Rockets Neden Olmadı? - Görsel: Her Şey NBA
in , , ,

BEĞENDİMBEĞENDİM TERTEMİZTERTEMİZ YOK ARTIK!YOK ARTIK!

Houston Rockets Neden Olmadı?

Teksas’ta Çanlar Çalıyor

Houston Rockets ve Israrcılık

Houston Rockets Teksas eyaletinin NBA’de yer alan üç takımından biri ve yıllardır playoffların gediklisi. Kulüp, tarihi boyunca San Diego’dan Houston’a taşındığı 1971-1972 sezonundan beri 34 defa playofflara kaldı. 80’lerde iki defa NBA finalisti, 90’larda da iki defa NBA şampiyonu olan Rockets 2000’lerde Tracy McGrady ve Yao Ming gibi yıldızlara sahip olsa da bu dönemde yalnızca 1 defa konferans yarı finali görebildi.

Takımın eski yöneticisi Daryl Morey 2012 yazında James Harden‘ı serbest oyuncu olarak kadrosuna kattıktan sonra Rockets için işler istikrarlı gitti. 8 sezonda 8 kere playofflara kalan Rockets 2 konferans finali, 3 konferans yarı finali gördü. Rockets 2012-2020 arasındaki 8 sezonun ortalamasına bakıldığında %63.9 galibiyet ortalamasıyla oynadı.

Peki ama yıllardır istikrarlı biçimde normal sezon performansı gösteren Rockets neden NBA Finallerinde yer alamadı?

Analizimiz Rockets’ın son adımı atmakta yaşadığı sıkıntıları 3 başlıkta ele alacak.

Başlayalım…

Playoff Harden

James Harden kariyeri boyunca pek çok bireysel ödül kazandı. 2017-2018 Normal Sezon MVP‘si ödülünü kazanan Harden, 2012’de yılın 6. adamı seçilmişti. Hem en iyi 6. adam, hem de bir MVP ödülüne sahip olan tek oyuncu olan Harden hem 2017 yılında ligin asist kralı oldu, hem de 2018-2019-2020 yıllarında ligin sayı kralı oldu.

Harden için işin sorunlu tarafı playofflarda başlıyor. Harden playofflarda doğru şut tercihinde şu ana kadar zorlandı ve bu da Rockets’ın onun performansına aşırı bağımlı düzenini olumsuz etkiledi.

Aşağıdaki tabloda göreceğiniz üzere Harden’ın True Shooting(TS) performansı, maç başına bulduğu sayı ve isabetli 3 sayılık atış yüzdesi normal sezonun altında kaldı.

Tablo 1 James Harden 2012-2020 Normal Sezon vs 2012-2020 Playofflar

Normal Sezon TS% Sayı 3P%
2012-2020 61.2 29.6 36.2
Playofflar TS% Sayı 3P%
2012-2020 57.8 28.4 32.4

Harden’ın playoff istatistikleri çok kötü değil. Sorun Harden’ın maç başına kullanım oranına (usage rating) bakınca daha net anlaşılıyor. Tabloda koyu ile işaretlenen yıllar o yıl Rockets’ın 2. adamı olan Paul yada Westbrook’un Rockets performansını gösteriyor. İtalik ifade ise oyuncuların o dönem başka takımda olduğu dönemler.

Tablo 2 James Harden & Chris Paul & Westbrook 2017-2020 Playofflar

Playoff James Harden Usage(%) Chris Paul Usage(%) Russell Westbrook Usage(%)
2017 35.3 31.2 47
2018 36.7 26.7 39
2019 37.1 22.7 31.5
2020 32.4 24.2 31.5

Bu iki tabloya baktığımızda James Harden’ın playofflarda doğru şut tercihinde anlamlı bir düşüş yaşadığını ve özellikle dış atışlardaki isabet oranının epey düştüğünü görüyoruz. Bu düşüş, Harden’ın oldukça yüksek olan kullanım oranıyla birleşince hücumda bitiricilik oluşmuyor. Üstelik kullanım oranında 2020 playofflarında Harden 5. Westbrook 6. sırada yer aldı. İkilinin yüksek kullanım oranları Rockets’ın bench’ten destek almasını zorlaştırdı.

Rockets’ın Bütçe Sorunu

Rockets 2019-2020 sezonunda NBA’in en çok maaş ödeyen 10. takımıydı ve ligin en pahalı 10 oyuncu sözleşmesinden ikisini ödedi. 2017-2019 arasında Paul-Harden ikilisinin ilk 10’da yer alan maaşlarını ödedikten sonra 2019-2020 sezonunda Harden-Westbrook ikilisinin ilk 5’te yer alan maaşlarını ödeyen Rockets’ın manevra aralığı kalmadı.

Tablo 3 James Harden & Russell Westbrook Maaşları

Oyuncu 2019/20 Maaş 2020/21 Maaş 2021/22 Maaş 2022/23 Maaş
Russell Westbrook 38.5 milyon $ 41.3 milyon $ 44.2 milyon $ 47.0 milyon $
James Harden 38.2 milyon $ 41.2 milyon $ 44.3 milyon $ 47.3 milyon $

2019-2020 sezonu için en çok kazanan basketbolcular listesinin ilk 10 sırasında yer oyunculardan hiçbirinin takım arkadaşı aynı listede değil. Örneğin 2020’de şampiyon olan LeBron James listenin 6. sırasında yer alırken takımın 2. yıldızı Anthony Davis listenin 35. sırasında yer aldı. Diğer finalist Miami Heat ligin en çok maaş ödeyen 2. takımı olmasına rağmen maaş dağılımını dengeli kurması sebebiyle yeterli sayıda kaliteli oyuncuya sahipti.

2020 Playoffları konferans finalistleri Denver Nuggets ve Boston Celtics listenin 13. ve 24. sıralarında yer aldılar. Her iki takımın da dengeli bir maaş dağılımının olması, kadro kurabilme becerilerini artırdı.

Rockets ise her yıl Harden’ın etrafına düşük maaşa oynayacak şutörler bulmaya çalıştı. Aynı zamanda Rockets’ın Paul’u Clippers’tan ve Westbrook’u Thunder’dan almak için harcadığı draft hakları da düşük paraya oynayacak kaliteli çaylaklar bulma ihtimalini ortadan kaldırdı.

Örneğin 2019-2020 sezonunda Boston Celtics’in yıldızı Jayson Tatum 7.8 milyon $ kazandı. Denver’ın yıldızı Jamal Murray de bu yıl 4.4 milyon $ kazandı. Her iki yıldız da geçtiğimiz sezonu çaylak sözleşmeleriyle oynadılar.

Rockets’ın Zayıf Kurumsal Kimliği

Harden’ın playofflarda sorun yaşadığı ortada; fakat 1. bölümde anlatılan sorunun toplumsal karşılığını ele aldığımızda durum daha da ilginçleşiyor.

Harden’ın yaşadıklarının kitlesel karşılığı neoliberalizm olarak konumlanabilir ve bu ideoloji temelinde laissez faire (bırakınız yapsınlar) yaklaşımını barındırır. İstediği kadar üçlük kullanan ve topla oynayan bir süperstar olan Harden, Rockets tarafından bu yaklaşımla ele alındı.

Neoliberalizmin kapitalist sistemdeki yeri hayli güçlü ve bu durumun özel sektörde belirli yansımaları var. Pek çok yönetici ekip oluştururken kendi bilgi birikimi ve dünya görüşü doğrultusunda bir kadro oluşturmak istiyor; fakat kapitalist düzenin para kazanma baskısı ekip kurarken etik sorunları meydana getiriyor.

Türkiye’de özellikle kurumsallaşamamış firmalarda sıkça görülen bu ikilem, yetenekli ama etik değerleri zayıf insanların, güçlü karaktere sahip orta düzey yetenekteki çalışanların yerine tercih edilmesine yol açıyor. Öğrenme becerisi yüksek, azimli fakat satış (veya işi pazarlama, sunum) becerisi yeterince gelişmemiş bir çalışan, güvenilmez ama satış becerisi gelişmiş bir çalışana göre daha zayıf bulunuyor.

Para kazanamama korkusu bu davranışı tetiklerken ekiplerin birbirine olan güveni de düşüyor. Örneğin yapılan bir araştırmaya göre yazılım mühendislerinin bir işte geçirdiği süre ortalama 2.5 yıl.

Bu süre, pek çok çalışan için bilgi birikimi oturtmaya yetecek bir süre de değil. Güvensiz ortamda çalışan insanlar temel motivasyonunu para olarak belirledikçe etik değerleri de zayıflıyor, bu sebeple her gidilen işyerine önceki firmadan yüklenen önyargılar taşınıyor.

Kaliteli karakterler yerine yüksek performans gösteren çalışan tercihi ile ilgili temel sorunu aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

Video 1 – Simon Sinek Performans vs Güven (İngilizce)

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=YPDmNaEG8v4[/embedyt]

James Harden bu açıdan bakıldığında yüksek performans sağlayan fakat güven vermeyen basketbolcu profiline giriyor. Gerek Chris Paul, gerekse Dwight Howard ile yaşadığı sıkıntılar Harden’ın liderlik vasfını doldurmakta zorlandığını kanıtlar nitelikte. Her sorun yaşadığında ekip arkadaşının gönderilmesi de Harden’ın kendisini düzeltmesini zorlaştırıyor.

Aşağıdaki tabloda da göreceğiniz üzere Harden ve türevlerinin denk düştüğü bölge kahverengi alan oluyor. Hemen her takım kırmızı ile işaretli basketbolcuları istemeyecektir ve yeşil olanları kapış kapış alacaktır.

İkilem mavi-kahverengi arasında yaşanmakta. Düzgün karakterli ve takımını oynatacak bir lider mi tercih edersiniz, yoksa oldukça yetenekli fakat uyumsuz bir lider mi?

Tablo 4 – Performans ve Etik Değerler Karşılaştırması

LeBron James ve Tim Duncan gibi oyuncuların yeşil bölgede olduğunu düşünmemiz gerekir. Duncan’ın 19, LeBron’un 18 sezonluk NBA kariyerlerinde çeşitli kadrolarla başarıdan başarıya koşması bunun en net örneği.

Benzer biçimde Warriors’un üçlüsü Steph Curry, Klay Thompson ve Draymond Green‘in de Yeşil-Mavi alanlarda olduğunu belirtebiliriz.

James Harden, Russell Westbrook, Kevin Durant, Chris Paul, Kawhi Leonard gibi oyuncuların tablonun neresine düştüğü ise oldukça enteresan. Durant ve Leonard büyük ihtimalle kahverengi alana düşmelerine rağmen Warriors ve Spurs/Raptors ekiplerinin kurumsal kimliğinin oturmuş yapısı sayesinde takımlarına uyum sağlayarak şampiyonluklar ve Finaller MVP ödülleri kazandılar.

Harden, Westbrook ve Paul ise kurumsal kimliği tam anlamıyla oturmamış Rockets/Thunder/Clippers organizasyonlarında oynadılar. Kimliğini bu yıldızlar üzerine inşa etmeye çalışan 3 franchise de bu sebeple son yıllarda şampiyonluk kazanamadı.

Sonuç

Rockets için kısa vadede şampiyonluk kazanmak mevcut kadro yapısıyla kolay olmayacaktır. Takımın kurumsal kimliğini şekillendirmeye çalışan Daryl Morey, istikrarlı geçen 8 yılın ardından istifa etti ve Rockets için gelecek arafta gözüküyor.

Harden’ın karakteristik defolarını kapatacak güçlü bir ilk 5 kuramayan Rockets için sürekli takas yapmak 2020’ye kadar çözüm olmadı ve Rockets 2021’in başında Harden’ı da Nets’e takasladı.

 • Rockets Chris Paul takasında Lou Williams, Montrezl Harrell, Patrick Beverley + 3 oyuncu ve 1 draft hakkı vermişti.
 • Rockets Paul’u göndermek için 2 draft hakkı+2 draft sırası değiştirme hakkı verdi, karşılığında Westbrook‘u aldı.
 • Rockets 2020-2021 sezonunun başında Westbrook‘u John Wall karşılığında takasladı. Wall’un önümüzdeki 3 sezonluk maaşı 133 milyon dolar.
 • James Harden sözleşmesinin 2 yıl uzatma opsiyonunu kullanmadı
 • Koç Mike D’Antoni görevden ayrıldı. Rockets baş antrenörlüğü koltuğu, geçmişte 20 yıl boyunca asistan koçluk yapmış Stephen Silas‘ın ilk baş antrenörlük tecrübesi.
 • Rockets Harden’ı Nets’e yolladı. Nets takasından Caris LeVert, Dante Exum, Rodion Kurucs, dört birinci raund draft seçimi ve dört adet draft sıra değişim hakkı aldı.
 • Rockets, Victor Oladipo karşılığında Caris LeVert’i Pacers’ta yolladı. Oladipo’nun 1 yıllık sözleşmesi kaldı

Potansiyeli yüksek Christian Wood ile 3 yıllık 41 milyon dolar karşılığında sözleşme imzalaması ise sezonun artıları arasında yer aldı. Wood 2020-2021 sezonunun 7. maçları sonunda 23.3 sayı, 9.7 ribaund, 1.9 blok, %54.1 saha içi isabet yüzdesiyle oynuyor.

Rockets için zor günler geldi. Yıllardır belalıları olan Warriors’ın olmadığı 2020 Playoffları konferans yarı finalinde Lakers’a 4-1’lik skorla elenmeleri ve 2020-2021 sezonu yapılanması da James Harden için yolun sonunu getirdi. Bu sezon kabuk değiştiren bir Suns, geri gelen Warriors, son şampiyon Lakers ve tecrübe kazanan Nuggets, zorlu Jazz, Trail Blazers ve Clippers ekipleri varken finale çıkmaları olası gözükmüyor.

Rockets için akılcı hamleler görmek dileğiyle…

Serinin önceki yazıları:
Detroit Pistons Nerede?
New York Knicks: Fenerbahçe’nin NBA şubesi

 • Diğer Yazıları
Yazar Hakkında
Basketbolu felsefi yönüyle ele almayı seven, Steve Nash sayesinde Phoenix Suns taraftarı bir mühendis.
  Yüzük Takıntısı Nedir?
  Houston Rockets ve Israrcılık Houston Rockets Teksas eyaletinin NBA’de yer alan üç takımından biri ve yıllardır playoffların gediklisi. Kulüp, tarihi boyunca San Diego’dan Houston’a taşındığı 1971-1972 sezonundan beri 34 defa playofflara kaldı. 80’lerde iki defa NBA finalisti, 90’larda da iki defa NBA şampiyonu olan Rockets 2000’lerde Tracy McGrady ve Yao Ming gibi yıldızlara sahip olsa […]
  Play-In: Adil ya da Saçma
  Houston Rockets ve Israrcılık Houston Rockets Teksas eyaletinin NBA’de yer alan üç takımından biri ve yıllardır playoffların gediklisi. Kulüp, tarihi boyunca San Diego’dan Houston’a taşındığı 1971-1972 sezonundan beri 34 defa playofflara kaldı. 80’lerde iki defa NBA finalisti, 90’larda da iki defa NBA şampiyonu olan Rockets 2000’lerde Tracy McGrady ve Yao Ming gibi yıldızlara sahip olsa […]
  NBA Neden Afroamerikalıların Ligi?
  Houston Rockets ve Israrcılık Houston Rockets Teksas eyaletinin NBA’de yer alan üç takımından biri ve yıllardır playoffların gediklisi. Kulüp, tarihi boyunca San Diego’dan Houston’a taşındığı 1971-1972 sezonundan beri 34 defa playofflara kaldı. 80’lerde iki defa NBA finalisti, 90’larda da iki defa NBA şampiyonu olan Rockets 2000’lerde Tracy McGrady ve Yao Ming gibi yıldızlara sahip olsa […]
  NBA Nereye Gidiyor?
  Houston Rockets ve Israrcılık Houston Rockets Teksas eyaletinin NBA’de yer alan üç takımından biri ve yıllardır playoffların gediklisi. Kulüp, tarihi boyunca San Diego’dan Houston’a taşındığı 1971-1972 sezonundan beri 34 defa playofflara kaldı. 80’lerde iki defa NBA finalisti, 90’larda da iki defa NBA şampiyonu olan Rockets 2000’lerde Tracy McGrady ve Yao Ming gibi yıldızlara sahip olsa […]

What do you think?