isaiah thomas
in , , ,

BEĞENDİMBEĞENDİM SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM TERTEMİZTERTEMİZ YORUMSUZYORUMSUZ

Isaiah Thomas, Kemba Walker İçin Takas Edilmeli Mi?

Cavaliers için gerekli hamleler.

Cleveland Cavaliers‘ın bir fırtına içinde olduğu kesin. Sezon başından beri takım hiçbir şekilde uyuşmadı. Savunma dökülüyor. Takım kimyası yerlerde, Kevin Love dışlanıyor. LeBron James sinirli ve mutsuz. Görev adamlarını görevlerini yapmaya yeltenmiyor bile.

Peki Cavaliers için her şey bitti mi? Daha sezonun yarısındayız ve henüz hiçbir şey bitmiş değil. Şampiyon olması imkansız gözükse de en azından tekrar finale çıkmak adına bazı hamlelerin yapılması şart. Bunlar ne olabilir? İşte benim aklımdaki fikirlerden ilki.

Isaiah Thomas’ı Kemba Walker İçin Takas Et

Isaiah Thomas‘a haksızlık mı ediyoruz? Evet olabilir. Fakat şu ana kadar Isaiah deneyi Cavaliers’a hiç yaramadı. Sadece 9 maça çıkmış olmasına rağmen Cavaliers’ın aradığı kanın Isaiah olmadığına dair sinyalleri görmeye başladık. Isaiah topu elinde sürekli tutmak isteyen ve bu şekilde etkili olan bir oyuncu. Savunmada gerçekten büyük bir zaaf. Zaten savunması felaket olan Cavaliers’ın bir zayıf noktaya da tahammülü yok. 148 sayı yedikleri Oklahoma City Thunder maçında Russell Westbrook‘un Isaiah ile kaldığı anlarda benim içim acıdı. Boston Celtics günlerindeki gibi 30 sayı ortalaması ile oynadığı zamanlar bu takıma katkı sağlayabileceği kesin. Fakat bu performansa erişemediği günlerde tamamen bir yük oluyor. Ribaund katkısı yok, asist yükü zaten LeBron’un omuzlarında. Şu an ortalama 25.4 dakika sahada kalan Isaiah 15.4 sayı ortalamasıyla oynuyor. 15 sayı bulmak için ortalama 14 şut kullanıyor ve %39 gibi düşük bir yüzdeyle. Elbette sakatlıktan dönüyor olmasının da etkisi var.

Kemba Walker, Cavaliers’ın sorunlarını çözebilir mi? İyi bir başlanıç olabilir. Mini-Kyrie tarzı top hakimiyetinden daha çok Cavaliers savunmasına katacakları bu takım adına değerli olur. Isaiah Thomas’ın aksine kendini savunmada geliştirmek için her maç filmini analiz eden Walker, kariyeri boyunca maç başına 1.6 top çalmanın altına hiç düşmedi. Thomas’ın ise 1.0 top çalma ortalamasının üzerinde geçirdiği sadece 2 sezon var. Seneler ilerledikçe kendini tehlikeli bir şutöre de çeviren Kemba’nın Cavaliers’a katacağı bir diğer önemli silah ise pick-and-roll oyunu olacak. Kemba tam bir pick-and-roll dahisi. Thomas’ın aksine yüksek perdelerden geçirebileceği paslar ve perdeye geldiğinde düşerek çıkarabileceği sayılar var.

Bunun dışında Isaiah Thomas’ın kontratına değinmek gerekiyor. Bu sezon 6 milyon dolarlık ciddi anlamda ucuz bir kontrat ile oynayan Thomas önümüzdeki sezon kesinlikle alabildiği en fazla parayı almaya çalışacaktır. Bunu Cavaliers’dan alıp alamayacağı LeBron’un vereceği karara da bağlı. Hem LeBron bilinmezliği, hem Isaiah bilinmezliği Cavaliers için tam bir bela. Kemba’nın kontratı ise senelik 12 milyon dolar ve 2018-19 sezonun sonuna kadar devam ediyor.

Michael Jordan son yaptığı açıklamalarda Kemba Walker’ın her hangi biri için satılık olmadığını, ancak bir All-Star karşılığında takas edeceğini açıkladı. Isaiah Thomas bu sezon bir All-Star olmasa da All-Star seviyesinde bir oyuncu. Birebir yapılacak bir takas kurgulamak imkansız. Cavaliers’ın 2018 Brooklyn Nets hakkından vazgeçmek istemediğini de biliyoruz. Ayrıca Hornets‘in üzerinden atmak istediği yüksek kontratlı diğer oyuncularda var; Marvin Williams, Nicolas Batum, Dwight Howard ve Michael Kidd-Gilchrist. Sorular gelmeden cevaplamak istiyorum, Howard’ın Cavaliers’a gelmesi kötü bir fikir olur.

Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda Cavaliers Kemba’yı kadrosuna katmak için farklı oyuncuları da takasa dahil etmesi gerekiyor. Iman Shumpert, Channing Frye, Ante Zizic ve temsilcimiz Cedi Osman takasta kullanılabilir. Eğer Cavaliers, Nicolas Batum ve Marvin Williams/Michael Kidd-Gilchrist ikilisinden birini de alırsa, 2018 takas hakkını verse bile takastan karlı çıkabilir. Ayrıca Majesteleri tarihin en iyi oyuncusu olabilir fakat gerçekten kötü bir takım sahibi. Cavaliers bunu da yararına kullanarak iyi bir takas ile çıkabilir.

Bu tarz bir takas Cavaliers’a yeni bir enerji getirecektir. Bu olası takas hakkında sizin de düşüncelerinizi merak ediyorum. Sizce Cavaliers, Kemba’yı takıma katmak için Isaiah’ı gözden çıkarmalı mı?

Eğer bu yazı serisi ilgi çekerse, Cavaliers’ı kalkındırma planları olarak aklımda olan diğer hamleleri de paylaşacağım.

Yazar: Renç Korzay

(https://www.basketball-reference.com/players/w/walkeke02.html)
(https://www.basketball-reference.com/players/t/thomais02.html)
(https://kingjamesgospel.com/2018/01/18/cleveland-cavaliers-kemba-walker-isaiah-thomas/)

 

Author Details
Üzgünüz! Profil Bulunamadı.
Paylaş:

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

beastbrook

Sixers 112 – Thunder 122

shaqtin a fool

Shaqtin’ A Fool: 12. Bölüm