jamessimmons0
in ,

BEĞENDİMBEĞENDİM HAHAHAHA SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM TERTEMİZTERTEMİZ YOK ARTIK!YOK ARTIK! YORUMSUZYORUMSUZ

LeBron James vs Ben Simmons

Karşımızda LeBron 2.0 Mı Var?

Kim Daha İyi?

İnsanoğlunun genetiğinde var sanırım. Kıyaslamalar hiçbir zaman bitmez. En akıl almaz kişileri bile kıyaslarız. Simmons’ın LeBron’a olan benzerliğini hemen hemen herkes kabul ediyor. LeBron bile, Simmons’ın maçını seyrettiğinde kendini onda gördüğünü belirtti. Lakers’ın efsanevi ismi olan Magic Johnson gibi James ve Simmons da ‘büyük’ oyun kuruculardan. Bir tarafta 2.03 metre, 113 kilo olan Kral, diğer tarafta 2.08 boya 104 kiloya sahip Simmons. Vücut yapıları power forward yani 4 numara için ideal olmasına rağmen onlar oyunlarını farklı biçimde şekillendirdiler.

Quicken Loans Arena’da oynanan maçta Sixers Cavs’i 108-97 mağlup ettikten sonra James, Simmons’a sosyal medya üzerinden adeta iltifat yağmuruna tuttu. Kral’ın bu açıklamaları, basketbol severler olarak ‘babasının oğlu’ şeklinde yorumlandı.

‘‘Bir süre önce, genç kralımın sıraya geçtiğini söylemiştim! Gün geçtikçe daha iyiye gidiyor. Bu gece (Cavs-Sixers maçını kastediyor) yaptıkları da örnek niteliğindeydi.’’

NBA’in kralı ve genç kralı.

10 seneyi aşkın süredir ligde çok büyük bir etkisi olan Kral James’in, şampiyonluk kazanma konusunda birtakım problemler yaşadığı bir gerçek. Kral, kariyeri boyunca açıkça gösterdi ki ‘üçlü tehdit’ olarak adlandırdığımız skor-pas-ribaund konusunda çok ayrı bir seviyede. Gerçek şu ki, 3 sezon art arda en çok triple double istatistiklerine ulaşmış bir isim. (2008-09, 2009-10,2010-11)

Simmons’ın da benzer bir oyun karakterine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Ben bu yazıyı hazırlarken bu sezon 6 kez triple double yapmış olan Simmons, Magic Johnson’ın çaylak zamanında yapmış olduğu 7 triple double’ını geçmeye veya en azından ortak olmaya çok yakın.

Peki, gerçekten de Simmons ile LeBron benziyor mu? Haydi gelin, Simmons’ın bu sezonki -yani çaylak sezonu- ile James’in çaylak sezonunda yapmış olduğu istatistiklere göz atalım ve kimin daha iyi olduğuna karar verelim.

jamessimmons1

Skor

Maç başına 20.9 sayı ortalamasıyla, çaylak James inanılmaz bir skorer idi ve şu an 16.5 sayı ortalamasına sahip Simmons’tan daha iyi bir istatistiğe sahip olduğu bir gerçek. Bir çaylağın her maç 16 sayıdan fazla sayı bulması şüphesiz iyi bir olay, fakat iş kıyaslamaya gelince, skor üretme manasında çaylak James, Simmons’ın 3-4 adım önünde yer alıyor.

jamessimmons2

Cavs’teki ilk sezonunda James, ilk NBA maçında 25 sayı kaydetti. İlk sezonunda 13 maçta +30 sayı üreten James, New Jersey Nets maçında 41 sayıya imza atarak akıl almaz bir performans sergilemişti. Hatırlatmak gerekirse, bir maçta 40 sayı üzeri atan en genç basketbolcu rekoru Kral’a ait.

Simmons tarafından bakmak gerekirse, ilk 59 maçında sadece iki maçta +30 sayı kaydederken, bunlardan en yükseği Bulls’a karşı 32 sayı bulması oldu. Bazı günlerde skorer kimliğini üst seviyeye taşıyabilen Simmons’ın bir avantajı, çevresinde Embiid-Saric-Redick gibi isimlerin var olması ve onu skor açısından destekleyebilir konumda olması. James’in çaylak sezonunda sizlerin de bildiği gibi, onun böyle bir lüksü yoktu.

Karar: James

jamessimmons3

Pas

Simmons’ın pas anlamında bir tık iyi olduğunu söyleyebilirim. Her ne kadar James, ligin görmüş olduğu en iyi pasör forvetlerinden biri olsa da Simmons şimdiden ligin en çok asist yapan isimlerinden biri,  çaylak sezonunda olmasına rağmen 6.sırada yer alıyor. Bir çaylak için epey etkileyici bir performans.

2003-04 sezonundaki James, asist kategorisinde sadece 6 maçta çift hanelere ulaşırken, Simmons şimdiden 13 maçta çift haneye yükseldi. Şüphesiz, ligin en iyi pasörlerinden olan James, çaylak zamanında takımı için önceliği skor üretmekti, asist manasında pek bir gereksinim duymuyordu.

Karar: Simmons

jamessimmons4

Ribaund

Kısa forvet konumunda oynamasına rağmen bir ‘4’ numara vücuduna sahip olan James’e karşın Simmons’ın boyu, adeta ligin pivotlarıyla eşdeğer bir boya sahip. Bu boy avantajı onu ligin en iyi ribaunt çeken isimlerinden biri yapıyor ve 18 yaşındaki James’in bir adım önüne geçiriyor.

Çaylak zamanında maç başına 5.5 ribaunt alan James, pozisyonu için ortalama olarak görülen bir istatistiğe sahipken Simmons’ın 7.7 ribauntluk istatistiği, onu kısa forvetler içerisinde en iyiler içine sokuyor.

Karar: Simmons

jamessimmons5

Çok Yönlülük

Çaylak zamanında birkaç maç shooting guard pozisyonunda oynayan James, ardından oyun kurucu kimliğine büründü. Her maç kısa forvet şeklinde başlayıp oyunu yöneten isim olan James, vücudunun gelişmişliğinden power forward pozisyonunda da oynadığı maç anları oldu.

jamessimmons6

Simmons’ın da pozisyon görevi bakımından James ile benzer olduğu söylenebilir. Maç esnasında 5 pozisyonda da oynayabilen Simmons, ‘2’ numara açısından oynamaya kalktığında, oyunu sadece içeri drive ve kısa şutlardan ibaret olunca zorlanıyor. Bu sezon boyunca, henüz üç sayının gerisinden sayısının olmaması da bunun bir göstergesi.

İki oyuncu da pozisyon bakımından çok yönlü ve istedikleri her pozisyonda etkili olabiliyorlar. Oynadığı senenin zorluğu açısından ve oyunun farklılığı açısından bakmak gerekirse, LeBron’un o zamanlar lige yeniden getirdiği çok yönlülük algısı büyük bir adımdı.

Karar: Hücum anlamında çeşitliliği daha fazla olan çaylak James, bu alanda bir adım önde. Oyum çaylak James’e gidiyor.

jamessimmons7

Savunma

Çaylak James ve Simmons’ın top çalma ve blok kategorilerinde benzer sayılara sahip olması, belki de kategoriler arasında en zor tercihlerden birisinin olduğu bir alan gerçeğini bizlere gösteriyor.

jamessimmons8

Çaylak zamanındayken James, kanat oyuncuları açısından Kobe Bryant, Tracy McGrady ve Vince Carter ile tabiri caizse çarpışmak zorunda kaldı ve o zamanda oyunun temposu daha yavaş olduğundan bir oyuncunun iyi savunma yapması zorunlu gibiydi.

Şu anki döneme baktığımız zaman, savunma anlamında dominant bir karaktere sahip. Uzun kollara sahip olan Simmons, bu sayede iyi bir çember savunuculuğu yapabiliyor ve oyuncuların ona karşı post oyunu gerçekleştirmesini zorluyor, böylelikle karşısındaki oyuncuyu dış atış tercihine itiyor.

Karar: Kral’a karşı olan saygımdan ötürü oyum James’e gidiyor fakat foto finiş ile belirlenmiş bir karar gibi gözüküyor.

jamessimmons9

Ortalamalar

LeBron James

20.9 sayı-5.5 ribaunt-5.9 asist-1.6 top çalma-0.7 blok- saha içi isabet %41.7-%29 üç sayı isabeti-%75.4 serbest atış isabeti

Ben Simmons

16.6 sayı-7.7 ribaunt-7.4 asist-1.8 top çalma-0.9 blok-%53.3 saha içi isabet-üçlük denemesi yok-%57.1 serbest atış isabeti

İstatistiksel olarak James’in iyi olduğu kategoriler skor, serbest atış ve üçlük olarak gözüküyor. Limitlerinin farkında olan Simmons, risk almadığından dolayı bazı kategorilerde öne çıkıyor.

jamessimmons10

Çaylak sezonunda 20.0 sayı-5.0 ribaunt-5.0 asist istatistiğini yakalayıp bu elit kulüpte olan 4 isim var. Oscar Robertson, Micheal Jordan, LeBron James ve Tyreke Evans (?!).

Bir diğer açıdan, Simmons, 16.0 sayı-7.0 ribaunt-7.0 istatistiği yakalamış durumda ve o da kulüpte yer alacak gibi gözüküyor. Magic Johnson’ın ve Oscar Robertson’ın yer aldığı bu kulüpte, bir uluslararası oyuncuyu görebilmek etkileyici. Üzgünüm çaylak James, ölümcül bir skorer olmana rağmen Simmons bir adım önde.

Karar: Simmons

jamessimmons11

Başarı

2004 All Star’ında Rookie Challenge’a seçilen James, 2004 sezonunda Carmelo Anthony ile mücadele ettiği yılın çaylağı ödülünün sahibi oldu. 2003-04 sezonunda 6 kez bulunduğu konferansta ayın en iyi çaylağı seçildi.

jamessimmons12

2018 All Star haftasında, parlayan yıldızlar Dünya Karması’nda ilk beş çıkan Simmons, aynı James gibi 3 kez bulunduğu konferansta ayın en değerli çaylağı seçildi. James’in çaylak sezonunda olduğu gibi yılın çaylağı ödülünde adeta zorlu bir yarış içinde. Utah Jazz’de forma giyen Donovan Mitchell ile beraber favori isim olarak görülen Simmons, şu son 1.5 aydaki performansıyla yarışı kazanma ihtimalini bir nebze düşürdü.

Eğer Simmons, Kral gibi yılın çaylağı ödülünü kazanırsa, başarı manasında James ile eşdeğer olur fakat şu an için James bir-iki adım önde.

Karar: James (şu anlık)

jamessimmons13

Sonuç

Hiç kuşkusuz Kral’ın şu anki bulunduğu seviyeye gelmesi için Simmons’ın en az onun kadar çalışması gerekiyor fakat çaylak performansına baktığımız zaman, ikinci ismin bir nebze önde olduğu gözüküyor. Çaylak zamanında bulunduğu kadroda, James’in Embiid gibi dominant bir uzunu yoktu.

jamessimmons14

Daha şimdiden, geçen sezona baktığımız zaman 14 maç daha fazla kazanan Sixers, Simmons’ın takıma eklenmesiyle beraber vitesi artırdı. Daha iyi bir takım haline gelen Sixers, geçen sezon diplerde seyrederken bu sezon playoff yarışında yer alıyor ve kritik virajları az hasar ile geçebilirse bu sezon ‘Süreç’ olgusunu playofflarda izliyor olacağız.

Eğer rolleri ve o zamanın şartlarını göz önüne alıp bu iki ismin bulundukları takımları değiştirseydik, büyük bir ihtimalle istatistikler de değişecekti. Fakat bakmamız gereken nokta iki isme de ayrı ayrı odaklanmamızı gerektiriyor ve bu konuda, Simmons’ın durumu James’in çaylak zamanından daha iyi. (Tamam lütfen daha fazla vurmayın!)

jamessimmons15

İlginçtir ki, Simmons’ın bu etkileyici performansı James’i rahatsız etmiyor ve aksine onun daha iyi olacağını söylüyor. Kral’ın Simmons’ın performansı ve gelişimi hakkında açıklaması şu yönde:

‘‘Ona seçeneğinin olduğunu, benden daha iyi olabileceğini belirttim. Fakat adımları katiyen atlamayacağını da söyledim. Çalışmayı ve zorluklarla yüzleşmeyi sorun haline getirmesi gerek. Eğer bu dediklerimi yaparsa, ligin yeni kralı geliyor demektir. İhtiyacı olan olgu, sürece inanması ve mükemmeliyeti sağlayacak gücü kendinde bulması.’’

jamessimmons16

James’in çaylak sezonunda Nets’e karşı göstermiş olduğu 41 sayı-13 asistlik performansı >>>

Simmons’ın bu sezon Bulls’a karşı göstermiş olduğu 32 sayı-11 asist-7 ribaundluk performansı >>>

Size göre çaylak James mi daha iyi yoksa Ben Simmons mı? Yorumlarınızı bekliyorum. Sağlıcakla ve basketbol ile kalmanız dileğiyle 😊

Yazar: Murat Şişkolu

 • Diğer Yazıları
Yazar Hakkında
Doğma büyüme İzmirli olan Umut Berk, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde İngilizce İşletme ve İngilizce İktisat okuyor. DSİ, Ege Elit ve Dokuz Eylül SK’de profesyonel olarak 10 yıl basketbol oynadı. Basketbol ile ilişkisi ise 2004 yılında bu oyuna aşık olmasıyla başladı.
 • BATI Konferansı All-Star SEÇİMLERİMİZ!
  Kim Daha İyi? İnsanoğlunun genetiğinde var sanırım. Kıyaslamalar hiçbir zaman bitmez. En akıl almaz kişileri bile kıyaslarız. Simmons’ın LeBron’a olan benzerliğini hemen hemen herkes kabul ediyor. LeBron bile, Simmons’ın maçını seyrettiğinde kendini onda gördüğünü belirtti. Lakers’ın efsanevi ismi olan Magic Johnson gibi James ve Simmons da ‘büyük’ oyun kuruculardan. Bir tarafta 2.03 metre, 113 kilo […]
 • All-Star ÇIKMAZI! | Durant ve Covid Protokolleri
  Kim Daha İyi? İnsanoğlunun genetiğinde var sanırım. Kıyaslamalar hiçbir zaman bitmez. En akıl almaz kişileri bile kıyaslarız. Simmons’ın LeBron’a olan benzerliğini hemen hemen herkes kabul ediyor. LeBron bile, Simmons’ın maçını seyrettiğinde kendini onda gördüğünü belirtti. Lakers’ın efsanevi ismi olan Magic Johnson gibi James ve Simmons da ‘büyük’ oyun kuruculardan. Bir tarafta 2.03 metre, 113 kilo […]
 • Hakeem “The Dream” Olajuwon
  Kim Daha İyi? İnsanoğlunun genetiğinde var sanırım. Kıyaslamalar hiçbir zaman bitmez. En akıl almaz kişileri bile kıyaslarız. Simmons’ın LeBron’a olan benzerliğini hemen hemen herkes kabul ediyor. LeBron bile, Simmons’ın maçını seyrettiğinde kendini onda gördüğünü belirtti. Lakers’ın efsanevi ismi olan Magic Johnson gibi James ve Simmons da ‘büyük’ oyun kuruculardan. Bir tarafta 2.03 metre, 113 kilo […]
 • DOĞU Konferansı All-Star SEÇİMLERİMİZ!
  Kim Daha İyi? İnsanoğlunun genetiğinde var sanırım. Kıyaslamalar hiçbir zaman bitmez. En akıl almaz kişileri bile kıyaslarız. Simmons’ın LeBron’a olan benzerliğini hemen hemen herkes kabul ediyor. LeBron bile, Simmons’ın maçını seyrettiğinde kendini onda gördüğünü belirtti. Lakers’ın efsanevi ismi olan Magic Johnson gibi James ve Simmons da ‘büyük’ oyun kuruculardan. Bir tarafta 2.03 metre, 113 kilo […]
Paylaş:

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

lebron james

LeBron James’in Hayal Kırıklığı

boston celtics

Boston Celtics’e Sakatlık Şoku!