jr smith lebron james
in , ,

BEĞENDİMBEĞENDİM HAHAHAHA SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM TERTEMİZTERTEMİZ YORUMSUZYORUMSUZ

JR Smith’in LeBron James’den Çaldıkları

JR Smith’in hatası ile LeBron James’in elinden kaçanlar.

JR Smith ve LeBron James

NBA Finalleri’nin ilk maçında Golden State Warriors ve Cleveland Cavaliers arasında belki de kimsenin beklemediği kadar çekişmeli bir karşılaşma izledik. Epik bir performans sergileyen LeBron James önderliğinde yıldızlar topluluğu Warriors’a Oracle Arena’da kök söktüren Cavaliers, kazanmaya çok ama çok yakındı. Fakat maçın son 5 saniyesi içinde hayatım boyunca bir basketbol sahasında  gördüğüm en büyük hatayı izledim.

Maçın skoru basketbolun en temel bilgisi desek yeridir. Bir basketbolcudan maçın skorunu bilmesi beklenmez bile, bunun hakkında koçlar konuşmaz, basketbol okullarında genç takımlara skoru bilmeleri öğretilmez. JR Smith‘in temel basketbol bilgilerine sahip olduğunu varsaymakta dünden beri güçlük çekiyorum. Öncelikle yaşananları hatırlayarak başlayalım.

“Önde olduğumuzu düşünüyordum” Maç sonundaki akılalmaz pozisyon, LeBron’un reaksiyonu ve JR Smith’in açıklaması.

701 Likes, 34 Comments – Her Şey NBA (@herseynba) on Instagram: “”Önde olduğumuzu düşünüyordum” Maç sonundaki akılalmaz pozisyon, LeBron’un reaksiyonu ve JR…”

Finallerin ilk maçında, Warriors’a karşı deplasmanda maç kazanarak dünyayı şoka uğratma şansın varken nasıl skoru unutabilirsin? Nasıl? Neden? Bu sorular dünden beri her basketbol severin aklından geçiyor. Favori takımı Cavaliers olmayan biri olarak, dün birçok Warriors okurumuzun bile yorumlara bıraktığı bir söz ile giriş yapmak istiyorum: “LeBron bunu hak etmiyor.”

NBA Finalleri’ne kadar takımını sırtlayarak getiren Kral dün gece akılalmaz bir performans sergiledi: 51 sayı 8 ribaund 8 asist %59.2 isabet. NBA tarihinde +50 sayı barajını geçip 8 ribaund 8 asist ile süsleyen bir oyuncu bile yok. +50 sayı barajını neredeyse %60 isabet ile geçen bir oyuncu da yok. LeBron karşısında olan 4 gelecek Hall of Fame oyuncusuna karşı tek başına bir zafer kazanmaya çok yakındı. İkinci yarıda her pozisyonda doğru kararı verdi, her şekilde sayı buldu, parkeyi bir satranç tahtası gibi kullandı. Belki de dün gece NBA finalleri tarihinin en iyi performansını izledik. Ve eğer bu ilk maçı kazanmış olsa, aynı Allen Iverson‘ın 2001’de Lakers’a karşı kazandığı maç gibi 30 sene sonra bile konuşulacak bir serenat olacaktı.

Fakat JR Smith ölümsüz olmayı LeBron’un elinden aldı. Yıllar geçse bile bu maç LeBron’un insanüstü bir performans sergilediği olarak maç değil, JR Smith’in akıl tutulması yaşadığı maç olarak hatırlanacak.

Durum burada bitmiyor. JR Bey’in LeBron’un mirasını tek başına inanılmaz derecede zedelemiş olma olasılığı neredeyse kesin. LeBron eğer bu maçı kazanmış olsa, kuşkusuz GOAT tartışmasında iyice dengeleri kendine doğru çekecekti. Ama yine JR buna engel olmayı başardı. Bir an hayal ediyorum, Michael Jordan‘ın takım arkadaşı böyle bir hata yapsa reaksiyonu ne olurdu. İnanılmaz hırsıyla bilinen Majesteleri herhalde JR Smith’i benchte parçalara ayırabilirdi. Fakat Jordan’ın bir JR’ı hiç olmadı. İyi ki de olmamış. Bir an Kobe Bryant‘ı hayal ediyorum. Smush Parker‘ın böyle bir hata yaptığını, herhalde Mamba soyunma odasında basketbolu bıraktırırdı. LeBron ise maçtan sonra takım arkadaşı ile ilgili bu açıklamaları yaptı.

KRAL olmak 👑

2,689 Likes, 45 Comments – Her Şey NBA (@herseynba) on Instagram: “KRAL olmak 👑”

Son olarak JR Smith’in final serisine verdiği zarar ile konuyu kapatmak istiyorum. İlk maç Cavaliers için kesinlikle en büyük şanstı. Rockets serisinden çıkmış bir Warriors. Andre Iguodala yok. Vasat bir şut yüzdesi ile oynayan Kevin Durant. Bütün maç boyunca LeBron ve çok eleştirilen takım arkadaşları (Jordan Clarkson hariç) müthiş bir mücadele verdi. Ve sonunda takım böyle bir hata ile çöktü. Mental olarak çöktüler. Ve ikinci maç Iguodala dönebilir, Warriors ölümcül haline doğru evrim geçirebilir. LeBron James yine çıkıp absürd bir triple double yapacaktır. Fakat geri kalan Cavaliers oyuncularının bu fiaskodan toparlanıp tekrar savaşabilecekleri mental güce sahip olduklarını hiç düşünmüyorum.

Bütün bu yaşananlardan karlı çıkan tek isim George Hill olsa gerek. JR öyle bir hata yaptı ki, Hill’in atması gereken serbest atış hiç konuşulmuyor.

Cavaliers’ın maçı kazanmasına gerek yoktu, fakat LeBron’un ölümsüzlüğe bu kadar yakınken böyle kaybetmemesi gerekirdi. JR Smith ikinci maçta çıkıp 7 üçlük atarak galibiyeti getirmediği sürece, tek başına NBA tarihinin en iyi final performansını silip attığı için bir basketbol sever olarak onu affedemeyeceğim.

Yazar: Renç Korzay

Author Details
Üzgünüz! Profil Bulunamadı.
Paylaş:

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

love

Cavs İçin İyi Haber!

steve kerr lebron james

Steve Kerr’den LeBron James’e Övgüler