in , ,

BEĞENDİMBEĞENDİM

NBA’de Türk Oyuncuların Haftalık Performansları: 27 Ekim – 9 Kasım

Terminatör: NBA’de Türk Oyuncuların Yükselişi

NBA’de yeni sezon başlayalı üç hafta oldu. NBA’deki Türk oyuncularımız Furkan Korkmaz ve Cedi Osman’ın yükselişi göğsümüzü kabartıyor. Alperen Şengün ilk günden itibaren bu ligin oyuncusu olduğunu kanıtlamış durumda. Ömer Faruk ise daha yolun başında. Sahada kaldığı süreler şimdilik saniyeler ile ölçülüyor. Genel toplama baktığımızda 4 oyuncumuz için de pozitif bir başlangıç oldu. Oyuncularımızın ilk hafta performanslarına buradan ulaşabilirsiniz.

Mr. Fourth Quarter: Damian Time Out, Furkan Korkmaz In

NBA için son çeyrek performansları her zaman özeldir. Maçların kaderini belirleyen bu bölümde yapılanlar ayrı takdir edilir. Bir zamanlar Orlando Magic forması altında Hidayet Türkoğlu da inanılmaz işler yapmış ve Mr. Fourth Quarter lakabını almıştı. Geçtiğimiz yıllarda Damian Lillard bu rolün kitabını baştan yazmış ve kendi adıyla Dame Time olarak anılmasını sağlamıştı. Bu sezona Lillard çok kötü başladı ama yeni bir son çeyrek kahramanımız var. Yazının çıktığı 9 Kasım tarihi itibariyle tüm NBA’de son çeyreklerde en fazla sayı atan 3. oyuncu Furkan Korkmaz oldu.

Ben Simmons’ın yokluğu yetmezmiş gibi önce hafif sakatlıklar, ardından da Covid-19 Philadelphia 76’ers takımını vurdu. Bu kadar eksiğin arasında ise Furkan ışıl ışıl parladı. 115,3 ile ligin en iyi hücum reytingine sahip takımı Philadelphia 76’ers. Furkan Korkmaz sahada iken takımın hücum reytinginin ise 119 olduğunu söylersek, ne kadar özel bir performans sergilediğini biraz olsun anlatabilmiş oluruz. Sezonun ikinci haftasına iyi başlayamayan Furkan, ilk 3 maçta vasatın altında kaldı. Portland maçı ile iyi bir seri yakaladı. Arada bir maç oynamasa da 4 maçta sırasıyla 15,11,25 ve 19 sayı attı. Chicago’ya karşı 32 dakikada 25 sayı atarken takımın en skorer 2. ismi oldu. Son çeyrekte 11 sayı atarken maç boyu attığı 7 üçlükle kariyer rekorunu egale etti.

Son 6 maçını kazanan Sixers, Knicks maçına Embiid ve Harris olmadan çıktı. 40 dakika ile kariyerinin en fazla süresini aldığı maçta, 19 sayı ile takımının en skorer ismi olsa da mağlubiyeti engelleyemedi. Furkan Korkmaz’ın bu performansı NBA 2K22 oyunu tarafından da takdir gördü. Oyunda 74 reytinge sahip olan Furkan, kendisi için çıkarılan özel kartta 89 reytinge sahip oldu. Ligdeki yerini kazıyarak elde eden Furkan Korkmaz, umarız bu performansını sürdürmeye devam eder.

NBA’in Türk Yıldız Oyuncusu: Cedi Osman’ın Dönüşü

İlk haftanın ardından çıkardığımız yazıda Cedi’nin rotasyonda 9. sırada olduğunu belirtmiştik. 3 uzunla oynayan takımın bir yerde vazgeçeceğini ve Cedi Osman için zamanın geleceğini belirttik. 4. maçta 11, 5. maçta 4 dakika oynayan Cedi, Cleveland Cavaliers’ın 6. maçında hiç süre almadı. Cedi için en kötü senaryoya mı gidiyoruz derken Phoenix Suns maçı oynandı. 11’i son çeyrekte olmak üzere 30 dakika sahada kaldı. 6 üçlük isabeti bulduğu maçta 20 sayı üretti. Bu maç Cedi’nin dönüş maçı oldu.

Kariyeri boyunca daha çok topa yön vermeyi seven, takıma her zaman enerji katan bir rolde oynayan Cedi Osman için işler değişti. Sexton ve Garland’lı ilk beşin yanı sıra, takıma katılan Rubio’nun da varlığı ile Cedi’nin top kullanımı değişti. Topu yönlendirmek yerine şut atması istenen Cedi, bu rolde üst üste iyi maçlar çıkardı. Charlotte Hornets ve Portland Trail Blazers’a karşı 4’er üçlük atarken Toronto’ya karşı 5 üçlük isabeti buldu. 4 maçlık süreçte %56 ile maç başı 5 üçlük atan Cedi Osman, 15,5 sayı ortalaması ile oynadı. Tüm NBA’de üç sayı yüzdesiyle ilk beşe kadar yükselmişti. Son maçta New York karşısında 0/5 üçlük ile oynayınca yüzdeleri biraz sekteye uğradı. Son maçta Colin Sexton’ın da sakatlanması ile Cedi’nin süre almaya devam edeceğini öngörebiliriz. Sadece şut atmak Cedi’nin oyununa uymuyor olsa da kariyerinin çalkantılı döneminde bu rolü benimseyerek kendine yol açabilir.

Maçları Kaybedelim, Gençleri Kazanalım: Alperen Şengün

2021 NBA Draftında 16. Sırasından seçilen çaylak oyuncumuz Alperen Şengün, Houston Rockets ile lige ısınmaya devam ediyor. Tüm çaylaklar arasında sayıda 9, ribaund da 5, asist ve blokta 6, top çalma da ise ilk sırada bulunan Alperen, süre olarak ise 13. Sırada. Dakikaya vurduğumuz da sayıda ve asistte 4, ribauntta 3, blokta 5. olurken top çalma da yine zirvede kalıyor. Tüm bu sayısal rakamların dışında sahada da harika işler yapan bir Alperen var. Özellikle de istatistik kağıdında gözükmeyen işlere imza atıyor. Takım olarak 108,3 savunma reytinge sahip Houston’ın, 102 ile en iyi oyuncusu durumunda.

Houston Rockets son 8 maçını kaybetti. Christian Wood, Jalen Green ve Kevin Porter Jr takımın lokomotifi konumunda. Tate, Gordon ve Theis ise takımın önemli parçaları. Alperen Şengün ise dakika olarak 7. sırada yer alıyor. İyi oyununa rağmen koçtan yeterince saygı görmediğini belirtmek lazım. Harika oynadığı Denver maçı bunun en büyük kanıtı oldu. Harika oynadığı maçta 14 dakika sahada kaldı. Özellikle son çeyreğin başında maça dengeyi getirse de çok erken kenara geldi ve bir daha oyuna alınmadı. Bu gibi durumlar çaylak Alperen’in başına sıkça gelecektir. Bunlara takılmadan görev verilen her dakikayı aynı şekilde oynamaya devam etmeli. Üç sayı yüzdesi çok iyi seviyede. Biraz daha deneme sayısını arttırabilir. Tüm takım bireysel oynamasına rağmen Alperen birçok pozisyonda boş adamı bulmak için ekstra pası yapıyor. Bu da rakamlarına yansımayan en önemli özelliklerinden biri.

Garbage Time’ın Aranan Adamı: Ömer Faruk Yurtseven

Ömer Faruk için ilk haftadan bu yana değişen bir şey olmadı. Maçların erken kopması için dua etmeye devam ediyoruz. Çok kısa sürelerde de olsa birkaç dakika sahaya girip NBA havasını soluyor. Sezon başladığından beri 7 maçta oyuna dahil olan Ömer Faruk Yurtseven, toplamda 22 dakika sahada kaldı. 7/12 şut yüzdesi ile 14 sayı atıp 7 ribaund aldı. Topun neredeyse eline bile değmediği kısa sürelerde oyunda olmak zor bir süreç. Bu süreçte moralini bozmadan çalışmaya devam etmeli.

Ömer için en büyük endişem Memphis Grizzlies maçı oldu. Bam Adebayo’nun olmadığı maçta Dwayne Dedmon ilk beşte sahaya çıktı. Burada bir gariplik yok ancak Dedmon faul problemine girip sadece 17 dakika oynadı. Buna rağmen Spoelstra, Ömer’i tercih etmedi. Daha ilk çeyrekte farkın 16 olduğunu, son çeyreğe Miami’nin 23 sayı farkla önde girdiğini düşünürsek bu çok üzücü. Ömer’i deneyebileceği en uygun maçta oynatmadı. Maçın sonuna sadece 3:29 kala sahaya girebildi ve maç 26 sayı farkla bitti. Umarız ona güven artar ve biraz daha fazla süre alır.

 

Türk oyuncularımızın son 2 hafta performansları bu şekildeydi. Sizler oyuncularımızın genel performansları hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.

Yazar Hakkında
İstanbul’da yaşayan Aykut, 2003 draftı ile NBA’i takip etmeye başladı. En sevdiği oyuncu her sene değişir. Kolej seviyesinde iken yıldız adaylarını keşfedip gelişimlerini takip etmek en büyük keyfidir. Portland taraftarı olsa da potansiyel gördüğü her oyuncuyu izlemeye çalışır

What do you think?

950 Points
Upvote Downvote