in , , , , ,

Lakers Yaz Döneminde Neler Yapmalı?

Derin düşünceler

Lakeshow Önümüzdeki Sezon Başlayacak Mı?

Herkese merhabalar. Bildiğiniz üzere normal sezon boyunca hem Amerikan medyasında en çok konuşulan takım Lakers oldu. Bunun sebebi Lakers’ın, LeBron James gibi ligin en iyi oyuncusuna sahip olmasına rağmen başarısız olup playoff’lara kalamaması oldu. Bu durumu bir çok nedene bağlayabiliriz koçun hataları, sakatlıklar, AD takası gibi. Sonuç olarak bu sezon Lakers taraftarlarının hiç de hatırlamak istemeyeceği sezonlardan biri olarak geride kaldı. Şimdi Lakers’ı nasıl bir yaz dönemi bekliyor? Tabii bu şimdilik bir soru işareti. Biz Her Şey NBA ailesi olarak bu takımın önümüzdeki sezon iddialı bir konuma gelmesi için hangi hamleleri yapması gerektiğini incelemeye alacağız. Gelin hep beraber Lakers’ın önümüzdeki yaz döneminde başarılı olması için neler yapması gerektiğine değinelim!

1. Mantıklı Koç Seçimi

Lakers’ın koç seçiminde çok da aceleci davranmaması gerekiyor. Özellikle gündemde olan Tyronn Lue ile görüşmelerin başarısız sonuçlanması Lakers’ı farklı koç arayışlarına itecektir. Lue ile yapılan görüşmelerde Lue 5 yıllık anlaşma istemesine karşılık Lakers 3 yıllık bir teklif yaptı. Bu teklifi ret eden Lue, LeBron’un kontratının 3 yıl olmasıyla beraber ben sadece LeBron James’in koçu değilim açıklamasını yaptı. Bunun yanında Jason Kidd, David Joreger, Rick Carlise gibi isimlerde basında Lakers koçluğu için ismi bir süre dolaştı. Kanaatimce Lakers’a önder ruhlu, yeterince maç tecrübesine sahip ve yıllarını bu mesleğe harcamış bir koç ile sözleşme imzalaması gerekiyor. Doc Rivers bu tür bir koça örnek olarak gösterilebilir. Rivers’ın Lakers ile anlaşması haberleri dolaşırken, tecrübeli koç müthiş bir sezon geçirdiği Clippers ile sözleşmesini yeniledi. Başka isimlere yönelen Lakers’ın nasıl bir koç ile çalışacağı merak konusu.

2. Anthony Davis’i Almak İçin Çaba Göstermek

Bildiğiniz üzere geçen Şubat ayında ”Acaba Davis Lakers’a gelecek mi?”, ”Lakers Davis’i almak için bütün takımı ortaya koydu.” gibi haberler manşetlerce göründü. Sonuç olarak hüsran yaşayan Lakers cephesi ikinci bir darbeyi 42 sayılık Pacers yenilgisiyle yaşamıştı. Davis sezonun geri kalanını bench’te oturma pahasına takasını istemesine rağmen takas edilmedi. Şubat ayındaki bütün gelişmeler Davis’i Lakers’a katmak yönündeydi. Menajer Rich Paul‘un Lakers’ın Davis için en iyi tercih olacağını belirttiği bir basın açıklaması yapması takımın takası gerçekleştirmesi ve Kevin Durant, Kyrie Irvingi, Kawhi Leonard gibi yıldızların Lakers’a gelmek istemediklerini yönetim bildiği için, Lakers takımının hareket alanı daraldı. Yaşanan bütün bu gelişmeler takımın Davis takasını gerçekleştirmesi konusunda ısrarı bir tutum sergilemesine yol açtı. Önümüzdeki yaz Davis takası için en güçlü aday Lakers olacaktır.

3. Yönetim Gençlere Güven Vermeli

Geçtiğimiz sezon takımın yaşadığı en büyük sorunlardan biri yönetimin gençlerle olan ilkişkisiydi. Magic Johnson ve Rob Pelinka yönetiminde yapılan kötü hamleler genç oyuncuların oyundaki etkisini kısıtlayıcı bir şekilde gerçekleşti. Bunun üzerine Brandon Ingram, Kyle Kuzma, Lonzo Ball gibi takımın potansiyelli gençlerin hepsini takasta gözden çıkarmaları, gençlerin yönetimle arasının açılmasına yol açtı. Brandon Ingram’ın performansı all-star arasından sonra yükseldi. Lonzo Ball ise sakatlanmadan öne iyi bir performans sergilemeye başlamıştı. Yeni yönetimin oyuncuları tekrardan takıma kazandırmak için gerekli çabayı göstermesi gerekecektir.

4. Yönetim Güzel Strateji Belirmeli

Geçtiğimiz sezonun bütün stratejisi tamamen Magic Johnson tarafından belirlendi. LeBron’u şutörlerle çevirmek yerine oyun kurucularla çevirmek fikri Magic’e ait. Rondo, McGee, Lance hamlelerini yapanda Magic oldu. Bunun yanında Zubac takası ile birlikte Magic’in ipinin koptuğu hamle gerçekleşmiş oldu. Rob Pelinka ise NBA camiasının en çok sevmediği GM’lerden birisi. Tabii bunun nedeni art arda yapmış olduğu yanlış hamleler oldu. Yönetimin üstelik Kurt Rambis gibi hiçbir başarısı olmayan bir ismi yardımcı koçluğa getirmek istemesi ve takım sahibi Jeaine Buss‘un takımı aile şirketi gibi yönetmesi ve klübün scout departmanının sınırlı olması yönetimin yaptıkları zincileme hatalar oldu. Aynı hataları tekrarlamayan bir Lakers’ın toparlanacağından şüphe yok.

Bütün bu olması gerekenler ve akılda kalan soru işaretlerinin hepsi bu temmuz ayında yani yaz döneminde yanıt bulacaktır. Lakers’ın önümüzdeki birkaç sezonunu şekillendirecek olan bu dönemi, Lakers ne kadar iyi kullanacaktır merak konusu. Lakers ile ilgili yazın olacak bütün gelişmeleri her zaman olduğu gibi Her Şey Nba farkıyla sizlere iletmiş olacağız.

Tartışalım! Sizce Lakers nasıl bir yaz dönemi stratejisi izlemeli ?

What do you think?