in

BEĞENDİMBEĞENDİM YOK ARTIK!YOK ARTIK! TERTEMİZTERTEMİZ YORUMSUZYORUMSUZ SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM HAHAHAHA

Michael Jordan’ın Bilinmeyen Hikayesi!

Majesteleri’nin Duygulandıran Anısı

Jordan’ın Zayıf Yönü!

Michael Jordan! Basketbola ilgi duya veya duymayan herkesin tanıyacağı bir isim. Kendi markasını oluşturmuş ve yaptıklarıyla basketbolun en tepesine oturmuş bir kariyer. NBA’deki Michael Jordan’lı zamanları anlatmaya kalksan günler sürer. Jordan’ın muazzam kariyerinin arkasında yatan sayısız hikayeler var. Bu yazıda MJ’in muazzam kariyerinin dışında, onun neden bu kadar çok sevildiğini anlatan bir hikaye göreceksiniz. Bu hikaye, Michael Jordan’ın kazandığı saygıyı nasıl kazandığının hikayesidir.

Beyzbolcu bir babanın çocuğu olan Jordan, babası tarafından beyzbol oynayama yöneltildi. Fakat basketbola olan sevgisi daha ağır bastı ve kendi sevdasını takip etmeyi tercih etti. Basketbol topunu ilk eline aldığı anda bu spora ne kadar aşık olduğunu anlaması, babasının beyzbol oynamasını istemesini kafasından atması ve her gece basketbol topunu alıp antrenman yapması, onun gelecekte bir gün çok büyük yıldız olacağının sinyallerini veriyordu. Jordan’ın hayallerinde bir gün NBA’de oynamak vardı.

Yazar Roland Lazenby 2014 yılında ‘‘Michael Jordan; Hayat” isimli biyografi kitabını yayımladı. Bu kitapta MJ’in sayısız ilgi çekici hikayelerinden biri yer alıyor. Jordan, 23 Temmuz 1993’te hayatının en kara gününü yaşadı. Babası James Jordan‘ı silahlı bir saldırı sonucu kaybeden Michael, bu olayın sonunda basketbolu bırakma kararı verdi. Babası, onun hep beyzbolcu olmasını istemişti. O yüzden bir basın toplantısı düzenleyip basketbolu bıraktığını ve beyzbol oynamaya karar verdiğini açıkladı. 1994’te Birmingham Barons takımı ile 127 maça çıkan Jordan felaket bir beyzbol sezonu geçirdi. 127 maçta sadece 3 kez tribüne topu (home run) yollayabildi. Bunun yanında 114 kez ıska atışlar (strike out) sonucu devredışı kaldı. 1995’te beyzbolu oynayamadığını anlayan Majesteleri, basketbola geri dönme kararı aldı.

Her şey bu geri dönüşten sonra başladı. Babasının kaybını çok kötü bir olay sonucunda yaşayan Jordan’ın zayıf bir noktası gelişti. Jordan, babası tarafından şiddet veya kötü muamele gören çocuklara destek olmaya, onlara daha da özen göstermeye başladı. Jordan’ın efsane olmasını sağlayan ama pek de bilinmeyen bir hikaye de mevcut. Bu hikayeden sonra, Jordan’ın neden bu kadar saygıdeğer bir kişi olduğunu, basketbol dışı perspektiften daha net bir şekilde göreceksiniz.

Oynadıkları bir maçta kuralları hiçe sayan Jordan, yüzü babası tarafından yakılan bir çocuğu Bulls bench’ine oturttu. Maç günü Bulls bench’inde oturan bir diğer isim de yardımcı koç Bach‘tı. Bach, Jordan’ın çocuk ile olan ilişkisine hayran kaldı ve Jordan hakkında şunları söyledi:

”O her zaman insanlar ve çocuklarla konuşurdu, hiç kimseyi geri çevirmezdi. Onun ne kadar güçlü bir kişiliği olduğunu asla kestiremezdim. Çocuklar, felaket veya kötü bir olayla karşılaşıyor, gaddarca muamele görüyor ve öldürülüyordu. MJ’in, yüzü babası tarafından yakılmış bir çocuğu gördüğünü hatırlıyorum. Çocuğu maçtan önce United Center’a getirdiler. Michael soyunma odasında çocukla sohbet etti. O gün sadece çocukla konuştu. Çocuğun inanılması güç bir şekilde yüzü yanmıştı ve Michael sadece onunla konuştu. Onu, maç boyunca bench’e oturttu. Çocuk, içindekileri dışına vurarak ‘Michael, bu şutları sıçrayarak nasıl atıyorsun?’ diye sordu. Tam o sırada NBA’in resmi görevlilerinden biri geldi ve Michael’a ‘Michael, bu çocuğu benchte oturtamazsın bu lig kurallarına aykırı!’ dedi. Michael görevliye bakara ‘O zaten kenarda.’ dedi. Takım molasında yanımızdan ayrılarak konuşmak için çocuğun yanına gitti. Tam o sırada John Paxson’un göz yaşlarıyla baktığını hatırlıyorum ve benim de gözlerim dolmuştu, çünkü çocuğun yüzü çok kötü bir şekilde yanmıştı. İşte bu yüzden o en iyisi. Bunu çoğu kez tekrarladı. O harika bir adam.”

Evet, Michael Jordan o gün NBA kurallarını ihlal etti. Ancak bu bir süper yıldızın yapması gereken bir kural ihlaliydi. Bütün çocukların hayranlıkla izlediği ve bir gün onun gibi olmak istediği oyuncular vardır. Bazı durumlarda yaptıklarıyla, reaskiyonlarıyla örnek olurlar. İşte, Jordan da bu olayla beraber basketbolcu kimliğinin yanında insanlığıyla da örnek oldu.

What do you think?