Düzeni Getiren Adam! - Görsel: Her Şey NBA
in , , , , ,

TERTEMİZTERTEMİZ BEĞENDİMBEĞENDİM SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM

Kazanma Sanatı: Chris Paul Etkisi!

Gittiği Her Yere Başarı Getiren Adam

Chris Paul ve Takımlara Etkisi

New Orleans Hornets tarafından NBA’e seçilen, geldiği ilk günden bu yana ligde rüzgarlar estiriyor. Chris Paul, ligte hep, saygı duyulan bir oyun kurucu olduğunu “Point God” lakabından anlayabiliriz. Bu lakap oyun kurucu anlamına gelen “Point Guard” kavramına yapılan bir kelime oyunudur. Top dağıtma başlığı altında bir usta olmakla kalmayıp, bir oyun kurucunun yapması gerektiği gibi, çok da iyi bir skorerdir. Tüm zamanlarda, asist liderleri sıralamasında +9900 asist ile 6. Sırada yer alıyor. Ortalama olarak ele aldığımızda ise Maç Başına 9.44 asist ile kariyer ortalamalarında 4. sırada yer alıyor. Maç başına 9 asist ölümcül bir ortalama olduğu gibi, bunun kariyer bazında oluşu kendisinin tarihin en iyi oyun kurucularından biri olduğunu bize hatırlatıyor. Biz bu makalede neyi ele alacağız? Bireysel olarak oldukça başarılı olduğu gibi, takıma da katkıları göz ardı edilemeyecek kadar fazla olan bir oyuncudur. İşte bu makalede tam olarak bunlardan bahsedeceğiz. “Chris Paul bulunduğu takımları ne kadar yukarıya taşımış?” sorusuna yanıtlar arayacağız.

New Orleans Hornets

Chris Paul’un ilk durağı olan New Orleans Hornets, bir önceki sezon oldukça kötü bir durumdaydı. İlerde okuyacağınız alt başlıklarda bu cümleyi sık sık duyacaksınız. 2004 – 05 Hornets’ının en skorer ismi maç başına 13.9 sayı ile David Wesley ve 10.8 sayı ile P.J. Brown’dı. Kağıt üstünde “Belki de çok iyi savunma takımıdır.” Dedirten bu kadro, sezonu 18G – 64M şeklinde bir galibiyet/mağlubiyet oranıyla tamamladı. Paul’suz %22’lik bir galibiyet oranına sahip olan Hornets, CP3 takıma katılınca bu oranı ikiye katladı. Chris Paul takıma dahil olduktan sonra Hornets, sezonu 38 – 44’lük bir galibiyet/mağlubiyet oranıyla bitirdi. Bir önceki sezon %22 olan oran, bu sezon %46.3’e yükseldi.

Los Angeles Clippers

Kağıt üstünde baktığınızda gayet güzel bir kadroya sahip olan Clippers, işin uygulama kısmında o kadar da iyi değildi. CP3 takıma dahil olmadan önce Clippers ekibi, sezonu 32 – 50 ve %39 galibiyet oranıyla bitirdi. Bu “orta düzey” başarının arkasında önemli isimler vardı. Blake Griffin, Eric Gordon, Mo Williams, Baron Davis ve DeAndre Jordan gibi nefis isimler aynı takımda forma terletti. Griffin ve Gordon 22 sayı ortalamalarını tuttursa da, takım “unutulmaz” değildi. Bir sonraki sezon Chris Paul takası yaşandı ve kadroda bir takım değişiklikler oldu. Yeni kadroda yaşlı bir Chauncey Billups ve NBA’in komik yüzlerinden biri olan Nick Young vardı. Ancak o sezon, ileride şampiyonluk elde edemeseler bile, ligte bir süre sansasyon yaratacak olan CP3, Blake Griffin ve DeAndre Jordan üçlüsü oluştu. Geldiği sezon, tıpkı Hornets’a olduğu gibi çok etkili bir sezon oldu. Clippers’ın %39’luk galibiyet oranını %60.6’ya çıkardı. 2011 – 12’de Clippers, sezonu 40G – 26M şeklinde bitirdi.

Houston Rockets

İşte şimdi ipler koptu dediğimiz o harika sezon… Chris Paul ve James Harden’ın bir araya geldiği, “Golden State İmparatorluğu” son bulacak dediğimiz o sezon… Her ne kadar sakatlıklarla uğraşsa da, CP3 ve Rockets, 2017 – 18’de harika bir sezon geçirdiler. Point God takıma dahil olmadan önce de vasat durumda olmayan Rockets, 2016 – 17 sezonunu 55G – 27M ile bitirdi. 55 Galibiyetli bu kadro Harden, Ariza, Gordon, Beverley, Lou Williams, Clint Capela ve Montrezl Harrell gibi isimlerle oldukça derin bir kadroydu. Clippers takasından sonra CP3, Houston yolunu tuttu. %67.1 galibiyet oranına sahip olan Rockets, Chris Paul geldikten sonra bu oranı %79.3’e çıkardı. %79.3’lük galibiyet oranına sahip oldukları bu sezonu 65G – 17M ile bitirdiler.

Oklahoma City Thunder

2018 – 19 sezonunda oldukça derin bir kadroya sahip olsa da, istedikleri seviyede bir başarıya ulaşamadılar. Paul George, Russell Westbrook, Markief Morris, Dennis Schröder gibi önemli isimler bulunsa da, beklenti karşılanmadı. O sezonun Thunder’ı, 49G – 33M ile sezonu kapatırken %59.8 galibiyet oranına sahipti. Ardından beklenmeyen bir takas gerçekleşti. NBA severlerini ikiye bölen, bir tarafın çok sevindiği, diğer tarafın hiç hoşuna gitmediği o takas gerçekleşti. Westbrook’a karşılık Paul takaslandı. Her gittiği takımı üst seviyeye taşıyan CP3, aynısını OKC için de yapabildi. Thunder ekibinin galibiyet oranını %61.1’e çıkarttı. Paul önderliğinde Thunder, sezonu 44G – 28M ile bitirdi.

Phoenix Suns

“Ben buraya Booker için geldim!” sözü ile bir süre medyada kaldı. Booker’a bir ağabey, bir usta olmak istediğini belirtti. 70 sayısıyla, son saniye basketleriyle ve istikrarlı skorerliğiyle bildiğimiz Booker, kazanmaya hasret bir adamdı. 2019 – 20 sezonunu %46.6 galibiyet oranı ile 34G – 39M şeklinde bitirdiler. Chris Paul’un gelişi ile Phoenix, sezona harika başladı. Galibiyet oranını %67.7’ye çıkardılar. Güncel listede Batı Konferansı’nda 2. sıradalar. Bu gidişle playoff yapacak gibi gözüküyorlar. Playofflarda da dişli bir takım olacakları aşikar. Gittiği her takıma pozitif etki eden Point God, dileriz ki emekli olmadan şampiyon olur. Yüzdeleri ikiye katlamak, liderlik etmek, skorerlikte önder olmak…Gerçek bir oyun kurucu!

What do you think?