Kelly Oubre Jr. Neler Yapacak? - Görsel: Her Şey NBA
in ,

BEĞENDİMBEĞENDİM

Kelly Oubre Jr. Bu Sezon Ne Yapacak?

Tsunami Papi İçin Fırsat

Kelly Oubre Jr. ile Warriors Uyumu

Kelly Oubre Jr. 5 sezondur yer aldığı NBA’de yetenekleri ve potansiyeliyle adından sıkça söz ettirmiş modern bir forvet. Tsunami Papi lakaplı basketbolcu geçtiğimiz yıllarda Wizards ve Suns için oynadıktan sonra bu sezon Warriors formasını terletecek.

1995 doğumlu Kelly Oubre Jr. için bu sezon farklı bir önem taşıyor. Mevcut sözleşmesinin son yılını geçiren Oubre’nin göstereceği performans, ilerleyen yıllarda alacağı yüksek maaşlı bir kontratın kapısını açacak.

Fırsat, geçtiğimiz sezon 18.7 sayı, 6.4 ribaund, 1.3 top çalma, 0.7 blok isabetleriyle oynayan yıldız oyuncunun ayağına geldi.

2.01 metre boyunda ve 2.20 kanat açıklığına sahip Oubre hem iyi bir şuta sahip, hem top sürme becerileri iyi, hem de etkili bir savunmacı.

Oubre 2020-2021 sezonunun ilk 4 maçı itibarıyla Warriors yapısına uyum sağlamakta biraz zorlandı. Buna rağmen Kelly Oubre Jr. GSW’nin hem hücumda, hem de savunmada pek çok açığını kapayabilecek bir yetenek.

Kelly Oubre’nin GSW’ye 2020-2021 sezonunda katacaklarını inceleyeceğimiz bu yazımızda hedef, Warriors’ın eksikleriyle Oubre’nin güçlü yönlerinin nasıl örtüştüğünü göstermek olacak.

Başlayalım.

Hücum

Warriors geçmişte 2 sezon üst üste normal sezon MVP’si olan yıldızı Stephen Curry‘ye nihayet kavuştu. Bildiğiniz üzere Curry, 2019-2020 sezonunun 4. maçında elinin kırılmasının ardından 5 Mart 2020 tarihinde oynanan Toronto Raptors maçına kadar parkeden uzak kalmıştı.

Takımın çekirdeğini oluşturan Splash Brothers ikilisinden Klay Thompson ise 2019 Finallerinde yaşadığı çapraz bağ sakatlığını atlattıktan sonra bu sefer de yeni sezon hazırlığındayken aşil tendonunu kopardı. Klay sezonun geri kalanında yer alamayacak.

Oubre, Thompson’ın eksikliğini doldurmak gibi oldukça zor bir görev üstlenmişken bazı gerçekleri göz önünde bulundurmakta fayda var.

Klay 2018-2019 sezonunda ligin en çok üçlük atan 6. oyuncusu olmuştu. Thompson aynı zamanda Curry (2483) ve James Harden‘ın (2025) ardındından 2010’ların en çok üç sayı isabeti bulan 3. oyuncusu (1798).

Klay bu başarıyı kariyeri boyunca %42‘lik 3 sayı isabet ortalaması tutturarak başardı ve 2010’larda en az 1000 üçlük isabeti bulan oyuncular arasında Kyle Korver ve Curry‘nin ardından 3. sırada yer alıyor.

Kelly Oubre elbette bu kadar keskin bir şutör değil. Tsunami Papi Suns ile geçirdiği 2019-2020 sezonunu 307 adet 3 sayı denemesinde %35.2 isabet bularak oynadı. Klay ise son sezonunda 599 üçlük kullanmıştı ve bunlarda %40.2 ortalama tutturmuştu.

Genel skorerlik anlamındaysa Kelly Oubre Jr. geçtiğimiz sezon maç başına 18.7 sayı bulurken Klay bir önceki sezon 21.5 sayı bulmuştu.

Bu noktada Warriors koçu Steve Kerr‘ün oyun aklının Oubre’yi ne kadar keskinleştireceğini düşünmemiz daha doğru olacaktır. Aşağıdaki tabloda Kelly Oubre’nin 2019-2020 sezonunda isabet bulduğu bölgelerin dağılımını görebilirsiniz. Görsel üzerindeki rakamlar 3 sayılık atış bölgelerini 5’e bölmek için kullanıldı. Buradaki değerler Oubre’nin Warriors ekibinin diğer üyeleri ile karşılaştırılmasında kullanılacaktır.

Kariyer 3 sayı ortalaması %33 olan Kelly Oubre Jr. bunu 2019-2020 sezonu ile %35.2’ye çıkarırken dikkat çeken nokta 3. bölge, yani tepe üçlüklerindeki iyileşme olarak gözükmekte. 2 ve 4 numaralı kanat bölgesinden gelen üçlüklerde ve 1 numaralı sağ köşede (hücum yönüne göre) lig ortalamasında yüzde tutturan Tsunami Papi, 5 numaralı sol köşe üçlüklerinde ise zorlanmakta.

Görsel 1 – Kelly Oubre 2019-2020 Şut Haritası

Kaynak: statmuse

Kelly Oubre Jr. lige geldiğinden beri (maç başına 1 üçlük denediği çaylak sezonu hariç) 3. bölgedeki (tepe üçlüklerinin) yüzdesi her sezon iyileşti. Steve Kerr de tam olarak bu performansı Warriors hücumuna eklemek isteyecektir.

Aşağıdaki tabloda ise Warriors ekibinin diğer oyuncularının 2019-2020 sezonunda 1-5 numaralı bölgelerdeki 3 sayı bölgelerindeki şut performansı mevcut. Curry ve Thompson’ın istatistikleri 2018-2019 sezonundan alınmıştır. İtalik yazılı adlar geçtiğimiz sezonu GSW kadrosunda geçirmeyen oyuncuları ifade eder. Kırmızı boyalı alanlar %33.3’ün altındaki 3 sayı isabet yüzdesini, yeşil alanlar ise bunun üstündeki isabet yüzdesini ifade eder. Thompson’ın gri boyalı istatistikleri, bu sezon oynamayacağını ifade eder.

Tablo 1 – GSW 2019-2020 3 Sayı İsabet Yüzdesi & GSW 2020-2021 Yeni Eklemeler

Tabloda dikkat çeken unsurların başında Warriors’ın iki yeni oyuncusunun da isabet yüzdelerinin dengeli dağılması geliyor. Kent Bazemore özellikle 2. ve 4. bölgelerden (kanatlardan) iyi yüzde yakalarken Oubre 5. bölge (sol köşe) dışında her yerden iyi yüzdeler tutturmuş.

Kelly Oubre Jr. ve Bazemore eklemeleri zayıf olan 1, 2 ve 4. bölgeleri güçlendirecektir. Her iki oyuncunun solak olmaları sebebiyle 5. bölgede sorun yaşamaları ve bu bölgeye katkı verememeleri da makul bir açıklama.

GSW’nin dış atışlardaki en büyük problemi olan tepe üçlüklerinin Kelly Oubre Jr.’nin en güçlü şut bölgesi olması ise Oubre’nin Warriors dış hücumu için ne kadar değerli olduğunu kanıtlar nitelikte.

Steve Kerr, Oubre’nin tepe üçlüğü kullanma miktarını kesinlikle artıracaktır. Klay’in etkisini veremese de Bazemore ve Kelly Oubre Jr. ikilisinin 2. ve 4. bölgelerde ortalamanın üstündeki şut tehditi de GSW’nin dış atış etkinliğini artıracaktır.

2.01’lik boyuna karşın yalnızca 92 kilo olan Kelly Oubre Jr. kariyeri boyunca boyalı alanda bitiricilik sorunları yaşadı. Bu alanda geçtiğimiz sezonu %53.2’lik basket yüzdesiyle tamamlayan Oubre, bu departmanda ortalamanın altında kaldı.

Kelly Oubre Jr. 2019-2020 sezonunda maç başına 4.4 defa serbest atış kullandı ve bunlarda %78‘lik isabet yüzdesi yakaladı. Bu alanda ligin 45. sırasında yer alan Oubre, Warriors’da savunmayı delmek adına Curry ve Wiggins’in ardından 3. seçenek olacaktır.

Savunma

Açılışta Kelly Oubre Jr.’ın 2.20 metrelik kanat açıklığından bahsetmiştik. Bu durum oyuncunun uyanıklığı ile de birleşince ortaya hayli etkileyici bir istatistik daha çıkıyor. Tsunami Papi, maç başına 3.1 defa rakibin topuna müdahalede bulunuyor (deflection). Bu alanda ligin 14. sırasında yer alan Oubre GSW’nin aradığı yıldız.

2019-2020 sezonunda maç başına 1.3 top çalıp 0.7 blok yapan Kelly Oubre Jr. hem kısa hem uzun forvetleri savunabilirken yer yer guardların karşısında da kalabilen bir savunma becerisine sahip.

Warriors savunmasını organize eden Draymond Green aynı listede 29. sırada yer alıyor. Takıma Oubre ile birlikte katılan Kent Bazemore da listenin 26. sırasında bulunuyor.

Steve Kerr, Green’in savunma liderliğini Kelly Oubre Jr. ve Kent Bazemore’un etkili savunma becerisiyle harmanlayacaktır. Çaylak James Wiseman‘ın çember savunmasında iyi katkı vermesi halinde Warriors, savunmada da ortalamanın üstünde performans gösterebilir.

Potansiyel

Klay’in sakatlığı Warriors’ın bu sezona farklı yaklaşmasına sebep oldu. Kelly Oubre Jr. açılışta belirtildiği üzere bu sezon 14.3 milyon dolar kazandıktan sonra serbest oyuncu konumunda olacak. Oubre için bu büyük bir fırsat.

Curry, Thompson, Green ve Wiggins’in varlıkları Warriors’ın maaş bütçesini kısıtlasa da olası bir takasla Oubre’ye uzun soluklu sözleşme önerecek konuma geçebilirler.

Yeni sezon başlamadan önce Raptors guardı Fred VanVleet takımıyla 4 yıl 85 milyon dolarlık sözleşme imzaladı. Bogdan Bogdanovic ise 4 yıl 72 milyon dolara Hawks ile anlaştı. Kelly Oubre Jr. da gelişimini sürdürdüğü takdirde sezon sonunda bu meblağlarda bir sözleşme arayışında olacaktır.

ESPN’e göre Kelly Oubre Jr. için bu sezon beklenen performans 21.9 sayı, 6.5 ribaund 1.3 top çalma, 0.8 blok ve maç başına 2.4 üçlük isabeti yönünde. Tsunami Papi bu istatistikleri tutturursa hem Warriors hem de kendisi adına hayli kazanç sağlayacaktır.

Sonuç

2020-2021 sezonu Kelly Oubre Jr.’ın kendisini kanıtlayacağı değil ederini bulmak için oynayacağı bir sezon olacak. Steve Kerr’ün basketbol aklı ve Warriors’ın üst yönetiminin rasyonel idareciliği sayesinde kendisini belki de olabileceği en ideal takımda ve rolde bulan Kelly Oubre Jr. bu fırsatı değerlendirmek için elinden geleni yapacaktır.

Pek çok basketbol takipçisi Klay’in sakatlığından sonra haklı olarak GSW’nin şampiyonluk ihtimalinin tamamen ortadan kalktığını düşünüyor. Bu durum, Warriors’ın yakın tarihte şampiyonluklar yaşamış kurumsal kimliği ve rekabetçiliği ile birleştiğinde GSW’yi kesin bir underdog (kazanma şansı az durumda görülen) konumuna sokmakta.

Batı Konferansı her zamanki gibi zor olsa da Steve Kerr’ün koçluğu, Curry ve Green’in tecrübesi ve rekabetçiliği Kelly Oubre Jr., Wiggins, Paschall, Wiseman, Bazemore ve Lee gibi oyuncuların hırsı ve enerjisi ile birleştiğinde ortaya 2020 Finalisti Miami Heat’in gösterdiği performansın bir benzerinin çıkmaması için bir sebep yok. GSW şampiyon olmasa veya final göremese bile playofflara kalarak hafife alınmasının verdiği etkiyle beklenmedik sonuçlar alabilir.

Kelly Oubre Jr. da bu iddianın sürdürülmesinde kilit parça. Umarız Tsunami Papi bu yıl da lakabı gibi güçlü bir etki bırakır…

 • Diğer Yazıları
Yazar Hakkında
Basketbolu felsefi yönüyle ele almayı seven, Steve Nash sayesinde Phoenix Suns taraftarı bir mühendis.
  Yüzük Takıntısı Nedir?
  Kelly Oubre Jr. ile Warriors Uyumu Kelly Oubre Jr. 5 sezondur yer aldığı NBA’de yetenekleri ve potansiyeliyle adından sıkça söz ettirmiş modern bir forvet. Tsunami Papi lakaplı basketbolcu geçtiğimiz yıllarda Wizards ve Suns için oynadıktan sonra bu sezon Warriors formasını terletecek. 1995 doğumlu Kelly Oubre Jr. için bu sezon farklı bir önem taşıyor. Mevcut sözleşmesinin […]
  Play-In: Adil ya da Saçma
  Kelly Oubre Jr. ile Warriors Uyumu Kelly Oubre Jr. 5 sezondur yer aldığı NBA’de yetenekleri ve potansiyeliyle adından sıkça söz ettirmiş modern bir forvet. Tsunami Papi lakaplı basketbolcu geçtiğimiz yıllarda Wizards ve Suns için oynadıktan sonra bu sezon Warriors formasını terletecek. 1995 doğumlu Kelly Oubre Jr. için bu sezon farklı bir önem taşıyor. Mevcut sözleşmesinin […]
  NBA Neden Afroamerikalıların Ligi?
  Kelly Oubre Jr. ile Warriors Uyumu Kelly Oubre Jr. 5 sezondur yer aldığı NBA’de yetenekleri ve potansiyeliyle adından sıkça söz ettirmiş modern bir forvet. Tsunami Papi lakaplı basketbolcu geçtiğimiz yıllarda Wizards ve Suns için oynadıktan sonra bu sezon Warriors formasını terletecek. 1995 doğumlu Kelly Oubre Jr. için bu sezon farklı bir önem taşıyor. Mevcut sözleşmesinin […]
  NBA Nereye Gidiyor?
  Kelly Oubre Jr. ile Warriors Uyumu Kelly Oubre Jr. 5 sezondur yer aldığı NBA’de yetenekleri ve potansiyeliyle adından sıkça söz ettirmiş modern bir forvet. Tsunami Papi lakaplı basketbolcu geçtiğimiz yıllarda Wizards ve Suns için oynadıktan sonra bu sezon Warriors formasını terletecek. 1995 doğumlu Kelly Oubre Jr. için bu sezon farklı bir önem taşıyor. Mevcut sözleşmesinin […]

What do you think?