NBA ve İlginçlikler - Görsel: Her Şey NBA
in

BEĞENDİMBEĞENDİM HAHAHAHA TERTEMİZTERTEMİZ YORUMSUZYORUMSUZ SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM YOK ARTIK!YOK ARTIK!

Her Şey NBA ile İlginç NBA Gerçekleri!

Bir Garip Olaylar!

Hiçbir Yerde Göremeyeceğiniz Olaylar!

NBA’de sezonun başlaması ile birlikte genel geçer NBA izleyicisi, genellikle bir yorgunluk yaşamaya başlar? Nasıl başlamasın ki? Yaz dönemi boyunca takaslar, draft, yer geldiğinde dedikodular, magazin derken konular hep hafif düzeydedir. İnsanın kafasını yormaz. NBA takibi bir miktar daha keyfe keder bile denilebilir. Sezonun başlamasıyla birlikte yoğun maç temposu, skorlar, istatistikler derken insanın aklı daha “ağır” işler yapmaya yönelir. Meryem Uzerli’nin kulakları çınlasın, beynimiz “tükenmişlik sendromu”nun kıyısına gider, gelir. Sevdiğimiz şeylerden bıkmamak adına kimi zaman, aklımızı daha “hafif” konulara yöneltip ona ufak tatiller vermek elzem hale gelir. Yine de, NBA’i bu kadar seviyorken, kendimize verdiğimiz tatilin NBA’den uzak kalması katiyen düşünülemez. O yüzden gelin, sizinle NBA hakkında hiç bir yerde bulamayacağınız bir sürü eğlenceli, garip ve şaşırtıcı hikayeyle günümüzü şenlendirelim. Keyiflenelim, afallayalım ama bolca ihtiyacımız olan o tatili kendimize armağan edelim. İşte Her Şey NBA ile İlginç NBA Gerçekleri. Buyurun:

 • Takıma sahiplik eden şehirdeki artan suç oranları ve en son, takım sahibi Abe Pollin’in yakın arkadaşının uğradığı suikast sonrası Washington Bullets, “haddinden fazla şiddet içeren” ismini değiştirerek Washington Wizards adını almıştır. Takımın isminin Washington Seadogs olmasının ise kıyısından dönüşmüştür. İyi ki de dönülmüştür.

 • Kurucusu Biz Stone’un koyu bir Celtics taraftarı olmasından ötürü, Twitter’ın simgesi mavi kuş’un ismi Larry’dir. Larry Bird. Larry Kuş. Bazı şeyler İngilizce kalsa daha iyi tabii ki.

 • 1978 yılında, yaşadığı havuza düşürülen bir civatayı yutan yunus, rahatsızlanınca apar topar veterinere götürülür. Tüm uğraşlara rağmen civata zavallı hayvana zarar verilmeden çıkarılacak konuma getirilemez. Bu sırada uzmanların aklına, belki de gelip gelebilecek en acayip fikir gelir ve o zamanlar Golden State Warriors’da oynayan Clifford Ray’den yardım isterler. Ray, veterinerlerin talimatları yardımıyla tam 115 cm uzunluğundaki kolunu yunusun ağzına sokar, midesine kadar ilerler ve cıvatayı, hayvancağıza zarar vermeden çıkarır. Anlattıklarımın tek kelimesine inanmasanız da gücenmem.

 • Steven Adams, ailesinin 18 çocuğunun en küçüğü. Ailesindeki erkeklerin boy ortalaması 2.05. Kadınların boy ortalaması 1.82. Kız kardeşlerinden birisi gülle atmada olimpiyat altın madalyasına sahip. Neymiş? Adams ailesi ile kan davası olaylarına girmiyormuşuz.

 • Koçunu boğmaya çalışması ile ünlü, emekli “hırçın çocuk” Latrell Sprewell, takımı Timberwolves tarafından kendisine önerilen 21 milyon dolarlık kontrat yenileme teklifini, “besleyecek bir ailem var” diyerek reddetti. Daha sonrasında hiç bir takımdan teklif alamayan Sprewell, kısa süre sonra iflas etti. Son haberlere göre tüm malvarlığı 50bin dolar olan Sprewell, kiralık bir apartman dairesinde yaşıyor. Etme, bulma dünyası.

 • 6 kez All-Star seçilen ve 2003 Yılın Çaylağı ödülü sahibi Amare Stoudamire Yahudi kökenlidir. Ana dil düzeyinde İbranice konuşabilen Amare (başka ne olacaktı?), parkede ceza almamak için sürekli olarak İbranice küfür ettiğini söylemiş. Şalom Şabat sevgili Amare kardeşim.

 • 2005 tarihinde, adam öldürmeye teşebbüs suçuyla 30 yıl hapis cezasına çarptırılan Eric Torpy’nin hakimden garip bir isteği oldu. Hayranı olduğu basketbol ilahı Larry Bird’ün forma numarasına ithafen cezasının 33 yıla çıkarılmasını istedi. İsteği kabul edildi. 2011’de yapılan röportajda bu isteğinden pişman olduğunu söylemiş. Hadi canım!

 • 1968 yılında Detroit’teki bir benzin istasyonu, en az 2.10’luk dev gibi bir maskeli hırsız tarafından soyulmaya çalışılır. Gel gelelim istasyon sahibi hırsızı hemen tanır ve “Hadi ama, sen olduğunu biliyorum, Reggie Harding!” der. Artık boş bulunmaktan mı, yoksa zeka noksanlığı mı, bilemeyeceğim. Chicago Bulls’un pivotu ve o sırada hakikaten istasyonu soymaya çalışan Harding, şu şekilde cevap verir: “Hayır dostum, hırsız ben değilim.” – kendisinin 1972’de silahlı bir çatışmada ölmesi tevekkeli değil.

 • Yapılan bir araştırmaya göre, yaygın kanının aksine NBA basketbolcuları genellikle yoksul aile ve çevrelerden gelmiyor. Araştırmaya göre “daha müreffeh bir çevrede büyüyen oyuncuların NBA’e girebilme olasılıkları daha yüksek”. Bir yaygın kanıyı daha yıkalım: Siyahi NBA oyuncularının genç veya çocuğunu tek başına büyüten bir anneye sahip olma oranları, diğer tüm etnisitelere göre %30 daha az. Bildiğiniz tüm duyarları tekrar yazıyoruz!

 • 1977 yılında maç içerisinde çıkan bir kavgada oyuncu Kermit Washington, rakibi Rudy Tomjanovic’e esaslı bir yumruk atar. Yumruğun etkisi o kadar büyüktür ki Tomjanovic, ağzına dökülen omurilik sıvısının tadını alabilmiştir. Kırılan çene kemiklerinin bir kısmı kafatasına saplanan Tomjanovic, yüz rekonstrüksiyon ameliyatına girmek zorunda kalmıştır. Savunmayı bilmem ama eskiden NBA’de bazı şeyler kesinlikle daha sertmiş.

 • En son Knicks tarafından serbest bırakılan Michael Kidd-Gilchrist haftada bir kere Aslan Kral’ı tekrar izlediğini söylüyor. Sebep? Gilchrist henüz 3 yaşındayken öldürülen babası ile, her gün en az bir kez Aslan Kral’ı izledikleri için. Ciğerimize bir fil oturmuş olabilir.

 • Resmî kurallara göre, herhangi bir sebepten ötürü bir NBA takımının 5 oyuncusu ölür veya en az bir uzuvlarını kaybederse NBA’in işleme koyduğu bir eylem mevcut: Felaket Draft’ı. Bu kurala göre takım yetkilileri, NBA’de oynayan takımlardan istedikleri 5 oyuncuyu kadrolarına katabiliyorlar. Bu süreçte diğer takımlar, kadrolarında tutmak isteyebilecekleri 5 oyuncuyu koruma altına alırken, diğer tüm oyuncular kayıtsız şartsız seçilebilir hale geliyorlar. Umarız hiç bir zaman yaşanmaz.

 • NBA tarafından yasaklanan bir forma numarası var: 69. Bu kadar. LOL.

 • NBA bir erkekler ligi olsa da, tarihinde bir kez bir kadını draft etti. 1977 yılında New Orleans Jazz, Lusia Harris’i draft etti. O tarihte hamile olan Harris hazırlık kampına katılamadı. İlerleyen süreçlerde de hamileliği nedeniyle takımını yalnız bırakınca bu ilk rüya, başlamadan bitti. Zaten sahaya 6 kişi çıkmak da kurallara aykırı diye biliyorum.

 • Kariyerinin bir kısmını Çin’de geçiren Stephon Marbury’nin Pekin’de iki adet heykeli mevcut. Bunun dışında şehirde bir adet Stephon Marbury müzesi var. Hayatını anlatan Çince bir müzikale de sahip olan Marbury’nin hayatını anlatan Çin prodüksiyonu bir film de şu anda yapım aşamasında. Bir din olarak Marbur-izm.

 

 • Ekonomist Ruby Henry’nin yaptığı bir araştırmaya göre bir NBA oyuncusu ne kadar çok 3 sayılık denemesinde bulunursa, mali açıdan iflas etme ihtimali o kadar artıyor. Stephen Curry’yi 10 seneye Sultan Ahmet’te el açarken görürseniz, boş geçmeyin, bir ekmek parası da siz atın be abeeeeey.

 • Dennis Rodman’ın aktardığı şekilde kendisi, babasının EN AZ 46 tane olan çocuğunun en büyüğü. Babasının aktardığına göre en fazla 29 çocuğun en büyüğü. “Peki sen bu 17 çocuk, sen bu çocukları n’aptın?”

 • Eski NBA oyuncusu ve dahi yönetici Pat Riley, “arka arkaya 3 şampiyonluk” anlamına gelen “three peat” deyiminin kullanım haklarını 1988 yılında kendi adına tescil ettirdi. 1990’larda iki kez “three peat” yapan Bulls, deyimi reklam kampanyalarında kullanabilmek için Riley’e 300bin dolar ücret ödemek durumunda kaldı. Sözlükte “İşe bilip işe gitmemek” deyiminin karşısında da Pat Riley yazıyor. Kesin bilgi.

 • Kayıtlara geçen en uzun ren geyiğinin yerden yüksekliği 2 metre 33 santim. Yani tam bir Yao Ming kadar. Bir ölçü birimi olarak Yao Ming.

 • 1975’te kariyerine başlayan NBA hakemi Dick Bavetta, 2014 yılına kadar atandığı 2635 NBA maçının hiç birini, herhangi bir bahane nedeniyle kaçırmadı. Tek bir maçı dahi. Sonunda devamlılığı LeBron’dan daha üst düzeyde birini bulduk! Yaaay!

 • Popüler masa başı rol yapma oyunu Dungeons and Dragons’ın büyük bir hayranı olan bu efsane, hayranlığını bir adım öteye taşıyarak, lige ilk adım attığında kendisine “Büyücü Merlin” lakabıyla seslenilmesini istemiş. Bu efsanenin adı, hiç aklınıza gelmeyecek bir isim: Tim Duncan. Bana kalırsa the Big Fundamental kesinlikle daha karizmatik. İsabet olmuş.

 • Gelmiş geçmiş en kötü draft sınıflarından biri, 2000 draft’ı. Draft’tan çıkan oyuncular o kadar etkisizdi ki, bir önceki sezonda kendi mevkilerinde oynayan oyunculardan ortalamada daha kötü bir +/- değerine sahip oldular. Bu ortalama düşüşüne sahip tarihteki tek draft, 2000 draftı. Hido’nun bile kurtaramadığı bir draft, kusura kalma başkan.

 • Efsanevi basketbolcu Kareem Abdul-Jabbar o kadar büyük bir Sherlock Holmes hayranı ki, Sherlock’un kardeşi Mycroft üstüne yoğunlaşan bir roman bile yazmış bu konuda. “Mycroft Holmes”. – Elementary, my dear Watson.

 • NBA’de ev sahibi takımların beyaz ağırlıklı formalarının olmasının sebebi, çok eski zamanlara dayanıyor. Oldukça kısıtlı imkanlardan ötürü formalarını yıkama şansı bulamayan deplasman takımları, formalarındaki kiri/pası saklayabilmek için koyu renkli formalar giyerlermiş. Vizontele, Amerika versiyonu adeta.

 • Michael Phelps. 66 altın madalyalı olimpik efsane. Ryan Lochte. 54 altın madalyalı rekortmen yüzücü. Kris Humphries. Kim Kardashian’ın eski eşi, eski NBA basketbolcusu ve ilginçtir, 10 yaş yıldızlar yüzme şampiyonasında bu iki olimpiyat efsanesini de geride bırakabilmiş eski bir yüzücü. İlginçtir, Minnesota eyaletinde gençler yüzme rekorlarından 12’si hala Humphries’e ait. Keşke sadece yüzseydi. Hep yüzseydi.

 • Bulls maçlarının yayınlandığı saatlerde, suç oranıyla meşhur Chicago kentinde suç oranları %15 düşüyor. Gel gelelim işin şöyle bir kısmında mevcut: bu %15’lik düşüş, maçların hemen ardından gerçekleşen %25 suç oranıyla dengeleniyor. Adamlardan da 7/24 maç yapmalarını bekleyemeyiz herhalde. Değil mi?

Her Şey NBA ile İlginç NBA Gerçekleri vasıtasıyla bir nebze olsun eğlenip, rahatladığınızı umuyorum. İstatistiğe boğulmuş modern NBA gündemi içerisinde genel kültürümüzü zenginleştireceğimiz, “ortamlarda anlatacağımız” anekdotlarımızın olmasının, ufkumuzu en eğlenceli şekilde genişlettiğini varsayıyorum. İzlediğiniz her maçın, her sezonun, bilahare hayatınızın tamamının böylesine ilginç ve eğlenceli geçmesi dileği ile. Güzel günler!

 • Diğer Yazıları
Yazar Hakkında
Her Şey NBA’de haftalık köşe yazıları yazan Emre, Hacettepe Üniversitesi İktisat Bölümü mezunu olmasına rağmen, şu anda İzmir’de Hava Trafik Kontrolörü olarak çalışıyor. Evli ve bir kız çocuğu babası. 90’ların başında babasının kucağında uyuklayarak izlediği All-Star maçlarından beri NBA kültürünün takipçisi.
  GOAT Kim? Michael Jordan vs LeBron James
  Hiçbir Yerde Göremeyeceğiniz Olaylar! NBA’de sezonun başlaması ile birlikte genel geçer NBA izleyicisi, genellikle bir yorgunluk yaşamaya başlar? Nasıl başlamasın ki? Yaz dönemi boyunca takaslar, draft, yer geldiğinde dedikodular, magazin derken konular hep hafif düzeydedir. İnsanın kafasını yormaz. NBA takibi bir miktar daha keyfe keder bile denilebilir. Sezonun başlamasıyla birlikte yoğun maç temposu, skorlar, istatistikler […]
  Space Jam: A New Legacy – LeBron İle Olmuş Mu?
  Hiçbir Yerde Göremeyeceğiniz Olaylar! NBA’de sezonun başlaması ile birlikte genel geçer NBA izleyicisi, genellikle bir yorgunluk yaşamaya başlar? Nasıl başlamasın ki? Yaz dönemi boyunca takaslar, draft, yer geldiğinde dedikodular, magazin derken konular hep hafif düzeydedir. İnsanın kafasını yormaz. NBA takibi bir miktar daha keyfe keder bile denilebilir. Sezonun başlamasıyla birlikte yoğun maç temposu, skorlar, istatistikler […]
  Sıcağı Sıcağına: Kemba Walker Takası
  Hiçbir Yerde Göremeyeceğiniz Olaylar! NBA’de sezonun başlaması ile birlikte genel geçer NBA izleyicisi, genellikle bir yorgunluk yaşamaya başlar? Nasıl başlamasın ki? Yaz dönemi boyunca takaslar, draft, yer geldiğinde dedikodular, magazin derken konular hep hafif düzeydedir. İnsanın kafasını yormaz. NBA takibi bir miktar daha keyfe keder bile denilebilir. Sezonun başlamasıyla birlikte yoğun maç temposu, skorlar, istatistikler […]
  Survivor 2021: Playoff’larda Hayatta Kalma Savaşı
  Hiçbir Yerde Göremeyeceğiniz Olaylar! NBA’de sezonun başlaması ile birlikte genel geçer NBA izleyicisi, genellikle bir yorgunluk yaşamaya başlar? Nasıl başlamasın ki? Yaz dönemi boyunca takaslar, draft, yer geldiğinde dedikodular, magazin derken konular hep hafif düzeydedir. İnsanın kafasını yormaz. NBA takibi bir miktar daha keyfe keder bile denilebilir. Sezonun başlamasıyla birlikte yoğun maç temposu, skorlar, istatistikler […]

What do you think?