lebron james
in , , ,

LeBron’u Cavaliers’dan Kovalayan Egomanyak: Dan Gilbert

Dan Gilbert kendi sonunu getiren takım sahiplerinden biri mi olacak?

Bardağı Taşıran Son Damla Mı?

Cleveland Cavaliers’ın sahibi Dan Gilbert ve LeBron James arasında uzun ve bir hayli sancılı bir ilişki var. 2010 senesinde LeBron Cavaliers’dan ayrılacağını açıkladığında Gilbert herkese açık bir şekilde yayınladığı mektupta ona “korkak bir hain” olarak seslenmişti. Geçtiğimiz günlerde LeBron bu mektubun ikinci dönüşüne engel olduğunu, hatta annesinin ve eşinin Gilbert’ın “saygısız” sözleri nedeniyle kararına karşı çıktığını açıkladı. Kral o zaman “Bu ufak önemsiz şeylerle kafamızı kurcalamayalım. Evimize dönüp kendi ismimizden bile büyük olan bir şey yaratalım” diyerek ailesini ikna etmişti. Şimdi Dan Gilbert yine çok saçma bir kararla LeBron’un karşısında ve eğer 2018’de Kral gemiyi terk ederse, tek sorumlusu kendisi olacak.

Kaçırmış olanlar için kısa bir özet ile başlayalım. Geçtiğimiz günlerde Cavaliers’ın kontratı bitmek üzere olan genel yöneticisi David Griffin istifa ettiğini açıkladı. Bunun arkasındaki asıl sebebin Dan Gilbert ile takımın geleceği konusunda anlaşamadığı olduğunu belirtti. Peki bu neden LeBron’u Cleveland’dan kaçırsın?

İşte başlıyoruz.

David Griffin & LeBron James
David Griffin & LeBron James

Başkanların ve yöneticilerin takımlardan istifa etmesi yada kovulması NBA’de olağan bir durum. Fakat bu seferki farklı. En azından LeBron ve Cavaliers için. Geçtiğimiz aylarda LeBron medyaya Griffin’in kontratının uzatılması gerektiğini bir çok kez, farklı şekillerde dile getirdi. Dan Gilbert buna rağmen Griffin’e yeni bir kontrat önermedi. Bunun üstüne Dan Gilbert, David Griffin’in diğer takımlarda açılan yönetici pozisiyonları için görüşmesini engelledi. Son 3 senede takımı 3 kez finallere çıkarmış bir yönetici David Griffin. 47 senelik şampiyonluk kuraklığını bitiren bir yönetici. Ve Gilbert kulüp için bu kadar değerli bir adamla “finansal” açıdan anlaşamadığını söylüyor. LeBron ise bu karardan “şoke olduğunu” ve “hayal kırıklığına” uğradığını belirtirken attığı tweet ise yaptığı işinin gerekli kimseler tarafından takdir edilmediğini anlatıyor.

"Eğer seni kimse takdir etmediyse ben ettim Griff. Umarım Cleveland halkı da etmiştir. Takıma yaptığın her şey için teşekkürler. Bir şampiyonluk kazandık."
“Eğer seni kimse takdir etmediyse ben ettim Griff. Umarım Cleveland halkı da etmiştir. Takıma yaptığın her şey için teşekkürler. Bir şampiyonluk kazandık.”

David Griffin’in bu takım için neler yaptığını biraz daha açalım. Her şeyden önce LeBron, 2014 yılında Griffin ile beraber Cavaliers’a döndü. 2015 yılında NBA Yılın Yöneticisi ödülünde ikinci sırada yer aldı. 2016’daki şampiyonlukta çok büyük paya sahip. Büyük yada küçük her türlü hamlede ustalığını bir çok gösterdi. Andrew Wiggins‘i Minnesota Timberwolves’a yollayarak Kevin Love‘ı getirdi. 2o15 finallerine giden yolda önemli rol oynayan Timofey Mozgov‘u kadroya kattı. New York Knicks kadrosundan ölü gözüken Iman Shumpert ve JR Smith‘i söktü getirdi. Richard Jefferson ve Channing Frye gibi veteranları kadroya kattı. İkisinin de bu takımdaki rolleri tartışmasız büyük. Sadece bu sezon nokta atışı dediğimiz Kyle Korver takasına imzasını attı. Rotasyondan düşmeden takımda rol bulan Derrick Williams‘ı getirdi. Deron Williams‘ı bir şekilde yakaladı. Andrew Bogut sakatlanmasa o da büyük bir başarı sayılabilirdi. Belki de en önemlisi David Blatt‘i sezon ortasında kovup Tyronn Lue‘yu takımın başına getirdi. Evet, bunların hepsini yapan adam David Griffin. Anlayacağınız adam bu işi biliyor.

Golden State Warriors‘ın basketbolu değiştirdiği açıkça belli olurken, yine David Griffin takımın anlayışını 2015 senesindeki sıkışık ve sert oyundan, 2017 senesinde gördüğümüz pace and space’e çevirdi. Bu sene LeBron kariyerinin en efektif hücum senesini geçirdi ve Cavaliers rekor üstüne rekor kırdı. Evet Haziran ayında açıkça gördük ki Kevin Durant hamlesi ile bu raundu Warriors kazandı. Fakat Cavaliers’ın da müthiş bir takım olduğunu, diğer 28 takımdan çok daha üstün olduğunu da gördük. Finalleri kaybetmenin ardından bir kaç gün geçmesinden David Griffin yine kolları sıvadı. Warriors’a kafa tutabilecek bir canavar yaratmak adına Paul George ve Jimmy Butler‘a var gücüyle saldırmaya başladı. David bu hamlesi ile LeBron’a “Takımda kal, biz yine gerekli hamleleri yapacağız” güvenini verdi. Takım ve Griffin arasında öyle bir ilişki vardı ki bu sene Doğu Konferansı şampiyonu olduklarında sahneye onu çağırdılar.

Griffin bütün bunların karşılığında ise Dan Gilbert’ın egosuna takıldı. LeBron ile beraber kazanmayı öğrenmiş birini takımda tutmadı. Takımın sevdiği bir figürü kapı dışarı etti ve belki de sahipliği ettiğin takımın sonunu getirdi.

lebron james

LeBron James “Bana şampiyonluk için gerekli parçaları bulan ve getiren adamı yolladınız” dese, kim ne diyebilir? Kral’ın 2018 senesinde Los Angeles’a taşınacağı dedikodusu her geçen büyüyor. LeBron bu David Griffin kararında “hayal kırıklığı” yaşadığını belirtirken “gelecek ile ilgili endişe duyduğunu” da ekledi. Bu saçma hamlenin zamanlaması ise bu endişenin nedeni. Dan Gilbert’ın o yazdığı hakaret dolu mektuptan beri yaptığı en kötü şey belki de Griffin’i tutmamak oldu.

Şu an takas hareketleri NBA’de görülmemiş bir seviyede. Paul George, Jimmy Butler, Kristaps Porzingis, Blake Griffin, Gordon Hayward dedikoduları havada uçuşuyor. Draft hakkı bulunmayan Cavaliers’ın bu süper starlardan birini kadrosuna katabilmesi için David Griffin gibi işini bilen birine her zamankinden çok daha fazla ihtiyacı var. Elinde olmayan draft haklarını üçüncü bir takımdan bulacak, farklı takımların zayıf noktalarını bilerek onlara odaklanacak, bazılarının iyi niyetini süistimal edecek tecrübeli bir kukla oynatıcısına ihtiyaç var. Fakat Dan Gilbert’ın yerini doldurmak istediği isim ise Chauncey Billups. Yöneticilik geçmişi hiç bulunmayan, ESPN’de yorumculuk yapan eski bir NBA oyuncusu. Adamın o kadar tecrübesi yok ki, eğer Billups bu pozisyona gelirse onun için ayrı bir alt yönetici daha işe alınacak. Bu kişinin görevi Billups’ın tecrübesinin yetersiz kaldığı günlük yönetici işlerini yapmak olacak.

Şaka mı yapıyorsun?

Warriors’a finalde kaybetmişsin. Bir hamle yapman gerekiyor. Kulübün üzerindeki muhteşem başarı baskısı yetmiyormuş gibi 2018’de LeBron’u evde tutmanın baskısı da var. Ve seni 3 kez finale taşımış adamın kontratını uzatmıyorsun öyle mi? Şu an merak ediyorum, takas yapmak isteyen takımlar Cavaliers’da kimi arıyor? Telefonun ucunda bu görüşmeleri kim yapıyor? Diyelim ki Billups, Carmelo Anthony‘i bu takıma gibi saçma bir takas yaptı. (Carmelo’nun bu saatten sonra hiç bir takıma faydası olacağına inanmıyorum) Bunun sorumlusu kim olacak? Billups mı yoksa bunlara izin veren Dan Gilbert mı?

Kral James duygularını ve gururunu bir kerelik kenara koydu. Dan Gilbert’a rağmen Cavaliers’a tekrar döndü. Fakat artık Gilbert’ın saçmalıkları ile uğraşacak vakti yok. Şehrin 50 senedir hasret olduğu şampiyonluğu da getirdi ve mayıs ayında dediği gibi kanıtlaması gereken bir şey de yok. Tek istediği şey Michael Jordan’ı kovalamak, olabildiğince şampiyonluk yaşamak ve ismini tarihe kazımak. Eğer Kral 2018’de ayrılırsa bunun en büyük nedeninin bu karar olacağına inanıyorum. Çünkü Gilbert bu hamlesi ile LeBron’u kovaladığı her şeyden bir adım daha uzaklaştırdı.

Yazar: Renç Korzay

What do you think?