stephen curry
in , , , ,

BEĞENDİMBEĞENDİM YORUMSUZYORUMSUZ

Kamera Arkası

Feyyaz Sonbudak’ın köşesinden.

Diğerleri ve Curry

Sezon açıldığından beri üçlük çizgisinin gerisinden ‘Curry’ ritmini bulamayan Stephen, Warriors’un zorlu başlangıç faturasının kesildiği isim oldu. Aslında rakamlarına baktığınızda çoğu NBA süperstarının rüyasından görebileceği manzaralar çiziyor Curry. Fakat öyleyse neden Golden State Warriors’un her mağlubiyetinde aslan payı Curry’e kalıyor?

Tek sebebi Stephen Curry’nin kendisi. 2 kez üst üste MVP seçilen Curry kendi çıtasını o kadar yükseklere çekti ki, izleyenler benim ‘’LeBron Sendromu’’ diye adlandırdığım hastalığa yakalandı.

Basketball-reference websitesinden LeBron James’in ismine tıkladığınız zaman karşınıza 15 sezonluk bir istikrar abidesi çıkıyor. Tek kelimeyle inanılmaz. Ancak LeBron ekrandaki o rakamların biraz altında kaldığında hemen ‘’LeBron bu akşam pek iyi değildi’’ diyebiliyoruz. Halbuki LeBron, istisnalar hariç, her akşam iyiydi, sadece bizim ona koyduğumuz çıtanın altındaydı.

Curry bu sezona üçlük çizgisinin gerisinden diğer sezonlara oranla kötü girdi diyebiliriz. Diyebiliriz çünkü Stephen Curry’nin ‘kötü’ yüzdesi %39! Geçtiğimiz yıllara oranlala da 1 şut daha az deniyor kendisi. Lakin orta mesafeden inanılması güç bir yüzdeyle, yani %60 ile isabet bulan Curry, verimlilik bakımından az da olsa daha iyi durumda. (58.1)

Golden State Warriors, Stephen Curry parkedeyken 32.4 sayı daha fazla üretiyor. Bu istatistikte Curry’i yakından takip eden olmadığını da belirteyim. Ek olarak bu rakamları MVP seçildiği 15-16 sezonuyla oranladığımızda Curry parkedeyken Golden State Warriors 10 sayı daha fazla üretiyor. 2015-2016 sezonunda Warriors’un 73 maç kazandığını da unutmayalım.

Kısacası; Stephen Curry hiç olmadığı kadar iyi durumda. Ve biraz daha saygıyı hakettiğini düşünüyorum. Belki MVP adayları olan Antetokounmpo, Harden ve Porzingis kadar taraftarlardan ve medyadan ilgi çekmiyor ancak oynadığı olgun oyun her gece sizi keyiflendirecek cinsten.

Olası DeAndre Jordan takası öncesi Bilinmesi Gerekenler

deandre jordan

Sezon başından beri doğru bir beş bulamayan Tyronn Lue zaman zaman Kevin Love’ı 5 numarada denemişti. Lakin bu deneylerden her zaman erken geri adım attı ve ele avuca sığar bir sonuç alınamadı. Tristan Thompson’ın sakatlanması sonucu Kevin Love NBA’in iri kıyımlarıyla çarpışmak zorunda kaldı. Ve Kevin Love, Minnesota Timberwolves yıllarından beri kariyerini takip ettiğim Kevin Love, benim bile ağzımı açık bıraktı.

Cavaliers’ın Hornets, Clippers ve Pistons maçları kağıt üzerinde kalbur üstü maçlar gibi gözükebilir. Ancak bu maçlar serisi Kevin Love için kendini yeniden tanımlaması ve kabul ettirmesi adına bir varoluş mücadelesiydi.

Dwight Howard, DeAndre Jordan ve Andre Drummond. Bu isimlerin hepsi pota altında birçok oyuncunun üzerine karabasan gibi çökerler. Ligin en kötü savunmasını yapan Cavaliers’ı ele aldığımızda, 5 numaraya kariyeri boyunca temastan kaçan Love’ı koymak kimileri ve kendim tarafından da altıpatlara altı mermi koyup rus ruleti oynamak olarak görüldü.

Kevin Love ilk karşılaşmada hızından önce zekasını kullandı ve Dwight Howard’a erkenden iki faul aldırttı. Howard 23 dakika sahada kalabildi ve sadece 8 sayı, 5 ribaunt üretebildi. Lakin gerçek sonuç Pistons’a karşı, yani Love – Drummond eşleşmesinde ortaya çıkabilirdi. Van Gundy Drummond’ın Love’ı savunmasını istemedi ve Harris-Tolliver ikilisini kullanarak Kevin Love’ı savunmaya çalıştı. Her ikisininde ayakları Love kadar hızlıydı ve Love’ın şutuna daha rahat el gösterebilirlerdi. Ancak Kevin Love topu her zaman topu pota altında aldı ve fiziğini kullanarak Harris-Tolliver planını suya düşürdü. Ta ki Drummond onu savunana kadar. Drummond-Love eşleşmesi sonucu Pistons pota altı tabiri caizse yol geçen hanına döndü ve LeBron, Crowder aradığı boşlukları rahatça buldu. Tüm bunlardan daha önemli olan şey ise; Kevin Love’ın savunmasıydı. Gece boyunca bir canavarla güreşti ve canavarı 8 sayı, 8 ribauntta tutmayı başardı.

Son ve final mücadelesini de DeAndre Jordan karşısında verdi Love. Fizik avantajını kullanarak Love’a zor anlar yaşatan Jordan, 22 sayı ve 20 ribaunt üretti. Lakin Jordan savunmada Kevin Love’ın zekasıyla baş edemedi. Love her zaman Jordan’ı boyalı alandan çıkarttı ve perdelerden sonra kendisini takip etmesini sağladı. Kariyer boyunca boyalı alan etrafından pek fazla dışarı adım atmayan Jordan adeta sudan çıkmış balığa döndü ve uzatma periyodunda Kevin Love’ın üçlüğüne ve boş turnikesine engel olamadı.

Kevin Love’a yeni rolünü soran muhabire verdiği cevapsa bir hayli ilginç. “Büyük çocuklarla kapışabilmem için iyi beslenmem ve iyi ‘dinlenmem’ gerekiyor” diyor. Dinlenme kısmında kendi koçuna belki bir bıyık altı gönderme var mı yok mu tam emin değilim. Lakin Kevin Love’ın bile dinlenmesi gerekiyorsa, LeBron James’in halini siz düşünün.

Yazar: Feyyaz Sonbudak

*İstatistikler 3 Aralık tarihine kadar geçerli olanlardır.
Author Details
Üzgünüz! Profil Bulunamadı.
Paylaş:

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Isaiah Thomas

Isaiah Thomas’ın Boston’a Dönüşü

Paul George

Paul George: “Los Angeles’a Takas Edilmek Çok İsterdim”