Elgin Baylor Efsanesi! - Görsel: Her Şey NBA
in ,

BEĞENDİMBEĞENDİM TERTEMİZTERTEMİZ

NBA Tarihinin En Underrated Oyuncusu: Elgin Baylor

8 NBA Finali ve Wit Chamberlain’a Rakip Olan Elgin Baylor

Elgin Baylor: Namı Diğer; Acılar ve Ağrılar

Muhteşem Kariyer, Eksik Kalan Başarılar Elgin Baylor

NBA tarihinin değeri en az bilinen efsanesi Elgin Baylor 22 Mart 2021’de yaşamını yitirdi. Sakatlık yaşayana kadar Wilt Chamberlain ile kıyaslanmış bir isim. Kobe Braynt’ın “Tüm hareketlerini izleyip kopyalıyorum.“ dediği Michael Jordan’dan önceki idolü. NBA tarihinin kariyer sayı ortalamasında 3. sırasında yer alan ve 8 kez NBA finali oynamış bir oyuncu. GOAT adayları arasında yer alması gerekirken neden bu kadar az bilindiğini kendimize dert ettik ve Her Şey NBA okuyucularına yakından tanıtmaya karar verdik.

5 başlıkta sizlere kariyer hikayesini aktaracağız:

  • Kolej kariyeri ve Wilt Chamberlain ile tanışması
  • Kariyerinin ilk yılları
  • Wilt Chamberlain ile sayı krallığı mücadelesi
  • Acılar ve Ağrılar – Aches and Pains
  • Başarıları ve rekorları

Elgin Baylor ve Kolej Yılları

Washington’da doğup büyüyen Elgin Baylor, koleje kadar gözlerden uzak kalan bir lise kariyeri geçirdi. Dersleri sevmeyen Baylor birkaç kez liseyi bıraksa da geri dönüp okulu bitirdi. O yıllarda Washington basketbolcu arayışı için talep gören bir şehir değildi. Washington’da en iyi liseli oyuncuların bir araya geldiği Siyahlar ve Beyazların karşılaşmasında kendini kanıtlama fırsatı buldu. Bir yıl önce mezun olmuş olmasına rağmen şehrin yıldızı James Wexler’da bu maçta oynadı. Wexler 34 sayı atarak çok iyi maç çıkarsa da 44 sayı atan Elgin Baylor, maçı 25 sayı farkla siyahlara kazandırdı. Bu performansı ABD’nin çok uzak bir ucunda olmasına rağmen Idaho Albertson kolejinden burs almasını sağladı. 31 sayı 19 ribaundluk müthiş ortalamaları ve okul tarihinin en iyi derecelerine rağmen ertesi sezon basketbola burs ayırmama kararı alınınca buradan ayrılmak durumunda kalıyor.

Idaho’dan ayrılması biraz da kendi kariyeri açısından daha iyi oluyor. Bu sayede NCAA’de oynama fırsatı buluyor ve Seattle Üniversitesi’ne gidiyor. Kolej değiştirdiği için bir sene oynayamamış olsa da Seattle’da 2 muhteşem sezon geçiriyor. 1957/58 sezonunda okulunu NCAA’de Final Four’a taşıyor. Burada takımını finale taşıyor ancak yediği dirsek yüzünden kaburgası kırılıyor. Kırık kaburga ile finallerde 25 sayı 17 ribaund ile oynasa da şampiyon Kentucky oluyor. Wilt ile tanışmaları da bu döneme dayanıyor. Wilt Chamberlain ilk NCAA yılında 29,6 sayı 18,9 ribaund ortalamaları ile oynamıştı. 29,7 sayı 20,3 ribaund ile oynayarak iki kategoride de kendisini geçen adamı merak ediyor ve arabaya atlayıp Washington’a onunla maç yapmaya gidiyor. Neredeyse 1 ay boyunca Washington DC’nin en iyi oyuncuları ile birlikte karşılıklı maçlar yapıyorlar ve bu maçların büyük çoğunluğunu Baylor’ın takımı kazanıyor. Rekabet ilk burada başlasa da, kariyer sonunda birlikte oynayarak sonlanacak.

Kariyerinin İlk Yıllarında Elgin Baylor

Draft’ın ilk sırasında Minneapolis Lakers seçim hakkına sahipti. 1956’da emekli olan George Mikan’dan sonra takımı tekrar ayağa kaldırmak isteyen Lakers, Elgin Baylor’ı ilk sıradan seçti. Bir önceki sezonu 19 galibiyet ile kapatan takıma 33 galibiyet aldıran Elgin Baylor, yılın çaylağı olurken aynı zamanda All-Star ve All-NBA takımlarına seçildi. 25 sayı 15 ribaund 4 asist ile oynadığı çaylak sezonunu MVP sıralamasında 3. olarak tamamlarken aynı zamanda takımını NBA finaline çıkardı. Bill Russell’ın liderliğinde oynayan Boston Celtics’e 4-0 yenilmiş olsalar da, tarihi bir başlangıç yapmış oldu.

Elgin Baylor’ın çaylak sezonunda aldığı bir karar, siyahi basketbolcuların ileride daha iyi haklar elde etmesi için çok önemliydi. Bazı maçlarını seyirci için farklı şehirlerde oynayan Lakers, Charlotte-North Carolina’da oynamak için Kasım ayında buraya gidiyor. Ancak otel, siyahi oyuncuların burada kalamayacağını söylüyor ve siyahi oyuncular daha kötü bir otelde kalıyor. Elgin Baylor bu olaya çok kızıyor ve böyle bir şey tekrarlanırsa sahaya çıkmayacağını söylüyor. Hem takım yetkililerinden hem de NBA yönetiminden söz alıyor ancak sezonun ilerleyen bölümünde bu olay tekrar yaşanıyor. Koç beyaz oyuncuları ayırmayıp tüm oyuncuları farklı bir otele götürse de Elgin Baylor maça çıkmayı reddediyor. Sadece sivil kıyafet ile salona girip maçı izlemeye ikna oluyor ve maçı kenardan izliyor. Irkçılığın zirve yaptığı dönemlerde Elgin Baylor gibi büyük yıldızların aldığı tavırlar olmasa, günümüz NBA’inde siyahlar ne durumda olurdu düşünmekte bile zorlanıyoruz.

Wilt Chamberlain ile Sayı Krallığı Mücadelesi

İkinci sezonunda 29,6 sayı 16,4 ribaund ortalaması ile oynasa da takımı 25 galibiyet ile sezonu kapattı. Boston Celtics’e karşı attığı 64 sayı, NBA tarihinin rekoru oldu. O yıl Lakers adına önemli bir değişim yaşandı. Şehri Los Angeles’a taşıyan Lakers, draft’ta Jerry West’i kadrosuna kattı. 3. yılında 34,8 sayı 19,8 ribaund 5,1 asist ortalamaları ile oynayan Elgin Baylor, sayı krallığını 38 sayı ortalama ile oynayan Wilt’e kaptırdı. Batı konferansında final oynayan Lakers, St. Louis Hawks’a 4-3 eleniyorlar. Sezon içerisinde New York’a 71 sayı atan Elgin Baylor, kendi rekorunu kırarak NBA tarihinin bir maçta en çok sayı atma rekorunu geliştirdi. 2 sene sonra Wilt Chamberlain 100 sayı atarak bu rekoru kırdı. Elgin Baylor 71 sayı ile tarihin bir maçta en fazla sayı atan 4. oyuncusu konumunda.

1961/62 sezonu Elgin Baylor için kariyerinin en iyi sezonu oldu. İşin ilginç yanı o yıl yarı basketbolcu yarı askerdi. ABD’de o yıl yaşanan askeri bir krizden dolayı tüm yedek subaylar askere alındı. Elgin Baylor sezonun büyük çoğunluğunda askerdeydi. Hafta içi asker olan Baylor, sadece hafta sonları oynanan maçlara gidiyordu. Doğru dürüst antrenman yapma şansı bile bulamayan efsane, 48 maçta oynarken 38,3 sayı 18,6 ribaund 4,6 asist ortalamaları ile oynadı. Takımını da NBA finallerine çıkarıyor. 7 Hall of Fame oyuncuya sahip Boston Celtics’e 4-3 elendiler. Bu serinin 5. maçında 61 sayı 22 ribaund ile oynayan Elgin Baylor, NBA finalleri tarihinin bir maçta en fazla sayı atma rekorunu kırdı. Bu rekor hala kırılamadı.

38,3 sayı ortalamasının üzerine çıkan tarihte sadece bir oyuncu var. Bu oyuncu ile aynı döneme denk gelip sayı kralı olamamak büyük talihsizlik. Wilt Chamberlain 50,4 ortalamaları ile rekorları alt üst etti ve Elgin Baylor’ın performansı maalesef sönük kaldı. Bir sonraki sezon 34 sayı ortalama ile oynasa da yine Chamberlain’i geçemedi. Kariyeri boyunca hiç sayı kralı olamayan Baylor, sürekli Wilt engeline takıldı.

Acılar ve Ağrılar – Aches and Pains

1965 yılının playoff ilk maçında yaşadığı diz sakatlığı, kariyerine vurulan en büyük darbe oldu. O sakatlığın ardından tam olarak hiçbir zaman iyileşemeyen Elgin Baylor, lakabını da bu şekilde aldı. Anlamı “Acılar ve Ağrılar” olan, “Aches and Pains” adıyla anılmaya başladı. Günümüz oyuncularının sağlık imkanlarına sahip olmayan Elgin Baylor, sakatlığının etkisi ile 1965/66 sezonunda kariyerinin en kötü sezonunu geçirdi. 16,6 sayı ortalaması ile normal sezonu tamamladı. Playoff’ta geri dönen Baylor, 26,8 sayı 14,1 ribaund ortalaması ile oynadı ve NBA finallerinde yine Boston Celtics’e elendi. Los Angeles Lakers o yaz el değiştirdi. Yeni başkana kendisini tekrar kanıtlamaya çalışan Elgin Baylor, 4 sezon daha harika basketbol oynadı. Bu 4 sezonun üçünde NBA finali oynayan Lakers, 2 kez Boston 1 kez de New York’a elendi. Bu serilerin ikisini 4-3 kaybetmesi ise kariyeri adına acı verici.

1968/69 sezonunda takıma Wilt Chamberlain katıldı. Wilt-West-Baylor üçlüsünün arka arkaya kaybettiği iki final, günümüzde yeterince saygı görmemesinin en büyük sahibi desek abartmış olmayız. 1970/71 sezonunda sadece 2 maça çıkan Elgin Baylor’ın kariyeri sona ermek üzereydi. 1971/72 sezonunda son kez sahaya çıkan Elgin Baylor sadece 9 maçta yer aldı. 11,8 sayı 6,3 ribaund ortalaması ile oynayan Baylor, ağır bir sakatlık yaşayınca basketbolu bıraktığını açıkladı. Kariyeri boyunca 8 final oynayan ve şampiyonluk yüzüğü elde edemeyen Elgin Baylor için en büyük travma ise o sezon gerçekleşti. Sezon ortasında emeklilik kararı alan Baylor takımdan ayrıldı. Normal sezonda arka arkaya 33 maç kazanan Los Angeles Lakers sezonu şampiyonlukla tamamladı. Takımdan ayrılan Baylor ise bu şampiyonlukta yer alamadı. Lig tarihinin hala en uzun galibiyet serisi olan 33 maçlık seride ve sonunda gelen şampiyonlukta bulunamamış olması bizim için bile acı verici.

Başarıları ve Rekorlarıyla Elgin Baylor

Sakatlıkları yüzünden toplamda 11 maça çıktığı iki sezonları da sayarsak 14 sezonluk bir NBA kariyeri geçirdi. Kariyer ortalamaları 27,4 sayı 13,5 ribaund 4,3 asist olan Elgin Baylor, tarihin en yüksek 3. sayı ortalamasına sahip. 30,1 sayı ortalamasına sahip iki oyuncu olan Michael Jordan ve Wilt Chamberlain’in ardından, en skorer oyuncu konumunda. Ribaund ortalamasında ise 13,5 ile tüm zamanlarda 11. sırada.

Kariyeri 11 kez All-star olan Elgin Baylor, 10 kez NBA’in en iyi beşlerine seçildi. Yılın çaylağı ödülüne sahip olsa da kariyeri boyunca normal sezon MVP’si olamadı. Ancak ilk All-star maçında MVP olmayı başardı. Tam 8 kez NBA finallerinde mücadele ederken 7’sinde 13 yılda 11 şampiyonluk elde eden tarihi Boston Celtics takımına denk geldi. Sayı krallığında ise kariyerinin en iyi döneminde, Wilt Chamberlain’in 7 sene üst üste rekorları alt üst edip sayı kralı olduğu döneme denk geldi.

NBA finallerinde attığı 61 sayı hala rekor durumunda. Normal sezonda attığı 71 sayı ise sadece 3 oyuncu tarafından geçildi. NBA finalleri toplam sayı ortalaması 26,4 iken, playoff ortalaması 27. Kariyeri boyunca 87 maçta en az 40 sayı atmayı başardı. NBA tarihinin en iyi 50 oyuncusu arasına seçilen Elgin Baylor’ın 22 numaralı forması Los Angeles Lakers tarafından emekli edildi.

1,96 boyunda forvet pozisyonunda oynayan Elgin Baylor, basketbola birçok yenilik getirmiş bir isim olarak kabul edilir. Özellikle “Jump Shot” olarak bilinen atışın öncüsü Elgin Baylor olmuştur. Ayrıca Crossover ve behind the back gibi terimlerin NBA literatürüne girmesinde büyük pay sahibi oldu. Kobe Braynt’ın Michael Jordan’dan önce Elgin Baylor’dan birçok kez tavsiye aldığını biliyoruz. Elgin Baylor’ın kasetlerini sık sık izlediğini ve onun hareketlerini kopyaladığını beyan etmişti zaten.

NBA kariyeri bittikten sonra 1975-1979 yılları arasında 4 yıl New Orleans Jazz’ın koçluğunu yaptı ancak basketbol kariyerinde yaptıklarını koçluk kariyerine yansıtamadı. 1986 ile 2008 arasında ise Los Angeles Clippers’ın basketboldan sorumlu Asbaşkanı olarak görev yaptı. 2006 yılında yılın yöneticisi ödülü alsa da çok başarılı bir yönetici kariyeri olduğunu söylemek yanlış olur.

86 yaşında olan Elgin Baylor, ilerleyen yaşının da etkisiyle Los Angeles’ta ailesinin yanında hayatını kaybetti. Bizlere de onu anmak ve başarılarını aktarmak düştü. NBA tarihinin gelmiş geçmiş en iyi oyuncularından biri olan Elgin Baylor, başka bir dönemde oynamış olsaydı çok daha fazla şampiyonluk, mvp ya da sayı krallığı elde edebilirdi diye düşünüyorum. Sizce Elgin Baylor’ın NBA tarihindeki yeri nedir? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın. Hoşçakalın.

Yazar Hakkında
İstanbul’da yaşayan Aykut, 2003 draftı ile NBA’i takip etmeye başladı. En sevdiği oyuncu her sene değişir. Kolej seviyesinde iken yıldız adaylarını keşfedip gelişimlerini takip etmek en büyük keyfidir. Portland taraftarı olsa da potansiyel gördüğü her oyuncuyu izlemeye çalışır

What do you think?