in ,

BEĞENDİMBEĞENDİM TERTEMİZTERTEMİZ YOK ARTIK!YOK ARTIK! CuteCute SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM AngryAngry

LeBron James ve Günah Keçileri

Ona koçluk yapacaksanız koltuğunuza fazla güvenmemeniz gerekir: LeBron James

LeBron James’e koçluk yapmak, Dünya üzerindeki bütün koçların istek listelerinde muhtemelen en baştadır. Ancak bu isteğin gerçekleşmesi, LeBron James ile birlikte köklü bir laneti de takımınıza aldığınız anlamına geliyor: Kovulmak.

Tüm bu riskleri göze alarak LeBron James ve baskısını takımınıza getirirebilirsiniz. Fakat ekstra birkaç problem daha yaşayacaksınız. LeBron, kariyeri boyunca defalarca “kenardan gelen çağrılara kulak asmadığı” ve “oyunu kendi kafasına göre oynadığı” gerekçeleriyle medyada eleştiri konusu olmuş bir isim. Bu nedenle Kral’a koç olacağınızı düşünürken işlerin tam tersine döndüğünü görmek oldukça mümkün.

Son konuya LeBron James tarafından bakılırsa Kral’a haklı diyenler olacaktır. Onunki kadar yüksek bir basketbol IQ’suna sahip birinin oyun kitlendiğinde işi koça bırakmak yerine ipleri eline alması birçok kişinin kabul edebileceği bir durum. Ancak bu durumda başarısızlık yaşanırsa ne olur? Sorumluluk LeBron’a mı yüklenir yoksa LeBron’a söz geçiremeyen koça mı?

Bugün NBA’in köklü bir laneti haline gelmiş, LeBron James’e koçluk uğruna koltuğundan olan isimleri inceleyeceğiz…

LeBron James ve İlk Kurbanı: Paul Silas

 

 

Paul Silas, LeBron James ve yükselen Cleveland Cavaliers için “Baba” rolündeydi. Kral’la olan ilişkisi benzersiz bir noktadaydı ama takımın geri kalanı için aynı şeyleri söylemek zor. Paul, LeBron James uğruna kadrodaki diğer kişilerle ilişki kuramayınca kendi sonunu getirmiş oldu.

NBA’de o dönem tam anlamıyla “koç değişimi” dönemi yaşanıyordu. Özellikle o sıralarda geçen 16 ay içinde 16 takım koç değiştirdi. Silas sezona iyi şekilde girmeyi başarsa da son 12 maçının dokuzunda galibiyet bulamadı. LeBron James’in 56 sayısıyla kariyer rekoru kırmasına rağmen kaybedilen Toronto Raptors maçı Silas için son oldu.

Paul Silas’ın kovulmasına sebebiyet veren son 12 maçı ve sonuçları:

 • Indiana Pacers – Cleveland Cavaliers: 106 – 82 (1. mağlubiyet)
 • New Jersey Nets  – Cleveland Cavaliers: 104 – 98 (2. mağlubiyet)
 • Cleveland Cavaliers – San Antonio Spurs: 92 -94 (3. mağlubiyet)
 • Cleveland Cavaliers – SuperSonics (şu an OKC): 86 – 103 (4. mağlubiyet)
 • Philadelphia 76ers – Cleveland Cavaliers: 98 – 89 (5. mağlubiyet)
 • Cleveland Cavaliers – Miami Heat:  82 – 102 (6. mağlubiyet)
 • Cleveland Cavaliers – Orlando Magic: 111 – 92 (1. galibiyet)
 • Indiana Pacers – Cleveland Cavaliers: 98 – 86 (2. galibiyet)
 • Cleveland Cavaliers – Utah Jazz: 92 – 73 (3. galibiyet)
 • Milwaukee Bucks – Cleveland Cavaliers: 96 – 88 (7. mağlubiyet)
 • Cleveland Cavaliers – Philadelphia 76ers: 81 – 93 (8. mağlubiyet)
 • Toronto Raptors – Cleveland Cavaliers: 105 – 98 (9. mağlubiyet)

LeBron James ve Jim Paxon’ın Açıklamaları

Dönemin genel menajeri Jim Paxon, yapılan bu hamlenin nedenini ve gelecekteki amaçlarını şu ifadelerle açıkladı:

“Sezonun 64 maçı geride kaldı ancak halen ne oturmuş bir beşimiz ne de oyun planımız var. Rotasyon yönetimi konusunda sıkıntımız büyük, oyuncular kenardan oyuna geldiğinde ne yapacaklarını bilmiyorlar. Silas’ı hepimiz severiz ama bunca maçta oyuna etki eden bir tane bile setini göremedik. Geride 18 maçımız kaldı. Tüm beklentimiz ve hedefimiz playofflara kalacağımız yönünde. Böylelikle sezona iyi nokta koyabiliriz.”

34-30 dereceyle bitimine 18 maç kala Doğu’da 5. sıradayken kovulan Silas’la beraber takım gözünü playofflara dikti. Ancak Cleveland Cavaliers nispeten iyi geçirdiği ve 5. sıraya kadar yükseldiği 2005 yılında playoff’lara kalamadı. LeBron James ise Silas’ın kovulmasının ardından şu ifadeleri kullandı:

“Burada işlerin nasıl işlediğini hepimiz biliyoruz. Bir şeylerin değişmesi gerekiyordu, Silas’la yolların ayrılacağını hissetmeye başlamıştım. Bunun olacağını tahmin etmek kara bulutların yağmur getirdiğini tahmin etmek kadar kolay. Ancak bu kadar çabuk olacağını hiç tahmin etmemiştim.”

Brendan Malone

 

 

Kovulan Paul Silas yerine “geçici koç” olarak getirilen Brendan Malone da lanetten nasibini alanlar arasında. “LeBron James koçluğu” şerefine yalnızca 18 maçlık erişim hakkı sağlayan Malone, sezonun kalan maçlarında 8 galibiyet 10 mağlubiyet aldı. Başantrenörlük konusunda yardımcı koçluk kadar başarılı olamadığı bir gerçek. Birbirine yakın geçen Doğu Konferansı’nda bu karne takımı ne yazık ki playoff dışına itti.

5. sıradayken lige erken havlu atan ve sezon sonunu 42-40 dereceyle bitiren Cavs, Brendan Malone’un da görevine son verme kararı aldı. Böylece Malone bu güzel listemize adını eklemiş oldu.

Brendan Malone’un yönetimindeki Cavs’ı merak edenler için o sezon oynadıkları 18 maç ve sonuçları:

 • Cleveland Cavaliers – Detroit Pistons: 91 – 76 (1. galibiyet)
 • Houston Rockets – Cleveland Cavaliers: 99 – 80 (1. mağlubiyet)
 • Dallas Mavericks – Cleveland Cavaliers: 117 – 86 (2. mağlubiyet)
 • New Orleans Hornets (Şu an Pelicans) – Cleveland Cavaliers: 109 – 108 (2. galibiyet)
 • Cleveland Cavaliers – Los Angeles Clippers: 94 – 84 (3. galibiyet)
 • Chicago Bulls – Cleveland Cavaliers: 102 – 90 (3. mağlubiyet)
 • Cleveland Cavaliers – Sacramento Kings: 109 – 128 (4. mağlubiyet)
 • Dallas Mavericks – Cleveland Cavaliers: 80 – 100 (4. galibiyet)
 • Cleveland Cavaliers – New Jersey Nets (Şu an Brooklyn): 80 – 111 (5. mağlubiyet)
 • Indiana Pacers – Cleveland Cavaliers: 98 – 77 (6. mağlubiyet)
 • Philadelphia 76ers – Cleveland Cavaliers: 103 – 98 (7. mağlubiyet)
 • Cleveland Cavaliers – Milwaukee Bucks: 98 – 81 (5. galibiyet)
 • Orlando Magic – Cleveland Cavaliers: 106 – 114 (6. galibiyet)
 • Cleveland Cavaliers – New York Knicks: 89 – 95 (8. mağlubiyet)
 • Washington Wizards – Cleveland Cavaliers: 119 – 111 (9. mağlubiyet)
 • Detroit Pistons – Cleveland Cavaliers: 90 – 87 (10. mağlubiyet)
 • Cleveland Cavaliers – Boston Celtics: 100 – 86 (7. galibiyet)
 • Toronto Raptors – Cleveland Cavaliers: 95 – 104 (8. galibiyet)

Mike Brown

 

 

Mike Brown, listemizin bu noktasına kadar hakkında bahsedeceğimiz en başarılı koç. Cleveland Cavaliers cephesine 5 sezon boyunca koçluk yapma şansı yakalayan Brown, bu sezonlara birkaç başarı eklemeyi de ihmal etmedi. 5 yıllık Cavs kariyerinin her sezonunda playoff yaptı ve ilk turu atladı. Dahası, takım 2007 sezonunda NBA finallerine bile ulaştı. Fakat finallerde hayal kırıklığı yaşandı. 2009 sezonunda ise 66-16’lık dereceyle takım tarihinin rekorunu kırdı.

Ancak durum finallerdeki başarısızlık sonrası LeBron James’i kaybetme noktasına gelince işler değişti. Bardağı taşıran son damla niteliğindeki LeBron James dedikoduları Mike Brown’u da koltuğundan etti. Yine de atılan bu adımlar LeBron’u takımda tutmaya yaramadı ve Kral, Miami Heat yolcusu oldu.

Dönemin geçici genel menajeri Griffin, Mike Brown’un kovulma süreci ve sonrasını şu cümlelerle açıkladı:

“Bu iş gerçekten zor. Mike Brown ile yollarımızı ayırma kararını almak Cavs yönetimindeki herkes için çok üzücü bir durumdu. Mike geçen sezon oldukça sıkı çalıştı ve takımı bizim istediğimiz doğrultuda yukarılara çekmeyi başardı. Fakat bu sezon işler biraz değişti. Özetle Cleveland olarak artık başka hedeflerimiz ve başka isteklerimiz var. Mike Brown ve ailesine iyi dileklerimi sunuyorum.”

O dönem ve sonrasında yaşananları ele aldığımız videomuzu aşağıda bulabilirsiniz:

 

David Blatt

 

LeBron James

 

David Blatt, “LeBron James koçluğu” ödülüne layık görülen en tartışmalı ve ilginç koç olabilir. Blatt, Avrupa’nın en saygın koçlarından biriydi. Ancak LeBron ile kötü ilişkisi ve Kral’ın hücumda iplerini eline almasına izin vermeyi reddetmesi, sonunda kaderini belirledi. Olaya dışarıdan bakıldığında David Blatt’in bu tutumu kimseyi rahatsız etmez. Ama bunu LeBron James üzerinde denerseniz, adınızı böyle listelerde görmeniz oldukça yüksek bir ihtimal. Buna rağmen Blatt dönemi başarısızlıklarla dolu bir dönem olmadı.

David Blatt takımı 2015 finallerine çıkarmayı başarsa da Golden State Warriors engelini geçemedi. Fakat iş henüz bitmemişti, sonraki sezon geri döndü ve takımı Doğu Konferansı’nın zirvesine taşıdı. Yine de Cavs yönetimi onu sezon ortasında kovdu ve yerine Tyronn Lue’yu getirdi. Sezon sonunda Cavs, tarihi bir şampiyonluk yaşadı.

Ayrılıklar ve İleri Görüşlülük

Dönemin genel menajeri Griffin, takımın eksikliklerini ve verilen kararın nedenlerini şu ifadelerle açıkladı:

“Gördüğüm şey, kolektif bir ruh, güçlü bir irade kurmamız gerektiğidir. Diğer elit takımlara bakarsanız bu saydıklarımı hepsinde rahatça göebiilirsiniz. Ne yazık ki şu anda bahsettiğimiz seviyede değiliz. Gerçekten elit olmak istiyorsak inandığımız değerlere sıkı sıkıya tutunmamız gerekiyor. Soyunma odamızı daha önce hiçbir zaman bu kadar kopuk görmemiştim. Mağlubiyet sonrasında normal gibi gözüken bu durumlar maalesef galibiyet sonralarına da sarkmaya başladı. Beklentilerimiz her zaman yüksek ama gereken enerji konusunda sıkıntılar yaşıyoruz.

Ekibin düşük nabzını hızlandıracak yetki bende bulunuyor. O yüzden bu yetkiyi kullanmaya kararlıyım. Yeni bir maceraya çıkıyoruz.”

David Blatt ise kapı dışarı edilmesinin ardından düşüncelerin bir ropörtajda paylaştı:

“Cleveland Cavaliers’a başantrenörlük yapma fırsatına sahip olduğum için çok minnettarım. Bana bu şansı tanıdıkları için Dan Gilbert ve David Griffin’e teşekkür etmek istiyorum. Kadroya dönüp baktığım zaman karşıma LeBron James, Kevin Love ve Kyrie Irving gibi sağlam isimler çıkıyor… bu oyuncu grubuyla çalışmak gerçekten büyük bir onur. Arkamda duran koç ekibine vekulüp personellerine profesyonellikleri ve işe olan tutkularından dolayı minnettarım. Burada başardıklarımdan gurur duyuyorum ve Cleveland için en iyisini diliyorum. Bu şehir yakın zamanda şampiyonluk yaşayacak.

Heyecan dolu 2016 NBA finallerinin ve tarihi geri dönüşün özetini aşağıda bulabilirsiniz:

Luke Walton

 

LeBron James ve Luke Walton

 

Luke Walton, bu sezona kadar LeBron James lanetinin son kurbanıydı. Artık değil. Konumuza dönecek olursak, Walton’ın sezon içerisinde deneyimsizliği çok göze çarpıyordu. Sezonun genelinde baskının altında kaldı ancak başarısızlığın tek sebebi kesinlikle Luke Walton değildi.

Sakatlıklar, cezalar ve bunların ötesinde LeBron James’in savunma konusundaki ilginç kararları, ne yazık ki takımı başarıya götüren yolda en büyük engeldi. Lakers, sezon içinde hiçbir zaman tempo tutturamadı ve böylece takım playoffların dışında kaldı. Yaşanan bu şok edici olay sonucunda günah keçisi seçilen Luke Walton’ın görevine son verdi. Objektif olarak bakılırsa Luke Walton bu iş için mükemmle kişi olmasa bile takımın başarısızlığından belki de en az sorumlu kişiydi.

Lakers genel menajeri Rob Pelinka verilen ayrılık kararı sonrası şu açıklamayı yaptı:

“Walton’a son 3 yıldaki özverili hizmeti için Lakers olarak çok teşekkür ederiz. Luke ve ailesine hayatlarının geri kalanında bol şans diliyoruz.”

Luke Walton ise hissettiklerini yine başka bi ropörtajda açıkladı:

“Bana Lakers’a koçluk yapma fırsatı verdikleri için Buss ve ailesine çok teşekkür ederim. Bu franchise ve şehir, ben ve ailem için her zaman özel bir yere sahip olacak.”

O sezon LeBron James’in savunma anlayışını özetleyen küçük bir örnek:

LeBron James ve Son Kurbanı: Frank Vogel

 

LeBron James

 

Frank Vogel, birkaç gün önce Los Angeles Lakers için son maçını yönetti. Yöneticiler, Vogel’ın Pazartesi günü Lakers tarafından kovulduğunu duyurdu. Vogel yönetiminde 2020 NBA şampiyonluğunu kazanan Lakers, sezona Batı Konferansı favorisi olarak girdi. Sakatlıklar, yaş, kötü inşa edilmiş bir kadro… -ki bu kadronun kuruluşundan en az sorumlu isim kendisidir- Bu kadronun kötü yönetimi nedeniylene yazıktır ki Lakers, playofflara kalamadı.

Geçtiğimiz 2 sezon boyunca savunma anlamında ligi domine eden bir sistem oluşturan Vogel, ne yaparsa yapsın LeBron James lanetinden kaçamadı. Bu sezonun başında kurulan fiyasko kadroda Lakers, tercihlerini tamamen LeBron’un istekleri üzerine yaptı. Savunma devi Lakers işte tam olarak bu yüzden bu sezon savunmada dibe vurdu.

Günah Keçisi ve Sahte Üzüntü

Los Angeles Lakers’ın genel menajeri Rob Pelinka, ayrılığı ve fazlasını şu ifadelerle açıkladı:

“Frank’e hem saha içinde hem de saha dışında saygım oldukça büyük. Harika bir koç ve iyi bir insan. 2019-20 NBA şampiyonluğunda bize rehberlik ettiği için Vogel’a sonsuza dek minnettar kalacağım. Bu bizim için çok zor bir karar oldu ancak geldiğimiz noktada bu hamlenin gerekli olduğunu düşünüyoruz. Los Angeles Lakers olarak Frank Vogel ve ailesine hayatlarının geri kalanında başarılar dileriz.”

LeBron James ise kendisine sorulan “Frank Vogel hakkında hissettikleriniz neler?” sorusuna şu cevabı verdi:

“Frank’e bir koç ve ayrıca bir insan olarak büyük saygı duyuyorum. Burada geçirdiğimiz birkaç yılda kendisiyle olan sohbetimiz giderek samimileşti. Bu adam, kelimenin tam anlamıyla oyuna her şeyini veriyor. Onun koçluğu ile beraber şampiyonluk bile kazandık. Verilen karar ne olursa olsun Vogel’e olan saygım sonsuza kadar devam edecek.

İstatistikler

Los Angeles Lakers’ın Vogel yönetiminde yıllar içerisineki istatistik değişimleri:

 • 2019-2020 Sezonu: Maç başına atılan sayı: 112 / Maç başına yenilen sayı: 106
 • 2020-2021 Sezonu: Maç başına atılan sayı: 110 / Maç başına yenilen sayı: 107
 • 2021-2022 Sezonu: Maç başına atılan sayı: 109 / Maç başına yenilen sayı: 114

Bu yıllarda takımın aldığı galibiyet ve mağlubiyet sayılarına bakacak olursak:

 • 2019-2020 Sezonu: 52 Galibiyet 19 Mağlubiyet (Bubble şampiyonluğu)
 • 2020-2021 Sezonu: 42 Galibiyet 30 Mağlubiyet (1. turda elendi)
 • 2021-2022 Sezonu: 33 Galibiyet 49 Mağlubiyet (Playoff’lara kalamadı)

 

Hücum tarafında yaşananları anlatmaya gerek bile yok, içler acısı. Durum her iki yönlü de çok kötü olunca Lakers playofflara kalamadı. Peki yazının başında da belirttiğim gibi, bu durumdan kim sorumlu tutuldu? Takımı baştan aşağıya kendi isteği üzerine kuran Kral mı yoksa elindeki malzemeyi kullanmaya çalışan Vogel mı? Evet, özetle sorumlu kişi Vogel oldu ve geçtiğimiz günlerde yeni bir unvan kazandı: “LeBron James lanetinin son kurbanı”

EKSTRA

LeBron James’in kariyerinin sonlarına gelirken liste daha uzar mı uzamaz mı bilemeyiz. Ancak “lanet” olarak adlandırdığımız şey gerçek. Takımınızda LeBron James varsa her an kovulabilirsiniz. Ne yazık ki Türkiye’deki fanatizm anlayışını yıkamadığımızdan dolayı bu yazı Kral hayranları tarafından eleştirilebilir. Bu yüzden ortamı onlar adına sakinleştirebilmek maksadıyla aşağıya beğenebilecekleri bir yazımı bırakıyorum. Buyrun:

Michael Jordan’ı Ne Kadar Tanıyoruz?

 • Diğer Yazıları
Yazar Hakkında
2003 doğumlu Ahmet Kocaeli Üniversitesi’nde Makine Mühendisliği okuyor. 1. sınıfta başladığı basketbola profesyonel olarak devam ediyor. NBA hastalığı 2014 yılında Stephen Curry ile karşılaşmasıyla beraber başladı. Türkiye’nin görüp görebileceği en büyük Golden State Warriors taraftarı.
  LeBron James ve Günah Keçileri
  LeBron James’e koçluk yapmak, Dünya üzerindeki bütün koçların istek listelerinde muhtemelen en baştadır. Ancak bu isteğin gerçekleşmesi, LeBron James ile birlikte köklü bir laneti de takımınıza aldığınız anlamına geliyor: Kovulmak. Tüm bu riskleri göze alarak LeBron James ve baskısını takımınıza getirirebilirsiniz. Fakat ekstra birkaç problem daha yaşayacaksınız. LeBron, kariyeri boyunca defalarca “kenardan gelen çağrılara kulak […]
  NBA All Star: Rezalet Seçimler ve Marka Değerinin Önemi
  LeBron James’e koçluk yapmak, Dünya üzerindeki bütün koçların istek listelerinde muhtemelen en baştadır. Ancak bu isteğin gerçekleşmesi, LeBron James ile birlikte köklü bir laneti de takımınıza aldığınız anlamına geliyor: Kovulmak. Tüm bu riskleri göze alarak LeBron James ve baskısını takımınıza getirirebilirsiniz. Fakat ekstra birkaç problem daha yaşayacaksınız. LeBron, kariyeri boyunca defalarca “kenardan gelen çağrılara kulak […]
  Dennis Rodman: Ne Kadar Tanıyoruz?
  LeBron James’e koçluk yapmak, Dünya üzerindeki bütün koçların istek listelerinde muhtemelen en baştadır. Ancak bu isteğin gerçekleşmesi, LeBron James ile birlikte köklü bir laneti de takımınıza aldığınız anlamına geliyor: Kovulmak. Tüm bu riskleri göze alarak LeBron James ve baskısını takımınıza getirirebilirsiniz. Fakat ekstra birkaç problem daha yaşayacaksınız. LeBron, kariyeri boyunca defalarca “kenardan gelen çağrılara kulak […]
  Michael Jordan: Ne Kadar Tanıyoruz?
  LeBron James’e koçluk yapmak, Dünya üzerindeki bütün koçların istek listelerinde muhtemelen en baştadır. Ancak bu isteğin gerçekleşmesi, LeBron James ile birlikte köklü bir laneti de takımınıza aldığınız anlamına geliyor: Kovulmak. Tüm bu riskleri göze alarak LeBron James ve baskısını takımınıza getirirebilirsiniz. Fakat ekstra birkaç problem daha yaşayacaksınız. LeBron, kariyeri boyunca defalarca “kenardan gelen çağrılara kulak […]

What do you think?