in

BEĞENDİMBEĞENDİM SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM

MIP Yarışı Ne Durumda?

En Çok Gelişme Gösterenler!

Her Kulvarda Tam Rekabet!

NBA’de normal sezonun üçte birini geride bıraktık. Normal sezon ödüllerinden MIP (Yılın En Çok Gelişme Gösteren Oyuncusu) ödülü için de bazı isimler ön plana çıktı. MVP yarışını herkes her sene heyecanla takip eder ancak sıkı NBA takipçileri için MIP de en çok heyecan veren mücadelelerden biridir. MVP yarışının aksine adayların kim olacağını sene başından tahmin etmek zordur; herkesin bildiği, sevdiği, hayran olduğu kişilerden çok “Wonderkid”lerin yarışıdır bu. Sene başından beri dikkatle takip edip, bir yıldızı henüz parlamadan keşfetmek çabasıyla takip edilir. “Herkesin zaten önceden bildiği” değil, “herkesi şaşırtan ama sizin önceden bildiğiniz” adaylar yakalanmaya çalışılır. Ana akım medyada çok görülmeyen ancak sizin çok sevdiğiniz o oyuncu gerçekten bir patlama yapıp ve herkesin dikkatini topladığında “Ben bu işi biliyorum” dedirtir insana. Benim sezon başlamadan önce kendime belirlediğim “Wonderkid”lerimden bu listeye giren oldu, umarım sizinkiler de size bu hazzı yaşatıyordur.

Şimdi gelelim en çok gelişim gösteren oyuncu adaylarımıza:

Shai Gilgeous-Alexander

2007’den beri ligdeki ikinci yılı olan (sophomore) oyunculardan MIP adayı kazanan olmadı. Oyuncuların ikinci senesinin birinci senesinden daha iyi olması, kişinin NBA’e yeni yeni alışabilmesi ile ilişkilendiriliyor genelde. Ben Shai Gilgeous-Alexander’ı bu listeye aldım çünkü geçen seneye göre sadece uyum sağlayıp verimliliğini arttırmadı; sahadaki duruşu, kadrodaki yeri, takımdaki rolü değişti. Maç başı kullandığı şut sayısı 8.7’den 15.4’e, sayı ortalamasını da 10.8’den 19.1’e çıkardı. Geçtiğimiz sene Clippers’ta 26.5 dakika ortalama süre bulduğu 82 maç süresince, onun sahada olduğu dakikalarda takımının +/- değeri -109 oldu. Bu sene ise 27 maçta 13 galibiyetle devam eden takımında, maç başı 35.4 dakika süre bulan Alexander sahadayken Thunder takımı +11 +/- değeri bulmayı başardı.

Devonte’ Graham

Listeye aldığım ikinci senesinde olan ikinci oyuncu ise Graham oldu. Geçen sene 34. sıradan draft edilen, tavanı yüksek görünmeyen ve az süre alıp kısıtlı katkı yapması tahmin edilen oyuncu, bu sene rolünde radikal bir değişiklik yapılmasını sağladı. Maç başı sayısını 4.7’den neredeyse 4’e katlayarak 19.3’e çıkaran Graham, ribaund sayısını 1.4’ten 3.7’e ve asist sayısını da 2.6’dan 7.5’e çıkarmayı başardı. Şut yüzdesini %34’ten %39’a çeken Graham, üçlük yüzdesinde de %12’lik bir iyileşme ile %40 seviyesine ulaştı.

Luka Doncic

Aslında onun yeri artık MVP tartışmaları. Hepimizi korkutan sakatlığının ardından çok daha güçlü dönmesini umduğumuz büyülü çocuk Luka, bu listeye alacağım son sophomore (Ligdeki 2. Yılını oynayan oyuncu).Geçen sene yılın çaylağı olan, yakın zamanda da muhtemelen MVP ödülüne ulaşacak olan Luka bu sene de bu ödülü cebine koyarsa şaşırmam. Maç başı oynadığı dakika aynı kalmasına ve kullandığı şut sayısı maç başına sadece 2.9 artmasına rağmen; sayı ortalamasını 21.2’den 29.3’e, asist ortalamasını 6.0’dan 8.9’a ve ribaund ortalamasını da 7.8’den 9.6’ya çekti Doncic. Bunu yaparken üçlük atış yüzdesi sabit kalırken toplam şut yüzdesi 43’ten 48’e yükseldi.

Bam Adebayo

Miami’de Hassan Whiteside’ın takımdan gidişi ile kadroda daha büyük bir rol edinen Adebayo bunun karşılığını verdi. Maç başı sayısını 8.9’dan 15.7’ye, bloğunu 0.8’den 1.3’e, ribaundını 7.3’ten 10.6’ya, asistini 2.2’den 4.6’ya yükseltti. Ayrıca geçen sene oynadığı 82 maçın sadece 28’ine ilk 5 başlayan Adebayo bu sezon ise listeye adı ilk yazılan isimlerden oldu, 30 maçın tamamına ilk 5 başlamayı başardı.

Pascal Siakam

Bu listede bulunması en ilginç kişilerden birisi de kuşkusuz Siakam: Çünkü o bu ödülün geçtiğimiz sezondaki sahibi. DeRozan-Kawhi takası ile takım kimyası değişen, büyük maçlarda bocaladığı için bir yere varamayacağı korkusunu yenen Toronto, takımca farklı bir seviyeye çıkmıştı. Sezonu şampiyonlukla bitiren takımın oyuncularında oluşan bu kazanma mentalitesi, Kawhi Leonard’ın serbest kaldığı dönemde takımdan ayrılması ve yerine başka bir süperstar getirilmemesine rağmen kaybedilmedi. Geçen sene Kawhi etrafında yükselişe geçen Pascal, bu sene takımın birinci adamı rolüne geçti ve yükselişini sürdürdü. Maç başı 2.7’si üçlük çizgisinin gerisinden olmak üzere 11.8 şut deneyen Siakam, bu sene 6.3’ü üçlük olmak üzere maç başı 20.5 şut denemesi yapıyor. Takımın yeni yıldızı olarak oyun sıkıştığında sorumluluk alan ve zor şutları üstlenen Pascal’ın şut yüzdesi %55’ten %46’ya kadar gerilemiş durumda. Üçlük atışlarındaki isabeti %37’den %39 seviyesine çekerek, toplam şut yüzdesindeki düşüşün bir kısmını telafi ediyor. Maç başı sayısını 16.9’dan 25.1’e çıkartan Siakam, ribaund ortalamasını 6.9’dan 8’e, asist ortalamasını ise 3.1’den 3.6’ya çekmeyi başardı.

Fred VanVleet

Toronto’nun geçen seneki yükselen kadrosunda bulunan ve bu sene de yükselişi sürdüren VanVleet; ilk sezonunda maç başı 2.9, geçen sene 11 sayı bulmaktayken şuan itibariyle maç başı 17.8 sayıya yükselmiş durumda. Kariyerinin başında maç başı 0.9 asist yapan Fred, geçen sene itibariyle 4.8 asist olan bu istatistiğini bu sezon maç başına 7 asiste kadar arttırdı. Savunmada gösterdiği eforla da takdir toplayan oyuncu maç başı 36.4 dakika sahada kalırken bu sezonun tüm maçlarına ilk 5 başladı.

Brandon Ingram

Lige ilk girdiğinden beri kendisinden beklentiler çok yüksek olan Ingram, sahada çizdiği hırssız profil ve gösterdiği istikrarsız oyunla bu eşiği aşağı çekmişti. Lakers’ın geleceği olacak, takımı yükseltecek dendi olmadı. Çok yalnız kalıyor, yanına potansiyelli bir oyun kurucu gelsin dedi herkes, Lonzo geldi gene olmadı. Başlarında bir lider olsun, mental yükü kaldıramıyor denildi, takıma LeBron James katıldı, Ingram gene olmadı. Geçen sene ortaya çıkan kan hastalığı ile kariyeri bitme tehlikesi yaşayan genç oyuncunun asla parlayamayacağı kesin gibi görülüyordu. Geçen sene Lakers’tan takaslanış sürecindeki drama ile iyice morali biten eski Laker yeni Pelican gençlerinden Brandon Ingram sonunda ayağa kalktı ve savaşmaya başladı. Zion’ın da sakatlanmasıyla takımın birincil opsiyonu olan Ingram hem sahada liderlik yapabiliyor, hem kritik anlarda sorumluluk alabiliyor hem de gerçekten sıkı bir mücadele ediyor. Maç başı ortalamalarından; sayıyı 18.3’ten 25’e, asisti 3’ten 3.8’e, ribaundı 4.3’ten 6.3’e, üçlük deneme sayısını 1.8’den 5.6’ya ve üçlük yüzdesini %33’ten %39’a yükseltti.

Jason Tatum

Tatum, 2017 draftlarının 3 numarası olarak lige girdiğinden beri umut ve keyif veren bir seviyede oynadı, düzenli de bir gelişim göstermekte. Bu sezon içinde geçen seneye göre çok radikal bir iyileşme yaşadı diyemeyiz ancak Kyrie-Kemba takasının ve Rozier’ın ayrılışının ardından çok daha az bireysel oynayan bir yıldızın etrafında toplanan Boston gençleri, takımdaki kavgaların da son bulmasıyla kendilerini daha çok gösteriyorlar bu sezon. Tatum kullandığı şut sayısını 5.9’dan 7.9’a çıkardı ancak üçlük yüzdesi %37’den %35’e, şut yüzdesi ise %45’ten %42’ye düştü. İlk sezonunda %48’le şut, %43’le üçlük atan Tatum için bu yüzdeler her sene düşmekte olsa dahi bulduğu sayı her sezon arttı. Bu sezon maç başı 21.6 sayıyla oynayan Tatum, diğer istatistiklerini ise yakın seviyelerde tuttu.

Jaylen Brown

Boston’da oluşan yeni boş rollere adımını atan diğer isimse Jaylen. 2016 draftı 3 numarası Jaylen, çaylak senesinde beklentilerin çok altında kalmıştı. Bir sonraki sene iyi bir sıçrayış yaptıktan sonra geçen seneyi istatistiksel olarak stabil seviyede geçirdi, hatta biraz düşürdü. Bu sezondaysa birçok alanda farkedilir bir artış yaşayan Jaylen Brown da bu listeye giren isimlerden birisi. Geçen sezondan bu sezona maç başı ortalamalarda sayıyı 13’ten 19.8’e, asisti 1.4’ten 2.4’e, ribaundı 4.2’den 7’ye, üçlük yüzdesini %34’ten %37’ye ve toplam şut yüzdesini %47’den %51’e yükseltmeyi başardı. Ağırlığını koyarak takımına kazandırdığı maçlar da olan Jaylen Brown, bu sene taraftarına daha çok güven veriyor.

Yazının buraya kadar kısmında olabildiğince tarafsız şekilde, istatistik destekli olarak aktardım bilgileri ancak bitirmeden önce şahsi sıralamamı yapmak istiyorum. Şu ana kadarki MIP yarışı bence şöyle sıralanıyor:
1. Devonte’ Graham
2. Brandon Ingram
3. Shai Gilgeous-Alexander
4. Pascal Siakam
5. Bam Adebayo
6. Luka Doncic (Aslında Doncic’in yükselişi bu listenin zirvesinde ama sezon sonunda onu MVP finalistleri arasında göreceğimizi tahmin ettiğim için, buraya girmeyeceğini düşünüyorum.

 • Diğer Yazıları
Yazar Hakkında
2002 yılında Toronto’da izlediği Vince Carter Charity All-Star maçından beri NBA hastası. Geniş bir forma koleksiyonuna sahip. 10 senedir Teksas’da yaşıyor ve Houston Rockets taraftarı. AAU Lise seviyesinde 2013 Teksas eyalet şampiyonu takımın baş antrenörü idi. En sevdiği oyuncu Ben Wallace. 2004 senesinden beri de fantazi basketbol oynuyor.
  2022 Yaz Transfer Dönemindeki Her Hamle: TRANSFER REHBERİ
  Her Kulvarda Tam Rekabet! NBA’de normal sezonun üçte birini geride bıraktık. Normal sezon ödüllerinden MIP (Yılın En Çok Gelişme Gösteren Oyuncusu) ödülü için de bazı isimler ön plana çıktı. MVP yarışını herkes her sene heyecanla takip eder ancak sıkı NBA takipçileri için MIP de en çok heyecan veren mücadelelerden biridir. MVP yarışının aksine adayların kim […]
 • NBA takas
  2022 Transfer Dönemindeki Her Hamle: TRANSFER REHBERİ
  Her Kulvarda Tam Rekabet! NBA’de normal sezonun üçte birini geride bıraktık. Normal sezon ödüllerinden MIP (Yılın En Çok Gelişme Gösteren Oyuncusu) ödülü için de bazı isimler ön plana çıktı. MVP yarışını herkes her sene heyecanla takip eder ancak sıkı NBA takipçileri için MIP de en çok heyecan veren mücadelelerden biridir. MVP yarışının aksine adayların kim […]
  2021 Transfer Dönemindeki Her Hamle: TRANSFER REHBERİ
  Her Kulvarda Tam Rekabet! NBA’de normal sezonun üçte birini geride bıraktık. Normal sezon ödüllerinden MIP (Yılın En Çok Gelişme Gösteren Oyuncusu) ödülü için de bazı isimler ön plana çıktı. MVP yarışını herkes her sene heyecanla takip eder ancak sıkı NBA takipçileri için MIP de en çok heyecan veren mücadelelerden biridir. MVP yarışının aksine adayların kim […]
 • stephen curry quiz
  Stephen Curry’i Ne Kadar İyi Tanıyorsun? Her Şey NBA Quiz!
  Her Kulvarda Tam Rekabet! NBA’de normal sezonun üçte birini geride bıraktık. Normal sezon ödüllerinden MIP (Yılın En Çok Gelişme Gösteren Oyuncusu) ödülü için de bazı isimler ön plana çıktı. MVP yarışını herkes her sene heyecanla takip eder ancak sıkı NBA takipçileri için MIP de en çok heyecan veren mücadelelerden biridir. MVP yarışının aksine adayların kim […]

What do you think?