in ,

BEĞENDİMBEĞENDİM TERTEMİZTERTEMİZ YORUMSUZYORUMSUZ HAHAHAHA SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM CryCry CuteCute

NBA Nereye Gidiyor?

Alışkanlıklarımız Kırılıyor

NBA’in Büyük Dönüşümü

Amerikan basketbol liginin yüzü olan oyuncular artık Amerikan değil.

Normal sezonun hatırı sayılır miktarda maçı sporcular için aktif dinlenme alanı oluşturuyor. Hemen her müsabaka sürpriz skorerler çıkarırken pek çok maç da 3. çeyrekte kopuyor.

Yüksek maaşlı basketbolcular her sezon takas olurken takımlar genç oyuncuların arasındaki uyumu tutturmak için idman salonlarını laboratuvar gibi kullanıyor. Kabuğunu kıramayan her genç oluşumun sonucunda ekipler yeniden yapılanıyor.

Ligin esas değişimiyse sahada oynanan oyunda değil, demografik düzeyde gerçekleşiyor.

İşlerin bu noktaya nasıl geldiğini ele almak için bir soruyla başlamalıyız:

Hangi ekip son 5 sezonun en iyisiydi?

NBA Nereye Gidiyor? Her Şey NBA

Kararsız Atom NBA

Milwaukee Bucks 2017-2018 sezonundan beri çıktığı 366 maçın 241’ini kazandı. Doğu konferansı temsilcisi aynı süreçte çıktığı 55 playoff maçında aldığı 34 galibiyetle bu alanda da lider konumda.

Normal sezonda en çok kazanan ekipler listesinin diğer üyeleri aşağıdaki gibidir:

 • Jazz 228
 • Raptors 228
 • Sixers 227
 • Nuggets 223
 • Celtics 219

Playofflarda Bucks’ın devamındaki sıraysa aşağıda görülebilir:

 • Warriors 30
 • Celtics 27
 • Raptors 27
 • Rockets 22
 • Nuggets 20

2017-2018 sezonundan bu yana oynanan 4 final de farklı takımlarca kazanıldı, bu aşamada 7 farklı finalist sahne aldı. Lig benzer durumu Konferans Finalleri düzeyinde de yaşıyor. Batı Konferansı son 4 finaline 7 farklı finalist çıkarırken Doğu Yakasında bu durum 4 finalde 6 takım düzeyinde seyrediyor.

LeBron James’in konferans değiştirmesi ve Warriors’un yıldızlarını sakatlıklara kurban vermesi bu tabloyu hazırlasa da NBA’in dinamikleri haneden kurulmasına eskisi kadar müsait değil. Takım yöneticileri bu sebepten ötürü sıkça tek veya iki sezonluk takımlar kurmaya meylediyor. Buna örnek olarak Raptors‘un yaptığı DeRozanLeonard takası sayesinde 2019 yazında şampiyonluğa ulaşmasını vermek mümkün.

Takım yöneticilerini stratejik davranmaya iten diğer unsur, normal sezon sırasının şampiyonluğa etkisinin azalmasında yatıyor.

2018 ve sonrasında oynanan 4 finali incelediğimizde;

8 finalistin:

 • 2 tanesi konferansını 1. sırada tamamlamıştı.
 • 3 takım konferans 2.si olmuştu
 • 3 takım da 3. 4. ve 5. sıraları alarak final oynamıştı.

Son 4 final içerisinde konferansını ilk sırada tamamlayıp şampiyon olan tek takım 2020 yılında Lakers olmuştu.

2018’den önceki 10 yılın şampiyonluk eşleşmesini incelediğimizde durum tersinedir.

20 Finalistin:

 • 10 tanesi kendi konferansında 1.
 • 7 tanesi kendi konferansında 2.
 • 2 tanesi kendi konferansında 3.
 • 1 tanesi kendi konferansında 4.

olmuştur.

Anlamını Yitiren Ödül

Perspektifimizi genişlettiğimizde normal sezon özelindeki değişimin derinliğini görebiliriz: 2000’den bu yana oynanan 21 sezonda yalnızca 4 oyuncu normal sezon MVPsi olduğu sezonu şampiyonlukla tamamladı. 2000’den önceki 21 sezona baktığımızda bu sayının 11 olduğunu görebiliriz.

Normal sezon MVP ödülü finale çıkacak takımı işaret etme becerisini 2000 yılından itibaren yitirdi; fakat ödülün algılanışı 2016-2017 sezonuyla beraber başkalaşım geçirdi.

2000-2011 arasında yalnızca 20022003 sezonunun MVP’si olan Tim Duncan sezonu şampiyon tamamlamıştı. 2012-2016 arasında oynanan 5 sezonda 3 MVP aynı zamanda şampiyon da olmuştu, toplamdaysa 4 MVP Finale yükselmişti.

2016-2017 sezonunu triple-double ortalamasıyla bitiren Westbrook Normal Sezon MVP ödülünü evine götürdüğündeyse şampiyonluk şansı olduğuna muhtemelen hiçbir basketbolsever inanmıyordu. Nitekim Thunder playoffların ilk turunda Rockets’a 4-1 yenilerek elenmişti.

Ödülün diğer takipçisi Rockets’lı James Harden 29.1 sayı, 11.2 asist ve 8.1 ribaund ile triple double’a oldukça yakın istatistikler tutturmuştu; o da takımını konferans yarı finalinde Spurs’e 4-2 yenilmekten kurtaramamıştı.

Güçsüz lider Westbrook benzerlerinin kazandığı MVP ödülleri NBA’in normal sezon algısının bozulmasının sebebine değil, sonucuna işaret etmektedir

Normal sezon sırasının şampiyonluğa eskisi kadar etki etmediği bir ligde yaşanan istatistik enflasyonuyla beraber normal sezon MVP ödülünün değeri de azalmıştır.

110 Maçlık Sezonlar

Bir takım playofflarda en çok 28 maç oynayabilir, bunun için tüm turları 4-3 kazanması gerekir.

2008 yılında 26 maç oynayarak zafer elde eden Celtics bu anlamda en çetrefilli yollardan birini yürümüştür. Boston ekibi 82 maçlık normal sezonla birleştirildiğinde 108 maçın sonunda sezonunu nihayete erdirebilmiştir.

2021 şampiyonu Bucks ise playofflarda 23 maç oynamıştır ve normal sezondaysa 72 maça çıkmıştır.

2021-2022 sezonuysa 19 Ekim 2021 – 10 Nisan 2022 tarihleri arasında oynanan 82 maçlık bir yolculuktur ve Finallerin 7. maça uzaması halinde 19 Haziran 2022‘de tamamlanacaktır.

244 gün sürmesi olası yolculukta bir takım en fazla 110 maç oynayacaktır, dolayısıyla takımınızın kabaca her 11 günde 5 maç yapmasını beklemelisiniz.

Öyleyse pragmatik koçlar farklı önlemler almak durumundadır.

NBA Nereye Gidiyor? Her Şey NBA

İstirahatteki Süperstarlar

Gregg Popovich yönetimindeki Spurs’ün 2012 yılında en iyi oyuncularını dinlendirdiği için aldığı 250 bin dolarlık cezanın üstünden 10 yıl geçti. Gelinen noktadaysa oluşan maç yoğunluğu sebebiyle teknik kadrolar artık ligin yıldızlarını sezonun geniş kesitlerinde dinlendiriyor.

Herhangi bir NBA teknik kadrosu yıldız oyuncularının olmadığı aralığa bir risk yönetimi süreci olarak bakıyor.

Örneğin 5 Ocak 2022’de Mavs karşısında sakatlanan Draymond Green belindeki ve baldırındaki ağrılardan ötürü Mart ayının ortasında parkelere dönmeyi hedeflediğini ifade etti.

Benzer şekilde 23 Ocak’taki Warriors müsabakasında Jazz sağlık ekibine göre oldukça hafif bir sakatlık yaşadığı söylenen Gobert 14 Şubat’taki Rockets maçına kadar dinlendi.

Jazz teknik yönetimi Fransız pivotun hafif sakatlığını kısa süreli dinlenme dönemine çevirdiğinde %50 galibiyet oranının yeterli olacağını düşünüyordu, nitekim Utah temsilcisi Gobert’in yokluğunda 5 galibiyet 4 mağlubiyet ile oynamıştı.

Warriors ekibi ise Green’in bu sezon kaçırdığı 26 maçta 15 galibiyet aldı ve gemiyi yürüttü. Steve Kerr’ün sakatlıktan dönseler bile oyuncularını sahaya sürmekte ne kadar temkinli olduğunu bu sezon Klay Thompson‘da ve geçtiğimiz sezon Steph Curry‘de görmek mümkün.

Bu davranış tarzı takımların normal sezona verdikleri önemi azalttıklarının bir diğer göstergesidir. NBA kulüpleri artık yıldızlarının playofflarda 4 maç fazla oynaması adına normal sezonda 25 maç kaçırmasını doğal karşılıyor.

Caddebostan Sahili

Yıldızların sakatlık veya dinlenme gibi sebeplerle parkede yer almamasından ötürü herhangi bir NBA takımının ilk 5’i tanınmaz hale gelebilir.

Örneğin Durant, Irving ve Harden üçlüsünden en az ikisinin olmadığı 11 maçı arka arkaya kaybeden Nets, serinin sonlarına doğru oynadığı Celtics maçına Mills-Bembry-Edwards-Brown-Griffin beşi ile çıktı. Oyuna sonradan giren 5 Nets’li de en az 24 dakika sahada kaldı.

NBA’in geldiği nokta sebebiyle Euroleague’de oynasa playoff’u zor görecek bu oyuncu grubu geniş aralıklarla sahada bulunabildi.

26 Aralık’ta Timberwolves ile anlaşan, 27 Aralık’ta Minnesota’ya uçakla gelen ve 28 Aralık’ta takımıyla ilk maçına çıkan Greg Monroe da benzer şekilde takıma katılan ve bir anda öne çıkan Jaylen Nowell için:

Yalan söylemeyeceğim: Jaylen Nowell bu gece harika oynadı. Kim olduğunu bilmiyordum.

ifadesini kullanmıştı.

Bilhassa bu sezon COVID-19 salgınının etkileri sürerken kadro kurmakta zorlanan NBA ekipleri, Caddebostan sahilinde günübirlik oluşturulan karma takımlar gibi sahaya çıkmak durumunda kaldı.

NBA Nereye Gidiyor? Her Şey NBA

ABD’li Olmayanlar

Amerikan basketbolu geçmişte, ABD dışından gelen sporculara temkinli yaklaşılan bir ekosistemdi.

Drazen Petrovic, Yao Ming, Dirk Nowitzki, Manu Ginobili ve Tony Parker gibi sporcularla beraber aşılan eşik, Jordan, Kobe ve James gibi figürlerin NBA’i evrenselleştirmesiyle birleşince lig günümüzdeki formunu aldı.

2021-2022 sezonunun başlangıcı itibarıyla ligde 39 ülkeden 109 uluslararası sporcu mevcuttu.

MVP yarışının içindeki 3 isim 11 Şubat itibarıyla Jokic, Embiid ve Antetokounmpo idi: Sırp, Kamerunlu ve Yunan.

Laboratuvar

ABD dışından gelen sporcuların başarıları sayesinde lig artık ABD’li olmayanları takımının merkezine koymaya sıcak bakabiliyor.

Sadece MVP düzeyine çıkması beklenen yıldızlar değil, rol oyuncuları veya daha düşük seviyedeki ABD’li olmayan sporcular da sıklıkla şans bulabiliyor.

Nitekim Luka Doncic Mavs’in merkezindeyken Bogdan Bogdanovic Hawks’da önemli süreler alabiliyor, Ömer Faruk Yurtseven ise takımının 3. pivotu olmasına rağmen verilen fırsatları en iyi şekilde değerlendiriyor.

NBA Nereye Gidiyor? Her Şey NBA

Sporun Geleceği

Amerikan spor organizasyonları içinde gelişime en açığı olan NBA, 2022 itibarıyla değişimin ilk elden tecrübe edildiği platform olma özelliğini koruyor.

Daha çok üçlük atılıyor, oyun daha hızlı oynanıyor veya takımlar artık orta mesafe şutu kullanmıyor: bahsettiğimiz değişimleri halihazırda ligi takip eden herkes hatmetti.

2022 itibarıyla esas sorun oyunun nasıl oynandığından çok ligi kimin izleteceğine kaydı. Amerikan basketbolcuların en nitelikli olanları 30’lu yaşlarının ikinci yarısına yaklaşırken NBA Komisyoneri Adam Silver geçtiğimiz günlerde kaygılarını dile getirmişti:

Kesinlikle net olmak istiyorum. LeBron sonrası dönem hakkında konuşmaya hazır değilim

Bir noktada, yeni bir oyuncu veya oyuncular ortaya çıkacak ve bu liderlik mantosunu üstlenecek. LeBron’suz bir ligi düşünmeye başlamaya en ufak bir şekilde bile hazır değilim, çünkü o her zamanki gibi rekabete, genel olarak lige bağlı kalmaya devam ediyor.

Silver’ın kaygıları son derece yerinde. Nitekim ligin kurdu olan kimseler zaten bir şekilde yeni tatmin kalemleri bulacaklardır; fakat sisteme yeni izleyicileri katmak yalnız global marka değeri taşıyacak nitelikle sporcuların doğmasıyla mümkündür.

Sonuç

Giannis Antetokounmpo’nun Bucks ile kazandığı şampiyonluk bu yolda büyük önem taşıyordu. Nitekim Nijerya asıllı Yunan sporcu kazandığı bireysel ödülleri, lideri olduğu takımın şampiyonluğuyla nihayet 2021 yazında taçlandırdı.

Sporcuların modern idman teknikleri sayesinde kariyerleri uzadı, dolayısıyla James, Durant, Curry ve Harden gibi yıldızların bir süre daha ligde kalacaklarını söylemeliyiz; fakat 2025’ten itibaren çizgi dışı sporculardan Giannis haricindeki kimselerin de bireysel ödüllerle bezeli şampiyonluklar kazanması, ligin devamlılığı açısından önem taşıyor.

2021 yılında ABD’de en çok izlenen 100 TV yayını içinde yalnızca Bucks ile Suns arasında oynanan NBA Finalleri 6. maçı 58. sıradan yer buldu.

NBA artık sadece finalin oynandığı salondaki 20 bin kişiye veya televizyonunun karşısına geçip reklamlarla bezeli yayınları izleyen ABD toplumuna hitap etmiyor. Eski müşterilerden boşalan yerleri tüm dünya dolduruyor.

İlerleyen yıllarda yeniden yazılacak hikayelerin özgünlüğü de bu noktada kesişiyor: NBA bir sonraki aşamaya ancak elindeki ABD dışı oyuncuların merkezinde olduğu takımların playofflarda başarı elde etmesiyle geçecektir.

Aksi takdirde Amerika’nın içinden çıkan her değer, günümüzde LeBron James’in yaşadığı gibi, Michael Jordan ile kıyaslanmak zorunda kalacaktır. Bu da amansız bir sidik yarışına bir arpa boyu yol kat ettirmeyecektir

 • Diğer Yazıları
Yazar Hakkında
Basketbolu felsefi yönüyle ele almayı seven, Steve Nash sayesinde Phoenix Suns taraftarı bir mühendis.
  Yüzük Takıntısı Nedir?
  NBA’in Büyük Dönüşümü Amerikan basketbol liginin yüzü olan oyuncular artık Amerikan değil. Normal sezonun hatırı sayılır miktarda maçı sporcular için aktif dinlenme alanı oluşturuyor. Hemen her müsabaka sürpriz skorerler çıkarırken pek çok maç da 3. çeyrekte kopuyor. Yüksek maaşlı basketbolcular her sezon takas olurken takımlar genç oyuncuların arasındaki uyumu tutturmak için idman salonlarını laboratuvar gibi kullanıyor. […]
  Play-In: Adil ya da Saçma
  NBA’in Büyük Dönüşümü Amerikan basketbol liginin yüzü olan oyuncular artık Amerikan değil. Normal sezonun hatırı sayılır miktarda maçı sporcular için aktif dinlenme alanı oluşturuyor. Hemen her müsabaka sürpriz skorerler çıkarırken pek çok maç da 3. çeyrekte kopuyor. Yüksek maaşlı basketbolcular her sezon takas olurken takımlar genç oyuncuların arasındaki uyumu tutturmak için idman salonlarını laboratuvar gibi kullanıyor. […]
  NBA Neden Afroamerikalıların Ligi?
  NBA’in Büyük Dönüşümü Amerikan basketbol liginin yüzü olan oyuncular artık Amerikan değil. Normal sezonun hatırı sayılır miktarda maçı sporcular için aktif dinlenme alanı oluşturuyor. Hemen her müsabaka sürpriz skorerler çıkarırken pek çok maç da 3. çeyrekte kopuyor. Yüksek maaşlı basketbolcular her sezon takas olurken takımlar genç oyuncuların arasındaki uyumu tutturmak için idman salonlarını laboratuvar gibi kullanıyor. […]
  NBA Nereye Gidiyor?
  NBA’in Büyük Dönüşümü Amerikan basketbol liginin yüzü olan oyuncular artık Amerikan değil. Normal sezonun hatırı sayılır miktarda maçı sporcular için aktif dinlenme alanı oluşturuyor. Hemen her müsabaka sürpriz skorerler çıkarırken pek çok maç da 3. çeyrekte kopuyor. Yüksek maaşlı basketbolcular her sezon takas olurken takımlar genç oyuncuların arasındaki uyumu tutturmak için idman salonlarını laboratuvar gibi kullanıyor. […]

What do you think?