En Abuk Korkular! - Görsel: Her Şey NBA
in

BEĞENDİMBEĞENDİM YOK ARTIK!YOK ARTIK! HAHAHAHA TERTEMİZTERTEMİZ YORUMSUZYORUMSUZ

Korku Tüneli: NBA Oyuncularının En Saçma Korkuları!

En Abuk Korkular

NBA Oyuncuları ve En Saçma Korkuları!

Nörofizyolog Theo Tsaousides’e göre korku, hayatımızdaki en büyük güçlerden biridir. Verdiğiniz kararları, aldığınız aksiyonları ve elde ettiğiniz sonuçları etkiler. “Kim olduğunuz ve ne yaptığınız, sürecin herhangi bir yerinde, illa ki korku duygusunun etkisi altında kalmıştır” der Tsaousides. Böyle beylik laflar ettiğimize de bakmayın aslında, fare korkusu olan birinin bu korkusunun hayatını çekip çevirmiş olması pek olası değil. Zaten asıl mesele de o değil. Tsaousides’in sözlerinden çıkarılacak belki de en öncelikli sonuç, herkesin korkuları olduğu. NBA oyuncuları da bunun bir istisnası değil. Hatta öyle örnekler var ki, hakikaten de korkuları, onları şu anda tanıyor olmamızın belki de en büyük sebebi. Gelin sizle bir korku tüneline girelim ve NBA yıldızlarının en garip korkularından bahsedelim. Hazırsanız, başlayalım!

LeBron James – Kaybetme

Şunu söyleyip saygısızlık etmek istemem ama “gerçek” korkulara geçmeden evvel, biraz hipotetik, biraz da nobran korkusu ile LeBron James’ten bahsedelim istedim. İnsan kuştan, böcekten, taştan, yürekten korkar, değil mi? LeBron James’in en büyük korkusu, kendi söylediği üzere “kaybetmek”

2013’te verdiği bir röportajda Michael Jordan’a olan hayranlığını ve onun hiç bir şeyden korkmamasına duyduğu saygıyı dile getiren LeBron, kendisinin herhangi bir şeyden korkup korkmadığına şu cevabı vermiş:

“…bu benim önümdeki en büyük engellerden biri. Kaybetmekten korkuyorum. Başarılı olmayı o kadar çok istiyorum ki kaybetmekten korkar oldum.”

Halbuki şuraya “LeBron James lambaderlerden, kurbağalardan vs. korkuyormuş” yazsak daha hoş olmaz mıydı? Adamın korkuları bile azametli!

Carmelo Anthony ve Zach Randolph – Kedi

Carmelo Anthony: 2.01 boyunda. 109 kilo.
Zach Randolph: 2.06 boyunda. 113 kilo.
Pamuk: Yerden yaklaşık 25 cm yükseklikte. Taş çatlasın 6 kilo.

İlginçtir, bu üçünün bir araya geldiği bir ortamda, odadan kaçarak uzaklaşan iki izbandut olacak. Pamuk hala odada.

Kedilerden korkmak aslına bakılırsa çok bilinen bir korku türü ve kendi ismi bile var: Ailurophobia. Carmelo Anthony 2012’de ve 2013’te verdiği röportajlarda, en çok neden korktuğu sorusunda “sokak kedileri” cevabını vermiş. Zach Randolph’ta ise durum daha vahim:

“…kedilerle alakadar acayip bir fobim var. Nedendir bilmiyorum, sürekli olarak beni cırmalamak istediklerini düşünüyorum. Kedinin biri bana doğru yürürse, aklımdan ‘oh hayır, bu eleman beni cırmalayacak – kesin cırmalayacak!’ diye geçiririm. Kediler ödümü koparıyor!”

Kobe Bryant – Köpek Dışkısı

Rahmetli Kobe Bryant’ın her eylemi ve her söyleminde bir mantık aramamız, onun hayat ve oyun felsefesinin sağlam temellerine dayanıyor. Gel gelelim koskoca Kobe’nin, çok afedersiniz köpek b*kundan korkuyor olmasının ardında nasıl bir neden yatabilir ki? İster inanın, ister inanmayın, bunun altında da oldukça mantıklı bir sebep yatıyor:

“Zamanında İtalya’dayken, sürekli olarak ayakkabı sipariş ederdim. Yeni çıkanların hepsini alırdım. Elephant Print Jordan’lardan almıştım ve muhteşem gözüküyorlardı. Sonra maç yapmaya parka gittim ve koca bir köpek b*ku öbeğine bastım. Nasıl çıldırdığıma inanamazsınız. Kaçtığı aralıklardan onu çıkarabilmek için bir sürü ağaç parçasını kırdım. Ayakkabıları birbirine vurdum, tabanlarını kaldırıma sürttüm ama bir türlü çıkaramadım. O gün bugündür köpek b*kuna dayanamam. Dört tane köpeğim var ama imkanı yok köpek b*ku işlerine bakmam.”

Basket ayakkabıları önemlidir arkadaşlar. Gözünüz gibi bakın. Aksi takdirde size travma olarak geri dönüyorlar.

Dwyane Wade – Kuşlar

Listeyi giderek garipleştirmeye devam ediyoruz. Son 20 yılın belki de en korkusuz gardlarından biri Dwyane Wade ve onun kuşlardan, komplo teorileri kuracak kadar korkmasında çok ironik bir yan yok mu sizce de? Gelin, kuşların gizli planlarını Wade size kendisi anlatsın:

Kuşlar… SİZİ DE ALABİLİRLER!

Damian Lillard – Heykeller

Yarın bir gün olur da, muhtemelen kariyerini sonlandıracağı Portland Trail Blazers onun heykelini dikerse, törene gidemeyecek kadar büyük bir korkudan bahsedeceğiz şimdi. Damian Lillard, psikolojide Automatonophobia olarak bilinen bir rahatsızlıktan, heykel korkusundan muzdarip. O kadar ki, bir tweet’inde Washington’ı ziyaret etmek istediğini ancak heykellerden korktuğunu belirtti. Bu korkunun sebebi olarak da, bir balmumu heykel müzesinde yaşadığı “nahoş bir deneyimi” gösterdi:

“Weber State’teyken bir balmumu heykel müzesini ziyarete gitmiştik. Müzenin son odasında Barack Obama, Oprah Winfrey, Martin Luther King, Malcolm X, George Washington ve Abraham Lincoln vardı – tüm o tarihi kişilikler ve heykeller tıpkısının aynısıydı. Boyu boyuna. Odada arka planda bir müzik çalıyordu ve bir anda acayip rahatsız oldum. O günden beri, heykellerle olayım bitti. Geçen gün mezarlığın yanından geçerken ellerini göğe açmış bir İsa heykeli vardı ve ondan bile acayip tırstım. Yanlarına yaklaşmam.”

Bu durumda Lillard’a hiç MVP heykelciği veremeyecek miyiz? Yoksa Lillard bu ödülden bilerek mi kaçıyor? (X-Files jenerik müziği girer…)

Kevin Martin – Binalar

Bir insan binalardan nasıl korkar? Binalar her yerde değil mi? Kevin Martin bir binada yaşamıyor mu? Kevin Martin her gece çadırda mı uyuyor? Babam böyle pasta yapmayı nerede öğrendi? Listeyi giderek garipleştirdiğimizden bahsetmiş miydim? Bütün bu entellektüelite kokan soruları bir kenara bırakırsak, konu hakkında çok bilgi sahibi olmasak da Martin’in böyle bir korkusu mevcut. O kadar ki bu bilgi, canlı yayında tüm dünyaya servis edilecek kadar gerçek:

Nick Young – Yunus

Nick Young’ı, gönül ister ki basketbol başarıları ile manşetlerden inmediği için bir yerlere konuk edelim. Mamafih bu hiç olmuyor ve kendisini kah bir meme’de, kah da “Abi yine ne demiş bu herif?!”lerde görüyoruz. Kendisini bu makalemizde ise yunus korkusu ile konuk ediyoruz. Hani şu, o kadar arkadaş canlısı ki çeşitli nörolojik hastalıkların tedavisinde kullanılan, dünyanın en şirin yaratıklarından korkuyor Swaggy P. Bu konuda ciddi iddiaları da mevcut:

“…havuza girdik. Direkt olarak üstüme çullandı. Beni öldürmeye çalışıyordu. Sanırım kız arkadaşıma sulanıyordu. Arkadaşça davranmalar, öpücükler falan. Hatunumu elimden almaya çalışıyordu.”

Güzel haber? Yunuslar ile Nick Young, barışmış gibiler. Umarım bu yersiz ve temelsiz iddialarından utanıyorsundur Nick. Yunuslar kırmızı çizgimizdir, Nick!

Russell Westbrook – Saç

Biliyorum, her insanda saç var ve Westbrook da sürekli çığlık atarak gezinmiyor. Westbrook, herkesin evinde bol bol görülen saç tellerinden ve onların bir şekilde üstüne yapışmasından korkuyor.

“…haz etmiyorum. Evimde bir tek tel saç bulamazsınız, size garanti ederim. Etrafta saç görürsem, bunu kaldıramıyorum. Birisinin saçı eskaza üzerime yapıştıysa kafayı yerim.”

Bir siyahın saçtan korkması, bir İtalyan’ın güneşten, bir İngiliz’in yağmurdan korkması gibi bir şey. Allah çileni noksan eylesin Russell kardeşim.

Tim Duncan – Köpek Balığı

Yazımızın başında “Kim olduğunuz ve ne yaptığınız, sürecin herhangi bir yerinde, illa ki korku duygusunun etkisi altında kalmıştır” dediğimizde bahsettiğimiz kişi, Tim Duncan’dan başkası değil. O kadar ki Duncan’ın köpek balığı korkusu, kendisine 242 milyon dolarlık bir NBA kariyeri kazandırdı. Nasıl mı?

Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı özerk devlet Virgin Adaları vatandaşı olan Tim Duncan, 5 yaşından itibaren aktif olarak yüzme sporu ile ilgilendi. Haftada 6 gün, 5-8km arası yüzerek antrenman yapan Duncan’ın ülkesini olimpiyatlarda temsil etmesine kesin gözüyle bakılıyordu. Ta ki Hugo Kasırgası Virgin Adaları’nı vurana dek.

1989 yılında Duncan’ın da yaşadığı St. Croix şehrini de vuran Hugo Kasırgası, şehrin tek olimpik yüzme havuzunu da yerle bir etmişti. Duncan’ın şansına memleketi bir ada devletiydi ve havuz olmasa da, bir süre dahi olsa okyanus sularında antrenman yapabilirdi. Yalnız ufak bir problem vardı: Duncan köpek balıklarından ölümüne korkuyordu.

Spordan uzak kalmak istemeyen Duncan, şansını basketbolda denemek istedi. O sırada annesini kanserden kaybeden Duncan, annesine verdiği üniversite eğitimi sözünü tutabilmek için tüm ağırlığı basketbola verdi ve sonrasında Wake Forest’tan burs kazanmayı başardı. Sonrası ise muhteşem bir kariyer. Hepsi de köpek balıklarından korktuğu için.

Her Şey NBA ile bu sefer NBA oyuncuları ve hakikaten oldukça saçma korkularına yer verdik. Korku insanın belki de en doğal parçası. Korku insanı yaşatır. Korku insanı hayatta tutar. Yine de şartların bu noktaya varmasından sakınarak, hepinize en az korku ile geçireceğiniz sağlıklı, bol basketbolu günler dilerim. Kendinize iyi bakın!

 • Diğer Yazıları
Yazar Hakkında
Her Şey NBA’de haftalık köşe yazıları yazan Emre, Hacettepe Üniversitesi İktisat Bölümü mezunu olmasına rağmen, şu anda İzmir’de Hava Trafik Kontrolörü olarak çalışıyor. Evli ve bir kız çocuğu babası. 90’ların başında babasının kucağında uyuklayarak izlediği All-Star maçlarından beri NBA kültürünün takipçisi.
  GOAT Kim? Michael Jordan vs LeBron James
  NBA Oyuncuları ve En Saçma Korkuları! Nörofizyolog Theo Tsaousides’e göre korku, hayatımızdaki en büyük güçlerden biridir. Verdiğiniz kararları, aldığınız aksiyonları ve elde ettiğiniz sonuçları etkiler. “Kim olduğunuz ve ne yaptığınız, sürecin herhangi bir yerinde, illa ki korku duygusunun etkisi altında kalmıştır” der Tsaousides. Böyle beylik laflar ettiğimize de bakmayın aslında, fare korkusu olan birinin bu […]
  Space Jam: A New Legacy – LeBron İle Olmuş Mu?
  NBA Oyuncuları ve En Saçma Korkuları! Nörofizyolog Theo Tsaousides’e göre korku, hayatımızdaki en büyük güçlerden biridir. Verdiğiniz kararları, aldığınız aksiyonları ve elde ettiğiniz sonuçları etkiler. “Kim olduğunuz ve ne yaptığınız, sürecin herhangi bir yerinde, illa ki korku duygusunun etkisi altında kalmıştır” der Tsaousides. Böyle beylik laflar ettiğimize de bakmayın aslında, fare korkusu olan birinin bu […]
  Sıcağı Sıcağına: Kemba Walker Takası
  NBA Oyuncuları ve En Saçma Korkuları! Nörofizyolog Theo Tsaousides’e göre korku, hayatımızdaki en büyük güçlerden biridir. Verdiğiniz kararları, aldığınız aksiyonları ve elde ettiğiniz sonuçları etkiler. “Kim olduğunuz ve ne yaptığınız, sürecin herhangi bir yerinde, illa ki korku duygusunun etkisi altında kalmıştır” der Tsaousides. Böyle beylik laflar ettiğimize de bakmayın aslında, fare korkusu olan birinin bu […]
  Survivor 2021: Playoff’larda Hayatta Kalma Savaşı
  NBA Oyuncuları ve En Saçma Korkuları! Nörofizyolog Theo Tsaousides’e göre korku, hayatımızdaki en büyük güçlerden biridir. Verdiğiniz kararları, aldığınız aksiyonları ve elde ettiğiniz sonuçları etkiler. “Kim olduğunuz ve ne yaptığınız, sürecin herhangi bir yerinde, illa ki korku duygusunun etkisi altında kalmıştır” der Tsaousides. Böyle beylik laflar ettiğimize de bakmayın aslında, fare korkusu olan birinin bu […]

What do you think?