Curry ve Yeni Markası - Görsel: Her Şey NBA
in ,

BEĞENDİMBEĞENDİM YORUMSUZYORUMSUZ YOK ARTIK!YOK ARTIK!

Hiç Olmayacak İşler: Curry Brand

Curry ve Yeni Markası

Curry Brand Neden Başarısız Olacak?

Muhtemelen yazdığım her yazıda ısrarla belirtmemden ziyadesiyle sıkıldınız. Ancak özellikle komplo teorisyenleri ve illuminati hayranlarının da belirtmeyi çok sevdiği şekilde 2020 dünyasında alınan her kararın, girişilen her eylemin arkasında tek bir motivasyon kaynağı var: Para! NBA dünyası da bundan azade değil. NBA bir eğlence merkezli spor platformu olabilir. Bu demek değil ki odak sadece eğlencede. NBA içinde milyarlarca doların, spor dışı alanları da içine alacak şekilde döndüğü bir müessese. Yayın hakları, sponsorluklar, manifatura derken NBA, aslına bakılırsa spor dışı bir spor devi. Bu devasa yapının içindeki en dinamik yapılardan biri de NBA konseptli giyim. Hatta giyim demeyelim de, spor ayakkabı sektörü desek daha yerinde.

Basketbol ayakkabıları ve bu satışlardan elde edilen gelir, NBA yıldızlarının yüzü olduğu markaların en büyük gelir kapılarından biri. Malûmunuz, Nike ile dirsek temasındaki Jordan markası bu işin kodamanı. Bunun dışında neredeyse hiç bir NBA yıldızının kendi markası yok. Diyeceksiniz ki Dwayne Wade ne güne duruyor? Doğrudur, Wade Jordan dışında kendi ayakkabı markası olan tek yıldız ama bu markanın üretim ve tedariğinin Çin menşeili Li-Ning çatısı altında olması olayın ciddiyetine biraz sekte vuruyor. Nike nereeee, Li-Wing nere, değil mi? Gel gelelim son haftalarda çıkan haberler ile birlikte bu iki (bir buçuk?) markanın yanında çok güçlü bir isim, yine güçlü bir ana markanın desteğini alarak yer almaya çalışacak. 2010’lardaki topyekün NBA değişiminin belki de baş mimarı olan Steph Curry, bağlı olduğu marka Under Armour ile birlikte kendi markasını ve ayakkabı serisini çıkarmaya karar verdi: Curry Brand. Curry’nin kendi markasını çıkaracak olmadı öncelikle söyleyelim, estetik sebeplerden mütevellit oldukça heyecan verici. Yine de bu heyecanın çeşitlenmesi ve uzun soluklu olması açısından çok ama çok ciddi şüphelerimin olduğunu belirtmek isterim. Bu şüpheler kişisel sebeplerden veya gözlemlerden ileri gelmiyor üstelik. Tamamiyle objektif ve aslına bakılırsa Curry ve Under Armour’ın da apaçık görmesi gereken sebepler mevcut. O zaman gelin, Curry Brand’in neden çok kötü bir fikir olduğunu birlikte inceleyelim.

Öncelikle olaya Under Armour’ın yaşadığı sıkıntılar çerçevesinden bakalım. Dünyanın ekonomik durumu malûmunuz. Bunun üstüne Under Armour, şirket tarihinin açık ara en kötü ekonomik dönemini yaşıyor. Madde madde sıralayalım:

 • Under Armour’ın satışları, içinde bulunduğumuz yılın Mart ayından beri yerlerde. Şirket, normal seviyenin %50-60 arası daha düşük gelir beklendiğini yatırımcılarla paylaşmış durumda.
 • Şirket 2017 senesinden beri, şirket kurucusu Kevin Planck ve CFO David Berkman nezdinde soruşturma altında.
 • Şirketin tabi kaldığı soruşturma “Federal Varlıklar Yasası’na Muhalefet” suçunu kapsıyor. Şirket, 2015’in üçüncü çeyrek satış rakamlarına 2016 yılının satış rakamlarını ekleyerek şirket değerinde manipülasyon yapmakla suçlanıyor. Under Armour’ın davayı kaybetmesi durumunda çok uç noktalarda maddi cezalar alması söz konusu.
 • Bu kadar dava yetmezmiş gibi şirket, UCLA ile yaptıkları 15 yıl 280 milyon dolarlık sponsorluk anlaşmasını kanunsuz şekilde fesih ettiği iddiası ile üniversite ile davalık durumda. Rakam açıklanmamak ile birlikte aynı davanın bir benzeri de Cal-Tech Üniversitesi ile devam etmekte.
 • Maddi durumu ve mali yapısı Mart ayından beri piyasa oyuncuları tarafından “dağ gibi çöp üzerine biraz daha çöp” olarak tanımlanan şirketin, sponsoru oldukları sporcular ile sponsorluk anlaşmalarının maddi yükünü azaltmak için bazı görüşmeler yaptığı biliniyor.
 • Bu maddi durumdan, şirketin sporcularına ver(me)diği değerden ve markanın yönetiliş biçiminden rahatsız olan Curry’nin, sadece dört ay öncesine kadar Under Armour markasından ayrılmak için görüşmeler yaptığı söyleniyordu. En azından bu görüşmelerin sonuca varmadığı, bugün bildiğimiz bir gerçek. Evet. Yaşasın. Under Armour için süper haber. Muhteşem.

Tüm bu kara tabloya rağmen geçtiğimiz haftalarda spor giyim sektörüne bomba gibi düşen bir haber ile Steph Curry, Under Armour çatısı altında, aynı Jordan ve Wade gibi kendi markasını çıkaracağını duyurdu. Yukarıda belirttiğimiz gündeme hakim olan kişiler için bu pek tabii ki şok edici bir gelişmeydi. Zira tüm bunların bir kenara bırakıldığı, geçmişin önüne bir perde çekilip geleceğe bakıldığı durumda dahi bu karar, hala çok kötü bir karar. Peki neden? Gelin bunları da bir çırpıda sayalım:

 • Öncelikle bir sporcuya kendi markasını vermek çok ama çok fazla para harcamak demek. Zira olay sadece fabrikaya git, ayakkabıyı üret, sat, para kazan gibi basit bir zincir üzerinden ilerlemiyor. Sporcunun telif haklarının özel anlaşmalar ile yüksek meblağlara satın alınması, gerekli inovasyonlar, tasarım süreci, olmayan bir markayı baştan yaratırken yapılan reklamlar ve masrafları, yeni lojistik ve tedarik sürecinin batık masrafları… Saydığımız bu birkaç maddenin yanında sayamadığımız irili ufaklı bir sürü masrafı içeren yeni marka yaratma süreci, başlı başına çok masraflı bir süreç. Maddi durumu gayet sıkıntılı olan Under Armour’ın bu süreci ne kadar etkin yürütebileceği şu an için bir soru işareti.
 • Nike 1997 yılında Jordan markasını tüm dünyaya tanıttığında Jordan’ın ayakkabılarının, kendi markası adı altında olmadan dahi bir serisi mevcuttu. Bu seri sadece bir seri değil, aynı zamanda bir alt kültürü, bir basketbol anlayışını, bir felsefeyi temsil ediyordu (bkz: the Last Dance ilgili bölümler). Bir ayakkabı serisi için böylesine kültürel bir birikim, söz konusu Curry gibi bir devrimci olsa bile imkansız. Yeni çıkan Curry Brand bu kültürel birikimin eksikliğini hep yaşayacaktır.
 • Tüm dünyada dibi görmüş bir ekonomide yeni bir marka çıkartmak zaten bir çılgınlık. Ama tüm basketbol ürünleri satışında Under Armour’ın en yüksek pazar payına ulaştığı ülke ABD ve burada da bu pay sadece %14. Buna şimdi Under Armour’ın satışlarının %50 düşmesini ekleyin. Sonra tüm spor ayakkabı ürünleri arasında isim bazlı ayakkabıların oranının %3-4 civarı olmasını ekleyin. Bu satışın neredeyse tamamının Jordan olmasını ve Jordan’ın satışlarında da retro modellerin yaklaşık %83’lük bir paya sahip olduğunu da ekleyelim. Retro modelleri olmayan bir Curry markasının ne kadar satış yapmasını beklerdiniz?

Yine de açıklamakta fayda var: Curry’nin kendi markasını oluşturmasına kesinlikle karşı olmayabilirdim. Hatta bu, bana kalırsa inanılmaz saçma derecede zamansız hareketin olumlu yönleri de mevcut:

 • Curry Brand’in satışından elde edilecek gelirin (yüzdesi açıklanmayan) bir kısmı, “dezavantajlı topluluklar” olarak belirtilen toplum kesimlerine aktarılacak.
 • 2025 yılına kadar Curry Brand, toplulukların yaşamlarını sürdürebileceği 20 barınma mekanı kurmayı hedefliyor. Buna ek olarak genç sporcuların gelişimine katkı sağlayacak 125 projenin de marka çatısı altında organize edileceği söyleniyor.
 • Son olarak benzer programlar 15 bin antrenörün eğitimine katkıda bulunarak, dolaylı yoldan 100 bin sporcunun gelişimine destek olmak, markanın sosyal hedefleri arasında yer alıyor.

Dolayısıyla Curry Brand’in olası başarısı, toplumsal olarak oldukça olumlu etkiler yaratabilecek bir olgu. Sırf bu olgu bile bazı kullanıcıların markayı tercih etmesine sebep olabilir. Tüm bunlara ek olarak Curry Brand, son zamanlarda görmeye hasret kaldığımız estetikte bir reklama da imza atmış durumda. Ben çok sevdim:

[embedyt] https://youtu.be/2WPPnCrVxk8[/embedyt]

Sonuç olarak, saydığımız bir kaç olumlu yöne rağmen gerek şirketin sıkıntılı durumu, gerek dünyada süre gelen şartlarla ilintili ekonomik sıkıntı, gerekse bir isim-marka olarak ayakkabı piyasasına girmenin mevcut şartlar altındaki mantıksızlığı… Under Armour desteği ile Curry Brand’in başarılı olması, yüz tane kavşağa sahip bir yolda ilerlemeye çalışan bir arabanın talihine benziyor. Üstelik hem arabanın, hem de Curry Brand’in haritası yok. Farlar bile patlak olabilir. Zira bu ölçekte önünü görememenin başka bir açıklaması yok.

 • Diğer Yazıları
Yazar Hakkında
Her Şey NBA’de haftalık köşe yazıları yazan Emre, Hacettepe Üniversitesi İktisat Bölümü mezunu olmasına rağmen, şu anda İzmir’de Hava Trafik Kontrolörü olarak çalışıyor. Evli ve bir kız çocuğu babası. 90’ların başında babasının kucağında uyuklayarak izlediği All-Star maçlarından beri NBA kültürünün takipçisi.
  GOAT Kim? Michael Jordan vs LeBron James
  Curry Brand Neden Başarısız Olacak? Muhtemelen yazdığım her yazıda ısrarla belirtmemden ziyadesiyle sıkıldınız. Ancak özellikle komplo teorisyenleri ve illuminati hayranlarının da belirtmeyi çok sevdiği şekilde 2020 dünyasında alınan her kararın, girişilen her eylemin arkasında tek bir motivasyon kaynağı var: Para! NBA dünyası da bundan azade değil. NBA bir eğlence merkezli spor platformu olabilir. Bu demek […]
  Space Jam: A New Legacy – LeBron İle Olmuş Mu?
  Curry Brand Neden Başarısız Olacak? Muhtemelen yazdığım her yazıda ısrarla belirtmemden ziyadesiyle sıkıldınız. Ancak özellikle komplo teorisyenleri ve illuminati hayranlarının da belirtmeyi çok sevdiği şekilde 2020 dünyasında alınan her kararın, girişilen her eylemin arkasında tek bir motivasyon kaynağı var: Para! NBA dünyası da bundan azade değil. NBA bir eğlence merkezli spor platformu olabilir. Bu demek […]
  Sıcağı Sıcağına: Kemba Walker Takası
  Curry Brand Neden Başarısız Olacak? Muhtemelen yazdığım her yazıda ısrarla belirtmemden ziyadesiyle sıkıldınız. Ancak özellikle komplo teorisyenleri ve illuminati hayranlarının da belirtmeyi çok sevdiği şekilde 2020 dünyasında alınan her kararın, girişilen her eylemin arkasında tek bir motivasyon kaynağı var: Para! NBA dünyası da bundan azade değil. NBA bir eğlence merkezli spor platformu olabilir. Bu demek […]
  Survivor 2021: Playoff’larda Hayatta Kalma Savaşı
  Curry Brand Neden Başarısız Olacak? Muhtemelen yazdığım her yazıda ısrarla belirtmemden ziyadesiyle sıkıldınız. Ancak özellikle komplo teorisyenleri ve illuminati hayranlarının da belirtmeyi çok sevdiği şekilde 2020 dünyasında alınan her kararın, girişilen her eylemin arkasında tek bir motivasyon kaynağı var: Para! NBA dünyası da bundan azade değil. NBA bir eğlence merkezli spor platformu olabilir. Bu demek […]

What do you think?