nba hanedanlıkları
NBA Hanedanlıkları - Görsel: Her Şey NBA
in , , , ,

BEĞENDİMBEĞENDİM YORUMSUZYORUMSUZ

Her Şey Biter: NBA Hanedanlıkları ve Çöküşleri

NBA Hanedanlıkları

Tarihe Gömülen Efsane NBA Hanedanlıkları

NBA’in tüm dünya üzerinde bu kadar çok izlenen bir spor organizasyonu olmasının temelinde, diğer tüm küresel etkenlerden çok daha önde bir biçimde, her zaman rekabetçi bir yapısı olması yatıyor. Maaş sınırlamaları, konferans yapısı, draft denen sistemin tamamı… NBA yönetimi ezelden beri, takımların birbiri ile olabildiğince denk olduğu bir düzeni kurma çabası içerisinde. Gel gelelim ister buna yönetimsel başarı diyin, ister şans, isterseniz işin arka planında gizli eller arayın. Ligin bu rekabetçi yapısına rağmen belirli aralıklarla lige tam bir hakimiyet kuran, diğer tüm takımlara çoğunlukla üstün gelen ve kendi dönemleri boyunca şampiyonluğun en büyük favorisi olan takımlar hep olagelmiştir. Bu takımların, bizim aşina olduğumuz isimleri “hanedanlar”.

NBA hanedanlıklarının günümüze en yakın örneği, ilk şampiyonluklarını kazandıkları günden beri, oyunun oynanışını değiştirecek kadar oyuna hakimiyet kuran Golden State Warriors. Bu hakimiyet son iki senedir çeşitli talihsizlikler ile araya girmiş durumdaydı. Ya da en azından biz bunun bir “ara” olduğunu düşünüyorduk. Aşil tendonundan yaşadığı sakatlığı atlatmak için tam bir sene boyunca insan üstü bir çaba gösteren hanedan yarısı Klay Thompson, sakatlığın nüksetmesi ile en az bir sene daha parkelerden uzak kalacak gibi gözüküyor. İlerleyen yaşlar, bir türlü bitmeyen sakatlıklar ve daha da güçlenen rakipler karşısında artık daha sesli şekilde belirtilen bir fikir var: “Warriors hanedanı ÇÖKTÜ”. Nihayetinde hayat, Türlerin Kökeni’nde Charles Darwin’in savunduğu gibi “en güçlünün değil, en iyi uyum sağlayanın” hayatta kaldığı bir olgu. Hayatın bir parçası olan NBA neden farklı olsun ki? Hanedanlar ilelebet payidar değildirler, onların da birer ömürleri vardır. Lig tarihi de doğan, yaşayan ve NBA’e veda eden hanedanlıklar ile dolu. Gelin, hazır bu kadar bahsini etmişken, NBA tarihindeki en büyük hanedanlıkları ve onların nasıl sonlandıklarını hep beraber inceleyelim.

Bill Russell’lı Celtics: 1956-69 arasında 12 Final, 11 Şampiyonluk

Sadece NBA’de değil, belki de tüm spor dallarındaki en büyük hanedanlık Celtics’e nasip olmuştu. Zamanın NBA’inde başa güreşen bir takım olabilmek için dominant bir uzuna sahip olmak şarttı ve bu şartı da Bill Russell, ziyadesiyle karşılıyordu. 1969 finallerinden sonra takımdaki oyuncu/koç rolünden ayrılması, takımda John Havlicek ve Sam Jones gibi efsaneler olmasına rağmen hanedanın “şimdilik” son nefesini vermesi demek oluyordu. “Şimdilik”.

60-70’ler Lakers’ı: 1961-73 Arasında 9 Final, 1 Şampiyonluk

nba hanedanlıkları

West-Baylor ikilisinin oluşturduğu bu hanedanın en büyük talihsizliği, arka arkaya her sene Red Auerbach’ın Celtics’ine toslamalarıydı. Bu da takımın yaşlanması ile birlikte hanedanın dağılmasına sebebiyet verecekti: ilk önce Baylor 72 senesinde emekli oldu. Chamberlain 73’te takımdan ayrıldı. West 74 sezonu sonrası kariyerini noktaladı. Takımda hala Gail Goodrich olmasına ve Kareem Abdul Jabbar’ı bünyelerine katmasına rağmen ABA/NBA birleşmesi ve aynı çatı altında toplanan takımlar derken yeni bir hanedanlığın oluşması çok uzun bir zaman alacaktı.

80’ler Celtics’i: 1980-87 Arasında 5 Final, 3 Şampiyonluk

Kaderin cilvesine bakın ki Bird’lü Celtics hanedanının da makus talihi de, karşılarında sürekli “Showtime” Lakers’ını bulmalarıydı. 1987 finallerindeki son karşılaşmalarının, birbirleri ile son dansları olacağını kimse bilmiyordu. Doğu Konferansı kah güçlenen Pistons, kah kendi efsanesinin ilk adımlarını atan Jordan’lı Bulls derken giderek zorlaşmaya başlamıştı. Bird’ün basketbolunu peyderpey daha da etkileyen sırt problemleri ve Kevin McHale’in bilek sakatlıkları ile 92-93 arası basketbola veda etmeleri takımı derinden yaralamıştı. Bunun üstüne inanılmaz talihsiz şekilde diğer iki yıldız, Len Bias ve Reggie Lewis’in ölümleri, Celtics’in çok uzun süre belini bir daha doğrultamayacağının habercileri olacaktı.

Showtime Lakers: 1979-91 Arasında 9 Final, 5 Şampiyonluk

Scott, Worthy, Kareem ve pek tabii ki Magic’li Showtime Lakers hanedanı için aslında çöküş 1989 finallerinde Pistons’a süpürülmeleri ile başlamıştı. Kareem’in emekliliği, Pat Riley’nin yerini Mike Dunleavy’ye bırakması… Gel gelelim takıma Sam Perkins’in ve genç Vlade Divac’ın katılmasıyla son bir atımlık kurşunla NBA finallerine kendini atan Lakers, burada da Jordan’lı Bulls’a toslayacaktı. Hemen arkasından Magic’in HIV pozitif çıktığı haberi ile ani emekliliği, Worthy’nin yaşını başını alması ve Perkins’in Seattle’a takaslanması derken Showtime Lakers, sahneden inme sırasının kendine geldiğini anlıyordu.

Jordan’lı Bulls: 1990-98 Arasında 6 Final, 6 Şampiyonluk

Jordan’ın ikinci emekliliği ile süslenen altıncı şampiyonluk sonrası bu hanedanın başına gelmeyen kalmayacaktı. Kendi sözleriyle “yumuşak bir düşüş” isteyen Jerry Krause’nin tabiri caiz ise “kevgire çevirdiği” Bulls; ilk önce Phil Jackson ile yolları ayırıyordu. Rodman serbest bırakılıyor, Pippen Rockets’a takaslanıyor, Kerr ve Longley de Chicago’yu terk edenler kervanına katılıyordu. Bir kaç aylık bu değişim süreciyle ligin dibine demir atan Bulls, Elton Brand, Eddy Curry ve Ron Artest etrafında yeni bir yapı kurmak istese de ilk playoff’larını yapmaları dahi yedi yıl alacaktı.

Kobe-Shaq’lı Lakers: 1994-2004 Arasında 4 Final, 3 Şampiyonluk

2000’lerin başındaki yapısı tam bir ego kaosu çorbası kıvamında olan Lakers, bu yapısına rağmen 2003-04 senesine kadar iyi bile gelmişti. Gary Payton ve Karl Malone takıma katılmış olsa da Kobe’nin uzun süreden ver devam eden tecavüz davası, takım havasını olumsuz etkiliyordu. Pistons tarafından hüsrana uğratılan takım Phil Jackson tarafından terk ediliyor, üstüne üstlük karşılıklı gelen “ya o ya ben” restleri ile Kobe ve Shaq arasında sıkışıp kalıyordu. Sonuç olarak Shaq Miami’ye, Payton ve Fox Boston’a yollanıyor, Malone emekli oluyor, Rudy Tomjanovic yeni koç olarak Kobe’li takımın başına geliyordu. Bir hayli sarsılmış olan bu hanedan, Kobe’nin bayrağı altında tekrar bir araya gelebilmek için bir kaç sene daha beklemek zorunda kalacaktı.

Kobe-Gasol’lü Lakers: 2007-10 Arasında 3 Final, 2 Şampiyonluk

Reklam arası veren Lakers hanedan abonmanlığı, 2009-10 sezonunda kazandığı şampiyonluk ile bir hayli süre daha devam edecek gibi gözükürken, yapılan/oluşan bir kaç kötü hamle tüm gidişatı yokuş aşağı çevirecekti. İlk önce Phil Jackson’ın emekliliği geldi. Sonrasında bizatihi David Stern tarafından reddedilen Chris Paul takası ve bu takasta adı geçen oyuncuların büyük rahatsızlıkları takımın tüm kimyasını bozacaktı. Günü kurtarmak için yapılan Nash ve Howard takviyeleri fena patlayacak ancak ikisi de Kobe’nin kopan aşil tendonu kadar yıkıcı olmayacaktı.

Big 3 Heat: 2010-14 Arasında 4 Final, 2 Şampiyonluk

Başı ve sonu birbiriyle aynı ama aslında çok farklı iki “The Decision” ile belirlenen bir hanedanlıktan bahsedeceğiz. 2013-14 sezonu sonunda Cleveland’a dönmeye karar veren LeBron sonrası geride kalanlarla evdeki hesap çarşıya uymayacak ve takım sadece 37 galibiyet alabilecekti. Bunun bir çok sebebi vardı: Ray Allen’ın yeni kontrat imzalamaması, geride kalan rol oyuncularının LeBron olmadan işlevsizleşmesi, Wade’in kayda değer performans düşüşü ve Bosh’un yaşadığı çok ciddi sağlık problemleri. Oldukça kısa süren hayatına rağmen Big 3 Miami Heat’i, büyük oyuncuların başarı için bir araya gelme fikrinin doğuşu açısından tarihte farklı bir yere sahip olacak.

Her Şeyiyle San Antonio Spurs: 1999-2014 Arasında 6 Final, 5 Şampiyonluk

Çok uzun bir sürece yayılan bir çok şampiyonlukla Spurs hanedanlığı, diğerlerinden çok farklı bir yerde konumlanıyor. Bu süreç içerisinde Spurs bir çok kadro değişikliğine uğrasa da Gregg Popovich ve Tim Duncan bu hanedanlığın mihenk taşları olacaktı. 2015-16 sezonunda Duncan emekliliğini açıklıyor, 2018’de Ginobili onu takip ediyor, Parker da serbest oyuncu olarak takımdan ayrılıyordu. Hanedanı sırtlaması beklenen Kawhi Leonard oldukça olaylı bir biçimde, 18 sene sonra ilk defa 50 galibiyetin altına düşen takımdan takaslanınca da bu muhteşem ve uzun hanedanlık kesin olarak sonlanıyordu.

Şimdi ise geleceğin Warriors hakkında vereceği haberler için oturup, bekleme vakti. Önümüzdeki sezon kuvvetle muhtemel, bu listeye yeni bir madde ekleyip eklemeyeceğimizi gösterecek, en azından bir sene içerisinde ekleyip eklemeyeceğimizi. Hanedanlıkların gelip geçici olduğunun aşikar olduğu şu hayatta umarız güzel basketbol bizim için baki kalır. Sağlığın da baki olduğu, nice güzel günler sizin olsun. İyi haftalar!

 • Diğer Yazıları
Yazar Hakkında
Her Şey NBA’de haftalık köşe yazıları yazan Emre, Hacettepe Üniversitesi İktisat Bölümü mezunu olmasına rağmen, şu anda İzmir’de Hava Trafik Kontrolörü olarak çalışıyor. Evli ve bir kız çocuğu babası. 90’ların başında babasının kucağında uyuklayarak izlediği All-Star maçlarından beri NBA kültürünün takipçisi.
  GOAT Kim? Michael Jordan vs LeBron James
  Tarihe Gömülen Efsane NBA Hanedanlıkları NBA’in tüm dünya üzerinde bu kadar çok izlenen bir spor organizasyonu olmasının temelinde, diğer tüm küresel etkenlerden çok daha önde bir biçimde, her zaman rekabetçi bir yapısı olması yatıyor. Maaş sınırlamaları, konferans yapısı, draft denen sistemin tamamı… NBA yönetimi ezelden beri, takımların birbiri ile olabildiğince denk olduğu bir düzeni kurma […]
  Space Jam: A New Legacy – LeBron İle Olmuş Mu?
  Tarihe Gömülen Efsane NBA Hanedanlıkları NBA’in tüm dünya üzerinde bu kadar çok izlenen bir spor organizasyonu olmasının temelinde, diğer tüm küresel etkenlerden çok daha önde bir biçimde, her zaman rekabetçi bir yapısı olması yatıyor. Maaş sınırlamaları, konferans yapısı, draft denen sistemin tamamı… NBA yönetimi ezelden beri, takımların birbiri ile olabildiğince denk olduğu bir düzeni kurma […]
  Sıcağı Sıcağına: Kemba Walker Takası
  Tarihe Gömülen Efsane NBA Hanedanlıkları NBA’in tüm dünya üzerinde bu kadar çok izlenen bir spor organizasyonu olmasının temelinde, diğer tüm küresel etkenlerden çok daha önde bir biçimde, her zaman rekabetçi bir yapısı olması yatıyor. Maaş sınırlamaları, konferans yapısı, draft denen sistemin tamamı… NBA yönetimi ezelden beri, takımların birbiri ile olabildiğince denk olduğu bir düzeni kurma […]
  Survivor 2021: Playoff’larda Hayatta Kalma Savaşı
  Tarihe Gömülen Efsane NBA Hanedanlıkları NBA’in tüm dünya üzerinde bu kadar çok izlenen bir spor organizasyonu olmasının temelinde, diğer tüm küresel etkenlerden çok daha önde bir biçimde, her zaman rekabetçi bir yapısı olması yatıyor. Maaş sınırlamaları, konferans yapısı, draft denen sistemin tamamı… NBA yönetimi ezelden beri, takımların birbiri ile olabildiğince denk olduğu bir düzeni kurma […]

What do you think?