in ,

BEĞENDİMBEĞENDİM TERTEMİZTERTEMİZ YOK ARTIK!YOK ARTIK! CuteCute HAHAHAHA SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM CryCry YORUMSUZYORUMSUZ AngryAngry

NBA All Star: Rezalet Seçimler ve Marka Değerinin Önemi

NBA All Star seçimleri maksimum ne kadar saçmalayabilir?

NBA All Star mantığına baktığımızda, o sezonun “en iyi” oyuncularının seçilerek aralarında maç düzenlenen bir organizasyon olarak tanımlayabiliriz. Fakat bazı durumlarda isminizin marka değeri, oyununuzun önüne geçebilir.

Son yıllarda oldukça tartışılan NBA All Star, kalitesiyle şaşırttığı kadar seçimleriyle de şaşırtabiliyor. Bu yazımızdaysa tam olarak bunu, en düşündürücü NBA All Star seçimlerini göreceğiz.

Sosyal medyanın önemini kanıtladığı son All Star seçimi listemizde yok, ancak bahsetmeden geçmek doğru olmaz. Bu isim, K-POP kitlesinin gücünü ve NBA’in karar mekanızmasında söz sahibi olabileceğini gösteren Andrew Wiggins. All Star seçilmesini beklediğimiz oyunculara göre bir hayli düşük istatistiklere sahip. Ancak yine de All Star formasını terletmeyi başardı. Kısa bir örnek göstermemiz gerekirse: All Star haftasına girerken ilk 5 seçilen oyuncular maç başına 25.7 sayı ortalaması tuttururken Andrew Wiggins’de bu sayı yalnızca 18.2. Oyununu sahanın iki tarafında da geliştirmiş olması takdir edilmesi gereken bir olay. Fakat bu takdirin All Star olması geride kalan oyuncuların hakkını yemiş olabilir.

Bu olayı özel olarak anlatmamızın sebebi listeden farklı olması. Andrew Wiggins’in seçilmesi isminin marka değeri için olmadı, belki de seçim yöneticilere kalsa All Star bile olamayacaktı. Bu sezon Wiggins’i All Star seçtiren etken tamamiyle sosyal medya. Şimdi, marka değerinin kötü oyunundan daha önemli olduğu oyuncuları konuşacağız. Karşınızda NBA All Star ve rezalet dedirten 9 seçimi…

Shaquille O’Neal (2006-07)

Shaquille O’Neal NBA All Star - Her Şey NBA

Yaş: 34

Takım: Miami Heat

All Star Seçilme Sayısı: 14.

Seçildiği Nokta: İlk 5

Bir önceki sezon Miami’de şampiyonluk yaşayan Shaq, 2007’de de ligin popüler oyuncuları arasındaydı. Ancak 30’lu yaşlarının ortasına gelmişti ve sezon başında dizinden bir sakatlık yaşamıştı. Miami Heat formasıyla o sezonun ilk 45 maçında yalnızca 6 kez sahaya çıkabildi. İlginçtir ki taraftar sezonun büyük çoğunluğunda forma giymeyen Shaq’ı NBA All Star gecesi sahada görmek istedi. O sezon All Star olmayı Shaquille O’Neal’dan daha az hak eden oyuncu yoktur. Lakin sadece 6 maça çıkmasına rağmen Shaq, oylamada 150.000 oyla birinci oldu. İkinci isim ise o zamanların canavar oyuncusu Dwight Howard. İsminizin marka değerinin oyununuzdan daha önemli olduğu gerçeği ne yazık ki burada açıkça belli oluyor.

Michael Jordan (1985-86)

Michael Jordan - Her Şey NBA

Yaş: 22

Takım: Chicago Bulls

All Star Seçilme Sayısı: 2.

Seçildiği Nokta: İlk 5

Michael Jordan, kırılan ayağı yüzünden o sezon NBA All Star arasına kadar yalnızca 18 maça çıkabildi. Ancak bu durum, hayranlarının onu All Star seçmesine engel olmadı. Michael Jordan o sezon Magic Johnson’ın arkasından gelerek oylamaya 2. sıradan girdi. Çok az maça çıkmasına rağmen All Star seçilmesi gazetelerde de kendine yer buldu. Bu olayın ardından George Vescet, The New York Times’ta “Bir spor ayakkabı reklamının gücünü asla hafife almayın” başlıklı bir yazı yazdı.

Michael Jordan’ın kariyerine baktığımızda seçimin doğru olduğu düşünülebilir. Fakat bu seçim Michael Jordan’ın GOAT tartışmalarında yer almadığı dönemlerde. 22 yaşında ve kırılan ayağı yüzünden sadece 18 maç oynamış biri. Adı Michael Jordan olduğu için All Star seçilmesi yarattığınız marka değerinin önemini kanıtlar nitelikte.

Dwyane Wade (NBA All Star 2018-19)

Dwyane Wade - Her Şey NBA

Yaş: 37

Takım: Miami Heat

All Star Seçilme Sayısı: 13.

Seçildiği Nokta: Özel Teklif

Dwyane Wade listenin en düşündürücü isimlerinen biri. Çünkü taraftarlar tarafından ya da konferansın koçları tarafından seçilmedi. Bizzat Adam Silver tarafından, son sezonlarında tökezleyen kendisine ve Dirk Nowitzki’ye yapılan teklifle All Star seçildi. Olayın sonrasında Silver:

“Lig olarak, özel durumlar olduğunda esnekliğe sahip olduğumuzu düşünmek hoşuma gidiyor, iki büyük yıldızı onurlandırmak için harika bir fırsat gibi göründü”

Bu seçime rezalet demek tartışma yaratacaktır. Ancak isme göre açılan özel kontenjanlar gelecekte All Star kalitesinin aşağılara inmesini kesin hale getirecek. Bunun bir örneğini yazının devamındaki daha fiyasko olan seçimde vereceğim.

Kareem Abdul-Jabbar (1988-89)

Kareem Abdul-Jabbar - Her Şey NBA

Yaş: 41

Takım: Los Angeles Lakers

All Star Seçilme Sayısı: 19.

Seçildiği Nokta: Sakatlıkla Açılan Boşluk

Abdul-Jabbar’ın 19 kez All-Star seçilmesi bir rekor. Fakat bu rekor kariyerinde ilk kez yüzde 50’nin altında şut çektiği, maç başına sadece 10.1 sayı ve 4.5 ribaund ortalamasıyla oynadığı son ve en kötü sezonunda geldi. Ancak diğer seçimlerin çoğunun aksine, Abdul-Jabbar, duygusal bir taraftar oylaması nedeniyle sahneye çıkmadı. Bunun yerine, All Star seçilen ve maçtan önce dizini kıran takım arkadaşı Magic Johnson’ın açtığı boşluğu doldurdu.

David Stern’in Abdul-Jabbar’ı seçme gerekçesini şöyle anlatıyor:

“Kareem, All-Star yedekleri seçiminde koçlardan sonraki en yüksek oyu aldı. Ama daha doğrusu, bir All-Star maçına daha katılması, eşsiz NBA kariyerine uygun bir övgü.”

O sezon biraz da şans faktörü etkiliydi. Ama sonuç ne olursa olsun, açılan boşluğu All Star olmayı hak eden bir oyuncu yerine bitmiş Kareem ile doldurmak… Kısaca All Star’a daha fazla seyirci çekmek için yapılan marka değeri seçimini gösteriyor.

Allen Iverson (NBA All Star 2009-10)

Allen Iverson NBA All Star - Her Şey NBA

Yaş: 34

Takım: Philadelphia 76ers

All Star Seçilme Sayısı: 11.

Seçildiği Nokta: İlk 5

Dört yıl sonra Philadelphia’ya dönen Iverson, 2009-10 sezonunda net bir şekilde All-Star’a layık değildi. O sezon Grizzlies ile 3, 76ers ile 25 olmak üzere sadece 28 maç oynadı. Sadece %43 isabetle 13.8 sayı attı (kariyerinin en düşük seviyesi). Sanırım son 10 All Star’ın hepsinde bulunmuş olması taraftarlar için Iverson’ı tekrardan seçmek için yeterli bir sebep. Nitekim öyle oldu ve Iverson son sezonunda da All Star formasını giydi.

Az maça çıkması ve kariyerinin en kötü sezonunu geçirmesi Iverson isminin önüne geçemedi. Böylelikle kötü oynamasının hiçbir önemi kalmadı ve All Star olmayı hak eden bir oyuncunun hakkı yendi.

Yao Ming (2010-11)

Yao Ming NBA All Star - Her Şey NBA

Yaş: 30

Takım: Houston Rockets

All Star Seçilme Sayısı: 8.

Seçildiği Nokta: İlk 5

Yao’nun kariyeri boyunca All-Star oylamasındaki popülaritesini abartabilmemize imkan yok. NBA, ilk Çinli yıldızını oluşturmak için Mandarin dilinde oy pusulalarını tanıtırken, Yao iki kez ligin en yüksek oy toplamını aldı. Böylece ayağındaki sakatlıklara neden olan 2010-11 sezonu da dahil oynadığı sekiz sezonun tümünde Batı’nın lideri olarak seçildi. Yao, özellikle 2010-11 sezonunda oynama süresi göz önüne alındığında 2010-11 seçimine açıkça layık olmasa da kıtalararası çekiciliği onu All Star yapmıştı.

Sakatlıklarla boğuşan ve üst üste maç kaçıran birinin All Star olması artık ilginç gelmiyor. Eğer NBA’e geldiğiniz millet kalabalık ve önemliyse oluşturduğunuz etki oyununuzun önüne geçer.

EKSTRA: Bizim milletimizin aksine diğer ülkeler NBA’e oyuncu yolladığında onu sahiplenirler. Ancak bizde durum oldukça farklı. Ne yazık ki NBA’deki oyuncularımızı sahiplenmek yerine dışlıyoruz. Sayfamızdaki Türk oyuncuların gönderilerine gelen yorumlar içler acısı. Ama durum ne olursa olsun biz gereken desteği vermeye devam edeceğiz.

Magic Johnson (NBA All Star 1991-92)

Magic Johnson - Her Şey NBA

Yaş: 32

Takım: Emekli

All Star Seçilme Sayısı: 12.

Seçildiği Nokta: İlk 5

Normal bir sezon boyunca hiç oynamadan All Star olunur mu? Magic Johnson’ın 1991-92’de HIV pozitif olduğunu açıklamasının ardından hiçbir maçta oynamaması bu soruya bir cevap niteliğinde. Taraftarlar ne olursa olun onu All Star olarak seçtiler ve lig tarihinin en heyecan verici sahnelerinden birinde MVP olarak izleyenlere borcunu ödedi.

Sonuca baktığımızca MVP olması seçimin doğru olduğunu düşündürebilir. Fakat o güne kadar hiç maça çıkmamış birinden bahsediyoruz. İsmi ne olursa olsun bu durumda All Star seçilmemesi gerek. Ancak NBA’de işler böyle işlemiyor. Marka değeriniz ve taraftarla olan ilişkiniz iyiyse maça çıkmasanız bile All Star olabiliyorsunuz. Bu durumda olan hakkı yenmiş oyunculara oluyor.

Dirk Nowitzki (2018-19)

Dirk Nowitzki NBA All Star - Her Şey NBA

Yaş: 40

Takım: Dallas Mavericks

All Star Seçilme Sayısı: 14.

Seçildiği Nokta: Özel Teklif

En azından Nowitzki’nin aksine Wade, son sezonunda Miami için yedek kulübesinden maç başına 15 sayılık bir katkı sağlıyordu. Nowitzki’nin, Dallas’taki durumu çok daha vahimdi, 15.6 dakikada sadece 7.3 sayı ortalaması tutturdu ve çaylak sezonundan bu yana en kötü şut sezonunu yaşıyordu. Adam Silver’ın yaptığı bu iki seçime bakarsak büyük isimleri kariyerlerinin sonunda All Star olarak görmek şaşırtıcı olmayacak.

Wade açıklamasındaki örneğe gelirsek: 53 yaşındaki LeBron James, 2038’de emekli olacağını açıkladığında ilk 5 başlamak için gerekli medya desteğini alamasa bile yine de son bir şans elde edebilir. Nitekim aynı durum Stephen Curry ve Kevin Durant gibi isimler için de geçerli. Çünkü bu oyuncuların isimleri her zaman oyunlarının önünde. Medya yerden yere vursa da dönemin NBA yöneticileri bu oyuncuları All Star yapma yetkisine sahip. Amaç belli, daha çok satmak.

Kobe Bryant (NBA All Star 2014-15)

Kobe Bryant - Her Şey NBA

Yaş: 36

Takım: Los Angeles Lakers

All Star Seçilme Sayısı: 17.

Seçildiği Nokta: İlk 5

Bryant, sakatlıklarla dolu son dönemi de dahil olmak üzere kariyerinin son 17 sezonunda All Star seçilmişti. 2012-13 sezonunun sonunda aşilini yırttı; 2013-14’te dizinde bir kemik kırdı, 2014-15 sezonunda sadece 35 maç oynadı. Fiziksel yıpranma onu sadece saha dışında tutmakla kalmadı, aynı zamanda sahadaki oyununu da etkiledi. 2014-15’te Lakers, Bryant sahadayken, sahada olmadığı zamana göre 100 pozisyon başına 6.8 sayı daha çok yedi. Hücum anlamında düşüş yaşaması pek göze çarpmadı çünkü asıl düşüşü savunma tarafındaydı. Yine de listedeki diğer birçok oyuncuda olduğu gibi, taraftarlar Bryant’ın bu versiyonuna aldırış etmedi. Bir milyondan fazla oy aldı ve All Star maçına ilk 5 başladı.

“Bu isimler olmadan All Star olur mu kardeşim?” diyenler elbette olacaktır. Ancak yazımın başında da anlattığım gibi All Star’ın amacı o sezon ismi büyük olan değil oyunu büyük olan oyuncuları seçmek. Fakat NBA’de oynuyorsanız oyununuzun kalitesi kadar marka değerinize de önem vermeniz gerekiyor. Çünkü yaşlandığınızda marka değerinize ihtiyacınız olacak.

 • Diğer Yazıları
Yazar Hakkında
2003 doğumlu Ahmet Kocaeli Üniversitesi’nde Makine Mühendisliği okuyor. 1. sınıfta başladığı basketbola profesyonel olarak devam ediyor. NBA hastalığı 2014 yılında Stephen Curry ile karşılaşmasıyla beraber başladı. Türkiye’nin görüp görebileceği en büyük Golden State Warriors taraftarı.
  LeBron James ve Günah Keçileri
  NBA All Star mantığına baktığımızda, o sezonun “en iyi” oyuncularının seçilerek aralarında maç düzenlenen bir organizasyon olarak tanımlayabiliriz. Fakat bazı durumlarda isminizin marka değeri, oyununuzun önüne geçebilir. Son yıllarda oldukça tartışılan NBA All Star, kalitesiyle şaşırttığı kadar seçimleriyle de şaşırtabiliyor. Bu yazımızdaysa tam olarak bunu, en düşündürücü NBA All Star seçimlerini göreceğiz. Sosyal medyanın önemini […]
  NBA All Star: Rezalet Seçimler ve Marka Değerinin Önemi
  NBA All Star mantığına baktığımızda, o sezonun “en iyi” oyuncularının seçilerek aralarında maç düzenlenen bir organizasyon olarak tanımlayabiliriz. Fakat bazı durumlarda isminizin marka değeri, oyununuzun önüne geçebilir. Son yıllarda oldukça tartışılan NBA All Star, kalitesiyle şaşırttığı kadar seçimleriyle de şaşırtabiliyor. Bu yazımızdaysa tam olarak bunu, en düşündürücü NBA All Star seçimlerini göreceğiz. Sosyal medyanın önemini […]
  Dennis Rodman: Ne Kadar Tanıyoruz?
  NBA All Star mantığına baktığımızda, o sezonun “en iyi” oyuncularının seçilerek aralarında maç düzenlenen bir organizasyon olarak tanımlayabiliriz. Fakat bazı durumlarda isminizin marka değeri, oyununuzun önüne geçebilir. Son yıllarda oldukça tartışılan NBA All Star, kalitesiyle şaşırttığı kadar seçimleriyle de şaşırtabiliyor. Bu yazımızdaysa tam olarak bunu, en düşündürücü NBA All Star seçimlerini göreceğiz. Sosyal medyanın önemini […]
  Michael Jordan: Ne Kadar Tanıyoruz?
  NBA All Star mantığına baktığımızda, o sezonun “en iyi” oyuncularının seçilerek aralarında maç düzenlenen bir organizasyon olarak tanımlayabiliriz. Fakat bazı durumlarda isminizin marka değeri, oyununuzun önüne geçebilir. Son yıllarda oldukça tartışılan NBA All Star, kalitesiyle şaşırttığı kadar seçimleriyle de şaşırtabiliyor. Bu yazımızdaysa tam olarak bunu, en düşündürücü NBA All Star seçimlerini göreceğiz. Sosyal medyanın önemini […]

What do you think?