in , ,

BEĞENDİMBEĞENDİM TERTEMİZTERTEMİZ YORUMSUZYORUMSUZ

Kobe Bryant ve Bulls Çıkmazı!

2 kez elleri boş döndüler

“Ya Benimle Ya da Bensiz”

Geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz, gerçekten canımızı yakan, erken kaybımız Kobe Bryant’ı sevgiyle anarken, ona dair bazı hikâyeleri sizlerle paylaşmak istedik. Kariyerine Lakers’ta başlayan başka hiçbir takımda oynamadan yine Lakers’ta emekli olan Kobe, NBA’de eskiden daha sık gördüğümüz o sadakat anlayışının en büyük örneklerinden birisi oldu. Peki Kobe, 20 senede 5 şampiyonluk kazandığı o formayı sırtından çıkarmayı hiç düşünmüş müydü?

Bilindiği üzere tam olarak 2 kez Chicago Bulls ile anlaşmaya yaklaştı Kobe. Eski Bulls GM’i John Paxon ve yönetici Jerry Reinsdorf, Kobe’nin anılması esnasında anlattı bunlardan ilki olan 2004 yılını. Onun anlattıklarını da içerecek ama az daha geniş alacağım konuyu. O yıllara kadar Kobe ve Shaq ikilisi çok iyi işler ortaya çıkardı. Sonrasında ise bu ikili arasında anlaşmazlıklar çıkmaya başladığı konuşulmaya başlamıştı medyada. 2002-03 yılında, Kobe’nin 32 sayı 5 ribaund 5 asist ortalamasıyla oynadığı 12 maçlık playoff serileri sonucunda konferans yarı finalinde elendi Lakers. O sene “Kobe daha fazla ne yapabilirdi ki” dedirtti Kobe. Ancak bir sonraki sene 2003 yılında adının karıştığı iddialar ile zor zamanlar yaşadı Kobe. Aynı sene NBA Finallerine kadar çıkan Lakers’ta bu playoff serisini 24.5 sayı 4.7 ribaund ve 5.5 asist ortalaması tutturan Kobe, bir önceki sene çıtayı çıkardığı nokta sebebiyle bu sene daha az takdir edilir bir konuma geldi. Hele finallerde tarihin en iyi savunma takımlarından biri olan Detroit Pistons karşısında 22.6 sayı 4.4 asist ve 2.8 ribaunda kadar gerileyen Kobe, kendi olağanüstü standartları seviyesinde suskun bir seri geçirdi. Ligin en medyatik takımının gözde oyuncusu olmak yükü o dönem Kobe’nin omuzlarındaydı. Yönetimle, Shaq bazlı sıkıntılar yaşanıyordu. Adı, tatsız bir olayla birlikte anılıyordu ve serbest oyuncu statüsündeydi; yani her şey yeni bir başlangıç yapmak için uygundu. Her zaman hayranı olduğu Michael Jordan’ın takımı Bulls’tan gelen teklif, ilk defa Kobe’nin kafasını karıştırabilen teklif oldu.

Paxon o dönem Los Angeles’a uçup Kobe’yle görüştüğünü anlatırken onun o yaştaki olgunluğuna ve ne kadar zeki olduğuna şaşırdığını ifade ediyor. Jordan gibi hareket eden, Jordan gibi fade-away şutlar atan, Jordan gibi yürüyen, Jordan gibi havada dil çıkartan, batının Jordan’ı olarak anılan bir oyuncunun, Jordan emekli olalı 6 yıl olmuşken onun eski takımına gitmek cesaretini gösterdiğini, bu meydan okumayı göğüslemek istediğini söyledi. O döneme kadar bu mücadeleye girmeyi reddettiği için birçok starla anlaşma fırsatını kaçıran Bulls yöneticileri, aynı sebep ve mücadele için katılmayı ayrıca isteyen bu 25 yaşındaki gençle birlikte tekrar heyecan kazanmışlar.

O sene Lakers’ın seçimini Kobe’den yana kullanarak Shaquille O’Neal’ı Heat’e takaslaması üzerine Lakers ile tekrar sözleşme uzatan Kobe’nin, eğer yönetimin onu seçmemesi ya da ikisini birden tutmaya çalışması durumlarında Bulls ile anlaşacak olduğu tahmin ediliyordu.

Bir sonraki ayrılma ihtimali ise tekrar Bulls ile adının anıldığı 2007 yılında ortaya çıktı Kobe için. Kendisinin de 2015 yılında onayladığı bir takas talebi oldu 2007 senesinde, Lakers da onun birinci tercihi olarak belirttiği takıma gidebilmesi için Bulls ile masaya oturdular. Anlaşmanın bu defa olumsuz sonuçlanmasının nedeni ise Bulls yönetiminin Luol Deng’i hiçbir takas paketine koymayacaklarını açıklaması oldu. Başka iddialara göre Kobe, Deng’in ayrılması durumunda Bulls’ta oynamayacağını belirtti.

2004 senesinde Shaq’ı takaslayarak Kobe’yi tutmayı seçen Los Angeles ekibi, Shaquille O’Neal karşılığında Lamar Odom, Caron Butler, Brian Grant ve 1. Tur draft hakkı aldı. Bunlar onun boşluğunu doldurmaya yetmediği gibi, yönetim bu boşluğu doldurabilecek başka bir hamle de yapmadı ve bir önceki sene finalde kaybeden Lakers o sene Batı 11.’si olarak playoff dışı kaldı. Kobe’nin gitmek isteyip gidemediği Bulls ise 4. Bitirdiği normal sezonun ardından ilk turda elendi. Bu dönem takas gerçekleşseydi ilk sene itibariyle belki bir başarı gelmeyebilirdi ama sonraki senelerde büyük başarılar yakalanabilirdi. O’Neal’ın gönderilmesinden sonra ikinci gitme girişimi /isyanına kadar hiçbir hamle yapmayan Lakers camiası Kobe’nin fiziksel olarak kariyerinin zirvelerinde olduğu yaşında ona 2 kayıp yıl yaşattı. Yani bu dönem gerçekten Bulls’a gitmeyi tercih etseydi belki onun için daha iyi olabilirdi, ancak o kalmayı seçti. Sonrasında onu kaçırmamak için 2007 yılında Pau Gasol’ü takıma katan ve takastan vazgeçiren Lakers camiası hemen o sene final oynadı ve kaybetti. Sonraki sezon ise şampiyonluğa ulaştı. Sonraki sene Lakers ile tekrar şampiyonluğa uzanan Bryant, o sene Bulls’a takas olsaydı muhtemelen Deng ile takas edilecekti. Takım daha iyi bir sırada olduğu için bir sonraki sene daha kötü bir draft hakkı alıp, Derrick Rose’u da alamayacaktı. Bu durumda Kobe, Boozer ve Noah ikilisiyle kendi sistemini kurmaya çalışacaktı ve muhtemelen bu yıllar onun için şampiyon olamamakla sonuçlanacaktı.

Sonuç olarak Kobe Bryant’ın kesintisiz Los Angeles Lakers kariyerinde 2 kez ayrılma tereddüdü yaşandı. Bunlardan ilkinde ayrılsaydı, belki kariyeri daha iyi bir noktada olabilirdi ya da olmazdı. Ancak kulüp O’Neal’ı göndererek onu tutmayı seçti, o da kalmaktan yöne oy kullandı. İkinci ihtimalde de “iyi ki gitmedi” dedirten Kobe Bryant, Lakers formasıyla başka şampiyonluklar kazandı ve camianın efsane yüzlerinden birisi oldu. Onu acı kaybımızın arkasından bugün; sadece yaşasaydı, saha kenarında izleseydik diyoruz. Onu çok özleyeceğiz, ruhun şad olsun Mamba!

Author Details
Doğma büyüme İzmirli olan Umut Berk, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde İngilizce İşletme ve İngilizce İktisat okuyor. DSİ, Ege Elit ve Dokuz Eylül SK’de profesyonel olarak 10 yıl basketbol oynadı. Basketbol ile ilişkisi ise 2004 yılında bu oyuna aşık olmasıyla başladı.

What do you think?