Geçmiş ve Günümüz, Muhteşem İkililer - Görsel: Her Şey NBA
in

BEĞENDİMBEĞENDİM TERTEMİZTERTEMİZ YORUMSUZYORUMSUZ

Muhteşem İkililer: Ya Birlikte Oynasalardı?

Takımların Efsane Kadroları

Tüm Zamanlar Kadrosundaki En İyi İkililer

NBA bugüne kadar harika takımlar gördü. Bu takımların nefis oyuncuları vardı. Her pozisyonda en iyi oyuncualar seçildi. Birçok oyuncu oyuna yenilik getirdi. İmza hareketler nesilden nesile yayıldı. Takımlar “Franchise*” oyunculara sahip oldular. İş hayatı günümüzde daha baskın olsa da, geçmişte oyuncular takım uğruna yıllarını vermeye hazır bir şekilde imzalar attılar. Yıllarca forma terlettiler ve takımlarına her şeyini vererek efsaneleştiler. Aynı durum günümüz için de söz konusu. Oyuncular “Bu bir iş.” Mentalitesine hala alışamamakla birlikte, takımları için varını yoğunu ortaya koyuyorlar. Peki günümüz oyuncuları ile eski oyuncular aynı takımda olsaydı? Milwaukee’nin efsane isimi ile günümüz Milwaukee kadrosundaki en iyi oyuncu aynı dönemde oynasaydı, nasıl olurdu? Makalemiz tam olarak bu noktaya odaklanıyor. Hazırsanız, başlayalım.

*Franchise Player, takımın tarihine kazınacak potansiyelde olan oyunculara verilen unvan.

Milwaukee Bucks: KAJ x Antetokounmpo

İsmi oldukça uzun iki isimle başlayalım. NBA’in en çok sayı üreten ismi Kareem Abdul Jabbar ve Shaquille O’Neal’ın bile “Benden daha dominant.” dediği Giannis Antetokounmpo aynı takımda oynasaydı ne olurdu? Kareem Abdul Jabbar, Bucks formasında 6 sezon oynadı. Bu 6 sezonda 30.4 sayı, 15.3 ribaunt, 4.3 asist, 3.4 blok ortalamalrıyla oynadı. 6 sezon, 467 maç…6 sezonun böyle güzel ortalamalara sahip olması oldukça büyüleyici bir durum. Peki Giannis ne durumda? Giannis Antetokounmpo, Milwaukee Bucks forması ile 580’den fazla maça çıktı. 2013’te başladığı NBA kariyerine son hız bir şekilde devam ediyor. Bu 580+ maçta Giannis; 20.9 sayı, 9.1 ribaunt, 4.5 asist ve 1.3 blok ortalamalarıyla oynadı ve üzerine koymaya devam ediyor. Giannis’in dominantlığı, gücü ve Kareem Abdul Jabbar’ın savunulmaz Skyhookları ile pota altına hem ofansif olarak hem defansif olarak her sene şampiyonluk adayı olabilecek bir ikili olabilirdiler.

Kareem Abdul Jabbar’ın kariyerine daha detaylı bakmak için tıklayınız.

Giannis Antetokounmpo’nun kariyerine daha detaylı bakmak için tıklayınız.

Philadelphia 76ers: Allen Iverson x Joel Embiid

Allen Iverson ve günümüzün en iyi Sixers oyuncusu (Furkan Korkmaz’dan sonra) Joel Embiid. Allen Iverson’ın ne denli etkileyici bir oyuncu olduğunu birçoğumuz biliyor. Dilerseniz Sixers kariyerindeki başarılara, ardından bu ikilinin yaratabileceği sinerjiye bakalım. Allen Iverson, 96’ Draft’inde ilk sıradan 76ers ekibine katıldı.12 sezon boyunca Sixers’ta oynadı. Bu 12 sezonda; 27.6 sayı, 3.9 ribaunt, 6.1 asist, 2.3 top çalma ile oynadı. Zorluklarla dolu bir hayatı vardı. Erken yaşta NBA’den emekli olmak zorunda kaldı. Ancak Hall of Fame oldu ve tarihe kazındı. Joel Embiid ise sakatlıkları dolayısıyla kariyerine 22 yaşında başlayabildi. Philly ekibi ile 250 maçı devirdi. Bu süreçte 24.8 sayı, 11.3 ribaunt, 3.1 asist, 1.7 blok ortalamalarıyla oynadı ve bunun üzerine katmaya devam ediyor. Allen Iverson’ın asıl pozisyonu şutör gard iken, kendisi uzunca bir süre oyun kurucu oynadı. Muhteşem bir oyun kurucu, dışta ve içeride harikalar yaratan bir oyuncu olan Iverson ve diğer köşede pota altını ofansif ve defansif açıdan darmaduman eden Embiid…Bu ikili, listemizin en güçlü ikililerinden biri. Bakalım sizin favoriniz hangisi olacak.

Allen Iverson’ın kariyerine daha detaylı bakmak için tıklayınız.

Joel Embiid’in kariyerine daha detaylı bakmak için tıklayınız.

Denver Nuggets: Carmelo Anthony x Nikola Jokic

Biri döneminin en iyilerinden biri, diğerinin ise şapkadan tavşan çıkarmakta üstüne yok! Carmelo Anthony ile Nikola Jokic birlikte oynasaydı nasıl olurdu? Jokic, oyun tarzı çok marjinal bir pivot oyuncusu. Top dağıtmayı seven, şutu yeterli derecede bulunan, atletik smaçlardan ziyade rakibin aklını karıştırmayı seven bir uzun oyuncu. Carmelo Anthony ise topu elinde tutmayı seven, orta mesafesi kuvvetli, son topu vermekten çekinmeyeceğiniz bir oyuncu. İkisi birlikte oynasaydı, Jokic’in top dağıtma özelliği güzel bir sinerji oluşturabilirdi. Carmelo Denver döneminde şu ortalamalarla oynadı: 24.8 sayı, 6.3 ribaunt, 3.1 asist, 1.1 top çalma. Genç Melo, 8 sezonluk Denver kariyerinde Allen Iverson gibi biriyle dahi oynasa da, şampiyonluk göremedi. Savunmasının ölümcül olduğu anlar oldu. Kobe Bryant’ı konferans finalinde kilitledi. Ancak başarı yolunu bir türlü tamamlayamadı. Yanında Jokic olsaydı ne olurdu? Jokic, 2015 yılından beri parkelerde forma terletiyor. 450 maç barajını geçen Joker; 18.4 sayı, 9.8 ribaunt, 6 asist, 1.1 top çalma ve 0.7 blok ile oynuyor. Henüz Denver’dan başka bir rotayı benimsemedi ve sezon sezon daha iyiye ilerliyor. Dileriz ki şampiyonluk yaşamadan kariyerini bitirmez. Ancak bu ikili birlikte oynasaydı şampiyon olabilirler miydi? En fazla nereye kadar ilerleyebilirlerdi? Sinerjilerinin düşük olabileceğini düşünüyorum fakat, şampiyonluk mentalitesine bürünmüş bu iki isim benim dediğimin aksine harika işler başarabilirdi. Siz ne düşünüyorsunuz?

Carmelo Anthony’nin kariyerine daha detaylı bakmak için tıklayınız.

Nikola Jokic’in kariyerine daha detaylı bakmak için tıklayınız.

Boston Celtics: Larry Bird x Jayson Tatum

Bir tarafta Boston efsanesi, Hall of Famer, 3 kez NBA şampiyonu, 12 kez All – Star, 3 kez MVP, sadık mı sadık Larry Bird öteki tarafta ise; 2017’de kariyerine başlayan, her geçen sene kendine katan, henüz 2 kez All – Star olan Jayson Tatum. Bu iki isim Boston adına harika işler başardı. Larry Bird, efsanevi kariyerini sadece Boston’da geçirirken, Tatum Lakers taraftarı olmasına rağmen Boston’da kariyerini sürdürüyor. 25 sayı ortalaması barajını geçen Tatum, bu sene enfes işler başardı. Tatum, güncel liste ile, 26.4 sayı, 7.4 ribaunt, 4.3 asist ile oynuyor. Larry Bird ise 24.3 sayı, 10 ribaunt, 6.3 asist ortalama ile kariyerini tamamladı. Peki nasıl bir ikili olurlardı? İkisi de forvet oyuncusu. Dolayısıyla bu durum sinerji oluşturmayı bir kademe daha güç kılıyor. Günümüzde LeBron – Davis ikilisi olsa da, bu LeBron’un oyun tarzından kaynaklanıyor. LeBron top dağıtmayı, lider olmayı çok iyi becerdiği için iki forvet sinerji oluşturabiliyor. Bu durum Larry Bird ve Jayson Tatum kompozisyonunda geçerli olmayabilirdi. İkisi de takımlarının “skor opsiyonu” olduğu için, şutu en çok kullanan isimler, yine kendileriydi. Dolayısıyla bu ikili bireysel olarak oldukça başarılı olsa da, ikili olma konusunda pek de iyi sonuçlar veremeyebilirlerdi. Siz ne düşünüyorsunuz?

Larry Bird’ün kariyerine daha detaylı bakmak için tıklayınız.

Jayson Tatum’ın kariyerine daha detaylı bakmak için tıklayınız.

Golden State Warriors: Wilt Chamberlain x Stephen Curry

NBA’in altını üstüne getiren, kendine ait rekorlar kitabı bulunan, her türlü istatistik çılgınlığına ulaşmış Wilt Chamberlain ve diğer köşede üçlük atmayı farklı bir boyuta taşıyan, oyuna yenilik getiren, mesafe kuralını ortadan kaldıran cambaz Stephen Curry. Bir Her Şey NBA yazarı olarak, bu listede taraflı olduğum noktaya geldik. Eğlenme niyetiyle yapılan bu listedeki en iyi ikili, bana göre bu ikili. Eğer Wilt Chamberlain ve Stephen Curry aynı takımda oynayabilseydi, art arda yıllarda şampiyonluklar yaşabilirlerdi. Curry işin oyun kuruculuk, şutörlük, skor görevini üstlenirken; Chamberlain de keza skor, ribaunt ve savunma noktalarında harikalar yaratabilirdi. Basketbol bir takım oyunu. Ancak bu ikili o kadar güçlü olurdu ki 2’ye 5 oynadıkları kompozisyonda bile tehlike olabilirlerdi. Wilt Chamberlain 1045 maçta 30.1 sayı, 22.9 ribaunt, 4.4 asist ortalamalarını kaydetti. Akıl alır gibi değil. Stephen Curry ise 750+ maç barajını geçti. Bu süreçte 24.2 sayı, 4.6 ribaunt, 6.5 asist ortalamalarını kaydetti. Bizim favorimiz bu ikili, sizinkisi hangisi?

Wilt Chamberlain’in kariyerine daha detaylı bakmak için tıklayınız.

Stephen Curry’nin kariyerine daha detaylı bakmak için tıklayınız.

NBA, takım tarihlerine, istatistiklere ve oyunculara oldukça önem gösteren bir kuruluş. Bunu oldukça dengeli bir şekilde bize sundukları gibi, ellerinde her türlü detayı tutuyorlar. Bu sporu sevmek güzel; ancak bunu NBA takip ederek yapmak, çok daha güzel. Daha güzeli nedir biliyor musunuz? Bu sporu Her Şey NBA ile takip etmek! Sağlıcakla kalın!

What do you think?