james harden
in , ,

Houston’a İtalyan Dokunuşu

Mike D’Antoni, Houston Rockets ve James Harden’ı nasıl değiştirdi?

Devrim

2003 yılında Phoenix Suns’ın başına geçen Mike D’Antoni, oynattığı basketbol ile kamuoyunu ikiye ayırmıştı. Azınlık bir kesim basketbola yeni bir soluk getirdi derken, çoğunluk boyalı alana yığılamayı reddeden mantalitesi, hızlı oyun anlayışı ve defansı ikinci planda tutmasından dolayı İtalyan koçu eleştirilmişti. İnsanlar anlayamadıkları şeylerden korkarlar. Bizde D’Antoni’yi anlayamamış ve eski köye yeni adet getirenlere yaptığımız gibi yerden yere vurmuştuk onu. Playofflardaki başarısızlığını öne çıkardık hep, bu defans ile şampiyon olunmaz dedik ama gel gelelim 2003’te temellerini attığı basketbol anlayışının, 2015’te Golden State Warriors ile zirve yaptığına şahit olduk. Ve o günden bu yana, yeni basketbol anlayışını daha fazla gör ardı edemez hale geldik, ezberlerimizi istemesekte bozduk.

Bknz: Warriors ile Basketbolu Yeniden İcat Etmek

Eski Slam dergilerimi karıştırırken Phoenix Suns hakkında bir makale çarptı gözüme geçtiğimiz günlerde. Suns bir maçta 25 üçlük atışı denedikten sonra koça “Bu kadar üçlük atışı denemek planlarınızın arasında mıydı?’’  diye soruluyor, D’Antoni ise düşünceli bir şekilde cevaplıyordu:

‘’Sanırım çok fazla üçlük atışı deniyoruz’’

Keşke o zamanlar ön ayak olduğu devrimin farkında olabilseydi Mike D’Antoni.

Houston’da Yeniden Doğuş

Sezona 21-8’lik giriş yapan Houston – D’Antoni ikilisi, an itibariyle adeta elmanın iki yarısı gibiler. Geçtiğimiz cuma günü 61 denemede 24 üçlük isabeti bulan Houston, hem üçlük isabeti hem de üçlük denemesi alanlarında NBA rekorlarını da kırdı. Ardından benim de gönül verdiğim Minnesota Timberwolves’un karşısına çıkan Houston, son 40 saniyeye 7 sayı geride girdiği karşılaşmayı: üst üste bulduğu üç üçlük isabetiyle uzatmaya taşıyor ardından da galip geliyordu. İlerleyen yıllarda NBA TV’deki nostalji kuşağında boy gösterecek bu karşılaşmanın gözden kaçan istatistiği ise: Rockets’ın 51 üçlük deneyerek, bir maçta en çok üçlük kullanma adına – kendilerinin ardından – NBA tarihinde 2. sırayı ele geçirmesiydi.

10 maçlık galibiyet serisinin ardından San Antonio Spurs’e boyun eğen Rockets’ta koç Mike D’Antoni üçlük denemeleri bakımından takımına bir limit koymak istemiyor. ‘’Nerede bitireceğimizi bilmiyorum. Fakat 61 güzel bir başlangıç’’ diyor koç, NBA rekorunu kırmalarının ardından.

2003’te 25 üçlük denemesi onu düşündürürken, şimdiyse 61 deneme bile onu tatmin etmiş gözükmüyor.

– 423 üçlük isabeti bulan Houston ligin zirvesinde. Çizgi gerisinden %37.5’lik yüzdeleriyle de Golden State Warriors’un hemen ardından 6. sıradalar. –

Halbuki sezon başında Houston Rockets – D’Antoni evliliğine şüpheli yaklaşmıştık. Aynı takım sahibi Leslie Alexander gibi. Genel menajer Daryl Morey’ın koç tercihini onayalamayan Leslie Alexander, takımın hücumdan çok defansif bir lidere ihtiyacı olduğu görüşündeydi. Geçtiğimiz sezonu baz aldığımızdaysa kendisine hak vermemek elde değil. Boyalı alanını koruyamayan Rockets, dış atışlara da el göstermekten aciz bir durumdaydı.

Algıları Yıkmak

Mike D’Antoni denildiğinde akla hep defansın es geçildiği bir basketbol felsefesi geliyor. Fakat Houston’ın isabet kaydettiği üçlüklerin %40‘ı geçiş hücumları tarafından üretiliyor. Yani, defansların hücumları doğurdu bir oyun felsefesine sahip koç D’Antoni. Ek olarak D’Antoni yönetimindeki Rockets, bu sezon defansif sıralamada ligin 14. sırasında. Boyalı alanı korumada da hiç fena değiller.

Phoneix Suns’ın başındayken oyuncularına seviye atlatan Mike D’Antoni, Houston Rockets’da kaldığı yerden devam ediyor. James Harden MVP yarışının tekrar içersinde. Eric Gordon adeta küllerinden doğuyor, Ryan Anderson ise hücumda güvenilir bir bilek haline gelmesinin yanı sıra, defansta da ondan beklenmedik bir sertlik gösteriyor.

2003 yılında temellerini attığı basketbol devrimin meyvelerini ancak 13 yıl sonra toplamaya başladı D’Antoni. Phoneix Suns döneminde bolca eleştirdiğimiz ve Los Angeles Lakers döneminden sonra da tamamen sildiğimiz İtalyan/Amerikan koç, hiç bir zaman bize kulak asmadı. Hep bildiğini okumaya devam etti. Zaman onu haklı çıkardığındaysa, onu övmek sanırım bizim boyun borcumuz. Artık onu anlıyor, hak veriyor ve en önemlisi değerini biliyoruz.

Yazar: Feyyaz Sonbudak

What do you think?

-1 Points
Upvote Downvote