ismet badem
in , ,

BEĞENDİM

İsmet Badem Efsanesine, Saygılarımızla…

Türk basketbolunun unutulmaz isimlerinden İsmet Badem anısına.

Bir Efsane

Dün gelen bir haber basketbol dünyamızı derinden sarstı. Türkiye’de basketbol denilince akla gelen üç dört isimden biri olan İsmet Badem trafik kazasında hayatını kaybetti. Son yazısında yeni sezon için yine umut saçmış,  yazının sonunda ise bu yaz hayatını kaybeden duayen isimler Doğan Hakyemez ve Battal Duruşel’i anmıştı. Maalesef son yazısında andığı isimlerin arasına kendisi de katıldı. Genç basketbolseverler İsmail Şenol, Murat Kosova, Kaan Kural gibi isimleri yakından tanır. Ancak 90’lı yıllarda İsmet Badem ve Murat Murathanoğlu ikilisinin varlığı olmasa, ne Türk basketbolu şimdi ki seviyeye gelebilirdi ne de günümüzde bu kadar Türk basketbol takipçisi olurdu. Başta Koraç Kupası olmak üzere sayısız büyük anı bizlere sunan İsmet Badem’i saygıyla anıyoruz.

İsmet Badem vefat edince haliyle tüm haber kanalları bunu yazdı. Neler yazılmış diye baktığımda ise üzülmeden edemedim. Tüm haber kanallarında aynı birkaç satırlık yazı bulunuyor; 1973’te Türkiye 1. Liginde mücadele eden ilk Karadeniz takımı Samsun’da oynamış, kariyerinde Fenerbahçe ve Beşiktaş’ta forma giymiş, basketbol hayatını bitirdikten sonra bir süre Mozambik’te yaşamış, 1993’ten sonra basketbol yorumculuğu ve spor yazarlığı yapmış, 75 yaşında vefat etmiş!

İsmet Badem için anlatılacak o kadar şey varken tüm sitelerde bu dört satırlık yazıyı gördüğümde, aramızdan ayrılan efsaneyi yazılmayan yönleriyle anmak için bu yazıyı yazdım. 20 yıl boyunca maçlara renk katmasını geçtim, TV’de bize ilk basketbol programını sunmasını bir kenara bıraktım ama Fanatik Basket’i kimse niye anmaz aklım almadı. Türkiye’de sadece basketbol üzerine 12 sayfalık bir gazetenin çıkması için varını yoğunu ortaya koydu İsmet Ağabey.

Her spora, o sporu İsmet Badem gibi sevecek isimler lazım.

Hiçbir maddi beklenti olmadan Fanatik Basket’i kurdu ve yıllarca yayında kaldı. En arka sayfasında Türkiye’nin ücra köşelerine yaptığı ziyaretleri anlatan ve basketbolu 7’den 70’e herkese sevdiren muhteşem insan nasıl unutulur? Her Salı bayi bayi dolaşıp Fanatik Basket gazetesini arayan nesil söylediklerimizi daha iyi idrak edecektir. Bir çok insan kendisine en yakın gazete bayisine sora sora satmak zorunda bıraktırmıştır. Fanatik basket gazetesine özel durumlardan biri de o gazetenin saklanmasıdır. Biz arşivciliği İsmet Ağabey sayesinde Fanatik Basket ile öğrendik. O zamanlar sosyal medya diye bir şey yoktu. Gazeteleri alır çek-yatın altında toplar, bilgi lazım olduğunda açar tek tek arardım.

Cine5, TRT, NTV, Show ya da ATV farketmez, İsmet Badem ve Murat Murathanoğlu olmadan Türk basketbolu yarım kalır. Basketbol hiçbir zaman sadece basketbol değildi. Basketbolu sevelim diye varını yoğunu ortaya koydu ikili. Bize GS’li Brian Boddicker’in adını hafızalarımıza Brad Boddicker diye kazıtmalarının başka açıklaması olamaz. Bir spiker nasıl maç kazandırır? Garip geliyor size belki ama İsmet Badem’in yorumcu olarak Ülker’e maç kazandırmışlığı var. Bunu anlatıp yazıyı kapatalım en iyisi. Yoksa İsmet Badem’i anlatmaya bizim nefesimiz yetmez.

Ülker – Barselona maçı oynanıyor. Maçın en kritik anlarında Barselona bir basket buldu. Herkes dönüp kaldı, koç dahil kimse durumun farkında değildi. İsmet Badem kulaklıkları çıkardı ve saha yönetimine gidip itiraz etti. Görüntüler tekrar izlendiğinde hücum süresinin dolduğu tespit edildi. Ülker maçı 1 sayı farkla kazandı ve İsmet Badem tarihe geçti. Deplasmandaki maçta Barselona seyircisi maç boyunca İsmet Ağabey’i yuhadı. Bir basketbol spikeri deplasmanda neden ıslıklanır sorusunun cevabı da burada yatar.

Nur içinde yat İsmet Ağabey. Sen ve Murat Murathanoğlu olmasaydı şu an bu sayfayı takip eden ve bunları okuyan binlerce insan olmazdı. Bize yaşattığın tüm güzel anlar ve basketbolu sevdirdiğin için sana binlerce teşekkürü borç biliriz. Senin bıraktığın bayrağı taşımak için elimizden geleni yapacağız.

Güle güle güzel insan…

Yazar: Aykut Aksu

Paylaş:

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

wizards

2018-19 Sezonu Öncesi: Washington Wizards

sacramento kings

2018-19 Sezonu Öncesi: Sacramento Kings