Devlerin Savaşı: Howard vs. Jokic - Görsel Her Şey NBA
in , , ,

BEĞENDİMBEĞENDİM YORUMSUZYORUMSUZ TERTEMİZTERTEMİZ YOK ARTIK!YOK ARTIK! HAHAHAHA SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM

Howard, Jokic’in Psikolojisini Nasıl Yerle Bir Etti!

Howard vs. Jokic

Howard’ın Jokic’e Karşı  Zaferi

Los Angeles Lakers eski oyuncusu Dwight Howard, özellikle savunmada verdiği katkıyla playofflar’da takımının şampiyonluğa ulaşmasında pay sahibi olan kilit oyunculardan biri olmayı başardı. Bu rolünü Batı Konferansı Finali’nde Denver Nuggets karşısında\ Nikola Jokic‘e karşı yaptığı savunma ile herkese gösterdi. Clippers serisinde Jamal Murray ile birlikte zaferin baş mimarlarından biri olan Jokic, 24.4 sayı, 13.4 ribaund, %34 üç sayı isabetiyle oynadı. Lakers serisinde ise Jokic 21.8 sayı, 7.2 ribaund, %29 üçlük ortalamalarında kaldı. Bu istatistiklerin oluşmasında Dwight Howard’ın Jokic’e karşı yaptığı savunma etkili oldu. Howard, Ethan Thomas’ın ”The Rematch” adlı katıldığı podcastte Jokic’e karşı yaptığı psikolojik savaşı ve bubble sürecini anlattı:

”Evet, işin en çılgın tarafı bütün oyuncuların aynı otelde kalmasıydı. Bu benim için her şeyi mümkün kılmak adına zihinsel bir savaştı. Nuggets’ın yemek odası bizim yemek odasının tam karşısında bulunuyordu. Her gün onları görüp onlarla konuşmaya gidiyordum. Joker’i (Jokic) her gördüğümde ona ”Bu gece için hazır mısın?”, ”Bu maça hazır mısın ?” sorularını sorardım.”

Jokic’e sorduğu sorularla psikolojik bir savaş içerisine giren Dwight Howard, bu savaşı sahada agresif bir şekilde onun üzerine giderek gerçekleştirdi. Bunun sonucu olarak Jokic beş maçlık seri boyunca toplam 23 faul aldı. Bu faullerin çoğunu Howard’a karşı gerçekleştirdi. Röportajın devamında ise Howard :

”Sürekli Jokic’in zihnini onun üzerine giderek zorluyordum. Bence o mükemmel bir oyuncu ve bazen savaşlar saha dışında kazanılır. Onun zihnine girmek istiyordum. Jokic’in Nuggets’ı şampiyonluğa taşıyabilecek en önemli ismi olduğunu biliyordum. Benim o serideki görevim onu psikolojik olarak dışarıya itmekti. Kazandığımız ikinci maçın sonunda Koç Vogel gelip bana ”Onun zihnine girmeyi başardın, şimdi ona karşı bir şeyler söylemene gerek yok.” dedi. Sonrasında sustum ve onun işi çoktan bitmişti. Kenardan sahaya girdiğim zaman Jokic’in gözü sürekli bendeydi. Oyuna girdiğim zaman ona ”Sen her oyunda olduğun zaman karşına ben çıkıyorum.” dedim. Bu rolü üstlenmek benim için farklı olduğu için uygulamak zor oldu. Bu rolü öğrendiğim için çok mutluyum.”

Denver Nuggets’ı konferans finalinde 4-1 ile geçen Lakers, finalde Miami Heat ile karşılaştı. Heat karşısında Nuggets serisindeki kadar etkili bir oyun koymamış olsa da Howard, Lakers ile kariyerindeki ilk şampiyonluğunu kazanmayı başardı. Heat’i 4-2 ile geçen Lakers ise 10 yıl aradan sonra şampiyon olmayı başardı.

Bir çok düşünce Howard’ın tekrardan Lakers ile imzalayacağı yönündeydi, fakat Howard Lakers’ta kalacağı yönünde attığı tweet’ten yarım saat sonra Philadelphia 76ers takımıyla sözleşme imzaladı. Howard’ın bir veteran uzun olarak geldiği Lakers’ta yeni rolüne iyi uyum sağlayarak kariyerindeki ilk NBA şampiyonluğunu kazanmayı başardı. 76ers’ta Embiid ve Simmons gibi yıldız oyuncularla oynayacak olan Howard’ın önümüzdeki sezon bu rolünü devam ettirecek mi merak konusu.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=xpXE9Nj4p7k[/embedyt]

What do you think?