in

BEĞENDİMBEĞENDİM SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM TERTEMİZTERTEMİZ YORUMSUZYORUMSUZ

LeBron, Oğluyla Oynamak İçin Ne Yapmalı?

Baba-oğul aynı sahada

LeBron James ve LeBron James Jr.’ı Birlikte İzlemek!

Los Angeles Lakers’ın inanılmaz derecede hayalkırıklığı yarattığı 2018-19 sezonu geride kalırken, herkes takımın geleceğine odaklanmış durumda. Tabi ki bu, LeBron James‘in de geleceği anlamına geliyor.

Aslında LeBron tipik olarak istatistiksel açıdan gayet mükemmel bir sezon geçirdi. Fakat, diğer açıdan baktığımızda, LeBron James sadede 50 maça çıktı şu an için ve birçok kez eforunun yet(e)mediği zamanlar gördük. Bunlardan sonuncusu dün gece Hezonja’dan yediği bloktu.

LeBron’un şu ana kadar 50 maça çıktığını söyledik. Bu sayı kariyerindeki en düşük sayı. Her şeye rağmen LeBron henüz “bitmiş” bir oyuncu değil ama bu kasım ayında 35 yaşına gireceği gerçeğini de değiştirmiyor. O, bu oyunun gördüğü en büyük yeteneklerden biri olabilir fakat ölümsüz değil.

16 yıllık kariyeri boyunca 3 şampiyonluk kazanan LeBron’un önceliği artık şampiyonluk kazanmak değil. Eğer böyle olsaydı Lakers’a gitmezdi, değil mi? Kral’ın Los Angeles Lakers için oynama nedeni daha çok dış faktörlere dayanıyor (Bunu sonraki yazılarımızda daha derinlemesine konuşalım). LeBron James’in şu an için halihazırdaki en büyük hedefi oğlu ile aynı sahayı paylaşmak. Ken Griffey ve Ken Griffey Jr.’dan sonra LeBron James ve LeBron James Jr.’ın gelmesi için ne yapılması gerektiğini anlatalım sizlere.

Eğer NBA eskiden olduğu gibi lise oyuncularının drafta katılmasına izin verirse, Bronny James 2023 yılında draft için hazır durumda oluyor. Tabi ki bunu koleje gitmeyeceğini varsayarak söylüyoruz. Fakat LeBron James eğitime çok önem veren bir insan, doğduğu yer olan Akron’daki çocukların öğrenimleri ve yükseköğrenimleri için çok büyük fonlar sağlıyor. Bu sebepten dolayı oğlunun da koleje gitmesini ve orda 1 yıl okuduktan sonra drafta katılmasını isteyebilir. Bu olasılık gerçekleştiğinde ise Bronny James 2024 yılında draft olacaktır.

Bronny James, ekim ayında 15 yaşına girecek ve boyu 181 cm civarında. Bunun anlamı: Babası gibi müthiş bir atlet olamayacak, fiziksel gücünü babası kadar kullanamayacak. Lâkin, Bronny James bu oyun için biçilmiş kaftan, boyundan dolayı kaybettiklerini top hakimiyeti ve şutuyla kapatabilir. LeBron da, oğlunun top hakimiyeti ve şutunun kendisinin o yaşlarda sahip olduğu top hakimiyeti ve şuttan çok daha iyi olduğunu itiraf etmişti. Buna rağmen, Bronny James üst seçimlerden biri ya da “seçilmiş kişi” olmayabilir 17 yaşına geldiğinde ama hâlâ çok iyi bir durumda olmalı, draftlarda üst sıralardan seçilmesi için.

Eğer Bronny James koleje gitmeyip lise mezuniyetinden sonra direkt olarak drafta girerse, LeBron, o sezon başladıktan kısa bir süre sonra 39 yaşına girmiş olacak. 34 yaşında olduğu bu sezonda hâlâ en iyi oyuncular arasında olmasına rağmen 39 yaşındaki bir oyuncudan bu seviyede oynamasını beklemek kesinlikle haksızlık olur. İşte tam da bu sebepten dolayı LeBron James’in bazı özelliklerini geliştirmesi gerekecek. Mesela post pozisyonları daha iyi oynaması, üçlüğünü geliştirmesi gerekecek. LeBron, oyununu, her maç 20 şut deneyen ve topu taşıyan bir isim olmaktan, daha çok pas üzerinden hemen şuta giden bir isim olmaya doğru yönlendirmesi gerekecek. Bu da onun kariyerini uzatacak ve oğlunun draft olacağı takım için daha iyi bir durum olacak.

LeBron James Jr.’ı draft edecek olan takım, bunu yaparken aynı zamanda da LeBron James ile kontrat imzalama durumunu gözardı edemez. Tabi ki hiçbir şey garanti değil. Eğer LeBron serbest oyuncu statüsünde olursa ve oğluyla oynamak isterse, bunu yapacak gücü olur. Fakat 39 yaşında hâlâ bir takım yönetmek isterse, bu durum Bronny James’in takımı için sorun olabilir. Gücü düşmüş, 39 yaşına gelmiş, etkisi artık eskisi kadar olmayan bir efsaneye kim ihtiyaç duyar ve ne kadar ihtiyaç duyar? LeBron James bir görev adamı rolüne bürünmeyi kabul ederse, bu durum daha gerçekci olabilir.

Bu, baba-oğul takımı gerçekleşirse, muhtemelen çok da uzun sürmeyecektir. Tabi ki bu durum Bronny’nin ne kadar yüksekten draft olacağı ile de alakalı. Eğer Bronny’nin takımının şampiyonluk hedefi yoksa, LeBron ve oğlunu daha çok bir arada oynarken izleyebiliriz.

Siz ne düşünüyorsunuz, sizce LeBron ve oğlu birlikte oynayabilecekler mi?

Author Details
Doğma büyüme İzmirli olan Umut Berk, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde İngilizce İşletme ve İngilizce İktisat okuyor. DSİ, Ege Elit ve Dokuz Eylül SK’de profesyonel olarak 10 yıl basketbol oynadı. Basketbol ile ilişkisi ise 2004 yılında bu oyuna aşık olmasıyla başladı.

What do you think?