cavaliers
in , , ,

Keskin Sirke Küpüne Zarar

Cavalierz üzerine.

Normal sezonun sonuna doğru savunmada sallanmaya başlayan Cavaliers, gün geçtikçe de Amerikan medyası tarafından hazırlanan Power Ranking / Güç Sıralaması tablosunda 7. Sıralara kadar gerilemişti. Doğu liderliğini Celtics’e kaptıran ancak Playofflarda bir nevi daha rahat bir yol seçen Cavaliers, büyük eleştiri oklarını üzerlerine çekmesinin yanısıra, Cleveland’ın artık eski gücünde olmadığı yazılıp çiziliyordu.

Playofflar başladı, LeBron James de başladı, yeni rekorlar kırdı, tarihin altı kaplı basamaklarını teker teker çıkmaya devam etti. Fakat en çarpıcı olanıysa, yaptığı gövde gösterisiydi.

Cleveland’ın Pacers’ı 4-0 ile geçmesini bekliyordum, lakin Ibaka ve P.J Tucker ile kadrosunu güçlendirmiş Raptors’ı süpürmesine olanak vermiyordum açıkcası. Özellikle geçen sezon Doğu Finallerindeki kıran kırana çarpışmalarından sonra.

Cleveland aslında Celtics serisine gümbür gümbür geliyordu, ancak 6 yıldır üst üste takımını NBA finallerine taşımış LeBron James’in yapabildiklerine o kadar alışmışız ki, bu dur durak bilmez Cavaliers ordusunun gücünü hafife almışız.

Serinin ikinci maçının ilk yarısında Cleveland Celtics’e 41 sayı fark atıyor ve gözlerim önündeki sis perdesi de kalkıyordu. LeBron James’i durdurmak imkansızdı ve sanki televizyonda mazi canlanır gibi oldu. LeBron oyunu öyle domine ediyordu ki, 2000’lerdeki Shaq’ı görür gibi oldum. Ancak tek gördüğüm süpürme hareketi yapan JR Smith oldu.

Eski bir poker deyimi vardır.

“Bir kuzuyu binlerce kez kırparsın, ancak sadece 1 dafe derisini yüzersin”

Celtics serinin başından beri kırpılmaya hazır koyunlar gibi Cavaliers’a diş göstermiyor, mental olarak da seriyi başlamadan kaybettiklerini düşünüyorlardı. Takımı hali hazırda 30-40 sayı önde olmasına rağmen Jr Smith’in yaptığı saygısızca bir hareket, Celtics adına bardağı taşıran son damlaydı. Doğu’yu sizin önünüzde bitirmiş bir takıma karşı yapmayı geçtim, TD Garden parkelerini eskitenlere yapılmış bir saygısızlıktı bu. Jr Smith’in zafer sarhoşluğundayken yaptığı bir ‘çocukluk’ Cleveland’a pahalıya patladı, karizmasını çizdirdi.

Süpürmek denince, NBA’i uzun süredir takip eden okuyanlar bilir. Akıllara ilk olarak 2001 Lakers – Sixers final serisi gelir. MVP Allen Iverson’lı Sixers’a hiç bir otorite şans vermez, Lakers medyasıysa 1 maç dahi kazanmalarının mucize olabileceğini ileri sürer. Iverson Staples Center parkelerine ısınmak için çıktığında, karşısında elinde süpürgeleri olan Lakers taraftarlarını görür, ve ısınmadan içeri gider. Çünkü olay artık çok farklı bir boyuta geçmiştir, konu artık basketbol değildir, konu sadece gururdur.

NBA Finallerine namağlup gelen Lakers, birçokları gibi Allen Iverson önünde diz çöküyor, şampiyonluğu kazansalar dahi karizma çiziliyor. Ve şu an kime sorarsak soralım, 2001 finalleri denince akıllara sadece Sixers’ın kazandığı serinin 1. maçı gelir.

Sixers, Lakers’ın karizmasını MVP’sinin liderliğinde yerle bir etmişti. Celtics ise kendi MVP’si olmadan, Isaiah Thomas’ın takım elbisesiyle oturduğu bir gecede Cleveland’ın tüm havasını söndürdü. Rakip farketmeksizin, Isaiah Thomas’ın deyimiyle “Space Jam filmindeki bir Canavar” gibi uçanı kaçanı bloklayan, pota altında durduralamayan LeBron James, serinin 3. maçında durduruldu.

Avery Bradley’in maçı kazandıran üçlüyle birlikte, LeBron James’in 10 maç boyunca tırnaklarıyla kazıyarak yarattığı o “canavar” imajı sanki bir balonmuşcasına söndü. Ülkenin diğer tarafındaki canavarı saklandığı mağaradan çıkardı. Ve Warriors’un Doğu’nun kralına “senin hükmün burada geçmez” deme şansını doğurdu. Golden State oyuncuları biliyorlarki, bu geceki San Antonio maçı yalnızca bir “Playoff” maçı değil. Psikolojik üstünlüğü ele geçirme maçı. Bu bir mesaj maçı.

LeBron James’in durdurulamaz bir güçten çok, kontrol edilebilir bir kaos olduğunu gösterme maçı.

Yazar: Feyyaz Sonbudak

Author Details
Üzgünüz! Profil Bulunamadı.
Paylaş:

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tarih Kazananların Yüzüne Güler

warriors

60 Adımda Golden State Warriors’ın Korkunç Tarihi