pascal siakam
in ,

BEĞENDİMBEĞENDİM TERTEMİZTERTEMİZ SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM YORUMSUZYORUMSUZ YOK ARTIK!YOK ARTIK! HAHAHAHA

Pascal Siakam: Kamerun’dan G-League’e Uzanan Bir Hayat Hikayesi

Tam bir başarı öyküsü!

Kamerun’dan NBA’e

Her oyuncunun NBA’e adım attığı yolculukları farklıdır. Bu yolculuklar genellikle çok çalışmanın, denemelerin ve büyük sorunlarla dolu bir bulmacadır. Bu ilginç yolculuklardan birisi de Toronto Raptors forması giyen Kamerunlu oyuncu Pascal Siakam‘a ait. Bu yazımızda Pascal Siakam’ın NBA oyunculuğuna uzanan engebeli yolculuğuna konuk olacağız.

Pascal Siakam’ın esas hayali futbol oyuncusu olmaktı. Basketbol ufak yaşlarda yıldız oyuncunun hiç ilgisini çekmemişti. Her Afrikalı çocuk gibi o kıtadaki açık ara en popüler spor olan futbolu oynamak istiyordu. Hiçbir zaman profesyonel seviyede futbolcu olacak kadar yeteneği olmayan Siakam, 11 yaşındayken rahip olmak için Kamerun’da dini eğitim veren yatılı okulu tercih etti. Bu okulda rahiplik eğitimi alan Siakam, okulun en başarılı öğrencisiydi. Buna rağmen yıllar geçtiğinde rahiplik mesleğini yapmak istemediğini fark etti. Her ne kadar istemese de okuluna devam etmek zorunda kalmıştı.

Başarılı bir eğitim hayatından sonra Siakam, hayatını değiştirecek fırsatı 2012 yılında yakalamıştı. Başka bir Kamerunlu NBA oyuncusu olan Luc Mbah a Moute‘nin kampına katılan Siakam’ın oyununu gören bazı kişilerin, onu ”Basketball Without Borders” isimli yaz kampına davet etmesiyle beraber hayatını tamamen değiştirecek olan adımın kapıları ona açılmıştı.

Bu kamp Güney Afrika’da gerçekleşecek olan bir kamptı. Siakam önce kendisine gelen bu daveti kabul etmek istemedi, fakat kız kardeşi Güney Afrika’da yaşıyordu ve onu yıllar boyunca görmemişti. Bu yüzden kız kardeşini görmek için Güney Afrika’dan gelen kamp teklifini kabul etti. Öncelikli amacı kız kardeşini görmek olan bir karar ile Pascal Siakam’ın bütün hayatı değişecekti.

Siakam, kız kardeşini ziyaret ettikten sonra kampın yapılacağı alana giriş yaptı. O kampta 2 tane Afrikalı NBA oyuncusu katılımcı olarak davet edilmişti. Bu oyuncular Luol Deng ve Serge Ibaka‘ydı. Bu iki hayran olduğu NBA oyuncusunu gören Pascal çılgına dönmüş bir şekilde kalabalığın arasına koştu. Hayran olduğu oyuncular ile oynama şansı bulan Siakam, kampın bittiği gün yeni bir hayalini gerçekleştirmek için can atıyordu. O hayal ise NBA’de oynamaktı.

Siakam’ı Afrika’daki kampta izleyen birkaç lise okul temsilcisi bu genç yeteneği Louisville, Texas’a getirmek için bu genç yeteneğe yanaştı. Siakam, İngilizce’yi hiç konuşamadığı için ABD’ye gitmeye yanaşmıyordu. Ona bu sırada gereken desteği babası verdi. Bu noktada Pascal, babası için kendi hayallerini gerçekleştirme kararı aldı ve NBA yolundaki ilk adımını Texas’taki God Academy okulunu kabul etmesiyle attı. O günlerden bahsederken Siakam bu kararı almasında babasının oynadığı rolden şöyle bahsediyor.

”Babam için oynuyordum. Onun NBA’de oynayan bir çocuğunun olmasını istemesi hayali için oynuyordum. Onu gururlandırmak ve ona bu hediyeyi vermeyi çok istemiştim.”

Pascal, ABD’ye adımını attığında öğrenmesi gereken daha çok oyun bilgisi ve bir de İngilizce vardı. Günlerini saatlerce antrenman yaparak geçiren Siakam, göz kamaştırıcı bir oyun sergilemeye başlamıştı. Üniversite zamanı geldiği sırada New Mexico takımı onun oyunundan çok etkilenmişti. Teklifi kabul eden Siakam, New Mexico City Üniversitesi’nin teklifini kabul edip kolej kariyerine adımını attı.

Bir sonraki yaz Pascal Siakam hayatının en acı haberlerinden birini aldı. Onu basketbol oynaması için sürekli cesaretlendiren ve daima arkasında olduğu babasının Kamerun’da bir trafik kazasında vefat ettiği haberini aldı. Babası için bütün bunları başaran Siakam yıkılmıştı. Babasının ölümüyle hayatı alt üst olan Siakam, her şeyi bırakıp Kamerun’a geri dönmek istedi, fakat annesi buna izin vermedi. Annesi ona babası için oraya gittiğini ve onu gururlandırmak için ABD’de kalıp NBA’de oynama hayalini devam ettirmesini istedi.

20 sayı 11 ribaund ortalamalarıyla oynadığı başarılı bir kolej kariyerinden sonra NBA seçmelerine girmeye karar veren Siakam, Toronto Raptors takımının gözüne girmeyi başarmıştı. 2016 NBA Draftı’nda 1. tur 27. sıradan seçilen Siakam, ölen babasını gururlandırmıştı. Seçildiği andaki yaşadığı duyguları şu şekilde dile getiren Pascal,

”Adam Silver’ın benim ismimi 27.sırada açıkladığını duydum. Erkek kardeşlerim, arkadaşlarım hıçkırarak ağlıyordu. Ben de hıçkırarak göz yaşlarımı tutamadım. Çok duygulanmıştım. Babamın seçildiğim anda vereceği tepkiyi görmeyi çok isterdim.”

O andan itibaren Siakam, oyununu gittikçe geliştirerek Raptors takımının kilit oyuncularından biri olmayı başardı. Babasının her zaman bir NBA oyuncusu olarak görmek istediği Siakam şu anda NBA Finalinde takımını şampiyon yapmak için ter döküyor. En çok geliştirme gösteren oyuncu ödülünün mutlak favorisi olan Siakam’ın takımı Raptors şampiyonluğu kazanırsa babası için ayrı bir gurur kaynağı daha eklemiş olacak.

What do you think?