kobe bryant
in , ,

BEĞENDİMBEĞENDİM HAHAHAHA SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM TERTEMİZTERTEMİZ YOK ARTIK!YOK ARTIK! YORUMSUZYORUMSUZ

NBA Tarihinden 13 Garip Hikaye!

NBA tarihinden inanılması güç 13 hikaye!

Bu Hikayeleri Öğrenince Çok Şaşıracaksınız!

İlk önce ABA, daha sonra da NBA adıyla yaklaşık 70 senedir devam eden ve basketbolun uzun süre dünyada tekeli olan Amerikan Basketbol Ligi, gittikçe daha da küreselleşen dünyada artık gezegenin her köşesinden takip edilen bir lig oldu. Basketbol severlerin ilgiyle takip ettiği ve sadece en yetenekli atletlerin boy gösterdiği bu lig her ne kadar seyir keyfi yüksek maçlarla, oyuncu ve kariyerleriyle döşeli olsa da, bazen takipçileri istatistik ve teknik bilgilerle boğabiliyor. Bu sadece NBA için geçerli değil tabi ki, genel olarak bütün sporlarda izlediğimiz takım ve oyuncuları sadece maçlarda ve reklamlarda görüyor, bu geniş yelpazede arka planda olup biten enteresan, bazen de garip detaylara ulaşamıyoruz.

Oysa bu güzel oyunun bizlere ekranlardan yansıyan tarafı dışında bilmediğimiz o kadar çok hikaye var ki.. Bunların bazıları takipçilere basın organları tarafından ulaşsa da, daha sonra unutulup gidiyor, bazıları ise medya tarafından hiç ulaştırılmıyor, seyirciler bu tarz ikincil bilgilerden yoksun kalıyor. Bu yüzden biz de yaptığımız araştırmayla NBA tarihinden en garip 13 olayı sizlerle paylaşalım dedik.

1. Bir Sezon İçinde Üst Üste 10 Maç Kaybedip Sonra 10 Maç Kazanan Takım: Phoenix Suns

1996-97 sezonunda lige 13 maç kaybederek başlayan Phoenix Suns, daha sonra ligde adından çokca söz ettirecek oyun kurucu Jason Kidd’i takıma ilave ediyor. Kidd’in takıma katılışından sonra kendine gelen Suns, sonraki 10 maçını da kazanıyor ve o sene Batı konferansını 7. sırada bitirerek playoff’a kalmayı başarıyor. Evet, Kidd’i hepimiz özledik. Bu garip detay da bize hem Kidd’in nasıl efektif bir oyuncu olduğunu, hem de bir transferin bir takımın mizacını ne denli değiştirebileceğini gösteriyor!

jason kidd

2. Josh Howard’ın Bacakları Ailesi Tarafından Kırılıyor!

Lige 2003 senesinde Lebron James, Chris Bosh, Dwayne Wade ve Carmelo Anthony gibi oyuncularla merhaba diyen Josh Howard şu an nerede diye sorabilirsiniz. Josh Howard kendini seneler boyu geliştiremeyerek NBDL’in Austin Toros takımına kadar düştü. Ama Howard’ın çocukluğu daha da enteresan. Howard’ın ailesi, çocuklarının bacakları çarpık olduğu için kırdırtmış. Daha düz olması için yapılan bu operasyon yüzünden mi acaba Howard kariyerinde istediği yere gelemedi, kim bilebilir?

josh howard

3. Kral Lebron James Parke Dışında Aslında Bir Solak!

Daha lise yıllarında “seçilmiş kişi” ilan edilen Lebron James, lige girip beklentileri boşa çıkarmayarak Kral lakabını aldı. Bu lakabı almasında en etkili özelliklerinden birisi de Lebron’un daha dominant olan sağ eli. Ancak James parke dışında bir solak! Milyon dolarlar kazandığı kontratını imzalarken de, yemeğini yerken de sol elini kullanan James bize Orhan Veli’nin şiirini anımsattı: “Sarhoş oldum da, seni hatırladım yine, sol elim, acemi elim, zavallı elim.” Kral da zafer sarhoşu olunca Orhan Veli gibi mi düşünüyor acaba? Yok yok. O kontratları imzalayan el sanki biraz fazla profesyonel.

lebron james

4. En Uzun ve En Kısa Oyuncular Aynı Takımda!

NBA tarihinin en uzun oyuncusu Manute Bol ve en kısa oyuncularından Space Jam’den de tanıdığımız Muggsy Bogues 1987-88 senesinde aynı takım formasını terlettiler: Washington Bullets! 2.31 boyuyla pota altında rakiplere bir Gulyabani gibi korku salan Bol ile bulabildiği her delikten geçen Bogues’ın bu birlikteliği NBA tarihinin en ilginç birlikteliklerden biri. 1.60 olan Bogues ile Bol arasında tam 71 santim fark var! Neredeyse 1.5 katı!

5. Shaq Kariyerinde Sadece 1 Üçlük Attı!

Shaq’ın faul çizgisindeki performansını düşününce bunun aslında bir mucize olarak mı lanse etmemiz gerekiyor bilemedik. 16 Şubat 1996’da “Diesel” Orlando Magic forması giyerken Milwaukee Bucks ile yaptıkları maçta sürenin bitimine iki saniye var. Kenardan çıkan topu alıp “sallayan” Shaq panyanın da yardımıyla kariyerinin ilk ve tek üçlük isabetini buluyor. Shaq kariyeri boyunca 22 üçlük denemesinde bulunmuş, tek başarılı atışının ardından 20 sene geçmiş. Bizce dünyada tatil günü ilan edilebilir…

shaq

OKUMAYA DEVAM ET

Author Details
Üzgünüz! Profil Bulunamadı.
Paylaş:

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kobe bryant

NBA Tarihinden 13 Garip Hikaye!

puma

PUMA Gümbür Gümbür Geliyor!