in

NBA Tarihinin En “Karışık” Ayrılıklar

Parçalanan ikililer.

Unutulmaz Ayrılıklar

Üç yıl önce, Kyrie Irving ve LeBron James oldukça iyi bir ikili oluşturdular ve üç yıl üst üste Cavaliers ile NBA finallerinde boy gösterdiler. Bunun yanında 2016 yılında da Cleveland şehrine tarihinin ilk şampiyonluğunu kazandırdılar. Buna rağmen Kyrie Irving bu süreçte LeBron’nun gölgesinde kaldığını düşünerek ayrılmak istediğini belirtmişti ve bu yaz döneminde Boston Celtics’in yolunu tutmuştu.

Irving ve James arasındaki ayrılık NBA tarihinde bir ilk değil ve son olacak gibi de gözükmüyor. Biz de sizler için son 30 yıldaki en kötü ayrılıkları derledik.

Isiah Thomas ve Adrian Dantley (1989 Pistons)

detroit pistons

1988 NBA finallerini 7 maçın sonunda Lakers’a kaybettikten sonra, Pistons genel menajeri Jack McCloskey takımın skoreri Adrian Dantley’i Mark Aguirre ve 1991 1. tur draft hakkı karşılığında Dallas Mavericks’e takasladı. Dantley ise takasından Pistons’un yıldız oyuncusu Isiah Thomas’ı suçladı. İki oyuncu takım arkadaşı iken bile birbirleriyle rakip gibi görünmekteydiler. Pistons Dantley ayrıdıktan sonra ise üst üste iki şampiyonluk yaşadı. Adrian Dantley 2014’de katıldığı bir röportajda Isiah Thomas için “dolandırıcının teki” dedi.

Shaquille O’Neal and Anfernee Hardaway (1996 Magic)

magic

Bu ayrılık geçmişe bakıldığında oldukça çocukça gözüküyor. Shaq ve Penny kimin daha büyük bir star olduğu üzerine iddialaştılar. Kim daha çok ayakkabı satacaktı? Kim Orlando’da daha büyük bir güce sahipti? Bu sebepler potansiyelli bir takımın raydan çıkması için pek yeterli sebepler değil. Fakat Magic cephesinin O’Neal’ın sözleşmesini uzatma konusunda işleri eline yüzüne bulaştırması olayları farklı bir boyuta taşıdı. Sonunda Shaq’ın takımdan ayrılması NBA’de yepyeni bir dönemi başlattı.

Shaquille O’neal ve Kobe Bryant (2004 Lakers)

shaq

Bu olay yaşandığı andan itibaren hakkında sayısız uydurmaya şahit olduk. Shaq’a göre bütün kavga sadece bir pazarlamaydı. Ancak şu da bir gerçek ki ayrılığın hemen öncesinde ve ardından yaşanan kin kesinlikle gerçek. Shaq ise görüşlerini dünyaya pek de hoş karşılanmayan birkaç rap sözüyle ifade etti. Pek hoş sözler sarf etmediği açık (Kobe, how my ass taste). Kobe ise bu sözlere iki şampiyonluk daha kazanarak cevap verdi. Son şampiyonluğunun ardından Kobe kendisine sorulan “Bu şampiyonluğun senin için anlamı nedir?” sorusuna “Shaq’tan daha fazla yüzüğe sahibim” cevabını vermişti.

Ray Allen ve Kevin Garnett/Paul Pierce (2012 Celtics)

celtics

2008 şampiyonluğunu Big 3 olarak kazandıktan sonra Boston’da yaşanan ütopik hisler yavaş yavaş sönmeye başladı. Rajon Rondo, Kevin Garnett, Paul Pierce ve Ray Allen‘ın arası 2012’de yaşananlarda sonra tamamen açıldı. Celtics’in en büyük rakibi olan Miami Heat’e giden Ray Allen takımın geri kalanı tarafından dışlandı. Seneler süren soğuk savaştan sonra Paul Pierce bu saçmalığa bir son vermenin zamanı olduğuna karar verdi. Şu sıralar Allen ve Pierce aralarını düzetlmek için uğraşmakta.

Dwight Howard ve Kobe Byrant (2013 Lakers)

rockets

Howard, Lakers’a oldukça büyük umutlarla gelse de çok büyük bir başarı gösterememiş ve bir sezon sonra Houston Rockets’ın yolunu tutmuştu. Howard’ın bu hareketinden sonra Kobe Bryant, Howard’ı Twitter üzerinden takipten çıkarmış ve Paul Gasol ile beraber Instagram’da #vamos #juntos #lakercorazon #vino hashtagleriyle bir resim paylaşmıştı. Bu hashtagler ile yollarına devam edeceğini gösteren Kobe aynı zamanda Hoıward’a mesaj göndermişti. Ayrıca sonraki karşılaşmalarında yaşanan olayları da unutmak mümkün değil. Kobe’nin Howard’ın suratına “Yumuşaksın” demesi hala gözlerimizin önünde.

Kevin Durant ve Russell Westbrook (2016 Thunder)

russell westbrook

Bu ikili büyük ihtimalle son zamanların en çok konuşulan ayrılığı oldu. Kevin Durant, Thunder’daki son yılında konferans finallerinde Warriors’a karşı seride 3-1 öne geçmesine rağmen seriyi 4-3 kaybetti ve Durant-Westbrook ikilisi bir sezonda daha mutlu sona ulaşamadılar. Yaz döneminde serbest oyuncu olan Kevin Durant, Golden State Warriors ile anlaşınca çok büyük tartışmalara sebep oldu. Çünkü zaten önceki yıl Warriors normal sezonu 73 galibiyet ile NBA rekoru kırarak tamalamıştı. Böyle bir kadroya Durant de eklenince çok güçlü bir takım kuruldu ve geçtiğimiz yıl Warriors playoff döneminde 16 galibiyet ve sadece bir yenilgi alarak bir NBA rekoru daha kırdı. Bu “adaletsizliğin” temel sebebi olarak ise Kevin Durant’in seçimi gösteriliyor.

LeBron James ve Kyrie Irvıng (2017 Cavaliers)

lebron

Ve geldik listenin sonuna! Bu yaz dönemi en sallantılı geçen takaslarının başında Kyrie’nin Celtics’e gidişi geliyor. Geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamalarda ayrılırken LeBron James ile konuşmadığını ve hala iletişim kurmadıklarını belirten Kyrie cephesinden ilişkinin bitmiş olduğunu anlamak çok güç değil. LeBron ise her zamanki duruşunu koruyarak tartışmalardan uzak durmayı seçti. İki yıldız arasında ne olduğunu tam olarak bilmiyor olsak da, son zamanların en unutulmaz takaslarından biri olduğu gerçek.

Yazar: Eren Şahin

(http://www.espn.com/nba/story/_/id/20759975/worst-superstar-breakups-nba-30-years)
Author Details
Üzgünüz! Profil Bulunamadı.
Paylaş:

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kyrie irving

DEV Kyrie Irving Takasının Analizi

potasentez

PotaSentez: Kuzeybatı Analizi