in , , , , , , , ,

BEĞENDİMBEĞENDİM TERTEMİZTERTEMİZ YORUMSUZYORUMSUZ SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM YOK ARTIK!YOK ARTIK! HAHAHAHA

NBA’de Son 10 Senenin En Önemli Olayları

Geçmişe hızlı bir yolculuk

Neler Görmedi ki Bu Gözler!

Kimse inkâr etmesin; NBA taraftarları yeni sezon için şimdiden kıpır kıpır olmaya başladı. Belki takım antrenmanından düşen eğlenceli çaylak fotoğrafları, belki Dünya Basketbol Şampiyonası, belki de pre-season’ın kapımızı çalmak üzere olması. Sebep her ne olursa olsun yeni sezon için çok heyecanlıyız! Başla artık!

Yeni sezon için tek heyecanlı olan biz değiliz tabii ki; Sports Illustrated dergisi de belli ki yeni sezon için heyecanlı olanlardan. Takvimsel olarak 10 yıllık bir süreci geride bıraktığımızdan dolayı Sports Illustrated dergisi, son 10 yılın en önemli basketbol olaylarını sıralamış. Biz de sizler için bu listeyi derledik topladık ve okumanız için sizlere sunduk.

10. Kawhi Leonard’ın Çılgın Senesi

Kawhi henüz playoff’ların ikinci turunda Sixers serisini bitirirken, 1993’te Michael Jordan’dan beri en çok sayı kaydeden (243) oyuncu olmuştu bile. Bu seriye 7. maçı kazandıracak o akıl almaz oyunu da eklemek gerekiyor. Bucks serisine geldiğimizde bir yandan 29.8 sayı ortalamayla oynayıp bir yandan da ligin MVP’sini durdurmuştu. Sonra da Final serisine gelindiğinde, 4. maçtan itibaren deyim yerindeyse ölümcül bir şekilde oynamış ve 6 maçta şampiyonluğu getirmişti. Yaşanan bu mucizevi olayları gözlerimizle gördük. Bu sebepten yaşanan her şeye rağmen Kawhi Leonard’ın San Antonio’dan takaslanması, NBA’in son 10 senelik dönemde yaşadığı en önemli olaylar listesine son sıradan da olsa giriş yapmaya hak kazanıyor. Kawhi’ın aklında ne olduğunu ya da ne yapacağını kimse bilmiyor olabilir ama bildiğimiz bir şey var ki o da oyuna duyduğu saygının ne denli büyük olduğu. Bu sezon gözümüz yine üzerinde olacak!

9. Mavericks’in 2011 Şampiyonluğu

Heat, başarılı olduğu dönemde hak ettiği şampiyonluklar aldı ve buna kimsenin söyleyecek bir şeyi olduğuna inanmıyorum ama o sene, Mavericks izlemek hepimize iyi hissettirdi. Belki Dirk’ün bu oyunun en iyilerinden olmasını kanıtlamasıydı sebep, belki de Jason Terry’nin Dwyane Wade’e cevap verebilmesiydi. Ancak Mavericks’in şampiyonluğu bir duruma kesin olarak dur dedi: LeBron’un hızlı yükselişi. Bu şampiyonluk öyle bir zamanda geldi ki taraftarlar tam da The Decision’ın NBA’i ve dinamiklerini ne kadar etkilediğini düşünüyorlardı. Mutsuzlardı. Dirk Nowitzki, Jason Terry, Tyson Chandler ve Shawn Marion da tam o sırada sahneye çıkıp belki de NBA’e son 20 senenin en eğlenceli Final serisini izlettiler. Acaba LeBron o sezon şampiyon olmuş olsa, bugün nerelerde olurdu?

8. LeBron Cleveland’a Geri Döner

Dwyane Wade ve Miami Heat kadrosu yaşlanmaya başlamıştı. Heat’in ayrıca bu kadro için hiç esnekliği yoktu. LeBron, Miami’nin ona sunabileceğinden çok daha fazla kontrol istiyordu. Bütün bunlar yaşanırken de Cavaliers LeBron’a genç bir kadro ve neredeyse kendisinin yönetebileceği bir takım vaat etti. LeBron tabii ki ‘evine’ dönecekti: hem pazarlama hem de kendine hâkim olabilme konusunda Cavaliers’a dönüş, kuvvetli bir girişimdi. Kazanacağı bir yüzük, çok şeyi pekiştirecekti. Pekiştirdi de.

7. The Process (Mayıs 2013 – Haziran 2018)

Sixers ve Process’in arka arkaya yaptığı hareketleri şöyle özetlemeyi uygun gördük:

1. Embiid’in ilk dört senesi.
2. Sam Hinkie ve Process’in yarattığı o dalga.
3. Hinkie’nin kovulması ve Colangelo ailesinin takımı sahiplenişi. Adam Silver’ın bu duruma verdiği onay.
4. Markelle Fultz’un takaslanması, bütün yazarların ve taraftarların takımı şimdiden şampiyon ilan edip DERHAL takımı lanetlemeleri.
5. Fulzt’un şutlarında yaşadığı sıkıntı ve son olarak
6. Bryan Colangelo ve yaşadığı gariplikler (sahte Twitter hesabından attığı tweet’lerin yakalanması, vs). Sonuç ne olursa olsun Process, kendine güzel bir taraftar kitlesi oluşturdu ve insanlara sonucu değil sporu/takımı sevmeyi öğretti. Seneler geçse de hatırlanacaktır.

6. LeBron 2016’da Kazanır

LeBron’un dönüş amaçlarından birinin pekiştirmek olduğunu belirtmiştik ya, işte bu hamle pekiştirilen nokta. Neredeyse kendisine karşı kurulan bir Warriors takımını sonunda alt etmeyi başaran James, adını tarihe belki de altın harflerle yazdırdı. LeBron final serisinde sayı, ribaunt, asist, dakika, blok ve top çalma ortalamalarının hepsinde liderdi. İstedi ve aldı.

5. Steph ve Warriors Ligi Domine Etmeye Başlar

Warriors 2015’te bir şampiyonluk kazanmıştı. ANCAK, hepimiz aslında neyi izlediğimizi 2016 senesinde anlayabildik. O kadar domine bir sezon geçirdiler ki artık basketbolda üçlüğün önemini sorgulayana, iklim değişikliğini sorgulamış gibi bakılıyor. 2016 Şubat’ında Oklahoma City maçında yaşananlar, belki de olayların en tepe noktasıydı. Stephen Curry şiir gibi oynayarak ikinci MVP’sini kazandı ve bunu sessiz sedasız yaptı. LeBron geldi, onları devirdi ve şampiyon oldu evet ama bu LeBron’dan zaten bekleniyordu. Belki de NBA’e adımını ilk attığından beri. Ancak, açık olalım. Kim Curry’den herhangi bir şey bekliyordu? Kim o cılız çocuk ve yanındakilerin, alana bağlı oyunu bu denli değiştirebileceğini düşünüyordu? Dürüst olmak gerekirse, o, tarihin en iyi şutörü. NBA kariyerini hala daha birden fazla şampiyonlukla kapatma şansı var ve bu da bizim daha önemli sorularla uğraşmamız gerektiğine işaret ediyor: Basketbolun en iyi’leri konuşulduğunda Steph Curry kaçıncı sırada yer alacak?

4. Kevin Durant, Golden State Warriors’a Gider

Aslında Durant’in Warriors’a gitmesi her şeyden önce garipti. Kevin Durant’in 73 galibiyetlik bir sezon geçiren takıma gitmesi, tek kelime ile garipti. Yine de NBA üzerinde bıraktığı etki, tartışmaya açık bile değil. Bu takas Cavaliers-Warriors arasındaki gerilimi öyle bir arttırdı ki önce Kyrie Irving takımdan ayrıldı, sonra da LeBron James. Bu iki büyük basketbol hareketi, eğer KD Warriors’a gitmeseydi olur muydu, kimse emin değil. Umarız hem Warriors hem de KD daha birçok başarılara imza atarlar, ama birliktelik kimyalarının bozuk olduğu her halinden belliydi.

3. James Harden Takası

Geçtiğimiz dönemin basketbol olayları Curry ve LeBron etrafında dönmüş olabilir ancak herkesin aklında olan sorulardan biri de şuydu: Eğer o Oklahoma City Thunder takımı, kimyası tutana kadar beraber oynayabilseydi hem Warriors’a hem de Cavaliers’a kafa tutabilir miydi? Bilinmez. Ancak her 3 oyuncunun da MVP ödülleri kazanmış olması, bu soruyu tekrar tekrar düşünmemize sebep oluyor. Evet belki bu takas çok konuşuldu, ancak üçüncü sırada olmasının da bir anlamı var. Eğer bu takımın kimyası tutsaydı, bugün her şey çok farklı olabilirdi!

2. Donald Sterling’in Clippers’ı Kaybetmesi

Sterling’in ses kayıtlarının düşmesinin en kötü yanı neydi biliyor musunuz? Sürpriz olmaması. Basketbol dünyasını yakından takip eden herkes maalesef Sterling’in ne kadar ırkçı tavırları olduğuna şahit olmuştu. Sterling’in bir NBA takımına sahip olmasına izin vermeye devam etmek, artık lig için utanç sebebi olmaya başlamıştı. Ses kayıtları sosyal medyaya düştükten sonra şiddetli protestolar yapıldı. Bütün bu kaos ayrıca NBA Playoff’ları zamanına denk geldi. LeBron James bile çıkıp “Donald Sterling için NBA’de yer yok. Doğal olarak, eğer hakkında çıkan haberler doğruysa, bu ligimiz için kabul edilemez bir durumdur. Beyaz, siyah, Latin kökenli, fark etmez. Bu davranış dünya üzerinde kabul görmemeli. Lig bu konuda çok sert olmalı çünkü böyle şeyleri ligimizde yaşayamayız,” şeklinde bir konuşma yaptı. Adam Silver da üzerine düşeni yaptı ve Sterling’i hayatı boyunca NBA’den yasakladı. Bu Silver’ın vermek istediği mesajı çok netleştirdi ve lig ile oyuncular arasında olan bağı pekiştirdi. Eğer bu yapılmasaydı, Steph Curry, Iguodala ve Warriors takımı Clippers’ı boykot edecek ve maça çıkmayacaklardı.

1. The Decision

Beklenilen son: O KARAR. LeBron’un kararı verdiği günü ve saati, o vakitte Amerika’da yaşamış olanlar çok iyi bilir. Kelimenin tam anlamıyla hayat durdu. Herkes ekran başında bir adamın ağzından dökülecek sözcüklere kilitlendi. Önce dünya durdu. James, çizgili gömleğiyle çıkıp yeteneklerini South Beach’e taşımak istediğini söyledi. Sonra dünya, yeniden dönmeye devam etti. LeBron James, yarım saatlik bir televizyon programıyla, bir sonraki 10 yılın NBA’ini en kökünden etkilemiş oldu. Bugün önümüzdeki tablo, o karar’ın sonucu. Bu basketbol olayının ilk sırada olmaması gerektiğini savunan, gerçekliği bütün çıplaklığıyla reddetmektedir.

Yeni sezon öncesi, son 10 senelik süreçte yaşananları hatırlamak hepimize iyi geldi sanki! Listeye girme hakkını kıl payı kaçıran birkaç olay daha vardı ancak, bizim listemiz bu şekilde. Yorumlarınızı bekliyoruz!

Umarım yeni sezon bir an önce başlar!

Sevgiler.

Bu yazının orijinalini Sports Illustrated sitesinde bulabilirsiniz.
 • Diğer Yazılar
Yazar Hakkında
Uluslararası İlişkiler ve Psikoloji mezunu. İstanbul’da yaşıyor. Hidayet NBA’e gittiğinde tanıştığı basketbola, Boston Celtics taraftarı olarak devam ediyor.
  Piyasanın Beklediği Adam: Giannis Antetokounmpo!
  Neler Görmedi ki Bu Gözler! Kimse inkâr etmesin; NBA taraftarları yeni sezon için şimdiden kıpır kıpır olmaya başladı. Belki takım antrenmanından düşen eğlenceli çaylak fotoğrafları, belki Dünya Basketbol Şampiyonası, belki de pre-season’ın kapımızı çalmak üzere olması. Sebep her ne olursa olsun yeni sezon için çok heyecanlıyız! Başla artık! Yeni sezon için tek heyecanlı olan biz […]
  Seri Analizi: Celtics vs. Sixers
  Neler Görmedi ki Bu Gözler! Kimse inkâr etmesin; NBA taraftarları yeni sezon için şimdiden kıpır kıpır olmaya başladı. Belki takım antrenmanından düşen eğlenceli çaylak fotoğrafları, belki Dünya Basketbol Şampiyonası, belki de pre-season’ın kapımızı çalmak üzere olması. Sebep her ne olursa olsun yeni sezon için çok heyecanlıyız! Başla artık! Yeni sezon için tek heyecanlı olan biz […]
  Bütün NBA Oyuncularının “Anne” Diye Hitap Ettiği O Kadın
  Neler Görmedi ki Bu Gözler! Kimse inkâr etmesin; NBA taraftarları yeni sezon için şimdiden kıpır kıpır olmaya başladı. Belki takım antrenmanından düşen eğlenceli çaylak fotoğrafları, belki Dünya Basketbol Şampiyonası, belki de pre-season’ın kapımızı çalmak üzere olması. Sebep her ne olursa olsun yeni sezon için çok heyecanlıyız! Başla artık! Yeni sezon için tek heyecanlı olan biz […]
  NBA’de Son 10 Senenin En Önemli Olayları
  Neler Görmedi ki Bu Gözler! Kimse inkâr etmesin; NBA taraftarları yeni sezon için şimdiden kıpır kıpır olmaya başladı. Belki takım antrenmanından düşen eğlenceli çaylak fotoğrafları, belki Dünya Basketbol Şampiyonası, belki de pre-season’ın kapımızı çalmak üzere olması. Sebep her ne olursa olsun yeni sezon için çok heyecanlıyız! Başla artık! Yeni sezon için tek heyecanlı olan biz […]

What do you think?