in ,

BEĞENDİMBEĞENDİM YORUMSUZYORUMSUZ TERTEMİZTERTEMİZ HAHAHAHA SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM YOK ARTIK!YOK ARTIK!

İki Sayılık Nedir Bilmeyen Biri: Duncan Robinson!

Heat’in Yükselişindeki Kilit İsim : Robinson

Robinson’un Evrilmi

Kariyer Başlangıcı

Üniversitenin ilk yılında en düşük klasmanda yer alan Williams College‘dan en üst klasman takımlarından University of Michigan‘ın yedekler kadrosuna, NBA seçmelerinde seçilmeyip Miami Heat ile sözleşme imzalayan ve takımın en kilit oyuncularından birine evirilen bir isim Duncan Robinson. Robinson’un, Heat’in NBA’in en iyi takımlarından biri olmasındaki katkısı göz ardı edilemeyecek bir seviyede bulunuyor. Draft edilmemiş bir oyuncudan ilk beş oynayan bir oyuncuya dönüşmesi mükemmel bir yükseliş.Bu yazımızda Duncan Robinson’un Heat üzerindeki olumlu katkısını detaylı olarak mercek altına alacağız.

Yükseliş

Duncan Robinson geçtiğimiz sezon Heat takımında pek fazla forma şansı bulamadı. Sadece 15 maç oynayabilen Robinson, bu maşlarda ortalama 10.7 dakika süre aldı. İlk sezonunu 3.3 sayı, 1.3 ribaund,%28.6 üç sayı yüzdesi, %66.7 serbest atış yüzdesi ortalamaları tutturdu. Bu ortalamalara bakacak olursak çok kötü bir performans gösterdiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Geçtiğimiz sezon bu ortalamaları tutturan bir oyuncunun bu sezon birden bire keskin bir şekilde yükselişe geçeceğini ve Heat takımı için kilit oyunculardan biri olacağını NBA ile ilgilenen basketbol severlere sorsaydık , büyük ihtimalle hepsi alaycı bir şekilde cevap verecekti. Muazzam bir şekilde bu sezon yükselişe geçen Robinson, normal sezonu 13.5 sayı, 3.2 ribaund, 1.4 asist, %44.6 üç sayı yüzdesi, %93.1 serbest atış yüzdesi ile oynayarak 73 maçın 68’inde ilk beş oynamayı başardı. Geçen sezon %28.6 üç sayı isabeti bulan oyuncu bu sezon bu rakamı %44.6 isabete çıkarmış durumda. Müthiş bir gelişim gösteren Robinson, NBA’in değerli oyunculardan birisi olmuş durumda. Son yıllarda NBA ve basketbolun geçirdiği evrimi bütün basketbol severler yakından takip ediyor. Duncan Robinson, basketbolun geçirmiş olduğu evrimi en üst noktasına ulaştığı örneklerin başında geliyor.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=223E3171RnU[/embedyt]

Çılgın İstatistikler

NBA basketbolunun geçirdiği evrimle birlikte bir çok oyuncu şut tercihlerini üç sayı çizgisinin gerisinden kullanıyor. Uzunların bile üçlük atmaya başladığı bu basketbol evreninde Robinson bu durumu ayrı bir boyuta taşımış durumda. 2019-2020 sezonunda bulduğu ortalama 8.3 üçlük denemesiyle çift haneli üçlük denemesinde ve en az 400 tane üçlük denemesinde bulunmuş oyuncular içerisinde açık ara farkla 1.sırada yer alıyor. En çok yaklaşan isim 4.8 ile Ben McLemore. İstatistik tablosuna göz attığımızda Robinson, bunu başaran NBA tarihindeki ilk isim olmayı başardı. NBA tarihinde sezon bazlı en çok üçlük denemesinde bulunan oyuncu rekorunu elde eden Robinson’un bu başarısı takımı adına da olumlu katkı sunmakta.

Robinson, 6 Mart 2020 tarihinde New Orleans Pelicans karşısında 110-104 kaybettikleri maçta kullanmış olduğu 14 şutun tamamını üç sayı çizgisinin gerisinden kullandı. Bu rakam NBA tarihinde oynamış olan bütün oyuncuların kariyerinde toplam kullanmış olduğu üç sayı denemesi ile aynı. Robinson bu çılgın istatistiğiyle NBA’deki üç sayı tanımlamasını başka bir boyuta taşımış durumda.

Robinson, 2019-2020 sezonunda 606 üçlük denemesine karşılık sadece 81 kez iki sayı denemesinde bulunmuş durumda. Bu istatistik bütün 529 oyuncudan en iki sayı denemesinde bulunmuş olan oyuncu anlamına geliyor. En yakın rakipleri Davis Bertans ile Ben McLemore, Robinson’dan 150 tane daha az üçlük denemesinde bulunmasına karşın 34 tane daha fazla iki sayılık denemesinde bulunmuş. Duncan Robinson oyununda üç sayı dışında başka seçenekleri bulunmayan bir oyuncu konumuna gelmiş durumda.

Robinson’un akıl almaz üç sayı istatistiklerine sahip olduğunu rakamlar açıkça dile getiriyor. Robinson’un performansına en yakın isim 2017-2018 yılında Wayne Ellington. Wayne, Robinson’dan %4.5 daha az üçlük denemesine karşın, %49.4 daha fazla iki sayılık atış denemiş durumda. Geçtiğimiz sezon Houston Rockets’ın oyuncusu Gary Clark 138 üçlük denemesinde bulunmuş, bunun yanında James Posey son sezonunda 212 tane üçlük denemesinde bulunmuş durumda. Üç sayı atış denemeleriyle tanınan Steve Novak 2011-2012 sezonunda 282 üçlük denemesine karşılık 55 kez ikilik denemesinde bulunmuş. Bütün bu rakamlara karşın Robinson çıtayı şu an çok fazla yukarı çekmiş durumda.

2012-2013 NBA sezonunda Miami Heat takımının üç sayı konusunda en kilit isim Shane Battier‘di. Battier, LeBron James‘in yarattığı şut pozisyonlarını iyi değerlendirerek maç başında 4.4 üçlük deneyerek %43 üçlük isabetiyle oynayarak bu kulvarda kariyerinin en iyi istatistiklerini tutturmayı başardı.Ortalama bir maçta en fazla 8 şut denemesine çıkan Battier’in 2012-2013 sezonunda yapmış olduğu ve üç sayı denemeleri ile ilgili istatistiğe bir göz atalım.

David Robinson’un rakamlarına göz attığımızda bu sayı iki katına çıkmış durumda. Bir maçta en fazla 8 şut deneyen Battier’in bu rakamını 16’ya çıkarmış olduğunu görüyoruz. Tam olarak bu rakam iki katını oluşturuyor. Bu rakamı iki katına çıkarması Robinson’un tam anlamıyla üç sayı atmak için doğmuş olduğunu kanıtlar nitelikte.

Robinson’un bu istatistikleri Miami Heat’in 2014 yılından sonra ilk kez Konferans Finali oynama başarısında kilit rol oynadığı bir gerçek. 24 yaşında NBA seçmelerinden seçilmeyen bir oyuncudan tam anlamıyla üç sayı makinesine dönüşmüş bir oyuncu izliyoruz. Basketbol severler için ayrı bir keyif sunan Robinson ve Miami Heat’in bu sezonki yolculuğu şimdiden efsaneler arasına girmiş durumda.

Çeviri: Yazının aslını okumak için

What do you think?