in

BEĞENDİMBEĞENDİM TERTEMİZTERTEMİZ YORUMSUZYORUMSUZ YOK ARTIK!YOK ARTIK! HAHAHAHA SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM

Kayan Yıldızlar: En Kötü Playoff Performansları!

Kötü Performanslar!

Yıldızların En Kötü Günleri

Bir NBA “Yıldız”ının hangi anlarını hatırlıyorsunuz? Farzı misal, Jordan denince aklınıza hangi an geliyor? The Shrug? The Shot? Ya LeBron James diyince? Block by James? Allen Iverson’ın Ty Lue’nun üzerine basıp geçmesi? Süper yıldızlar hep en büyük anları, en etkili performansları ile anıla geldiler şu güne kadar. Gel gelelim sosyal medyanın evrimleşmesi, bilgiye ve yorum yapma yetisine ulaşımın kolaylaşması ile birlikte işler biraz değişmeye başladı. Çağımız bir miktar “aşırı eleştiri” ve hatta acil linç çağına dönüştü. Muhteşem performanslar yücelerde koşa süreli gezinebilirken, kötü performanslar ise tarihe Hammurabi Tabletleri gibi kazınıveriyor. Eski etkili performansları ile “Playoff P” lakabını edinen Paul George’un 2019-20 playoff’larında sıklıkla ortaya koyduğu rezil-i rüsva performanslar kuvvetle muhtemel ki, kariyerinin sonuna kadar üstüne yapışıp kalacak. İşte bu yüzden süper yıldızların nispeten geçmişte kalmış kötü performansları pek hatırlanmıyor ve eminim ki iş bu süper starlar, o zamanlar sosyal medyanın bu kadar aktif olmadığına gizli gizli şükrediyorlar.

Ne yazık ki biz HerŞeyNBA’de tarihi performansları kazıp, geçmişten çıkarmakta pek mahiriz. Yine de hemen öyle sevinmesinler, bu yazımızda en bilinen NBA “Süper Yıldız”larının en kötü playoff performanslarına değineceğiz. HerŞeyNBA kimseyi kayırmaz, herkesin kirli çamaşırlarını ortaya döker!!! Mizahı bir kenara bırakırsak, gelin sizinle Yıldızların En Kötü Playoff Performansları’na bakalım. Onların da nihayetinde birer insan olduklarını hatırlayalım:

Michael Jordan: 19 sayı, 5 ribaund, 3 asist, 8 top kaybı, 8/22 saha içi isabet – 1995 Doğu Yarı Finalleri ilk maçı

Süper yıldızların kötü performanslarına, mükemmeliyette Azam-ı Cibal-i Dünya (dünyanın en yüksek dağı) olan Majesteleri ile başlamak kadar güzel bir şey var mı sizce? Jordan’ın 45 numaralı formayı bırakmasına sebep olan maç olarak kayıtlara geçen bu maç kuşkusuz, kendisinin en kötü playoff performansıydı. Üstüne üstlük maçı belki de Bulls’a getirecek bir şuta hazırlandığı son anlarda yaşadığı top kaybı ile bu kötü performansı perçinleyen Jordan, bu maçtan sonra 23 numaraya geri dönmüş ve üst üste üç şampiyonluğu daha NBA tarihine kazımıştı.

Charles Barkley: 5 sayı, 7 ribaund, 4 asist, 0/10 saha içi isabet – 1995 Batı Yarı Finalleri Üçüncü Maçı

Eğer bu yazıyı okuyorsanız ve isminiz Hakeem Olajuwon değilse, bu maçta sizin de Barkley kadar saha içi isabetine sahip olma ihtimaliniz bir hayli yüksek. 26 dakika sahada kalan Barkley bütün maç tuğla atarak oldukça zayıf bir performans göstermiş ve nihayetinde belki de bu performans ile Suns’ın seriyi 3-0’a getirmesine mani oluyordu. Suns bu maçta elde edemediği galibiyeti çok arayacak ve seriyi 4-3 kaybedecekti.

Kevin Garnett: 7 sayı, 4 ribaund, 3 asist, 10 top kaybı, 3/11 saha içi isabeti – 1998 Doğu Çeyrek Finalleri Beşinci Maç

Bu maçta alınacak bir galibiyet sonucunda Timberwolves, organizasyon tarihinde ilk defa playoff’larda ikinci turu görebilecekti. Lakin Garnett’in etkisiz oyunu tam 10 top kaybı ile birleşince yenilgi kaçınılmaz olmuş ve bir sonraki maçta da Trail Blazers, Timberwolves’a bir kez, bir kez daha playoff’ların dışına itmişti. Garnett’li Wolves 1997-2003 seneleri arasında playoff’larda ilk turun ötesini göremeyecek ve bu makus talih, 2004 konferans finalleri ile kırılsa da bu değişiklik uzun soluklu olmayıp, günümüze kadar devam edecekti.

Kobe Bryant: 8 sayı, 5 ribaund, 3 asist, 4/20 saha içi isabeti – 2000 Finalleri Beşinci Maç

Kobe’nin en kötü playoff performansı, ilk NBA finallerinde vuku bulmuştu. Lakers bu maça 3-1’lik avantajla gelmiş ve şampiyonluğu almaya oldukça yaklaşmıştı lakin Kobe’nin bu rezalet performansının da katkısı ile maçtan tam 33 sayı fark yiyerek ayrılmıştı. Hikayenin gerisini hepimiz biliyoruz. Finaller sonucunda ilk şampiyonluğunu kazanan ve ondan ötesinde de, muhteşem bir hikayenin yazarı olan Kobe. Ruhu şad olsun.

Steve Nash: 0 sayı, 1 ribaund, 3 asist, 4 top kaybı, 0/4 saha içi isabet, 2003 Batı Çeyrek Finalleri Dördüncü Maç

Lamı cimi yok. Tanımında ve bizatihi isminde “point/sayı” geçen point guard’ınızın bırakın sayıyı, bırakın saha içi isabeti, bir serbest atış bile kullanmamasının hiç bir mazereti yok. Durumun vehametini şöyle açıklayayım: bu maçta Nash’ten daha fazla sayı bulan oyuncu sayısı 17. Neyse ki bu maçtaki rezalet serinin gerisine yansımıyor ve Mavericks, Trail Blazers engelini 7 maçta aşmayı başarıyordu.

Shaquille O’Neal: 8 sayı, 4 ribaund, 1 asist, 7 top kaybı, 0/6 serbest atış – 2006 Doğu Çeyrek Finalleri Üçüncü Maç

Lakaplarından biri “Büyük Aristo” olan Shaq’ın yerine, bildiğiniz ölü bir Aristo’yu koysanız, sanırım aynı performansı gösterirdi. Shaq bu maçta playoff top kaybı rekorunu kırıyor, üstüne üstlük onun için bile kötü bir performans ile kullandığı 6 serbest atışın tamamını kaçırıyordu. Yine de bu performans playoff’ların tamamına yansımıyor ve Shaq, Wade’in akıllara zarar performansına eşlik ederek Heat’in şampiyonluğa ulaşmasına yardımcı oluyordu. Gel gelelim bu, oynadığı 216 playoff maçında gösterdiği en iyi 216ıncı maç performansı olarak hatırlanmasını engellemeyecek.

Chris Paul: 4 sayı, 2 ribaund, 6 asist, 6 top çalma, 2/7 saha içi isabeti – 2009 Batı Çeyrek Finalleri Dördüncü Maç

Kişisel tarihi boyunca, playoff’lardaki başarısızlığı kendi performansına bağlanamayacak bir kaç oyuncu say deseniz, sanırım hepimizin ilk sıraya koyduğu oyuncu Chris Paul olacaktır. Bu demek değil ki CP3’nin de her gün eşref saati olsun. Sahada 36 dakika oynayıp bir serbest atış dahi kullanmayan Paul’ün kötü performansı tüm takıma sirayet ediyor ve 58 sayı gibi akıl almayan, gerçek ötesi bir farkla Hornets, Nuggets’a 121-63 yenilmekten kurtulamıyordu. Devamında ise “garibin yüzü gülmüğür” ve CP3, belki de en az herhangi bir başka NBA oyuncusu kadar hak ettiği playoff başarısına bir türlü ulaşamıyordu.

LeBron James: 15 sayı, 6 ribaund, 7 asist, 3/14 saha içi isabet, 0/4 üç sayı isabeti – 2010 Doğu Yarı Finalleri Beşinci Maç

Artık bu fikri ortaya koyan herkesin ağzına California Reaper acı biberi sürüyor olabiliriz lakin, 2010 senesinde yaşananlardan sonra Cavaliers sahibi Dan Gilbert’ın bile belirtmekten çekinmediğini bir fikir vardı: LeBron büyük maçların oyuncusu değil. Seri 2-2 iken ortaya koyduğu bu başarısız performans ve takımının 120-88 gibi farklı bir şekilde mağlubiyeti tatması, o zamanlarda bu gibi yaralayıcı yorumların bir hayli artmasına sebep olmuştu. Sonuç olarak LeBron o sene Celtics tarafından hüsrana uğratılıyor ve bu da NBA tarihindeki en büyük mihenk taşlarından birine, “the Decision”a sebebiyet veriyordu.

Russell Westbrook: 7 sayı, 4 ribaund, 5 asist, 2/10 saha içi isabeti, 1/4 serbest atış – 2012 Batı Finalleri Dördüncü Maç

Listemizde berbat performanslar ve bu performansların getirdiği yenilgiler mevcut. Westbrook ise rezalet bir performans ortaya koyup, arkadaşlarının muazzam oyunuyla paçayı kurtaran nadir örneklerden biri. Aynı maçta 36 sayı atan Durant ve 11/11 gibi akıl almaz bir isabet ile 26 sayı atan Ibaka sayesinde OKC, seride 3-1 geriye düşmekten kurtulup, üstüne bir de seriyi 4-2 kazanmamış olsaydı, şimdilerde Westbrook tartışmalarında bolca kullanılan bir argüman-maça sahip olabilirdik. Hoş, Westbrook’un playoff maceraları hala bir çok argümanın kaynağı ama iş bu maç, kendisinin en kötü playoff performansı olarak aradan sıyrılıyor.

Stephen Curry: 19 sayı, 6 ribaund, 5 asist, 5/23 daha içi isabeti, 2/15 üçlük isabeti – 2015 Finalleri İkinci Maç

%13 üçlük isabeti ile oynadığınız maç, alelade bir NBA oyuncusu olsanız dahi kabul edilemeyecek bir performans iken, bunu NBA tarihinin belki de en iyi şutörünün ortaya koyması, kendi standartlarında büyük rezalet olsa gerek. Curry’nin şansına, bu makaleyi okuyanlar dışında kimse ama hiç kimse 2015 Finalleri’ndeki bu performansı hatırlamayacak. Zira serinin geri kalanı ile birlikte Warriors şampiyonluğa uzanıyor ve tasdikli “loser” bir organizasyondan, NBA’in en güçlü ekiplerinden birine evrimini muhteşem şekilde tamamlıyordu.

NBA yıldızları tarafından ortaya konulan en kötü playoff performanslarını inceledik. Aklınıza gelen başka rezalet performansları, eklemek istediğiniz bir çok diğer yorum ile birlikte bizimle paylaşmanız bizi çok mutlu edecektir. Merak etmeyin, HerŞeyNBA “en kötü playoff yorumları” çetelesi tutmuyor, gönlünüz rahat olsun. Hepinize sağlıklı, mutlu günler. Basketbolla kalın!

 • Diğer Yazıları
Yazar Hakkında
Her Şey NBA’de haftalık köşe yazıları yazan Emre, Hacettepe Üniversitesi İktisat Bölümü mezunu olmasına rağmen, şu anda İzmir’de Hava Trafik Kontrolörü olarak çalışıyor. Evli ve bir kız çocuğu babası. 90’ların başında babasının kucağında uyuklayarak izlediği All-Star maçlarından beri NBA kültürünün takipçisi.
  GOAT Kim? Michael Jordan vs LeBron James
  Yıldızların En Kötü Günleri Bir NBA “Yıldız”ının hangi anlarını hatırlıyorsunuz? Farzı misal, Jordan denince aklınıza hangi an geliyor? The Shrug? The Shot? Ya LeBron James diyince? Block by James? Allen Iverson’ın Ty Lue’nun üzerine basıp geçmesi? Süper yıldızlar hep en büyük anları, en etkili performansları ile anıla geldiler şu güne kadar. Gel gelelim sosyal medyanın […]
  Space Jam: A New Legacy – LeBron İle Olmuş Mu?
  Yıldızların En Kötü Günleri Bir NBA “Yıldız”ının hangi anlarını hatırlıyorsunuz? Farzı misal, Jordan denince aklınıza hangi an geliyor? The Shrug? The Shot? Ya LeBron James diyince? Block by James? Allen Iverson’ın Ty Lue’nun üzerine basıp geçmesi? Süper yıldızlar hep en büyük anları, en etkili performansları ile anıla geldiler şu güne kadar. Gel gelelim sosyal medyanın […]
  Sıcağı Sıcağına: Kemba Walker Takası
  Yıldızların En Kötü Günleri Bir NBA “Yıldız”ının hangi anlarını hatırlıyorsunuz? Farzı misal, Jordan denince aklınıza hangi an geliyor? The Shrug? The Shot? Ya LeBron James diyince? Block by James? Allen Iverson’ın Ty Lue’nun üzerine basıp geçmesi? Süper yıldızlar hep en büyük anları, en etkili performansları ile anıla geldiler şu güne kadar. Gel gelelim sosyal medyanın […]
  Survivor 2021: Playoff’larda Hayatta Kalma Savaşı
  Yıldızların En Kötü Günleri Bir NBA “Yıldız”ının hangi anlarını hatırlıyorsunuz? Farzı misal, Jordan denince aklınıza hangi an geliyor? The Shrug? The Shot? Ya LeBron James diyince? Block by James? Allen Iverson’ın Ty Lue’nun üzerine basıp geçmesi? Süper yıldızlar hep en büyük anları, en etkili performansları ile anıla geldiler şu güne kadar. Gel gelelim sosyal medyanın […]

What do you think?