Çılgın İstatistikler! - Görsel: Her Şey NBA
in ,

BEĞENDİMBEĞENDİM TERTEMİZTERTEMİZ YORUMSUZYORUMSUZ YOK ARTIK!YOK ARTIK! SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM HAHAHAHA

Kulüplerle Kapışan O İsim: İstatistik Çılgınlığı

20 Yılda 25 Triple Double Yapan Takım

Yok Artık Dedirten İstatistikler

İstatistikleri takip etmek oldukça keyiflidir. Belki de aramızda bunun verdiği haz için bile NBA’i takip edenler bulunuyor olabilir. 100 sayı atan Wilt Chamberlain’den tutun, bir maçta 14 üçlük atan Klay Thompson’a kadar. Nesilden nesile bir başka rekor kırılırken, çıta her seferinde daha da yukarı çıkarılıyor. Bazen bu çıta öyle tuhaf bir hal alabiliyor ki, harika performanslar bile izleyici değerlendirmesi altında ezilip gidiyor. 50 sayı atmak, playofflar’da binlerce sayılar atmak… Hepsi birbirinden değerli olsa da, karşısına farklı bir istatistik koyulduğunda sönük düşmesi an meselesi haline gelebiliyor. Bu makale de tam olarak bunları ele alacağız.

Bir Yarıda 55 Sayı: Kobe Bryant

Kobe Bryant’ın ne denli bir efsane olduğunu tekrardan dile getirmek manasız. Onu efsane kılan bazı noktalardan biri skorerliğidir. Tarihin en iyi 5 skorerinden biri diyebileceğimiz gibi, 81 sayı ile bir maçta en çok sayı atan 2. kişidir. Onun başarılarından bir tanesi ise, resmi bir maçın ilk yarısında (2 periyot) 55 sayı atmasıdır. Canlı izleyenlerin oldukça şanslı olduğu bu performansa başka açılardan bakarsanız değeri daha kolay anlaşılacaktır. Nedir bu diğer açılar?

Bir yarıda 55 sayı kaydeden Kobe Bryant, başkalarının kariyer rekorlarını iki periyotta egale etmiştir. Mamba’nın 55 sayıyı geçtiği pek çok maç olsa da, burda vurgu yaptığımız nokta sadece İKİ PERİYOTTA bunu yapmasıdır. Bunu yaparak kimlerin kariyer rekorlarının önüne geçti? Kimlerin kariyer rekoruna ulaşabildi?

Vince Carter (51 sayı) Hakeem Olajuwon (52 sayı) Giannis Antetokounmpo (52 sayı) Tim Duncan (53 sayı) Moses Malone (53 sayı) Dirk Nowitzki (53 sayı) Kevin Durant (54 sayı) Dwyane Wade (55 sayı) Kareem Abdul-Jabbar (55 sayı)

Triple-Double Problemi: Washington Wizards

Bahsi geçtiğinde akla ilk olarak Oscar Robertson, Russell Westbrook gibi isimlerin geldiği triple-double, istatik tablosunda 3 kategoride çift haneli sayılara ulaşmaktır. 1997’de Washington Bullets’tan Wizards’a değişen başkent takımı, yıllar boyunca triple-double problemiyle karşı karşıya kalmıştır. Takımın zararına herhangi bir kompozisyon olmasa da, triple-double konusunda yetersiz oldukları oldukça açıktır. İstatiklere göre Wizards takımı 2000’den bu yana sadece 25 kez triple-double kaydederken, takımın yeni oyun kurucusu Russell Westbrook 151 kariyer triple-double’ına sahiptir. 2000 yılından bu yana sadece 25 Triple Double’a tanıklık eden Wizards taraftarı için, Westbrook sayesinde, triple-double’lı günler yakındır.

Bir Kulüpten Daha Çok Sayı Atmak: LeBron James

36 yaşına gelse de rekor kırmak onun için bir hobi gibidir. Rekor kırmak, onun karakteriyle bütünleşmiş bir durumdur. LeBron James’in kırdığı sayısız rekorlardan en çılgınını seçmek oldukça zordur. Başardığı en zor rekor…Finallerde 3 – 1’den dönmek? 8 kez art arda finallere çıkmak? Siz düşünedururken gözler önüne şu rekoru sunalım.

LeBron James, kariyeri kapsamında 7491 playoff sayısına sahipken, Memphis Grizzlies takım tarihi boyunca 7045 playoff sayısına sahiptir. Kral, koca bir takımdan daha çok playoff sayısı kaydetmiştir. Bu konu hakkında ne kadar derin düşünürseniz, LeBron James gözünüzde o kadar efsaneleşiyor.

Bir Takımdan Daha Çok Üçlük Atmak: Stephen Curry

Bu alt başlığımızda iki soru üstüne düşünmenizi talep ediyoruz. Stephen Curry mi çok iyi, bahsedeceğimiz takım mı çok kötü? Yakın tarihte, üçlüğe dayalı oyun tarzıyla adını tarihe kazıtan Steph Curry, 3 NBA şampiyonluğuna ve 2 MVP ödülüne sahiptir. 2015 ve 2016 sezonlarında art arda MVP olan Curry’nin patlama sezonu, 2016 sezonudur. Maç başına 30.1 sayı, 5.4 ribaunt, 6.7 asist ve 2.1 top çalmanın yanı sıra, bir sezonda 402 üçlük atarak NBA rekoru kırmıştır. 402 üçlük, bir oyuncu tarafından bir sezonda en çok atılan üçlük sayısıdır. En yakın takipçisi 2018 – 19 sezonunda kaydettiği 378 üçlük ile James Harden’dır. Curry’nin bu rekoru ne kadar çılgınca?

Tıpkı LeBron James’in Memphis’i geçmesi gibi, Şef Curry de bu noktada bir takımdan üstündür. Kobe Bryant, Derek Fisher, Pau Gasol ve Metta World Peace gibi isimlerin bulunduğu 2011 – 12 Lakers takımı, sezon boyunca kaydettiği üçlük sayısı sadece 362’dir. 2016 Curry, 402 üçlüğü ile tek başına 2012 Lakers takımından daha çok üçlük kaydetmiştir. Ayrıca, Bebek Yüzlü Katil Curry’nin kariyer üçlük yüzdesi %43 iken, 2011 – 12 Lakers’ın üçlük yüzdesi %32’dir.

Takımların rekorlarını bireysel bir şekilde kıran efsaneler, 2000 yılından bu yana sadece 25 Triple Double kaydedebilen Wizards ve bir yarıda 55 sayı kaydeden Kobe Bryant. Şüphesiz ki istatistikleri takip etmek, basketbol izlemek kadar eğlenceli. Sizin en çılgınca bulduğunuz hangisi?

What do you think?