenin şüphesi yok ancak gelişimi için zamana ihtiyaç var. İlk sezonda beklentiye girilmezse gelecekte draftın en değerli oyuncusu olabilir. Kanat uzunluğu ve savunma bilgisi ile iyi bir savunmacı. Michigan State’te 22 dakikada maç başı 3 blok ortalaması var. Pota çevresinde harika bir bitirici. Ancak fizik olarak güçlenmesi şart. Üç sayı menzilini arttırmalı ve oyununa daha fazla katmalı. Çabuk faul problemine giriyor olması handikap. Bazı sitelerde pivot olarak yazılsa da yeni bir Josh Smith olabileceğini ve 4 numara da kalması gerektiğini düşünüyorum.

5. Mohamed Bamba

mohamed bamba

Boy: 2.13 cm / Pozisyon: C / Okul: Texas / 12.9 sayı 10.5 ribaund 3.7 blok %68 serbest atış isabeti

Draft combine ölçümleri ile draftın en çok konuşulan oyuncusu haline gelen Bamba, NBA tarihinin en uzun kulaç uzunluğuna sahip. 2,39’luk kulaçlar onun savunmada yeni Rudy Gobert olabileceğinin göstergesi. En kötü ihtimalle savunmada elit, hücumda kısıtlı bir oyuncu olur. Orta mesafesini geliştirirse uzun kolları ile rahat şut atabilir. Ancak atış stilini değiştirmesi şart. 3 sayı çizgisinin gerisine kadar çıkabildiğini hatırlatalım. Çember etrafında öğreneceği hook atışı uzun kollarıyla çok büyük bir silah haline gelebilir. Onun için en çok korkulan senaryo sakatlık. Her ne kadar sakatlık geçmişi olmasa bile vucudunun alt kısmı çok zayıf. Sağlam bir kas kütlesine ihtiyacı var. Yoksa kariyerini erken sonlandırabilir. Atletizm, uzun kollar ve savunma bilgisi ile sakatlık yaşamazsa ligin en iyi savunma takımlarına şimdiden aday.

6. Trae Young

Boy: 1.88 cm / Pozisyon: PG / Okul: Oklahoma / 27.4 sayı 3.9 ribaund 8.7 asist 1.7 top çalma

Sezonun özellikle ilk yarısında muazzam bir performans gösteren Trae Young, ligin yeni Stephen Curry’si olmaya aday. Sezon sonuna doğru performansının düşmesi ile gözden biraz düşse de Young muazzam bir şutör. Mesafe tanımadan attığı üçlükler Davidson-Curry’den sonra açık ara en iyisi. Rakibi bir adım geride gördüğü anda üç sayı çizgisinin 3-4 adım gerisinden şutunu atıyor. Aynı zamanda harika bir pasör olan Young’ın 8.7’lik asist ortalaması NCAA için çok yüksek. Curry kolejde kasıp kavurduğu 3. Sezonunda takımının %38’lik hücum gücünü oluşturuyordu. Sadece 1 sezon geçiren Trae Young ise takımının %37’lik hücum değerlerine sahip. Bu da Curry ile kıyaslanmasının ne kadar normal olduğunu kendisi ile alakalı bir kaç video izlediğinizde farkedebilirsiniz. Yalnız savunmada daha aktif olmalı. Top hakimiyeti ve hızı yetersiz gibi görünse de saha görüşü ve şut menzili onu yukarıda tutuyor. Orlando seçerse şimdiden yılın çaylağı ödülünü verebilirsiniz.

7. Michael Porter Jr.

Boy: 2.11 cm / Pozisyon: SF/PF / Okul: Missouri / 10 sayı 6.7 ribaund 1 top çalma

Mock draft listelerini alt üst edebilecek isim Micheal Porter Jr. Yetenek olarak draftın en büyük potansiyeli olmasına rağmen yaşadığı sırt sakatlığı onu belirsiz yapıyor. Lisedeki son sezonunda sakatlıklar yüzünden kariyeri son bulan yıldız Brandon Roy’un Koçluğunu yaptığı Nathan Hale lisesine geçti. Brandon Roy ve Porter ile bir önceki sezon 3/18 galibiyet yüzdesine sahip takım, 29/0 ile eyalet şampiyonu oldu. Porter 36 sayı 13 ribaund ortalamalarıyla yılın lise oyuncusu oldu. Missouri forması ile sezonun ilk maçında sakatlanan yıldız, sezon sonuna yetişse de sadece 3 maça çıkabildi. Şut yüzdesi ve oyuna etkisi çok iyi görünmese de uzun sakatlıktan sonra normal. Sadece 17.7 dakikada 6.7 ribaund ortalaması olması bu konuda ne kadar iyi olduğunu gösteriyor. Draft çalışmaları çok iyi giderken bel spazmı geçirip antrenmana çıkmaması onun için büyük kayıpa yol açtı. Bu olaydan önce Sacramento’nun 2. Sıradan seçebileceği konuşulurken şimdi 7-8’lere geriledi. Süperstar potansiyeli olsa da eksikleri var. Top hakimiyeti kötü, savunmada eksikleri var. Ama atış koordinasyonu çok iyi. Şutu yüksekten bırakıyor olması onu savunulması zor biri yapıyor. Sakatlık yüzünden herkes uzak dursa da bir takımı üst seviyeye çıkarabilecek oyuncu.

OKUMAYA DEVAM ET

Author Details
Üzgünüz! Profil Bulunamadı.
Paylaş:

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nba draft

Her Şey NBA Draft 2018: Her Sıra İçin Tahminlerimiz ve Oyuncu Analizleri

nba draft

Her Şey NBA Draft 2018: Mock Draft ve Takım Stratejileri