in ,

BEĞENDİMBEĞENDİM TERTEMİZTERTEMİZ SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM YOK ARTIK!YOK ARTIK!

LeBron James Ne Zaman Döner? – Sakatlık Raporu 2021

Sakatlık Raporu: LeBron James

Lebron James ne zaman döner? – Sakatlık Raporu 2021

Sezona uyum problemleri ile giren Los Angeles Lakers, LeBron James’ten gelen sakatlık haberi ile sarsıldı. Lakers tarafından ne zaman döneceği ile ilgili yapılan açıklamaya göre LeBron James en az bir hafta parkelerden uzak kalacak. Bu yazıda LeBron’un sakatlığının detaylarına ve olası dönüş tarihine göz atacağız.

Lebron James’in Sakatlığı Hakkında Lakers’ın yaptığı açıklamada LeBron’un rektus abdominis (karın) kasında bir gerilme olduğu ifade edildi. Bu kas grubunun birincil görevi gövdeyi öne bükmektir. Örneğin mekik çekerken bu kas grubumuz çalışmaktadır. Bu kaslarda görülen gerilmeler ise 3 derecede incelenmektedir:

  • I. Derece (Hafif): Hafif rahatsızlık, genellikle aktiviteyi sınırlamaz.
  • II. Derece (Orta): Orta derecede rahatsızlık, egzersiz veya mekik hareketleri gibi aktiviteleri yapma yeteneğini sınırlayabilir.
  • III. Derece (Ağır): Günlük aktivitelerde dahi ağrıya neden olabilecek ciddi yaralanma. Genellikle cerrahi müdahale gerektirir.

Lebron James: İyileşme Süresi

LeBron James , Lakers – Thunder karşılaşmasını yerinde takip etti ve maçta olanlara fiziksel olarak sorunsuz bir şekilde tepki verebildiğini gördük. Saha kenarındayken rahatlıkla oturup kalkmasından günlük aktivitelerinde bir sorun olmadığını ve sakatlığının III. derece olmadığını anlayabiliyoruz. Geriye kalan seçeneklerde iyileşme süreleri ise şöyle: •I. Derece Gerilme: 1-4 Hafta •II. Derece Gerilme: 3-12 Hafta. LeBron’un dönüş süresini değerlendirirken Los Angeles Lakers tarafının nasıl bir tutumda olduğunu da göz önünde bulundurmak gerek. Shams Charania’nın aktardıklarına göre Lakers sağlık ekibinin duruma çok tedbirli yaklaştığı söyleniyor. LeBron’un 37 yaşında olduğu, geçen sezon 27 maç kaçırdığı ve bu kas bölgesinden ilk kez sakatlandığı göz önüne alınırsa bu yaklaşım oldukça doğal. Ayrıca karın kası sakatlıklarının iyileşmesinin diğer kaslardan biraz daha zor olduğunu belirtmek gerek. Çünkü karın kaslarını örneğin kol/bacak gibi tamamen sabitlemek ve dinlendirmek mümkün değil. Eğilip kalkarken, nefes alıp verirken dahi çalışan bir kas grubundan bahsediyoruz.

Lebron James Ne Zaman Döner?

Tüm bu durumları göz önünde bulundurursak Lakers en az 1 hafta olarak açıklasa da LeBron’un dönüşünün 2 haftadan erken olmasını beklemiyorum. Olması gerekenden erken bir dönüşün kas yaralanmalarında çok daha kötü durumlara yol açtığı da unutulmamalı.

lebron james ne zaman dönüyor - sakatlık raporu 2021

LeBron James Parkelere Ne Zaman Döner?

LeBron James’in ne zaman döneceğini Lakers’ın fikstüründen bağımsız değerlendirmek olmaz. Los Angeles Lakers, önümüzdeki 2 haftada çıkacağı 6 maçın 5’ini kendi sahasında oynayacak. Akabinde 5 maçlık uzun bir doğu konferansı deplasman turu onları bekliyor olacak. LeBron’un tedavinin seyrine, özellikle de takımın gidişatına göre takıma deplasman turnesinin başında katılması muhtemel. LeBron’suz çıktığı iki Thunder maçında da çift haneli üstünlükleri vererek kaybeden Lakers’ın iç saha performansı LeBron’u acele ettirebilir. Lakers eğer evinde oynayacağı maçlardan iyi sonuçlar alırsa LeBron’a bir nefes imkanı sağlamış olacak. Her şeyin iyi gittiği senaryoda Kral James’i 16 Kasım’da Chicago Bulls karşısında veya 18 Kasım’da Milwaukee Bucks deplasmanında sahada görebiliriz. Dileriz en iyi şekilde geri döner, geçmiş olsun Kral!

What do you think?