in ,

SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM YORUMSUZYORUMSUZ

NBA ve Irkçılık

Neden diye sormadan edemiyor insan

NBA Oyuncularına Karşı Irkçılık

Geçtiğimiz günlerde oynanan Utah Jazz-Oklahoma City Thunder maçında yaşanan bir olay, basketbolun en önemli problemlerinden birini tekrar su yüzüne çıkardı: Irkçılık. Utah şehrinde oynanan maçta, maçı izlemeye gelen bir çift, Thunder’ın yıldızı Russell Westbrook’la laf dalaşına girdi.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=XfSJv1mYpas[/embedyt]

Yukarıdaki videoda Westbrook’un bazı taraftarlara çok ağır sözler söylediği gözüküyor. Bu video ortaya çıktığında tüm NBA takipçileri hayret içerisinde kalmıştı. Zira bir oyuncunun taraftarlara bu kadar ağır sözler söylemesi, küfür etmesi normal bir durum değildi. Lakin daha sonra Westbrook basına yaptığı açıklamada söylediği sözleri neden söylediğini, olayın nasıl geliştiğini açıkladı:

“Olay tribünlerdeki genç bir taraftarın ve eşinin ‘neden alışkın olduğun gibi dizlerinin üstüne çökmüyorsun’ demesiyle başladı. Bu da benim için tamamıyla saygısızcaydı. Bence bu ırkçıydı. Bir oyuncunun hiçbir koruması olmadığı düşünülünce bu tamamen uygunsuzdu. Bence maça maçtan keyif almak için gelen bir sürü harika taraftar var, ancak aynı zamanda maça sadece bana ve aileme karşı saygısızca konuşmak için gelenler de var. Yıllardır doğru şeyleri yapıyorum, kimsenin canını yakacak bir şey yapmıyorum. 11 senedir hiç başım derde girmedi, hiçbir taraftarın canını yakmadım. Bu sadece bir video fakat [ırkçılık] tüm maç boyunca devam etti. Özellikle burada, Utah’da çok fazla saygısızlık var ve ben bu saygısızlığı ailem adına kabul etmeyeceğim.”

Utah Jazz oyuncusu Donovan Mitchell da daha önce Utah taraftarları tarafından ırkçılığa maruz kaldığını açıkayarak Westbrook’a destek oldu.

Olayın içinde bulunan taraftar Shane Keisel, Utah Jazz’in salonundan süresiz olarak men edildi. Russell Westbrook ise bir taraftara doğrudan küfür ettiğinden dolayı 25,000$ cezaya çarptırıldı.

Afrikan-Amerikan NBA oyuncuları, sıklıkla taraftarlar tarafından ırkçılığa maruz kalıyor, fakat olaylar genelde oyuncuların ağır başlılığı ve profesyonelliği sayesinde büyümeden sona eriyor. Günümüzde insanlar sosyal medya üzerinden oyunculara ve tüm dünyaya doğrudan ulaşabiliyor. Her gün paylaşılan onlarca, yüzlerce ırkçı mesaj, tüm dünyanın ulaşımına açık şekilde paylaşılıyor. Başkalarının ırkçı sözler söyleyip hiçbir yaptırım almadığını gören kötü niyetli insanlar da oyunculara karşı her istediğini söyleyebileceğini düşünüyor ve yapılan saygısızlığın, ırkçılığın boyutu giderek büyüyor. Oyuncular da sinirlerine hâkim olamayınca Russel Westbrook gibi patlayabiliyor. Bunun suçlusu da “profesyonel” olduklarından ve sinirlerine hâkim olmayı bilmeleri gerektiğinden dolayı oyunculara atılıyor.

Her şeyden önce hatırlamamız gereken şey şu: NBA oyuncuları da her birimiz gibi birer insan. Sırf profesyonel oldukları için onlara saygısızlık yapıp, bir cevap vermemelerini bekleyemeyiz. Sokaktaki herhangi birine gösterdiğimiz saygıyı onlara da göstermek zorundayız. Bunun da ötesinde, hepimiz eşitiz, hepimiz aynıyız. Renk, dil, din, ırk fark etmeden birbirimize karşı saygı duymak zorundayız. Irkçılığın en yakın zamanda sona ermesini diliyor, sizleri oyuncuların ırkçılıkla ilgili mesajlarıyla baş başa bırakıyoruz…

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=khLkBmDPsek[/embedyt]

Author Details
Doğma büyüme İzmirli olan Umut Berk, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde İngilizce İşletme ve İngilizce İktisat okuyor. DSİ, Ege Elit ve Dokuz Eylül SK’de profesyonel olarak 10 yıl basketbol oynadı. Basketbol ile ilişkisi ise 2004 yılında bu oyuna aşık olmasıyla başladı.

What do you think?