Kobe Bryant Neden Üniversiteye Gitmedi? - Görsel: Her Şey NBA
in

BEĞENDİMBEĞENDİM TERTEMİZTERTEMİZ HAHAHAHA SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM YORUMSUZYORUMSUZ YOK ARTIK!YOK ARTIK!

Kobe Bryant Neden Üniversiteye Gitmedi?

Kobe’nin Üniversite Açıklaması

Kobe’nin Üniversiteye Gitmeme Sebebi

Los Angeles Lakers efsanesi Kobe Bryant, NBA kariyerine 18 yaşında başladı. Genç oyuncular NBA’e genel olarak üniversite okuduktan sonra gitmesine rağmen, aralarında üniversite okumadan da NBA’e geçiş yapanlar vardı. Bunlardan biri de Kobe Bryant’tı.

Kobe Bryant Mentalitesi

Mamba, lise hayatını Lower Merion Lisesi’nde geçirdi. Lower Merion’da bir yıldız gibiydi. O zamanlar, bencil oyun yapısıyla dikkat çekiyordu, çünkü tecrübesizdi. 18 yaşındaki bir genç ile 15 yıllık bir NBA oyuncusunun basketbol bilgisi aynı olamayacağı gibi, Kobe’nin de geliştirmesi gereken çok şey vardı. Yetenekliydi, gelecek vadettiği şüphesizdi ancak öğrenmesi gereken şeyler de azımsanacak gibi değildi. Kobe de bu durumun farkındaydı. Lisede yıldız oyuncu olmanın NBA atmosferinde oynamakla yakından uzaktan alakası yoktu. Oyuncular lisede akranlarıyla oynarken, NBA’e geldiklerinde profesyonellerle oynuyordu. Genç bir oyuncu, 18 yaşında NBA’e geldiyse, yaşayacaklarının farkında olmalıydı. Ne seviye olursa olsun, karşısına kariyerinin sonuna yaklaşmış bir Jordan gelebilirdi ve bu durumda isyan etmenin pek bir faydası yoktu. Bryant da zaten böyle biriydi. Hata yapınca isyan etmez, hatasının üstüne giderdi. Kendi kendini eğitme zihniyeti, onu NBA’e taşıdı.

“Zor bir karardı. Olay hazır olup olmamam değildi. Hazır değilsem bununla başa çıkacaktım. Diyelim ki hazırım, yine de gelişmek zorundaydım. Bu yüzden çalışmam bitmeyecekti.”

Karşılaştırmalar Sonrası Verilen Karar

NBA sonrasında verdiği röportajlar, hepimizin aklına takılan soruların birçoğunu yanıtladı. Bunlardan biri de “Neden üniversiteye gitmedi?” sorusuydu. Kobe “Mamba Mentality” başlığı altında hep kendini geliştirme çabasındaydı. “Üniversite mi, NBA mi?” sorusu da bu zihniyet sayesinde yanıtlandı. Kobe 17–18 yaşlarındayken bir kararın yaklaştığını biliyordu. Bu kararı da kendi kendine kurduğu basit bir matematikle verdi. Baktığınız zaman üniversite onun için sadece tecrübe kaynağıydı. Üniversiteye gidecekse, orada tecrübe kazanacak ve NBA’e güzel bir başlangıç yapabilecekti. Ancak Bean, bu tecrübeyi, bu eğitimi, NBA’de daha iyi bir şekilde edinebileceğini düşünüyordu. Onun zihniyetine göre 19–20 yaşlarındaki başarılı oyunculara karşı oynamak, profesyonellere karşı oynamanın yanında yetersizdi. Kararını da bu doğrultuda verdi.

“Asıl olay ‘Lige gelip en iyilerden mi öğrenmek istiyorsun?’ sorusuydu. Öğrenmenin en iyi yolu, olayın içine girip yüz yüze gelmekti. Neyi yapıp yapamadıkları zihnime kazılıydı, ancak yüz yüze gelmek, alabileceğim en iyi eğitimdi. İşte tam olarak burada ‘NBA’e gideceğim’ dedim.”

Jordan’a Karşı Oynamak

Bir başka sebep ise Jordan’dı. Magic ve Jordan onun idolleriydi. Magic’in hastalığa yakalandığını duyduktan sonra Genç Kobe’nin dünyası başına yıkıldı. Ancak önüne bakmak ve pozitif olmak zorundaydı. Onun NBA serüveni başlamaya yakınken, Jordan’ınki ise bitmek üzereydi. “Profesyonellerden öğrenme tekniği” Jordan’da işleyecekti tabii ki. Bu fırsatı kaçırmamalıydı. Majesteleri ile yüzleşmeli, ondan tavsiyeler almalıydı. Öyle de oldu. Kobe, MJ’e karşı pek çok kez oynadı ve onun tekniğinden kapabildiğini kaptı. “Katil içgüdüsü”, “ayak hareketleri”, “fade-away şut tekniği” ve daha nicesi. Kobe Bean, iyi bir basketbolcu olduğu kadar zeki de bir adamdı. 18 yaşındaki bir gence göre cesur bir hamle yaptı ve aldığı bu riskin altını en iyi şekilde doldurdu. Genç yaşta NBA’e adım atan bir gencin, yaptığı planlar, kendisine olan güveni ve zekasıyla neler yapabileceğini bu yazıda gördük. Sizce, Kobe Bryant üniversiteye gitmiş olsa, aynı başarıları elde edebilir miydi?

What do you think?