in

BEĞENDİMBEĞENDİM SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM YORUMSUZYORUMSUZ HAHAHAHA TERTEMİZTERTEMİZ

NBA Yıldızlarının Hip-Hop Dünyasındaki Karşılıkları

NBA Yıldızları ve Rapçiler

İç İçe Geçmiş İki Kültür

Herhangi bir spor dalıyla bir müzik türü basketbol ile rap müziğin yakınlaştığı kadar yakınlaşamayacak şüphesiz. Bu ikilinin özellikle günümüz popüler kültürüne bu denli doğrudan etki ediyor olması; böylesi bir yakınlığın en temel sebeplerinden bir tanesi olarak gösterilebilir. Bir yanda basketbol maçlarının müdavimi olan ünlü rapçiler; bir diğer yanda ise şarkı sözlerine ilham veren NBA yıldızları. Tüm bunların ötesinde her şeyi çok “sığ” bir şekilde basite indirgeyecek olursak; basketbolcuların rapçi olmak isteyişi, rapçilerin ise basketbolcu olmak isteyişi basketbol ve rap müzik arasındaki yakınlığını anlatmaya yetiyor.

Peki, bir NBA oyuncusunun rap dünyasındaki karşılığının kim olabileceğini düşünmüş müydünüz hiç? Bugünkü içeriğimizde, yarattıkları etki, kullandıkları tarz ve bıraktıkları iz ışığında hangi NBA oyuncusunun hangi rap yıldızına benzediğine göz atacağız. Hazırsanız başlayalım!

LeBron James – Jay-Z

LeBron James, tüm zamanların en iyi oyuncusu tartışmalarında adı Michael Jordan ile birlikte en çok anılan oyuncu olabilir. Birçoklarına göre de basketbol topunu eline almış en yetenekli oyuncu olmasından kaynaklı, sahada yetenekleri ve yapabilecekleri hiçbir zaman tartışma konusu olmadı. Fakat bugün bizim odaklanacağımız konu; LeBron’un saha dışında yaptıkları ve büyüklüğü olacak. Zira LeBron James’in alametifarikası, harika bir basketbolcu olmasının yanı sıra bir işadamı olarak da örnek alınması gereken bir başarıya sahip olması. İşte tam da bu sebepten LeBron James’in rap dünyasındaki karlığı Jay-Z’den başkası değil.

Nasıl ki birçokları LeBron’un tüm zamanların en iyi oyuncusu olduğunu düşünüyorsa, Jay-Z’nin gelmiş geçmiş en iyi rapçi olduğunu düşünenlerin sayısı da hiç mi hiç az değil. “The Blueprint” ve “Reasonable Doubt” gibi albümlerin yarattığı etkiler bu düşüncenin temellerini oluşturuyor. Ancak konu “iş adamlığına” geldiğinde Hova’nın eline su dökebilecek çok az isim var. Brooklyn Nets’in hissedarı olması, Def Jam plak şirketinin CEO’su ve başkanı olması ve dünyanın en popüler online müzik servislerinden biri olan Tidal’ı 2015 yılında satın alması; Jay’i rap dünyasında bambaşka bir yere koyuyor.

Yukarıda Jay-Z için bahsi geçen ve onu “en iyi rapçi” tartışmasında farklı bir noktaya taşıyan her şeyin bir yansıması da LeBron James için basketbol dünyasında geçerli. Sinema ve televizyon dünyası için yaptığı yatırımlar, kendi alanlarında dünyanın en önde gelen markalarıyla yaptığı işbirlikleri, hatta bir futbol takımı olan Liverpool’un hissedarı olması vb. birçok atılım onu bir “basketbolcudan” çok daha öteye götürüyor.

Yukarıda bahsedilenler ekseninde hem LeBron hem de Jay-Z bulundukları pozisyonlarda “birer rapçi” ya da “birer basketbolcu” olmanın ötesinde birer İKON olabilmeyi başarmış isimler. İşte tam da bu yüzden LeBron James’in rap dünyasındaki karşılığı Jay-Z’den başkası değil.

Michael Jordan – Nas

Michael Jordan, büyük çoğunluk için tüm zamanların en iyi basketbolcusu. Ancak bunun da ötesinde o bir fenomendi. NBA’den çıkıp tüm dünyada bu denli “büyük” bir etki yaratan ilk oyuncuydu. Ve en iyi dönemindeki Jordan, hiç kimseyle karşılaştırılamayacak bir seviyeyi temsil ediyordu. Öyle ki, ondan sonra gelen ve dünya çapında en az onun kadar ses getiren tüm yıldızlar; oyunlarını Jordan’ı izleyerek şekillendirdiklerini söylediler. LeBron James, Dwyane Wade, Kobe Bryant gibi yıldızlar oyunlarında Jordan’dan esinlenen yıldızlardan sadece bazıları.

Yukarıda okuduklarınızdan sonra Jordan’ı Nas ile eşleştirmenin pek de mantıklı olmadığını düşünebilirsiniz. Zira Nas, rap dünyasında tüm zamanların en iyisi olarak anılan bir rapç değil. Basketbolda Jordan’ın bu şekilde anılmasına karşın. Evet, birçoklarına göre Nas gelmiş geçmiş en iyi 5-10 rapçiden bir tanesi fakat EN İYİSİ değil. Ancak Nas’ın ilk stüdyo albümü olan “Illmatic” hiç de azımsanamayacak bir kitle için tarihin en iyi rap albümü. Barındırdığı mesaj bütünü, Nas’ın şairane söz yazım tekniği ve bunu dinleyiciye ne denli iyi geçirdiği, hikaye anlatımı dediğimiz “storytelling’in” belki de bir daha hiçbir rapçi tarafından ulaşılmayacak bir noktaya varması, yalnızca 10 şarkıdan oluşması ve tek bir “boş” şarkı içermiyor oluşu bu albümü bu denli özel kılan etmenlerin başında geliyor. Ancak tüm bunların ötesinde bu albümün “Hip-Hop” dünyasına kattığı bambaşka bir DEĞER var. Bu albüm öncesindeki genel kanı; yeni bir albüm üzerinde çalışan bir rapçinin, sadece tek bir prodüktör/yapımcı ile işbirliği yapmasıydı. Ancak Nas, bu albüm için birden fazla yapımcıyla çalışarak adeta “tabuları yıkmayı” başardı ve farklı prodüktörler ile çalışarak da ortaya nasıl bir şaheser çıkarılabileceğini göstermiş oldu. Günümüzde geldiğimiz noktada ise Travis Scott’ın dünya çapındaki hiti olan Sicko Mode’da 5 farklı prodüktörün çalıştığını ve tek bir şarkı içerisinde altyapının durmaksınız değişerek tam 3 kez beat geçişine yer verildiğini görüyoruz. Nereden nereye!

Illmatic albümünün eleştirmenler tarafından aldığı notlar:

Ee, Jordan ve Nas ne alaka diye sorduğunuzu duyar gibiyim.. tam da bu konuya açıklık getirmek üzereyiz. Jordan henüz lige girdiğinde geleneksel kanı, şampiyonluk kazanabilmek için elit bir uzuna ihtiyaç duyulduğu yönündeydi (Kareem, Bill, Hakeem) gibi. En iyi oyuncunuz bir pivot olmalıydı. Fakat Jordan’ın basketbola getirdiği etkiyle beraber, oyunun en büyük değişimlerinden bir tanesine öncü olmayı başardı ve “baskın” bir pivot olmadan da şampiyonluk kazanmanın mümkün olduğunu gösterdi, hem de 6 kez. İşte Jordan ve Nas’ın en büyük benzerliği burada yatıyor; içinde bulundukları endüstrilere yeni bir soluk getirdiler ve farklı şeyler deneyip başarıya ulaşarak tabuların yıkılmasına önderlik ettiler.

Kobe Bryant – 2Pac

Mükemmelliğe giden yolda sıkı çalışmanın ve azmin ne denli büyük bir paya sahip olduğu sürekli anlatılan hatta zaman zaman “sıkıcı” sayılan bir klişedir. Ancak bu iki isme baktığımızda bu klişenin vücut bulmuş halini görmek işten bile değil. Üstelik bu iki ikonun arasındaki benzerlikler sadece çalışma etiği ve azim ile sınırlı değil, hatta bunların çok ötesinde. Her iki yıldız da Amerika’nın doğu yakasında dünyaya gelip batı yakasında birer yıldız oldular, her ikisinin de bıraktıkları MİRASA zarar verebilecek yasal/adli sorunları oldu ve maalesef ki her ikisinin de yaşamları çok erken sona erdi.
Kobe Bryant kuvvetle muhtemel dünyanın görüp görebileceği en çalışkan yıldızdı. O, Michael Jordan’ın modern zamanlardaki karşılığıydı. Tüm bunlar, içinde bulunulan durum her ne olursa olsun çalışmaya devam edip pes etmemeyi; “Mamba Mentalitesini” günümüzde bu denli popüler hale getiriyor. Hayattayken dünyanın dört bir yanından insana aşıladığı azim duygusu özellikle zamansız ölümünün ardından onu seven her insan bambaşka bir anlam ifade etmeye başladığı da yadsınamaz bir gerçek.

Hip-Hop dünyasından çıkıp, insanlarla tıpkı Kobe’nin basketbolda yarattığı etki ve verdiği mesajı verebilmeyi başaran tek isim 2Pac’tan başkası değil. Hatta öyle ki, hayatının son yılında Pac’ın 150 civarı şarkı kaydettiği söylenir. Bu durum, sadece rap müzik olarak değil, herhangi bir müzik tarzında pek de eşi benzeri görülemeyecek bir iş ahlakı örneği şüphesiz. Ölümünün üzerinden yıllar geçmiş olmasına rağmen yıllar önce yazıp/kaydettiği birçok şarkıyla günümüz neslinin bir bağ kurabiliyor olması ise; Pac’ı zamanının çok ötesinde bir yıldız yapıyor.

Tüm bunların ötesinde bu iki ismi birbirine bu denli yakın yapan en önemli nokta; kendilerinden sonraki nesillere verdikleri ilham.. 2Pac’tan etkilenmemiş herhangi bir rapçi bulabilmek imkansıza yakın olabilir. Eminem, Kendrick Lamar, J. Cole, Nipsey Hussle ve hatta Allen Iverson. Peki ya, Kobe Bryant’tan etkilenmemiş/esinlenmemiş herhangi bir basketbolcu söyleyebilir misiniz?

Kevin Durant – Eminem

Kötü adamları ilgi çekici yapan doğaüstü bir güç olduğuna eminim, özellikle yaptıkları işte en iyiyi temsil ediyorlarsa. Durant ve Eminem’i benzer kılan en önemli unsur kesinlikle “AYKIRI” oluşları. Bir yanda daha önce o fiziğe sahip hiçbir oyuncunun yapamadığı birçok şeyi yapabilen, hatta yapabilmekle de kalmayıp birçoğunda elit seviyeye çıkabilmiş bir NBA yıldızı, diğer yanda ise kendisinden önce hatırı sayılır tek bir rapçi bile çıkaramamış olan Detroit şehrinden gelip, günümüzde birçokları için tüm zamanların en iyi rapçisi olarak görülen beyaz bir rapçi.
Kötü adamlık hususuna gelecek olursak da, Eminem’in henüz piyasada yeni yeni yer ettiği zamanları hatırlayacak olursak; laf atıp, dalga geçmediği TEK BİR kişi dahi olmadığını görürüz. Bu, Detroit’ten çıkıp gelmiş beyaz bir rapçi için son derece cüretkâr bir hareket kuşkusuz.
Öte yandan Kevin Durant, Oklahoma City’den ayrılmadan önce genel kanıda sevilen bir yıldızken, Golden State ile anlaşması onu belki de tarihin en NEFRET edilen oyuncularından birine dönüştürdü. Zira birçokları bu hamleyi bir Durant gibi bir yıldıza yakıştıramadı ve attığı imzayı “zayıflık” olarak değerlendirdi. Nasıl değerlendirmesinler ki? Bir sene önce konferans finallerinde 4-3 ile elendiğin, üstüne üstlük Durant’siz de tarihin gördüğü en iyi takımlardan biri olarak nitelendirilen takıma imza atıp şampiyonluk için ter dökecektin.

Ancak günün sonunda Durant’in MÜKEMMELİĞİ, ona sevgiyi getirmese de saygıyı getirmeyi başardı. Çünkü Durant’ten ve onun oyuna getirdiği mükemmellikten kaçabilmek mümkün değildi, tıpkı Eminem’in rap müziğe getirdiklerinden kaçabilmenin mümkün olmadığı gibi.

Sonsuza Dek Birlikte

Hip-Hop ve Basketbol her zaman arasındaki bağlantıyı koruyacak ve hatta güçlendirecek. Rap şarkılarında her daim basketbolcuların isimlerini duyacağız; basketbolcular her zaman rap yapmaya deneyecekler. Hatta kimi zaman başarılı da olacaklar, tıpkı Dame DOLLA gibi. Bizler de bu iki kültürün getirdiği güzelliklerin keyfini çıkartacağız.

Kaynak: Medium.com

 • Diğer Yazıları
Yazar Hakkında
Doğma büyüme İstanbullu olan Ertan, Lisans eğitimini Süleyman Demirel Üniversitesi’nde tamamladı. 2000’lerin ortasına doğru izlemeye başladığı NBA Stüdyo adlı program ve 2006 NBA finalleri onun basketbola ilgi duymasının en büyük sebeplerinden. Kendisi Florida’nın yerlilerinden olmasa da Dwyane Wade onun için çok özel bir figür.
  Kawhi Leonard’ın Muhtemel Adresleri!
  İç İçe Geçmiş İki Kültür Herhangi bir spor dalıyla bir müzik türü basketbol ile rap müziğin yakınlaştığı kadar yakınlaşamayacak şüphesiz. Bu ikilinin özellikle günümüz popüler kültürüne bu denli doğrudan etki ediyor olması; böylesi bir yakınlığın en temel sebeplerinden bir tanesi olarak gösterilebilir. Bir yanda basketbol maçlarının müdavimi olan ünlü rapçiler; bir diğer yanda ise şarkı […]
  KD: “Draymond Green Gibi Birine İhtiyacım Vardı!”
  İç İçe Geçmiş İki Kültür Herhangi bir spor dalıyla bir müzik türü basketbol ile rap müziğin yakınlaştığı kadar yakınlaşamayacak şüphesiz. Bu ikilinin özellikle günümüz popüler kültürüne bu denli doğrudan etki ediyor olması; böylesi bir yakınlığın en temel sebeplerinden bir tanesi olarak gösterilebilir. Bir yanda basketbol maçlarının müdavimi olan ünlü rapçiler; bir diğer yanda ise şarkı […]
  Jokic’in Draft Gecesi Yaptığı Şey Sizi Şok Edecek!
  İç İçe Geçmiş İki Kültür Herhangi bir spor dalıyla bir müzik türü basketbol ile rap müziğin yakınlaştığı kadar yakınlaşamayacak şüphesiz. Bu ikilinin özellikle günümüz popüler kültürüne bu denli doğrudan etki ediyor olması; böylesi bir yakınlığın en temel sebeplerinden bir tanesi olarak gösterilebilir. Bir yanda basketbol maçlarının müdavimi olan ünlü rapçiler; bir diğer yanda ise şarkı […]
  Gary Payton ve Ortalığı Karıştıracak İddiası!
  İç İçe Geçmiş İki Kültür Herhangi bir spor dalıyla bir müzik türü basketbol ile rap müziğin yakınlaştığı kadar yakınlaşamayacak şüphesiz. Bu ikilinin özellikle günümüz popüler kültürüne bu denli doğrudan etki ediyor olması; böylesi bir yakınlığın en temel sebeplerinden bir tanesi olarak gösterilebilir. Bir yanda basketbol maçlarının müdavimi olan ünlü rapçiler; bir diğer yanda ise şarkı […]

What do you think?