in

BEĞENDİMBEĞENDİM TERTEMİZTERTEMİZ YOK ARTIK!YOK ARTIK! YORUMSUZYORUMSUZ SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM HAHAHAHA

NBA’in Ekonomik Boyutu

Finansal açıdan NBA

Rakamlarla NBA

NBA son yıllarda dünyaya açılırken, aynı zamanda değerini ve gelirini de arttırmaya devam ediyor. İngiltere, Meksika ve Çin’de yaptığı organizasyonlarla pazar değerini arttıran NBA, önümüzdeki yıllarda bir de Afrika hamlesi yapacak. ABD’nin en büyük 3. spor organizasyonu olan NBA’de dönen paralar ise dudak uçuklatıyor. Organizasyonda mücadele eden takımların toplam değeri de 40 milyar doları bulmuş durumda.
NBA’in diğer ekonomik tablolarına da gelin hep birlikte göz atalım.

En Değerli Takımlar

1. New York Knicks

NBA’in en değerli takımı, uzun yıllar herhangi bir sportif başarısı olmamasına rağmen New York Knicks. Bir önceki seneye göre %11 değer kazanan Knicks’in şu anda değeri tam 4 milyar dolar. Elbette Knicks’i değerli yapan en önemli unsur takımın bulunduğu konum. ABD ekonomisinin döndüğü New York’ta bulunan Knicks, 17 galibiyet, 65 mağlubiyet ile ligin en kötü derecesine sahip olmasına rağmen en değerli takım. Knicks’in ekonomik değerini arttırmak için de herhangi bir sportif başarıya ihtiyacı yok gibi görünüyor. Takım sahibi James Dolan‘ın, takımı satmak istediği dedikoduları dolaşırken, yine Dolan’ın yaptığı açıklamaya göre gelen teklifler 5 milyar doları bulmuş durumda.

2. Los Angeles Lakers

Uzun süredir sportif başarısı olmadan, en değerli takımlar sıralamasında üst sıralarda yer alan bir diğer takım da Los Angeles Lakers. Ancak Lakers son şampiyonluğunu 2010 yılında kazanmış olsa da, NBA de en fazla şampiyon olan 2. takım. Bir diğer unsur da Lakers’ın Knicks gibi konumu. Sinema dünyasının merkezi Hollywood’un içine alan şehrin takımı olan Lakers, geçen yaz da basketbol tarihinin aktif en büyük oyuncusu Lebron James’i kadrosuna kattı. Bir önceki seneye göre %12 değer kazanan Lakers, 3.7 milyar dolarlık değeri ile en değerli takımlar sıralamasında 2. sırada yer alıyor. Ayrıca Lakers, NBA’de marka değeri en yüksek takım unvanını da elinde bulunduruyor.

3. Golden State Warriors

Son yılların durdurulamaz takımı haline gelen Warriors, bu yükselişi ekonomik olarak da devam ettirdi. Uzun süredir devam eden başarı hikayeleri, onları aynı zamanda en hızlı değer kazanan NBA takımlarından biri yaptı. 2010 yılında el değiştiren Warriors’ı Josep Lacop ve Peter Guber 450 milyon dolara satın alırken, bugünkü değeri ise neredeyse 8 kat artmış durumda. Şu anki değeri tam 3.5 milyar dolar olan Warriors, değerini sportif başarılarla birlikte daha da arttıracak gibi görünüyor.

4. Chicago Bulls

Uzun süren başarısız dönemlerinden birinde olmasına rağmen listenin üst sıralarında ki diğer bir takım ise Chicago Bulls. Michael Jordan’la birlikte 90’lar da 6 şampiyonluk kazanan Bulls, daha sonrasında bu başarılarına bir daha yaklaşamadı. Derrick Rose draftından sonra eski günlerine döneceği düşünülse de, Rose ağır bir sakatlık yaşayınca Bulls tekrar kötü günlerine geri döndü. Fakat özellikle Jordan’la birlikte kazandıkları marka değeri ile ligde ki en değerli takımlardan biri olmaya devam ediyorlar. Nitekim 2.9 milyar dolar ile de en değerli 4. NBA takımı Bulls. Ayrıca her ne kadar sportif olarak başarısız olsalar da sportif değeri(bilet gelirleri, sportif organizasyonlar vb.) en fazla olan 2. takım Bulls. Bulls’a ev sahipliği yapan United Canter ise 23.500 kapasitesi ile NBA’in en büyük salonu.

5. Boston Celtics

NBA’in en köklü, aynı zamanda en fazla şampiyonluğu bulunan takım Boston Celtics. Yapılan akıllı takaslardan sonra, tekrar şampiyon olacak takımı kurmaya çalışan Celtics, sportif ve ekonomik olarak da ligin en iyi takımları arasında olmayı fazlasıyla hak ediyor. İyi bir taraftar desteği de bulunan Celtics, 1.051 milyar dolar ile sportif değeri en yüksek takım olurken, toplamda 2.8 milyar dolar ile en değerli 5. NBA takımı.

En değerli takımlar sıralamasının devamı ise şöyle;

6. Brooklyn Nets (2.4 milyar $)
7. Houston Rockets, Dallas Mavericks (2.3 milyar$)
8. Los Angeles Clippers (2.2 milyar $)
9. Miami Heat (1.8 milyar $)
10. Toronto Raptors, Philadelphia 76ers (1.7 milyar $)
11. San Antonio Spurs, Portland Trail Blazers, Sacramento Kings, Washington Wizards (1.6 milyar $)
12. Phoenix Suns, Oklahoma City Thunder(1.5 milyar $)
13. Utah Jazz, Indiana Pacers, Denver Nuggets, Milwaukee Bucks (1.4 milyar $)
14. Orlando Magic, Atlanta Hawks, Cleveland Cavaliers, Detroit Pistons, Minnesota Timberwolves, Charlotte Hornets(1.3 milyar $)
15. New Orleans Pelicans, Memphis Grizzlies(1.2 milyar $)


Knicks Uzun Süredir Olduğu Gibi Yine Ekonomik Listelerin En Üst Sıralarında

Değeri En Fazla Artan Takım

Bir önceki yıla göre en fazla değerlenen takım ise Philadelphia 76’ers oldu. 1.15 milyar dolar olan değerini 1.6 milyar dolara çıkarmayı başaran Sixers, %40 değer kazanarak listenin ilk sırasındaki takım oldu. İkinci sırayı ise normal sezonu ilk sırada bitiren Milwaukee Bucks aldı. Bucks bir senede %26 oranında değerini arttırdı. Bu iki takımı %23’lük değer artışı ile Trail Blazers takip ederken, Pelicans ve Nuggets %22 ile 4., Raptors ise %20 ile ne fazla değerlenen 5. takım oldu. Listenin son sırasındaki ekip ise -%4 ile değer kaybı yaşayan Cleveland Cavaliers. Aynı zamanda NBA takımları arasında tek değer kaybeden takım Cavs. Geçen sene finalleri gören Cavs, geçen yaz LeBron’un ayrılığından sonra bu sene de tanking yapmaya başladı. Böyle olunca da değer kaybı yaşaması kaçınılmaz oldu.

En Fazla Gelir Elde Eden Takımlar

Gelir sıralaması da hemen hemen takım değerleri ile doğru orantı da. İlk sırayı 443 milyon dolar gelirle yine New York Knicks alırken, ikinci sırada ise 401 milyon dolar ile son iki sezonun şampiyonu Warriors yer alıyor. 3. sırada 395 milyon dolar ile Lakers, 4. sırada 326 milyon dolar ile Houston Rockets bulunmakta. 5. sırada ise 302 milyon dolar gelir elde eden Cavaliers yer almakta. Cavaliers’ın geçen sene LeBron ile finalleri görmesi de bu listede yukarılarda bulunmalarının ana nedeni. Listenin son iki sırası da hayli ilginç. Bu sene Playoff’ları son maçlarda kaçıran Charlotte Hornets 213 milyon dolar ile 29. sırada yer alırken, normal sezon lideri olmayı başaran Milwaukee Bucks, 204 milyon dolarlık gelir ile son sırada.

Takımların toplam gelirleri bir önceki seneye göre yaklaşık 650 milyon dolar artış gösterdi ve 8.1 milyar dolar oldu.

Cavs, zarar eden ve değer kaybeden tek takım

En Fazla Kâr

Listenin ilk sırasında yine New York Knicks bulunmakta. Sportif alanda ne kadar başarısızsa, ekonomik anlamda bir o kadar başarılı olan Knicks sahiplerine 155 milyon dolar kâr elde ettirdi. İkinci sırada ise Lakers bulunmakta. Lakers sahipleri 147 milyon dolar kâr elde etti. Chicago Bulls ise 114 milyon dolar kar ile 3. sırayı aldı. Yeni salonunu inşa eden ve en fazla lüks vergisi veren takımlardan biri olan Golden State Warriors, tüm bunlara rağmen 103 milyon kar elde etti ve Rockets ile birlikte 4. sırada yer buldu. Lüks vergisi ödemeyen iki takımdan Dallas Maverics 99 milyon dolar kar ile 6. sırada yer alırken, Sacremento Kings ise 72 milyon dolar ile 8. sırada. Listenin en sonunda bulunan takım ise aynı zamanda zarar eden tek takım olan Cavaliers. Yine eksilere düşen tek takım olmayı başaran Cavs’in zararı ise 13 milyon dolar.

Oyuncu Maaşları

NBA’de takımların en büyük giderlerini oyuncu maaşları oluşturuyor. Her sene NBA yönetimi gelir oranlarına göre oyuncu maaş sınırı koyuyor. Birkaç istisna dışında (Bird Contract vb.), bu sınırı aşan takımlar ise aştıkları miktarların çok daha üzerinde lüks vergisi ödemek zorunda. Takım oluştururken dikkat edilen en önemli unsur olan bu kurala ise şu anda sadece iki takım uyuyor. 28 takım NBA’in bu sene için belirlediği 101.8 milyon dolarlık sınırı aşarken sadece Mavericks ve Kings bu sınırın altında. Takımların oyunculara ödediği ücret ise gelirlerinin neredeyse yarısı. NBA takımları oyunculara senelik yaklaşık 3.75 milyar dolar ödüyor. Yani 494 oyuncunun bulunduğu NBA’de, oyuncuların ortalama maaşı ise 7.5 milyon dolar civarı. Takımlar arasında en fazla maaş ödeyen takım 153.1 milyon dolar ile Miami Heat olurken, en az maaş ödeyen takım ise 88.9 milyon dolar ile Mavericks oldu. Bir diğer çarpıcı istatistik ise oyuncular sahada bulundukları dakika başına ortalama 12000 dolar kazanıyor. Ayrıca pek çok oyuncu, sponsorluk ve reklam gelirlerine de sahip. Bu gelirlerle birlikte, NBA oyuncularının adı dünyanın en fazla kazanan sporcuları arasında geliyor. Yazımızı da sponsorluk ve reklam gelirleri dahil, yılda en fazla kazanan oyuncularla bitireceğiz.

5. James Harden
Maaş: 30.4 milyon dolar
Reklam/Sponsorluk gelirleri: 17 milyon dolar
Toplam: 47.4 milyon dolar

4. Russell Westbrook
Maaş: 35.7 milyon dolar
Reklam/Sponsorluk Gelirleri: 18 milyon dolar
Toplam: 53.7 milyon dolar

3. Kevin Durant
Maaş: 30 milyon dolar
Reklam/Sponsorluk gelirleri: 35 milyon dolar
Toplam: 65 milyon dolar

2. Stephan Curry
Maaş: 37.5 milyon dolar
Reklam/Sponsorluk gelirleri: 42 milyon dolar
Toplam: 79.5 milyon dolar

1. LeBron James
Maaş: 35.7 milyon dolar
Reklam/Sponsorluk gelirleri: 53 milyon dolar
Toplam: 88.7 milyon dolar

Author Details
Doğma büyüme İzmirli olan Umut Berk, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde İngilizce İşletme ve İngilizce İktisat okuyor. DSİ, Ege Elit ve Dokuz Eylül SK’de profesyonel olarak 10 yıl basketbol oynadı. Basketbol ile ilişkisi ise 2004 yılında bu oyuna aşık olmasıyla başladı.

What do you think?