in ,

BEĞENDİMBEĞENDİM SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM TERTEMİZTERTEMİZ YOK ARTIK!YOK ARTIK! YORUMSUZYORUMSUZ HAHAHAHA

İlham Verici Bir Hayat Hikayesi : Tyler Herro!

Tyler Herro’nun Yükselişi!

Ölüm Tehditlerinden NBA’e: Tyler Herro

Tyler Herro! Son zamanlarda kendi adından sıkça bahsettirmeyi başaran NBA’in gözde çaylak oyuncularından biri. Dün gece Doğu Konferansı Finali’nde Celtics’e karşı 37 sayı, 6 ribaund, 3 asist ve 5 üçlük isabetiyle oynayarak Heat’in Celtics karşısında 112-109 kazanarak seride 3-1 öne geçip Final için büyük avantaj sağlamasında en büyük katkı sahibi olmayı başardı. Herro bu performansıyla NBA tarihinde 20 yaş ve altı oyuncular arasında playofflarda 30+ sayı barajını aşan 4.isim olmayı başardı. Kendisi dışında bunu başaran isimler Derrick Rose, Magic Johnson ve Brandon Jennings. Herro aslında kendi adından ilk kez bahsetmemiş durumda. Sezon boyunca üç sayı çizgisinin gerisinden bulduğu sayılar ve kendisini sürekli geliştiren oyunuyla adından sıkça kendini söz ettirmeyi başardı. Bu başarının ödülü olarak takımının en kilit oyuncularından biri olmayı başardı. Her Şey NBA ailesi olarak sizleri lisede ölüm tehditleri alan oyuncunun savaşmaktan vazgeçmeyip tek tek basamakları çıkma hikayesine götürüyoruz.

Tyler Herro, 20 Ocak 2000 yılında Milwaukee, Wisconsin’de dünyaya geldi. Herro’nun basketbola ilgisi çok küçük yaşlardan itibaren dört yaşında başlıyor. Resim ve el sanatları kursunu ilk gün yarıda bırakıp babasının yanına gidiyor ve basketbol topu istediğini söylüyor. Basketbola başladığı aşkı 2006 yılında Miami Heat’in şampiyon olmasıyla alevleniyor. Henüz 6 yaşındayken Dwyane Wade formasıyla resmi bulunan Herro, Heat’in ilk şampiyonluğundan etkilenerek sonrasında formasını giyeceği Miami Heat taraftarı oluyor. Herro’nun hayatındaki en büyük destekçisi babası Chris Herro oluyor. Babası Chris, oğlunun iyi bir basketbolcu olacağına inanarak Tyler ile birlikte sürekli idman yaparak oğlunun oyununu geliştirmek konusunda destekçi oluyor. Her defasında oyununu daha iyi geliştirilmesi konusunda babası kendisine yol gösterici bir model oluyor.

Sürekli antrenmanlar yaparak kendisini daha çok geliştirmeyi başaran Herro, liseyi memleketi Wisconsin’de Whitnall Lisesi’nde okuyor. Lise basketbol kariyeri muazzam geçen Herro, lise kariyeri boyunca 32.9 sayı, 7.4 ribaund, 3.6 asist, 3.3 top çalma, %50 iç saha isabeti ve %43.5 üç sayı isabetiyle muazzam rakamlarla bitirip lise en iyi ilk beşine seçilmeyi başarıyor. Görkemli bir lise kariyerinden sonra bir çok kolej takımlarının radarına girmeyi başaran Herro, bütün iyi üniversitelerin kapmak istediği oyuncu haline geliyor. Memleketinin takımı olan Wisconsin Üniversitesi, bunun dışında, Marquette, DePaul Üniversitesi, Oregon State Üniversitesi ve Arizona State Üniversitesi takımları Herro’yu kadrosuna katmak için görüşmelere çağırıyor. Bu takımların yanı sıra Kentucky Üniversitesi’nin koçu John Callpari, Herro’yu lise yıllarında izlediğinde çok beğeniyor. Kentucky Üniversitesi olarak Herro’yu kadrosunda katmak için görüşmelere başlıyor.

Hikaye’nin bu kısmı garip bir tarafa doğru gidiyor çünkü o sırada bütün herkes Herro’nun memleketinin üniversitesi olan Wisconsin ile imza atmasını bekliyor. Hatta üniversitenin blog sitesinde, ‘‘Yeni Wisconsin’li: Tyler ‘Hero’ Herro” adında bir yazı bile yayımlıyor. 9 Kasım 2017’de Kentucky’den Wisconsin’e dönüş yolunda olan baba Chris ve oğlu Tyler basketbol hakkında konuşuyorlar. Greenfield’daki müstakil evlerine doğru yol alan baba Chris Herro, yolculuk boyunca süregelen sessizliği bozuyor : ”Yüce Tanrı aşkına! Benim oğlum Kentucky’e gidecek” diyor. Tyler 14 Kasım 2017’de yaptığı basın açıklamasında ailesiyle konuştuğunu ve NCAA kariyeri için en doğru yerin Kentucky Wildcats takımı olduğunu açıklıyor. Annesi ”John Calipari, oğlum için olabilecek en iyi baş antrenör.” açıklamasını yaparken, baba Chris Herro ‘‘Aslında Wisconsin’i tercih etmeyi düşünüyorduk fakat Kentucky, Tyler için daha iyi bir yer.” ifadelerini kullanıyor.

19 Kasım 2017, Herro Ailesi’nin evi, Greenfield. Pazar günündeki güneşli havayı nehir kenarında geçirmeye karar veren aile, sabah 8:42’de bir şokla karşılaşıyor. Bahçelerinin, evlerinin dış cephesi, arabaları kırmızı sprey boyayla tahrip edilirken köpeklerinin kulübeleri ve Tyler’ın kardeşleri Austin ve Miles’ın basketbol oynadığı potaları yerle bir edilmiş. Kapı girişlerinin önünde ise şunlar yazıyor ‘‘KENDİNİ BECER TYLER! ÖLECEKSİN! YAŞASIN WİSCONSİN!”. Bu durumla karşılaşan aile kendilerini birden bire bir şok içerisinde buluyor.

Ertesi gün Herro lisedeki derslerinden çıkıp takımla antrenmana katılmak için soyunma odasına gittiğinde dolaptaki eşyaların çalındığını ve dolabın içine, ”BECERİKSİZ HERRO! SENİ ÖLDÜRECEĞİZ HERRO! YAŞASIN WİSCONSİN!” yazıldığını görüyor. Bunun yanında çok sayıda ölüm tehditleri içeren mektuplar alıyor. Bu durumdan endişelenmeye başlayan Tyler, lisedeki hocası Travis Riesop‘a gidip durumu anlatıyor. Koçu, Tyler’a sakin kalmasını ve bu durumun kendi performansını olumsuz etkilememesi gerektiğini söylüyor. Bu nasihatlerle sıkı çalışmaya devam eden Herro, aldığı ölüm tehditlerine aldırış etmeden oyununu daha çok geliştirmeye devam etti.

10 Temmuz 2018 Kentucky Wildcats antrenman salonu. John Calipari yönetimindeki takım , sezon öncesi ilk antrenman kampı için bir arada. Wisconsin’li Herro, antrenman başladığında herkesin tanımak isteyeceği bir oyuncuya dönüşüyor. Sağ eli dominant olmasına rağmen sahadaki dört penetre kanalını kullanarak ilk antrenmanında 34’te 34 isabetle herkesi büyülemeyi başarıyor. İkinci antrenmanı savunma ağırlıklı geçerken Herro, fiziksel dezavantajını inanılmaz bir istekle yamalamaya çalışıyor. Fakat fiziksel yetersizliği, poster smaçlarda yerde kalan oyuncu olmasına sebep oluyor. Koçu Calipari ”Herro takımımızda olduğu için kesinlikle şanslıyız. Takımdaki herkes yorulup eve gitmek istediği zaman o asla durmuyor ve biraz daha antrenman yapmak istiyor. Şut konusundaki yeteneği mükemmel, içgüdülerine güveniyor ve kendisine karşı hataların söylenmesinden asla rahatsız olmuyor.” açıklaması yapıyor.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=rZA70Kg0Lpw[/embedyt]

Kentucky’de oynadığı tek sezonda 14 sayı, 4.5 ribaund, 2.5 asist ve %35 üçlük isabetiyle oynuyor. Takımı Houston’u 62-58 geçerken Tyler son saniyelerde üçlüğü göndererek takımını bir üst tura taşıyan isim olmayı başarıyor. Kentucky’de yaşadığı bir sezondan sonra NBA Draftı’na katılmak isteyen Herro, hayallerini gerçekleştirmek uğruna New York’a gidiyor. Çocukluğunda 6 yaşında babasından isteyip alığı taraftarı olduğu Miami Heat formasını giyme fırsatı bularak Heat tarafından 1.tur 13.sıradan seçiliyor. Çocukluğunda Dwyane Wade forması giyerek hayallerini süslediği takım tarafından seçilerek bir hayal gerçek oluyor. Heat formasıyla çaylak yılında ilk maçlardan göze girmeyi başarıyor. Oynadığı 55 maçta 13.5 sayı, 4.1 ribaund, 2.2 asist ve %38.9 üç sayılık isabet ortalamalarıyla en iyi çaylak beşine seçilmeyi başarıyor. Pandemi sebebiyle ara verilen lig tekrardan başladığında formundaki yükselişi hiç bozmadan playofflarda 16.5 sayı, 5.7 ribaund, 3.9 asist ile şu ana kadar muazzam işler çıkarmayı başarmış durumda.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=Uwmg8Z-UkZk[/embedyt]

Birkaç yıl önce ölüm tehditleriyle boğuşurken Wisconsin dahil neredeyse bütün basketbol dünyasının sevgisini ve ilgisini kazanarak Herro, NBA’in yıldızları arasına sağlam bir adım attı ve bu yalnızca bir başlangıç. Henüz 20 yaşında olan oyuncunun ilerleyen yıllarda bu ligin isim getirecek oyunculardan biri olacağına şüphe yok.

What do you think?