Kuzma Soru-Cevap - Görsel: Her Şey NBA
in , ,

BEĞENDİMBEĞENDİM TERTEMİZTERTEMİZ

Merak Edilenler: Kyle Kuzma ile Soru Cevap!

Kuzma İçini Döktü

Washinton ve Kuzma İçin Yeni Ufuklar

Los Angeles Lakers’ın günah keçisi Kyle Kuzma bu yaz takaslanarak Washington Wizards’ın yolunu tuttu. Özellikle LeBron James’in gelişi ile yeniden rekabetçi olan Lakers’ta Kuzma, her başarısızlıkta hedef tahtasına ilk konulan isim oldu. Bu durumun yanında LeBron ve Davis’in dominantlığında daha fazla kendini gösteremeyeceği de artık ortaya çıkmıştı. Bunun bir sonucu olarak Wizards’a takaslandı.

Taraftarlar nasıl onun hakkında devamlı ileri geri konuşuyorsa Kuzma’nın da söyleyecekleri vardı. Geçtiğimiz günlerde Washington’a gitmek üzere uçağa binen Kuzma, bu sürede taraftarlarla bir soru cevap etkinliği yapmaya karar verdi. Bu yazıda Kuzma’nın verdiği ilginç cevaplara ve Wizards’ta neler yapabileceğine göz atacağız.

Kuzma’ya Gelen Sorular ve Verdiği Cevaplar:

Soru: Şangay’a varmak için kaç saatin var?
Cevap: Bu yıl oraya gitmiyorum. Ama genellikle her yaz gidip orada birçok iş yaparım!

NBA kitlesinin oyuncularla son zamanlarda en çok dalga geçmek için kullandığı araç Çin ligi. Özellikle playofflarda kötü performans gösteren oyunculara ‘’seneye Çin’de forma giyer’’ şakaları yapılmakta. Kuzma da bu şakalardan nasibini bolca aldı.

Soru: Los Angeles’ta özleyeceğin bir yemek mekanı var mı?
Cevap: Nobu Malibu. Washington’da da bir bayileri varmış ama aynı hissi vermez.

Bir Japon mutfağı resotranı olan Nobu Malibu, Los Angeles’ta sahil kenarında bulunmakta. Kuzma büyük ihtimalle bu hissi aramaktan bahsediyor.

Soru: Favori Lakerslı olma anın?
Cevap: #17. (Lakers’ın kazandığı 17. şampiyonluktan bahsediyor)

Soru: Yeni takımında oynamak için seni en çok sabırsızlandıran şey nedir?
Cevap: Kendim Olmak.

Los Angeles’ta geçirdiği süre boyunca Kuzma’yı en çok zorlayan durum buydu. Kendisi olamamak. LeBron ve Davis varken istediği konfor ile oynayamamak. Özgür olmamak. Örneğin 2020 sezonunda LeBron ve Davis’in oynamadığı Thunder deplasmanında 36 sayı ile oynamıştı. Kuzma’nın son 2 sezonuna baktığınız zaman 20-30 sayıları geçtiği maçlarda LeBron ve Davis’ten en az birinin oynamadığını görüyorsunuz. Burada açıkçası tek bir tarafı suçlamak adaletsizlik olur. Ben bunun en büyük nedeninin Kuzma’nın olmak istediği oyuncunun hem Davis’in hem de LeBron’un yaptığı işlerle çakışması olduğunu düşünüyorum.

Soru: Favori Kobe hatıran?
Cevap: Efsanevi muhabbetler.

Soru: Şampiyonluk kazanmanın dışında bir Lakerslı olmanın en güzel anısı?
Cevap: Birinci sınıf mükemmel bir organizasyonun etrafında olmak bile çok fazla hikayeye sebep oluyor.

Burada Kuzma’nın takaslanmış olsa da Lakers organizasyonuna ve ön ofisine ne kadar saygı duyduğunu görebiliyoruz. Lakers’ın istediği serbest oyuncuları kolayca ikna edebilmesinde bu birinci sınıf organizasyonun etkili olduğu da bir gerçek. Takaslanılan bir oyuncunun dahi bu kelimelerle organizasyonu anması büyük bir prestij getiriyor.

Soru: NBA’de olmanın en iyi yanı nedir?
Cevap: Aileme bakmak ve hayallerimi yaşamak.

Soru: Washington’da gelecek sezon senden ne bekleyebiliriz?
Cevap: Geçmiş iki yılda ne yaptıysam daha fazlası. Size bunu söyleyebilirim.

Burada Kuzma’nın Wizards’a net bir kafa berraklığıyla gittiğini söyleyebiliriz. Lakers’taki zincirlerinden ve şampiyonluk baskısından kurtulmanın kendisine iyi geleceğini biliyor gibi.

Soru: Takımın savunmasını geliştirmeyi nasıl planlıyorsun? Geçtiğimiz yıllarda bu konuda harikaydın.
Cevap: Savunma çaba ve yapı ile başlar. 1-2 kişinin yapabileceği bir şey değil. Herkes bu amaca uyacağına taahhütte bulunursa, gelişimi göreceksiniz.

Burada Kuzma’nın oldukça yere basan cevaplar vermesi oldukça etkileyici. Geçtiğimiz iki yılda Lakers savunma istatistiklerinde ligin hep en iyi birkaç takımından biri olmuştu. Bu başarıda koç Frank Vogel’ın takıma aşıladığı savunma kültürü çok değerliydi. Kuzma’nın koç Vogel ile geçirdiği 2 senenin savunma anlayışına katkıda bulunduğunu anlayabiliyoruz.

Soru: Lakers’taki favori bireysel performansın?
Cevap: 3 çeyrekte 41 sayı.

Ocak 2019’da Detroit Pistons karşısında 3 çeyrekte 41 sayı bulan Kuzma bir hücum resitali sunmuştu. Ne tesadüftür ki bu maçta da LeBron James sakatlığı sebebiyle forma giymemişti.

Soru: Bubble’daki favori saha dışı anın?
Cevap: Aslında pek saha dışı değil ama, finallerde 5. maçı kaybettikten sonraki efsanevi maç filmi seansı. Sanırım sonrasında ne olduğunu biliyorsunuz.

2020 NBA finallerinde Lakers 5. maçta Heat karşısında sahadan yenik ayrılmıştı. Bu maçta savunmada yapılan hatalar ve Butler’a karşı getirilmeyen yardım savunması çok konuşulmuştu. O maçın incelendiği film seansında koçlar ve oyuncu-koç LeBron James’in neler yaptığını tahmin edebiliyorum. 6. maçta Lakers Heat’i adeta kilitlemiş ve ilk yarıda sadece 36 sayıya izin vererek soyunma odasına 28 sayı önde gitmişti.

Soru: Basketbol dışında Washington’da seni en çok heyecanlandıran şey ne?
Cevap: Sanat galerileri ve müzeler.

Soru: Bu zamana kadar sahip olduğun en iyi takım arkadaşı?
Cevap: Duds (Jared Dudley) ve bu yakın bile değil.

Lakers’ta takımın abiliğini üstlenen Jared Dudley’nin özellikle genç isimlerle kurduğu iletişim takım kimyası kıymetliydi. Lakers’ın sadece bu yüzden 2 yıldır kontrat verdiğini bile söyleyebiliriz. Bu arada Kuzma’nın Los Angeles’tan ayrılmadan önce yapılan veda yemeğinde bulunan iki takım arkadaşından biri de oydu. Diğer isim ise LeBron James.

Soru: Yeni sezona girerken sahip olduğun mantalite nedir?
Cevap: Tasması olmayan bir pittbull gibi.

Bu cevaptan da Kuzma’nın yeni takımı ve yeni rolünden heyecanlı olduğunu anlayabiliyoruz. Gelin şimdi de Kuzma’nın Wizards’ta neler yapabileceğine göz atalım.

Kuzma’nın Wizards’taki Rolü

Washington Wizards geçtiğimiz sezon 34 galibiyet ve 38 mağlubiyet alarak doğu konferansında son play-off biletini almıştı. Bu süreçte Russel Westbrook’un Bradley Beal ile oluşturduğu dinamik ikili etkili olmuştu. Bildiğiniz üzere Westbrook artık yok. Kyle Kuzma Lakers’tan takım arkadaşları Caldwell-Pope ve Montrezl Harrell ile Wizards’ın başarısı için ter dökecek.

Washington Wizards’ın kadrosuna baktığımızda açıkçası Bradley Beal dışında kimsenin yeri veya aldığı süre garanti değil. Kuzma’nın rol aldığı uzun ve kısa forvet pozisyonlarında ise Denny Avdija, Davis Bertans ve Rui Hachimura’nın dakikaların çoğunu paylaştığını görüyoruz. Burada takımın yeni koçu Wes Anseld Jr.’ın ve takım yönetiminin nasıl bir anlayışta olacağı kritik olacak. Çünkü Wizards’ın vermesi gereken kararlar var. Bradley Beal’ı kaybetmemek için rekabetçi mi olacaklar, yoksa genç isimlere mi yönelecekler? Bu ikilem Kuzma’nın rolünü etkileyecektir.

Wizards’ın rekabetçi olmaya karar verdiği bir senaryoda ilk beşte 2, 3 ve 4 numara pozisyonlarında Beal – Kuzma ve Hachimura’yı yan yana görme olasılığımız yüksek. Aslında rekabetçilikten bağımsız olarak Wizards Hachimura’nın gelişimine büyük önem veriyor. Japon oyuncu geçtiğimiz sezon maç başına 31.1 dakika süre aldı. Wizards zaman zaman Hachimura’yı 5’e kaydırarak Kuzma’nın 4’te oynadığı kısa beşler deneyebilir. Geçtiğimiz yaz yüklü bir kontratla kadroya kattıkları Davis Bertans ise en büyük soru işareti. Sezon içerisinde hayal kırıklığı yaratan Letonyalı oyuncu sadece 7 maçta ilk beşte forma giymişti. Mevcut kadroda Bertans ve Kuzma’nın forma rekabetine girmesi olası bir durum.

Wizards eğer oyuncu gelişimine odaklanırsa geçtiğimiz sezon beklentilerin altında kalan Denny Avdija’ya süre vermeye devam edebilir. İsrailli oyuncu geçtiğimiz sezon maç başına 23.3 dakika süre almıştı. Bu durumda Avdija Kuzma’nın dakikalarından alabilir. Yine de Kuzma’yı Lakers’ta olduğundan daha kolay bir forma rekabeti bekliyor.

Sonuç olarak Kuzma’nın gelecek sezon Lakers’ta bulduğundan daha çok oynama süresi, daha da önemlisi daha çok özgürlük bulacağı kesin. Kuzma’nın 30 dakika dolaylarında süre almasını bekliyorum. Kuzma’nın geçmiş sezonlarına baktığımızda gereken özgürlüğü bulduğunda skor patlamaları bulduğunu görmüştük. Açıkçası gelecek sezon 18-20 sayı ortalamaları ile flörtleştiğini görebiliyorum. Hatta Lakers’ın ondan kolay vazgeçmekle suçlanacağı bir sezon dahi geçirebilir. Prangalarından kurtulmuş bir Kuzma’yı gelecek sezon belki de en çok gelişim gösteren oyuncu ödülüne aday görebiliriz. Kuzma yeni yuvasında neler yapacak birlikte göreceğiz.

 • Diğer Yazıları
Yazar Hakkında
10 yaşında NBA TV’de Kobe – Wade düellosuna denk geldiğinden beri basketbol aşığı.  Makale yazar ve çeviri yapar. Her olaya LeBron James oportünizmi açısından bakar. Ahi Evran Üniversitesinde Tıp eğitimine devam etmektedir.
  Bill Russell: Hak, Eşitlik ve Basketbol Emekçisi
  Washinton ve Kuzma İçin Yeni Ufuklar Los Angeles Lakers’ın günah keçisi Kyle Kuzma bu yaz takaslanarak Washington Wizards’ın yolunu tuttu. Özellikle LeBron James’in gelişi ile yeniden rekabetçi olan Lakers’ta Kuzma, her başarısızlıkta hedef tahtasına ilk konulan isim oldu. Bu durumun yanında LeBron ve Davis’in dominantlığında daha fazla kendini gösteremeyeceği de artık ortaya çıkmıştı. Bunun bir […]
  Kevin Durant İçin Muhtemel Adresler
  Washinton ve Kuzma İçin Yeni Ufuklar Los Angeles Lakers’ın günah keçisi Kyle Kuzma bu yaz takaslanarak Washington Wizards’ın yolunu tuttu. Özellikle LeBron James’in gelişi ile yeniden rekabetçi olan Lakers’ta Kuzma, her başarısızlıkta hedef tahtasına ilk konulan isim oldu. Bu durumun yanında LeBron ve Davis’in dominantlığında daha fazla kendini gösteremeyeceği de artık ortaya çıkmıştı. Bunun bir […]
  DeAndre Ayton Bilmecesi
  Washinton ve Kuzma İçin Yeni Ufuklar Los Angeles Lakers’ın günah keçisi Kyle Kuzma bu yaz takaslanarak Washington Wizards’ın yolunu tuttu. Özellikle LeBron James’in gelişi ile yeniden rekabetçi olan Lakers’ta Kuzma, her başarısızlıkta hedef tahtasına ilk konulan isim oldu. Bu durumun yanında LeBron ve Davis’in dominantlığında daha fazla kendini gösteremeyeceği de artık ortaya çıkmıştı. Bunun bir […]
  Luka Doncic ve Sakatlığı: Sakatlık Raporu 2022
  Washinton ve Kuzma İçin Yeni Ufuklar Los Angeles Lakers’ın günah keçisi Kyle Kuzma bu yaz takaslanarak Washington Wizards’ın yolunu tuttu. Özellikle LeBron James’in gelişi ile yeniden rekabetçi olan Lakers’ta Kuzma, her başarısızlıkta hedef tahtasına ilk konulan isim oldu. Bu durumun yanında LeBron ve Davis’in dominantlığında daha fazla kendini gösteremeyeceği de artık ortaya çıkmıştı. Bunun bir […]

What do you think?