in , ,

TERTEMİZTERTEMİZ

Kartlar Karıştırılmadı, Sadece Yeniden Dağıtıldı

NBA’de yaşanan değişiklikler ve beklenilen sonuçlar.

NBA sezonu uzun bir bekleyişin ardından bu gece Cleveland Cavaliers – Boston Celtics maçıyla başlıyor. Ancak ilk hava atışı yapılmadan önce size birkaç uyarım var. Öncelikle, eğer preseason izlediyseniz, gördüğünüz her şeyi unutabilirsiniz. Hazırlık maçları oyuncuların performanslarından ziyade hücumda ve savunmada uygulanabilmesi muhtemelen olan yeni setlerin idman haricinde denendiği yerdir. Dolayısıyla Golden State Warriors, Minnesota Timberwolves’dan fark yiyebilir bunun tam tersi de geçerlidir.

İkinci uyarımsa; lige yeni takılan oyuncuların, yani çaylakların, hakkında yazılmış, çizilmiş, düşünülmüş öngörüleri halı altına süpürmeyi unutmayınız. Yaz kampı ve Preseason performansları da, bu genç oyuncuların neler yapabileceği konusunda maalesef bir referans değil. Bir fanus içinde yetiştirilen bu oyuncuların, fanus içindeki kendi dengi rakiplerine gösterdiği kalite, NBA okyanusunda kendisine yer bulamayabilir. 19-20 yaşlarındaki gençlerden bahsediyoruz sonuç olarak. Mental olarak gelişmeyi bir kenara koyalım, fiziksel olarak gelişimlerini henüz tamamlamamış ham oyuncular bunlar.

Draftta yüksek sıradan seçilmiş bir oyuncu, berbat bir takım oyuncusu olabilir. İkinci turdan kadroya dahil edilmiş biri, NBA’de dikiş tutturabilir. Tam tersi de geçerlidir. Draftın tepelerinden seçilen bir oyuncu anında fark yaratacak diye bir şey yoktur. Demek istediğim, iş oyunculara geldiğinde doğru adamı doğru takıma yerleştirmek için insan ruhunu çok iyi bilmeyi gerektiği (San Antonio Spurs). Bir çok takımın bu tür mücadelelerde nasıl debelendiklerini gördükçe şaşırıyorum. Kötü seçimlerin, yıllar boyunca sürecek etksininin feci sonuçlara varabildiğini sürekli olarak görüyoruz (Sacramento Kings).

Son uyarım olarak da Houston Rockets, Boston Celtics, Oklahoma City Thunder, Minnesota Timberwolves gibi takas dönemininde sürekli manşet olmuş takımlardan beklentinizi çok yüksek tutmayın demek istiyorum. Her ne kadar kadrolarını güçlendirmiş olsalarda, dünyanın tüm takım sporlarında geçerli olan ‘alışkanlık oyunu’ Golden State Warriors’un son şampiyonluğundan sonra NBA’de de geçerli olduğunu tam anlamıyla kanıtladı.

thunder

Alışkanlık oyunu; bir takımı oluşturan parçaların, yapboz parçalarına dönüşüp ortaya güzel bir tablo çıkarmasıdır. Golden State Warriors’u ele alalım. 2009 yılından itibaren yapbozun merkez parçası olarak Stephen Curry‘i seçtiler ve etrafına onu tamamlayacak ham parçaları buldular ancak yerleştirmeden önce onları bir yapbozu tamamlayacak şekilde yonttular. Farklı ve uymayan parçaları, her ne kadar yetenekli olsalarda kadroda tutmadılar (Monte Ellis).

Futbolda zirve yapmış alışkanlık oyununun temelinde; birbirleriyle devamlı yanyana oynayan oyuncular var. 2008’lerin başlarından itibaren Barcelona ile moda olan tiki-taka, yani topa sahip olarak hücum etme, oyunu artık yerini hızlı ve en etkili bir biçimde kaleye gitme almış durumda. Ve hızlı, tempolu ve doğru alan paylaşımıyla kaleye giderken hata oranını en aza indirmek, hücum gücünü maksimuma yükseltmek için devamlı yanyana oynayan oyunculara ihtiyacınız var. Takım arkadaşlarının hareket edeceği yerleri kas hafızalarına kazıyan oyuncular; top ayağına gelmeden önce, top ayaklarına ulaştıktan sonraki yapabilecekleri tüm hamleleri kestirebiliyorlar. Örnek vermek gerekirse; Manchester City Guardiola, Maurizio SarriNapoli, ülkemizdeyse Beşiktaş ve Şenol Güneş.

Hızlı, tempo ve doğru alan paylaşımı. Bu terimler NBA’den hangi takımı aklınıza getiriyor?

İşte bu tür takımları üst üste yenebilmek için ‘süperstar’lardan çok daha fazlasına ihtiyacınız var. O yüzden Real Madrid futbol takımının artık ‘Los Galacticos’ türünde takım kurmadığını görüyoruz. Süperstarlardan oluşan bir takım kurmanın yerini; birkaç ‘yıldız’ın etrafına dikkatlice dizilen kaliteli ve takımın oynadığı sistemde yetişmiş oyuncular aldı.

Steve Kerr‘in oynattığı güzel basketbolun temelinde de alışkanlık oyunu var. Curry, Klay‘in ne zaman boş kalacağını veya Draymond Green‘in ona boyalı alana doğru giden bir koridoru ne zaman açacağını kas hafızasına kazımış durumda. Halihazırda modern basketbol anlayışındaki 5 değerli oyuncudan 2’sine de sahip bir takım Warriors. Rockets, Thunder, Celtics, Timberwolves gibi takımlarda kimi zaman roller karışacak, kimi zaman da yan taşlar istatistiksel ve form olarak bekleneni veremeyecek. Bu geçen süre zarfında Golden State Warriors, yani tüm bu sıkıntıları 2015 yılında aşmış bir takım, Kevin Durant‘i daha efektif nasıl kullanabilirim, Curry’nin gelişen oyun görüşünü yan parçalara nasıl etki ettirebilirim tarzı soruların cevaplarını arıyor olacak.

Toparlamak gerekirse; NBA çok sansasyonel bir yaz dönemi geçirsede, Golden State Warriors tüm otoritelerin gözünde hala şampiyonluğun 1 numaralı adayı. Tüm bu süperstar sürkilasyonu Warriors’un işlerini belki biraz daha zorlaştırsada, gene 1 numaraları rakipleri San Antonio Spurs ve Cleveland Cavaliers olacak, yani yıllardır birbirleriyle oynama alışkanlığı edinmiş ounyculardan kurulu takımlar.

Yazar: Feyyaz Sonbudak

Author Details
Üzgünüz! Profil Bulunamadı.
Paylaş:

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soru-Cevap: Eric Bledsoe

Kalkanlar Daha Parlak, Kılıçlar Daha Keskin!