in ,

BEĞENDİMBEĞENDİM

Her Şey NBA’den Kobe’ye, Sevgiyle!

Sonsuz bir sevgi

Son Bir Veda!

Hayat bazen sürprizler çıkarır karşına. Bu, hayatının aşkını bulmak da olabilir, piyangoyu kazanmak da. Lakin her zaman iyi sürprizler çıkmaz karşımıza. En beklenmedik anda, en ummadık zamanda gelen bir haber yıkabilir dünyanızı. Kobe Bryant’ın ölüm haberi de öyle bir haberdi. 2004 yılında izlemeye başladığım NBA’in vazgeçilmez bir parçasıydı Kobe. Hırsı, azmi, asla pes etmemesi beni çok etkiledi. Fakat bana biraz duygusuz geldi ilk başlarda, aradığımı bulamadım onda. LeBron James, Gilbert Arenas, Tracy McGrady gibi oyuncular daha sempatik geliyordu o zamanlar. Senin büyüklüğünü haber okumaya başladığım zaman anladım. Öğrendim, öğrendim, daha çok öğrendim ve en sonunda Shaq olmadan kazandığın ilk şampiyonlukta aldın kalbimi. En çok değer verdiğim oyuncular arasına girdin ve son yıllarda hem saha içinde hem de saha dışında yaptıklarınla yerini daha da sağlamlaştırdın. Zamansız gidişin bile birçok kişiye ders oldu. Kim bilir kaç kişi sevdiğine kocaman sarıldı o gün ya da kaç kişi “seni seviyorum” dedi sevdiği kişiye? Her şey bir yana, kişiliğinden, mentalitenden etkilenecek milyonlarca kişi bıraktın arkanda. Hoşça kal Mamba, huzur içinde uyu biricik Mambacitanla

Umut Berk Akgözlü

Kobe, benim en iyi dönemlerini izlediğim bir oyuncu değildi. Onu izleyerek büyüdüğümü de söyleyemem. Fakat basketbolla ilk tanıştığım zamanlarda sıradan bir “Kobe Bryant en iyi hareketleri” videosuyla karşılaştıktan sonra NBA ile tanışmamı sağlayan kişi o oldu. Uykusuz geçen maç gecelerimin sorumlusu, ardından ise hayatımda büyük bir yer edinen basketbolun en önemli parçası oldu.

Benim gözümde oyunuyla her zaman ulaşılmaz bir seviyededir Kobe. Kişiliği ve düşünceleriyle ise belki de hayata bakış açıma yön veren en büyük kişilikti. Bu kültürde kendimi bulmamı sağlayan adam, bir basketbol efsanesi Kobe Bryant. Huzur içinde uyu.
Ve son kez, Mamba Out!

Umut Aytekin

Yıl 2009.. 25 Haziran’ın 26 Haziran’a bağlandığı gece internette bakınırken Michael Jackson’ın öldüğü haberini gördüm. Bir süre donup kaldıktan sonra hemen fırlayıp televizyonu açtım ve tüm kanallar son dakika başlığı ile bu haberi geçiyordu. Doğruydu. MJ ölmüştü. O gece hüngür hüngür ağladığımı hatırlıyorum. Bunun en büyük sebebi Michael Jackson’ı çok sevmemden öte, O’nun benim nezdimde bir ölümsüz oluşuydu. Yani Michael, hiç ölmeyeceğini düşünüp ölüm haberini aldığım ilk kişiydi. Kobe’nin ölümü; yıllar sonra, o gün hissettiğim duyguları tekrar hissettirdi bana. Çünkü Kobe, bundan 35 yıl sonra bir dost meclisindeki sohbette “Abi Kobe de yaşlanmış iyice, Allah uzun ömürler versin.” Diye bahsedeceğim insanlardan biri olmalıydı. Ölümün zamansız oluşuyla ilgili yazılıp-çizilenler bu defa fazlasıyla yerini bulacak. Her gün fotoğraflarda-videolarda görüp sesini duyduğum, yaptıklarıyla ve söyledikleriyle ilgili haberlerini okuduğum, uzaklarda bir yerlerde de olsa varlığını bildiğim bir insan artık yok. Bu oyun için ne denli büyük bir anlam ifade ettiğini kelimelerle anlatmak imkansız. Dünyanın dört bir yanından milyonlarca insana verdiğin ilham paha biçilemez. Bana izlettirdiğin ve hissettirdiklerin için sonsuz teşekkürler. Ruhun şad olsun.

Ertan Dunar

Kobe Bryant. Favori oyuncum olmasa da, basketbola taraftarlık gözümle onun tarafından bakmamış olsam da hayatıma en büyük etkiyi yapmış oyuncu kesinlikle sensin Kobe. İlkokuldayken bu coğrafyanın her küçük çocuğu gibi futbolcu olmak istiyordum ve futbol birinci önceliğim olan spordu. O zamana kadar basketbol adına bilgim iki pota arasında oynandığını bilmek kadardı. Sınıf öğretmenimiz her beden eğitimi dersinde bize sırayla serbest atış attırırdı ve en çok atan birkaç kişiye dondurma ısmarlardı. Ben de sınıfın kalanı gibi bir tane atar veya atamazdım. Daha sonra evde olduğum bir öğlen kablolu yayında kanalları değiştirirken NBA TV’ye rastladım. Kobe Bryant olduğunu daha sonradan öğrendiğim mor – altın formalı bir adam serbest atış atarken dizlerini kırıyor, topa bombe vererek atıyor ve hiç kaçırmıyordu. BOMBE! Kobe Bryant beni bombe ile tanıştırdı ve belki de daha önemlisi şut atarken bacakları nasıl kullanmak gerektiğini öğretti. Ertesi hafta gördüklerimi uyguladım ve dört veya beş isabet buldum. Yarışmayı kazandım ve dondurmayı kaptım. Bu sonraki haftalarda da devam etti. Artık başarılı olduğum ve öne çıktığım bir spor vardı ve bu da basketboldu. O dönemden sonra hep basketbol oynadım hep basketbola yöneldim. Takımlarda oynadım, NBA’i takip ettim hatta amatör bir NBA yazarı oldum. Bugün olduğum kişiysem ve bugün bu yazıyı bir NBA yazarı olarak yazıyorsam nedeni sensin KOBE. Huzur içinde uyu efsane.

Osman Mert Yıldız

Ben basketbolu Hakeem’le, Stockton’la, Jordan’la sevdim. Sonra basketbolun hayatımın hem kaçış noktası, hem de nirengi noktası olduğu yıllar geldi. O yılların hepsinde Kobe Bryant hep en ön saftaydı. Ben basketbolu Jordan’la sevsem de onu Kobe ile yaşadım. Yaşanan her heyecanda, her dramada, her tartışmada ve her üzüntüde NBA’in bana dönen yüzü Kobe Bryant oldu. Kobe NBA için bir kilometre taşıdır. Çağlar kapatıp açan bir öncüdür. Ne yazık ki kapattığı son çağ, çok erken kapanan, onun önümüzdeki senelere katacağı güzelliklerden bizi mahrum bırakan bir çağ oldu. Artık Kobe yok. Uyunup uyanılınca gerçekliği sorgulanacak ve rüya olduğu anlaşılacak gibi geliyor ama idrak etmemiz gereken acı haber bu. Artık. Kobe. Yok. Gençliğimin en güzel basketbol anıları da seninle birlikte sonsuzluğa uçuyor Kobe. Kendisini basketbol sevgisini de katarak tanımlayan, orta yaşlı bir adam olarak, kendimi tanımama, tanımlamana verdiğin emek için sonsuz teşekkürler. Müteşekkirim. Ruhun şad olsun.

Emre Ersun Uysal

Büyümek ne demek?

Totti’nin Roma’dan emekli olması veya Alex de Souza’nın Fenerbahçe’ye zamansız vedası mıdır? Veya 2010 NBA finallerinde 7. maçın bitimine 25.7 saniye kala Lakers’lı Kobe’nin serbest atışlarda 2/2 atarak Celtics’i İstanbul’dan destekleyen bir Türk’ü hayal kırıklığına uğratması mıdır? Büyümek her ne ise, 17 Haziran 2010 tarihinde şampiyon olan taraf Kobe iken, kendi kuşağının en mutlak kazananına şahitlik etmenin buruk sevinciyle televizyonu kapattığımda hissettiklerim ile 26 Ocak 2020’de BBC’de, Kaliforniya’da düşen o helikopteri ve Kobe’nin kızlarından Gianna ile birlikte bu dünyayı terk ettiğinde hissettiklerim benzer olsa gerek. Büyümek, belki de hayal kırıklığı demek.
Bu Dünya’dan bir Kobe geçip gitti, mürekkebi dahi kurumadan…

Yavuz Şişkolu

Azim. Başarı. Çalışkanlık. Hırs. İdol. Pes Etmeme. Dik Duruş. Konsantrasyon. Acımasız. Soğukkanlı. Disiplin. Mücadele. Rekabet. Karakter. Lider. Özgüven. Zoru Seven. Tutku. Sevgi. Aşk. Aile. Baba. Efsane. Eşsiz.

Kobe Bryant 41 yaşında aramızdan ayrıldı. “Ölümün olduğu yerde daha ciddi ne olabilir?” sorusunu bizlere hatırlattı, oldukça sert bir biçimde. Ruhun şad olsun Kobe.

Murat Şişkolu

Kobe Bryant bana rekabeti öğretti. Rekabete saygı duymayı öğretti. Belki bu hepimizin hala öğrenmesi gereken bir konu. Küçükken Kobe Bryant hayranı değildim, Allen Iverson hayranıydım. Bu nedenle otomatik olarak Kobe’yi sevmezdim. Sanki birini sevmek için diğerini sevmemem gerekiyormuş gibi düşünürdüm. Fakat Kobe her bulduğu anda Iverson ile ilgili yaptığı açıklamalar yaptıkça, hayatın aslında böyle bir denge olmadığını anladım. Sıkı çalışan, pes etmeyen, elinden gelenin en iyisini yapan herkese saygı göstermek zorundasınız. Sadece başkalarına saygı göstererek daha ileriye gidebilirsiniz. Kıyaslamalar sadece nefreti körükler, kıyaslamalar gelişimin önüne geçer. Kıyaslamaları bir kenara bırakalım, her eşsiz insanın tadını çıkaralım, saygı duyalım. Çünkü gerçek büyüklük bunu gerektirir.

Ayrıca dün gece Kobe şokunu yaşarken üç şeyin farkına vardım:
1. Her Şey NBA olarak inanılmaz bir ekibe sahibim. Herkes eli ayağı titrerken çalışmaya devam etti. Söyleyenecek bir şeyimizin olmadığı durumda bile sessiz kalmadık. Bütün ekibe teşekkürler
2. Bu durumda bile insanları kandırıp yalan haberler çıkaran, bilgi kirliliği yaratan, birkaç retweet için yanlış videolar paylaşan kişiler var. İnsanlık gerçekten mide bulandırıcı
3. Hayat gerçekten çok kısa

Renç Korzay

Author Details
Doğma büyüme İzmirli olan Umut Berk, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde İngilizce İşletme ve İngilizce İktisat okuyor. DSİ, Ege Elit ve Dokuz Eylül SK’de profesyonel olarak 10 yıl basketbol oynadı. Basketbol ile ilişkisi ise 2004 yılında bu oyuna aşık olmasıyla başladı.

What do you think?